NOWE!

SUPER AKCJA: Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne.

SUPER AKCJA: Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie
i patriotyczne.

http://tssp.krakow.pl/liceum/10327/

Minęły dopiero dwa miesiące roku szkolnego, a w naszym liceum odbyło się już kilka ważnych wydarzeń promujących postawy patriotyczne i obywatelskie. Pierwszym z nich były tajne, demokratyczne wybory do samorządu szkolnego, poprzedzone debatą kandydatów na którym zastali zgromadzeni wszyscy uczniowie szkoły- dwie trzynastoosobowe klasy, oraz większość grona pedagogicznego. Kandydaci mieli okazję zaprezentować swój program wyborczy oraz przekonać wyborców, że to właśnie na nich warto oddać swój głos. Po przeliczeniu głosów przez komisję, przewodniczącą szkoły została bezkonkurencyjna Angelika Mazur z klasy drugiej, vice przewodniczącą natomiast Wiktoria Byrska z klasy pierwszej. Był to niewątpliwie niezwykły moment w historii naszej szkoły, ponieważ były to pierwsze wybory przeprowadzone w nowo powstałym Liceum im. Piotra Michałowskiego. Na tę okazję opiekunka samorządu uczniowskiego- Pani Karolina Maniak- Górecka przygotowała prezentację multimedialna na temat roli samorządu
w murach oraz poza murami szkoły. Myślą przewodnią prezentacji był cytat Juliana Radziewicza: „Jeżeli w szkole samorząd niby jest, ale mało kto wie, co on robi, to jest on po prostu niepotrzebny.” Pani Karolina uświadomiła nam również, że my wszyscy, jako uczniowie liceum tworzymy samorząd uczniowski i każdy z nas ma wpływ na losy szkoły.

Drugim wydarzeniem mającym na celu zintegrowanie uczniów były popołudniowe zajęcia przeprowadzone w języku angielskim przez naszego native speaker’a Brian’a Scott’a- popularnego dziennikarza od lat związanego ze szkołami Michałowskiego. Jako niezwykle otwarty człowiek ma świetny kontakt z młodzieżą, potrafi świetnie przekazywać nam wartości które powinien posiadać każdy młody człowiek. Uczy tolerancji, koleżeńskości oraz zrozumienia w stosunkach między ludzkich. Dwudziestego piątego października zebrał chętnych uczniów na gry edukacyjne oraz rozmowę na temat postaw jakie powinny być wizytówką każdego z nas. Całe przedsięwzięcie odbyło się oczywiście w języku angielskim, przy smakowitym poczęstunku oraz angielskiej herbacie. Na „English tea and conversation” zostali zaproszeni również uczniowie z gimnazjum. Dzięki temu mogliśmy lepiej zintegrować się z gimnazjalistami, miło spędzić środowe popołudnie, oraz udoskonalić swój angielski.

Kolejnym, jakże ważnym eventem były zajęcia pt. „Uczeń jako Obywatel”.Podczas dwugodzinnych zajęć mieliśmy okazję obejrzeć niezwykle ciekawą prezentację dotyczącą praw jakie my- uczniowie posiadamy, a często nie jesteśmy ich sami świadomi. Większość z nas nie wiedziała, że tym najzdolniejszym przysługuje prawo do indywidualnego programu nauczania, nie każdy był również świadomy, że jakakolwiek ocena wystawiona przez nauczyciela powinna być przez niego wytłumaczona i uzasadniona, tak aby uczeń jasno wiedział dlaczego właśnie taką otrzymał. Prezentacja przypomniała nam również jakie kompetencje i obowiązki posiada Rzecznik Praw Dziecka i z jakimi problemami możemy się do niego zgłosić. Jest to niezwykle ważne, aby każde dziecko wiedziało gdzie szukać pomocy w razie problemów w szkole lub rodzinie, dlatego uważam że już sama część teoretyczna warsztatów wiele wnosiła. W przyjaznej atmosferze mogliśmy podyskutować na tematy tak nam bliskie, a zdobyte informację na pewno przydadzą nam się na dalszej ścieżce nie tylko edukacji ale i całego życia.

W drugiej części spotkania przeszliśmy do zajęć praktycznych. Musieliśmy pomyśleć jakie cechy powinien posiadać idealny młody obywatel. Zadanie pozornie proste a jednak zmusiło nasze jeszcze zaspane, szare komórki do myślenia. I dobrze! Każdy wymyślił kilka pozytywnych, według niego najważniejszych cech a później napisał je na brulionie papieru na którym wcześniej odrysowaliśmy sylwetkę naszego kolegi- Oskara. Okazał się on nie tylko idealnym modelem, ale
i po przypisaniu odpowiednich cech, idealnym młodym Polakiem. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że przykładny uczeń powinien być aktywny, otwarty, koleżeński, chętny do pomocy, honorowy, asertywny oraz empatyczny. Powinien posiadać umiejętność słuchania drugiego człowieka, powinien być dobrym obserwatorem a także umieć reagować na krzywdę która dzieję się jemu lub komukolwiek z jego otoczenia.  Każdy z nas posiada z pewnością te cechy, nie możemy jednak zapominać o ciągłym ich doskonaleniu i pielęgnowaniu. To właśnie starały się przekazać nam nasze nauczycielki, proponując abyśmy zapisali na nadmuchanym balonie po jednym atucie które dostrzegamy w naszych osobowościach. Obiecaliśmy sobie, że właśnie ta najważniejsza cecha pozostanie na zawsze w naszych sercach i krocząc przez życie zawsze będziemy o niej pamiętać. Uważam, że był to wyjątkowo oryginalny pomysł na przekazanie nam istoty problemu i pobudzenie naszej wyobraźni.

Cieszymy się, że nasza szkoła bierze udział w tego typu akcjach, ponieważ wszyscy jesteśmy zadania, że wiedza zdobyta podczas wszelkiego rodzaju warsztatach oraz zajęciach praktycznych popartych wspólną dyskusją i „burzą mózgów” wnosi o wiele więcej do naszego życia i zostaje
w naszych głowach na dłużej  niż informacje przeczytane w podręczniku. Dodatkowym plusem jest to, że wszystkie te zajęcia te były przeprowadzone w naprawdę ciekawy, twórczy sposób za co możemy podziękować tylko naszej wspaniałej kadrze ale również samym sobie. Dzięki wyborom przeprowadzonym w szkole, mogliśmy się poczuć jak prawdziwi, odpowiedzialni wyborcy mający wpływ na życie szkoły. Buduje to również świetne relacje między nami- uczniami i pomaga lepiej poznać własne zalety i wady. Mamy szansę sprawdzić się w nietypowych sytuacjach i oderwać się od codziennej, szkolnej monotonii.

 

ZOBACZ TAKŻE

„Manager w klasie” – Marcowa Superakcja!

Super akcja: Marzec 2018 – kategoria: „Nic o nas bez nas”. Na roboczym  zebraniu Rady Samorządu Uczniowskiego postanowiliśmy zorganizować super akcję w lutym w kategorii „Nic o nas bez nas” ze względu na zauważoną potrzebę wzmocnienia pozycji samorządów […]

Młody Obywatel – Wyspiański w VIII LO

Młody Obywatel – Wyspiański w VIII LO Zapewne gdyby spytać, czym jest patriotyzm, większość z nas odpowiedziałaby, że jest to postawa oparta na miłości i szacunku do własnego kraju i jego tradycji. Oczywiście nie byłoby w takiej definicji […]

SUPER AKCJA – „Szlachetna Paczka” – kategoria: Serce na dłoni...

SUPER AKCJA – „Szlachetna Paczka” – kategoria: Serce na dłoni SZLACHETNA PACZKA, to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów społecznych w Polsce. Jej celem jest pomoc rodzinom w potrzebie. Akcja jest bardzo przemyślana, a nawet zasługuje na tytuł […]

Super-Akcja: Tak dla Kultury, czyli wydarzenie o charakterze artystycznym.

Super-Akcja: Bajkowe Obrazy. Organizatorzy i pomysłodawcy: Rada Uczniowska Termin: prace miały zostać oddane do końca maja. Konkurs został ogłoszony mniej więcej w połowie maja. W związku z odbywającym się 9.06.2018r. (sobota) pikniku rodzinnym o tematyce bajkowej, Samorząd Uczniowski […]

Nasze Pierwsze Spotkanie

Podczas naszych wspólnych zajęć postawiłyśmy na integracje oraz dobrą zabawę. Bardzo zależało nam na tym aby mieć bardzo dobry kontakt z dziećmi. Grupa bardzo chętnie z nami współpracowała i przeprowadzenie zajęć poszło po naszej myśli. Tematem naszej pierwszej […]

Ruszyły zapisy do 4. edycji Tygodnia Konstytucyjnego

Od 4 do 11 listopada w całej Polsce odbywać się będą lekcje na temat Konstytucji. Poprowadzą je prawnicy i studenci prawa. To już 4. edycja Tygodnia Konstytucyjnego organizowanego przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy. Dotychczas zajęcia odbyły się […]

Pierwszy dzien warsztatów

W poniedziałek 26 marca 2018 zwarte i gotowe udałyśmy się do Szkoły Podstawowej nr 47, aby przeprowadzić zajęcia warsztatowe dla dzieci z klas 1-3. Przedstawiłyśmy dzieciom ważne informacje dotyczące kultury, religii, geografii i zróżnicowania etnicznego Egiptu i Brazylii. […]

Przegląd artystyczny form różnych

29.05.2018 roku odbył się w Chemiku długo wyczekiwany  Przegląd artystyczny form różnych. O wydarzeniu społeczność szkolna została powiadomiona z miesięcznym wyprzedzeniem poprzez posłaną kilkukrotnie kurendę, plakaty, zapowiedzi wychowawców klas, oraz przez wiadomości na portalu społecznościowym Facebook  i oczywiście […]

DEBATY OKSFORDZKIE W NASZEJ SZKOLE

Nic o nas bez nas – promocja praw i obowiązków ucznia – SUPER-AKCJA „Debata Oksfordzka”. Uczestnicy: uczniowie klas 4-6 (test wiedzy o prawach i obowiązkach uczniów na podstawie statutu), uczniowie klas 7 i II-III gimnazjum (debaty na temat […]

Zdrowo, sportowo i kolorowo

W naszej szkole dnia 21 marca odbył się Turniej „Zdrowo, sportowo i kolorowo”, który miał na celu promocję zdrowia, zdrowego stylu odżywiania się i trzymania sportowej formy. Wydarzenie to zgromadziło całą społeczność szkolną, rodziców, nauczycieli i szefa naszej […]