NOWE!

„Nic o nas bez nas” – to hasło przeświecało nam podczas realizacji październikowej super akcji.

Październik postanowiliśmy poświęcić na zapoznanie kolegów i koleżanek z prawami ucznia, oraz zasadami panującymi w naszej szkole. Nasze działania zostały podjęte w kilku wymiarach. Zorganizowaliśmy spotkanie członków samorządu z Dyrekcją Liceum, podczas którego omawialiśmy między innymi ważne sprawy dotyczące relacji nauczyciel – uczeń,  przedstawiliśmy plan pracy samorządu. Podczas spotkania ustaliliśmy, że musimy podjąć działania na rzecz bezpośredniego wpływu nas uczniów na działania podejmowane w szkole. W celu diagnozy zapotrzebowania na konkretne działania i posiadania konkretnych argumentów dla nauczycieli i Dyrekcji ustaliliśmy, że skonstruujemy ankiety, które przeprowadzimy w szkole.

Samo konstruowanie ankiety było zadaniem, jak się okazało najtrudniejszym. Zorganizowaliśmy spotkanie przedstawicieli wszystkich klas, na którym ustaliliśmy obszary, będące sferą naszych zainteresowań. Były to: respektowanie prawa szkolnego, określenie słabych i mocnych stron naszej szkoły oraz informacji zamieszczanych na stronie i portalu społecznościowym szkoły. W węższym gronie skonstruowaliśmy ankiety przeznaczone dla uczniów . Po wykonaniu tego zadania przyszedł czas na realizację. Ankiety zostały przeprowadzone wśród wszystkich uczniów przez grupę 3 przedstawicieli samorządu. Zależało nam szczególnie na tym, aby nasi koledzy podeszli do tematu sumiennie, ponieważ ankiety zawierały dużo pytań otwartych. Dlatego wcześniej poprosiliśmy panią Dyrektor o poinformowanie nauczycieli o naszej akcji. Ta metoda okazała się bardzo skuteczna i wszyscy rzeczowo wypowiedzieli się na zadane pytania. Ważnym z naszego punktu widzenia osiągnięciem było na pewno to, że każdy z naszych kolegów miał świadomość, że jego głos zostanie przez nas dostrzeżony i ma wpływ na to, co dzieje się w szkole. Sami wyjaśnialiśmy jaki jest cel badania i jak zamierzamy go wykorzystać.

Zebranie i opracowanie wyników naszych badań wymagało dużej pracy. Trudne było uogólnienie pytań otwartych. Prosiliśmy o pomoc nauczyciela matematyki, który pomógł nam dokonać fachowej analizy danych. Zebrane przez nas dane umieściliśmy na stworzonej przez nas grupie na Facebook, co pozwoliło na wgląd w nie wszystkich członków grupy. Zamierzamy przedstawić nasze postulaty na najbliższym posiedzeniu Rady Pedagogicznej.

Drugim przejawem naszych działań na rzecz promocji praw i obowiązków ucznia było stworzenie organu prasowego „szesnastki”. Podczas zebrania samorządu na początku września pojawił się pomysł stworzenia gazety szkolnej. Wyłoniliśmy sekcję osób – redaktorów. Odpowiedzialną za całokształt i redaktorem naczelnym została Karolina Stachoń. W skład redakcji weszło 5 osób. Pierwszy numer gazetki pod tytułem „Husky Szesnastki” ukazał się 29 października. Można go obejrzeć na platformie Juniormedia.

http://www.juniormedia.pl/redakcje/panel/husky-szesnastki

Jest to miejsce, gdzie każdy może umieścić swój artykuł i mamy nadzieję, że stanie się bardzo ważnym miejscem  dyskusji o naszych prawach i obowiązkach, choć nie tylko. Już znalazły się publikacje naszych kolegów z samorządu na temat planowanych przez nas akcji. Jest to miejsce, gdzie każdy, kto ma ochotę poruszyć jakiś temat, może o nim napisać. Pojawiły się tutaj także już wiersze naszego kolegi.

Ostatnim punktem naszej działalności na rzecz promocji praw i obowiązków była akcja zapoznania klas pierwszych z naszymi prawami i obowiązkami w postaci happeningu. Postanowiliśmy urządzić dzień, w którym chcieliśmy zamanifestować naszą radość i pokazać (także nauczycielom), że potrafimy się zorganizować, ze jesteśmy kolorowi i weseli, że jesteśmy kreatywni.  Zaangażowaliśmy do tego przedstawicieli samorządów wszystkich klas. Ustaliliśmy, że jako młodzież w dniu 19 października przyjdziemy ubrani bardziej kolorowo niż zwykle. Akcja udała się znakomicie. Zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie przed szkołą. W akcję zaangażowały się prawie wszystkie osoby. Wsparli nas także nauczyciele, którzy także manifestowali siebie, jako grupę kolorową i bardzo kreatywną. Tego dnia zorganizowaliśmy wybory na opiekuna samorządu uczniowskiego i Rzecznika Praw Ucznia. Każdy uczeń oddawał głos na jedną osobę spośród wszystkich nauczycieli pracujących ponad 2 lata w szkole. Komisja wyborcza: Czarek i Kinga przed rozpoczęciem głosowania w każdej klasie opowiadali jaką funkcję pełni Rzecznik i Opiekun. Wszystko odbyło się w miłej atmosferze.

 

 

 

 

Tagi: , , ,

ZOBACZ TAKŻE

Regulamin portalu

Informacje prawne Niniejsza nota prawna stanowi regulację prawną dotyczącą korzystania z usług internetowych Portalu Internetowego „Młody Kraków”, którego właścicielem jest Gmina Miejska Kraków. Nota zawiera takie informacje, jak: polityka prywatności, regulamin konta użytkownika oraz oświadczenie o wyrażeniu zgody […]

Niewidzialna Ręka Artystycznego Dobra Super Akcja

Dawno, dawno temu gdzieś na osiedlowym podwórku podczas rówieśniczej zabawy (nie)spodziewanie narodziła się idea niezwykłej akcji dobroczynnej. Po latach jest ona ciągle przypominana budząc także dzisiaj ogromny szacunek i niedowierzanie zarazem. W rzeczywistości ciągłej sprzedaży komercyjnej i  pokazywania […]

Konkurs z okazji Halloween

  Dnia 31.10 we wtorek odbył się konkurs o tematyce Halloween na „Najliczniej przebraną klasę”.

Wybory Samorządowe w Chemiku

Głosy zostały podliczone… Wszystko jasne… Uczniowie wybrali… Proszę Państwa, mamy nowy Samorząd Uczniowski! Prócz Prezydium wybraliśmy Opiekuna, który rozpoczyna kolejną kadencję na tym stanowisku. Regulamin to podstawa… TRYB WYBORU ORGANÓW SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO §9. Samorząd Klasowy wybierany jest przez […]

Porozmawiajmy o nas wspólnie! – Promocja praw i obowiązków ucznia w Jedenastce...

Prawa i obowiązki uczniów to bardzo ważny temat. W niektórych szkołach poruszany jest bardzo często, w innych trochę rzadziej, przez założenie, iż uczniowie swoje prawa znają. Tymczasem bywa różnie- czasami uczniowie zakładają, że wszystko wiedzą, czasami nie chcą […]

„LEKTURY inaczej…”

Jak przystało na imprezy organizowane w listopadzie w naszej szkole, pewnie jak w wielu innych, odbyły się imprezy kształtujące postawy patriotyczne, wzbudzające naszą świadomość narodową… Nasza SUPERakcja miał dwie odsłony:

Impreza z okazji Halloween

Samorząd Szkolny zorganizował imprezę z okazji święta Halloween, która odbyła się 27 października 2017 roku. Zabawa trwała od 17:00 do 20:00 i odbyła się w świetlicy szkolnej. W przygotowaniach wzięło udział dziesięciu uczniów i siedmiu nauczycieli. Członkowie samorządu […]

AKCJE CHARYTATYWNE

SUPER-AKCJA: AKCJE CHARYTATYWNE 2017/2018r. Kategoria konkursowa: Serce na dłoni, czyli akcja, wydarzenie o charakterze charytatywnym. W naszej szkole co roku organizowana jest duża ilość przeróżnych akcji o charakterze charytatywnym, poczynając od zwykłych zbiórek pieniędzy, jedzenia…, a kończąc na […]

Warnawał

Aby tradycji stało się zadość, nasze akcje samorządowe skupiają się wokół charakterystycznych dat. Tym razem bohaterem był „prawie” 14 lutego, który wszystkim kojarzy się przede wszystkim z walentynkami. W tym roku również wtedy wypadła Środa Popielcowa, a to wszystko miało […]

Drugie spotkanie projektowe 12.01.18r.

  Już kolejny raz się widzimy. Plan naszego projektu zderzył się z rzeczywistością. Musiałyśmy skonfrontować warunki lokalowe z zamierzeniami. Wtedy dojrzale zmieniłyśmy nasze zamierzenia. Połączyłyśmy nasze pasje – podróże – z koncepcją działań. Teraz już wiedziałyśmy do czego […]