Śmigło

Wolontariat ma wiele imion

„S.O.S. z 17-tką” pod taką nazwą działa szkolny wolontariat w Gimnazjum nr 17 w Krakowie, w którego pracach mam przyjemność uczestniczyć.

Niesienie pomocy, zarówno w szkole, jak i poza nią oraz akcje charytatywne i okolicznościowe, a także zbiórki pieniędzy, zabawek to między innymi zadania naszego szkolnego wolontariatu. Aby te zadania zrealizować, potrzebni są ludzie chętni do działania. Na szczęście w 17-stce jest wielu aktywnych wolontariuszy, którzy bez zastanowienia pomogą innym. Niektórzy sądzą, że wielu z nas robi to dla dodatkowych punktów na świadectwie, jednak większością z nas kieruje chęć pomagania oraz możliwość zawarcia nowych znajomości.

ZAWSZE W AKCJI

Magda jest wolontariuszką od 3 lat. Najbardziej lubi uczestniczyć w finale WOŚP-u, ale chętnie uczestniczy także w akcjach charytatywnych. Z kolei Dorota działa od dwóch lat, najbardziej lubi akcje, które są realizowane na terenie szkoły. Uważa, że pomoc jest najważniejsza. Najlepsze w akcji „S.O.S. z 17-tką” jest to, że uczeń nie musi być bezpośrednio w wolontariacie, gdyż będąc w innym kole zainteresowań, takim jak samorząd, zespół muzyczny czy gazetka, także bierze udział w akcjach charytatywnych. Nawet uczniowie, którzy opuścili mury naszej szkoły, mają kontakt z nauczycielami i dalej chętnie udzielają się w wolontariacie.

NA KAŻDYM POLU

Ostatnio nasi wolontariusze pomagali w organizacji „Półmaratonu Królewskiego” czy „Biegu Trzech Kopców”. Na początku roku szkolnego jedna z klas brała udział w akcji „Mehoffer Na Mogilskim”, gdzie uczniowie pomagali w tworzeniu mozaiki. Co roku grupa wolontaryjna organizuje zbiórki, takie jak „Gwiazdka Dla Zwierzaka”, podczas której zbierane są zabawki, jedzenie, posłania, a także pieniądze dla zwierząt. To wszystko trafia do wybranego schroniska. Szkoła bierze udział także w takich akcjach jak „Góra Grosza”, zbiórka makulatury lub zakrętek. Udzielamy się także w domach opieki seniorów i dzieci. Współpracujemy m.in. z „Domem Seniora Naftowca” i z seniorami ze Związku Nauczycielstwa Polskiego. W tych miejscach najczęściej zamieniamy się w „artystów”, śpiewamy, występujemy w przedstawieniach. Pomagaliśmy także w przygotowaniu dniu dziecka na Zarabiu w Myślenicach, gdzie przygotowywaliśmy prezenty i rozrywki dla dzieci z tamtejszego domu opieki. Występowaliśmy także w „Klubie Plastyków”, gdzie odbyła się akcja „Cała Polska Czyta i… młodzież”. W ubiegłym roku nasi wolontariusze budowali domki dla bezdomnych kotów. Wydarzenie to odbyło się pod hasłem „Kot nie ślimak domku nie nosi”. Współpracujemy także z Hospicjum św. Łazarza, gdzie swego czasu chodziliśmy na „Marsz żonkilów”.

JESTEŚMY DLA SZKOŁY

„S.O.S. z 17-tką” ma także za zadanie pomaganie w najróżniejszych imprezach szkolnych. Dyskoteki czy też akcje okolicznościowe takie jak np. wróżby andrzejkowe, skrzynka walentynkowa itp. Co roku w naszej szkole jest organizowany konkurs „Uczeń Na Medal”. Konkurs ten ma wiele etapów, które każdego roku są inne. Aby wygrać, uczeń musi być aktywny w szkole i życzliwy dla wszystkich. Konkurs jest rozstrzygany pod koniec roku szkolnego, a zwycięzca nagradzany na akademii zakończenia. Projekt ten zawsze cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży naszego gimnazjum.

Alicja Bil

Krakowski panel klimatyczny

Kraków chce mieć swój panel klimatyczny. Magistrat zaprasza organizacje pozarządowe do składania wniosków w otwartym konkursie ofert na organizację panelu klimatycznego. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, jeszcze tej jesieni mieszkańcy Krakowa będą mieli okazję dyskutować o tym, […]

Zaprojektuj statuetkę Nagrody im. Antoniego Weyssenhoffa

Jesteś młodym artystą plastykiem, uczniem szkoły ponadpodstawowej, studentem krakowskiej uczelni albo młodym pracownikiem pracowni artystycznej i masz pomysł na to, jak mogłaby wyglądać statuetka wręczana osobom wyróżniającym się w działalności na rzecz lokalnej młodzieży? – jeśli tak, ten […]