Śmigło

Wolontariat ma wiele imion

„S.O.S. z 17-tką” pod taką nazwą działa szkolny wolontariat w Gimnazjum nr 17 w Krakowie, w którego pracach mam przyjemność uczestniczyć.

Niesienie pomocy, zarówno w szkole, jak i poza nią oraz akcje charytatywne i okolicznościowe, a także zbiórki pieniędzy, zabawek to między innymi zadania naszego szkolnego wolontariatu. Aby te zadania zrealizować, potrzebni są ludzie chętni do działania. Na szczęście w 17-stce jest wielu aktywnych wolontariuszy, którzy bez zastanowienia pomogą innym. Niektórzy sądzą, że wielu z nas robi to dla dodatkowych punktów na świadectwie, jednak większością z nas kieruje chęć pomagania oraz możliwość zawarcia nowych znajomości.

ZAWSZE W AKCJI

Magda jest wolontariuszką od 3 lat. Najbardziej lubi uczestniczyć w finale WOŚP-u, ale chętnie uczestniczy także w akcjach charytatywnych. Z kolei Dorota działa od dwóch lat, najbardziej lubi akcje, które są realizowane na terenie szkoły. Uważa, że pomoc jest najważniejsza. Najlepsze w akcji „S.O.S. z 17-tką” jest to, że uczeń nie musi być bezpośrednio w wolontariacie, gdyż będąc w innym kole zainteresowań, takim jak samorząd, zespół muzyczny czy gazetka, także bierze udział w akcjach charytatywnych. Nawet uczniowie, którzy opuścili mury naszej szkoły, mają kontakt z nauczycielami i dalej chętnie udzielają się w wolontariacie.

NA KAŻDYM POLU

Ostatnio nasi wolontariusze pomagali w organizacji „Półmaratonu Królewskiego” czy „Biegu Trzech Kopców”. Na początku roku szkolnego jedna z klas brała udział w akcji „Mehoffer Na Mogilskim”, gdzie uczniowie pomagali w tworzeniu mozaiki. Co roku grupa wolontaryjna organizuje zbiórki, takie jak „Gwiazdka Dla Zwierzaka”, podczas której zbierane są zabawki, jedzenie, posłania, a także pieniądze dla zwierząt. To wszystko trafia do wybranego schroniska. Szkoła bierze udział także w takich akcjach jak „Góra Grosza”, zbiórka makulatury lub zakrętek. Udzielamy się także w domach opieki seniorów i dzieci. Współpracujemy m.in. z „Domem Seniora Naftowca” i z seniorami ze Związku Nauczycielstwa Polskiego. W tych miejscach najczęściej zamieniamy się w „artystów”, śpiewamy, występujemy w przedstawieniach. Pomagaliśmy także w przygotowaniu dniu dziecka na Zarabiu w Myślenicach, gdzie przygotowywaliśmy prezenty i rozrywki dla dzieci z tamtejszego domu opieki. Występowaliśmy także w „Klubie Plastyków”, gdzie odbyła się akcja „Cała Polska Czyta i… młodzież”. W ubiegłym roku nasi wolontariusze budowali domki dla bezdomnych kotów. Wydarzenie to odbyło się pod hasłem „Kot nie ślimak domku nie nosi”. Współpracujemy także z Hospicjum św. Łazarza, gdzie swego czasu chodziliśmy na „Marsz żonkilów”.

JESTEŚMY DLA SZKOŁY

„S.O.S. z 17-tką” ma także za zadanie pomaganie w najróżniejszych imprezach szkolnych. Dyskoteki czy też akcje okolicznościowe takie jak np. wróżby andrzejkowe, skrzynka walentynkowa itp. Co roku w naszej szkole jest organizowany konkurs „Uczeń Na Medal”. Konkurs ten ma wiele etapów, które każdego roku są inne. Aby wygrać, uczeń musi być aktywny w szkole i życzliwy dla wszystkich. Konkurs jest rozstrzygany pod koniec roku szkolnego, a zwycięzca nagradzany na akademii zakończenia. Projekt ten zawsze cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży naszego gimnazjum.

Alicja Bil

NOWE!

Konferencja „Krakowska młodzież w procesie zmian”

19 marca 2020 r. odbędzie się wspólna konferencja Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK oraz Uniwersytetu Pedagogicznego pn. „Krakowska młodzież w procesie zmian”. Jej celem będzie prezentacja najnowszych wyników badań dotyczących aktywności młodzieży oraz przedstawienie diagnozy współczesnych pokoleń młodych […]

NOWE!

Obywatelskie Wysłuchanie Publiczne

Propozycja dla starszej młodzieży. 28 lutego w Sali Obrad Rady Miasta Krakowa odbędzie się Obywatelskie Wysłuchanie Publiczne, którego przedmiotem jest senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw. Organizatorzy zapraszają każdego zainteresowanego, który […]