NOWE!

„Nic o nas bez nas” – to hasło przeświecało nam podczas realizacji październikowej super akcji.

Październik postanowiliśmy poświęcić na zapoznanie kolegów i koleżanek z prawami ucznia, oraz zasadami panującymi w naszej szkole. Nasze działania zostały podjęte w kilku wymiarach. Zorganizowaliśmy spotkanie członków samorządu z Dyrekcją Liceum, podczas którego omawialiśmy między innymi ważne sprawy dotyczące relacji nauczyciel – uczeń,  przedstawiliśmy plan pracy samorządu. Podczas spotkania ustaliliśmy, że musimy podjąć działania na rzecz bezpośredniego wpływu nas uczniów na działania podejmowane w szkole. W celu diagnozy zapotrzebowania na konkretne działania i posiadania konkretnych argumentów dla nauczycieli i Dyrekcji ustaliliśmy, że skonstruujemy ankiety, które przeprowadzimy w szkole.

Samo konstruowanie ankiety było zadaniem, jak się okazało najtrudniejszym. Zorganizowaliśmy spotkanie przedstawicieli wszystkich klas, na którym ustaliliśmy obszary, będące sferą naszych zainteresowań. Były to: respektowanie prawa szkolnego, określenie słabych i mocnych stron naszej szkoły oraz informacji zamieszczanych na stronie i portalu społecznościowym szkoły. W węższym gronie skonstruowaliśmy ankiety przeznaczone dla uczniów . Po wykonaniu tego zadania przyszedł czas na realizację. Ankiety zostały przeprowadzone wśród wszystkich uczniów przez grupę 3 przedstawicieli samorządu. Zależało nam szczególnie na tym, aby nasi koledzy podeszli do tematu sumiennie, ponieważ ankiety zawierały dużo pytań otwartych. Dlatego wcześniej poprosiliśmy panią Dyrektor o poinformowanie nauczycieli o naszej akcji. Ta metoda okazała się bardzo skuteczna i wszyscy rzeczowo wypowiedzieli się na zadane pytania. Ważnym z naszego punktu widzenia osiągnięciem było na pewno to, że każdy z naszych kolegów miał świadomość, że jego głos zostanie przez nas dostrzeżony i ma wpływ na to, co dzieje się w szkole. Sami wyjaśnialiśmy jaki jest cel badania i jak zamierzamy go wykorzystać.

Zebranie i opracowanie wyników naszych badań wymagało dużej pracy. Trudne było uogólnienie pytań otwartych. Prosiliśmy o pomoc nauczyciela matematyki, który pomógł nam dokonać fachowej analizy danych. Zebrane przez nas dane umieściliśmy na stworzonej przez nas grupie na Facebook, co pozwoliło na wgląd w nie wszystkich członków grupy. Zamierzamy przedstawić nasze postulaty na najbliższym posiedzeniu Rady Pedagogicznej.

Drugim przejawem naszych działań na rzecz promocji praw i obowiązków ucznia było stworzenie organu prasowego „szesnastki”. Podczas zebrania samorządu na początku września pojawił się pomysł stworzenia gazety szkolnej. Wyłoniliśmy sekcję osób – redaktorów. Odpowiedzialną za całokształt i redaktorem naczelnym została Karolina Stachoń. W skład redakcji weszło 5 osób. Pierwszy numer gazetki pod tytułem „Husky Szesnastki” ukazał się 29 października. Można go obejrzeć na platformie Juniormedia.

http://www.juniormedia.pl/redakcje/panel/husky-szesnastki

Jest to miejsce, gdzie każdy może umieścić swój artykuł i mamy nadzieję, że stanie się bardzo ważnym miejscem  dyskusji o naszych prawach i obowiązkach, choć nie tylko. Już znalazły się publikacje naszych kolegów z samorządu na temat planowanych przez nas akcji. Jest to miejsce, gdzie każdy, kto ma ochotę poruszyć jakiś temat, może o nim napisać. Pojawiły się tutaj także już wiersze naszego kolegi.

Ostatnim punktem naszej działalności na rzecz promocji praw i obowiązków była akcja zapoznania klas pierwszych z naszymi prawami i obowiązkami w postaci happeningu. Postanowiliśmy urządzić dzień, w którym chcieliśmy zamanifestować naszą radość i pokazać (także nauczycielom), że potrafimy się zorganizować, ze jesteśmy kolorowi i weseli, że jesteśmy kreatywni.  Zaangażowaliśmy do tego przedstawicieli samorządów wszystkich klas. Ustaliliśmy, że jako młodzież w dniu 19 października przyjdziemy ubrani bardziej kolorowo niż zwykle. Akcja udała się znakomicie. Zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie przed szkołą. W akcję zaangażowały się prawie wszystkie osoby. Wsparli nas także nauczyciele, którzy także manifestowali siebie, jako grupę kolorową i bardzo kreatywną. Tego dnia zorganizowaliśmy wybory na opiekuna samorządu uczniowskiego i Rzecznika Praw Ucznia. Każdy uczeń oddawał głos na jedną osobę spośród wszystkich nauczycieli pracujących ponad 2 lata w szkole. Komisja wyborcza: Czarek i Kinga przed rozpoczęciem głosowania w każdej klasie opowiadali jaką funkcję pełni Rzecznik i Opiekun. Wszystko odbyło się w miłej atmosferze.

 

 

 

 

Tagi: , , ,

ZOBACZ TAKŻE

Katalog Praw i Obowiązków Ucznia Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałem Dwujęzycznym ...

Katalog Praw i Obowiązków Ucznia Liceum  Ogólnokształcącego z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego TSSP „Nic o Nas bez Nas – promocja praw i obowiązków ucznia”.    „Człowiek jest powołany do wolności. Wolność nie oznacza prawa do samowoli. Wolność nie daje […]

Wydarzenie o charakterze artystycznym – Mam talent oraz szkolny koncert

  Nikt nie zaprzeczy, że rozwijanie talentów i swych pasji jest niesamowicie ważne. Po za codzienną rutyną, jaką jest szkoła, warto mieć  też chwilę dla siebie. To właśnie dzięki nim, nasze życie nabiera więcej kolorów i stajemy się […]

SUPER AKCJA – „Szlachetna Paczka” – kategoria: Serce na dłoni...

SUPER AKCJA – „Szlachetna Paczka” – kategoria: Serce na dłoni SZLACHETNA PACZKA, to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów społecznych w Polsce. Jej celem jest pomoc rodzinom w potrzebie. Akcja jest bardzo przemyślana, a nawet zasługuje na tytuł […]

Spotkanie integracyjne

Spotkanie integracyjne grupy odbyło się 3 marca. W spotkaniu brali udział wszyscy uczniowie, którzy byli organizatorami projektu. Po krótkiej debacie wybrali miejsce spotkania dobre dla ich brzuchów, czyli pizzerię. Mimo tego, że grupa się doskonale znała mieli okazję […]

Super Akcja Święto Niepodległości w ZSM nr 1

Super Akcja Samorządu Uczniowskiego ZSM nr1 – listopad 2017r. Super Akcja, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne   Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie przygotował obchody 99 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym celu […]

Super Akcja – „Nasze miejsce na Ziemi, czyli samorząd na rzecz społeczności lok...

Super Akcja Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół Mechanicznych nr1           W styczniu 2018 roku Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 skoncentrował swoje działania na rzecz społeczności lokalnej. Realizując Super Akcję – „Nasze miejsce na Ziemi, czyli samorząd na […]

Pierwszy dzien warsztatów

W poniedziałek 26 marca 2018 zwarte i gotowe udałyśmy się do Szkoły Podstawowej nr 47, aby przeprowadzić zajęcia warsztatowe dla dzieci z klas 1-3. Przedstawiłyśmy dzieciom ważne informacje dotyczące kultury, religii, geografii i zróżnicowania etnicznego Egiptu i Brazylii. […]

„Szybciej, dalej, wyżej ale razem” -Spotkanie samorządów u „Baczyńskiego”...

Planując spotkanie (podczas zebrania w styczniu 2018) zastanawialiśmy się nad główną jego ideą i celami jakie moglibyśmy osiągnąć dzięki współpracy samorządów. W tym roku szkolnym nasze akcje skupiają się wokół postaci naszego patrona. K. K. Baczyńskiego. Dlatego postanowiliśmy […]

Nasze prawa, ważna sprawa

Styczeń jest miesiącem podsumowań i nowości. Wtedy właśnie zaczyna się nowy rok, dla niektórych nowy początek. Nasz samorząd również chciał spróbować czegoś nowego i znów zaskoczyć całą szkołę. Celem była również integracja samorządów klasowych, a przede wszystkim organizacja SUPER-Akcji […]

SUPER AKCJA: Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne...

SUPER AKCJA: Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne. http://tssp.krakow.pl/liceum/10327/ Minęły dopiero dwa miesiące roku szkolnego, a w naszym liceum odbyło się już kilka ważnych wydarzeń promujących postawy patriotyczne i obywatelskie. Pierwszym z nich były tajne, demokratyczne […]