NOWE!

SUPER AKCJA: Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne.

SUPER AKCJA: Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie
i patriotyczne.

http://tssp.krakow.pl/liceum/10327/

Minęły dopiero dwa miesiące roku szkolnego, a w naszym liceum odbyło się już kilka ważnych wydarzeń promujących postawy patriotyczne i obywatelskie. Pierwszym z nich były tajne, demokratyczne wybory do samorządu szkolnego, poprzedzone debatą kandydatów na którym zastali zgromadzeni wszyscy uczniowie szkoły- dwie trzynastoosobowe klasy, oraz większość grona pedagogicznego. Kandydaci mieli okazję zaprezentować swój program wyborczy oraz przekonać wyborców, że to właśnie na nich warto oddać swój głos. Po przeliczeniu głosów przez komisję, przewodniczącą szkoły została bezkonkurencyjna Angelika Mazur z klasy drugiej, vice przewodniczącą natomiast Wiktoria Byrska z klasy pierwszej. Był to niewątpliwie niezwykły moment w historii naszej szkoły, ponieważ były to pierwsze wybory przeprowadzone w nowo powstałym Liceum im. Piotra Michałowskiego. Na tę okazję opiekunka samorządu uczniowskiego- Pani Karolina Maniak- Górecka przygotowała prezentację multimedialna na temat roli samorządu
w murach oraz poza murami szkoły. Myślą przewodnią prezentacji był cytat Juliana Radziewicza: „Jeżeli w szkole samorząd niby jest, ale mało kto wie, co on robi, to jest on po prostu niepotrzebny.” Pani Karolina uświadomiła nam również, że my wszyscy, jako uczniowie liceum tworzymy samorząd uczniowski i każdy z nas ma wpływ na losy szkoły.

Drugim wydarzeniem mającym na celu zintegrowanie uczniów były popołudniowe zajęcia przeprowadzone w języku angielskim przez naszego native speaker’a Brian’a Scott’a- popularnego dziennikarza od lat związanego ze szkołami Michałowskiego. Jako niezwykle otwarty człowiek ma świetny kontakt z młodzieżą, potrafi świetnie przekazywać nam wartości które powinien posiadać każdy młody człowiek. Uczy tolerancji, koleżeńskości oraz zrozumienia w stosunkach między ludzkich. Dwudziestego piątego października zebrał chętnych uczniów na gry edukacyjne oraz rozmowę na temat postaw jakie powinny być wizytówką każdego z nas. Całe przedsięwzięcie odbyło się oczywiście w języku angielskim, przy smakowitym poczęstunku oraz angielskiej herbacie. Na „English tea and conversation” zostali zaproszeni również uczniowie z gimnazjum. Dzięki temu mogliśmy lepiej zintegrować się z gimnazjalistami, miło spędzić środowe popołudnie, oraz udoskonalić swój angielski.

Kolejnym, jakże ważnym eventem były zajęcia pt. „Uczeń jako Obywatel”.Podczas dwugodzinnych zajęć mieliśmy okazję obejrzeć niezwykle ciekawą prezentację dotyczącą praw jakie my- uczniowie posiadamy, a często nie jesteśmy ich sami świadomi. Większość z nas nie wiedziała, że tym najzdolniejszym przysługuje prawo do indywidualnego programu nauczania, nie każdy był również świadomy, że jakakolwiek ocena wystawiona przez nauczyciela powinna być przez niego wytłumaczona i uzasadniona, tak aby uczeń jasno wiedział dlaczego właśnie taką otrzymał. Prezentacja przypomniała nam również jakie kompetencje i obowiązki posiada Rzecznik Praw Dziecka i z jakimi problemami możemy się do niego zgłosić. Jest to niezwykle ważne, aby każde dziecko wiedziało gdzie szukać pomocy w razie problemów w szkole lub rodzinie, dlatego uważam że już sama część teoretyczna warsztatów wiele wnosiła. W przyjaznej atmosferze mogliśmy podyskutować na tematy tak nam bliskie, a zdobyte informację na pewno przydadzą nam się na dalszej ścieżce nie tylko edukacji ale i całego życia.

W drugiej części spotkania przeszliśmy do zajęć praktycznych. Musieliśmy pomyśleć jakie cechy powinien posiadać idealny młody obywatel. Zadanie pozornie proste a jednak zmusiło nasze jeszcze zaspane, szare komórki do myślenia. I dobrze! Każdy wymyślił kilka pozytywnych, według niego najważniejszych cech a później napisał je na brulionie papieru na którym wcześniej odrysowaliśmy sylwetkę naszego kolegi- Oskara. Okazał się on nie tylko idealnym modelem, ale
i po przypisaniu odpowiednich cech, idealnym młodym Polakiem. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że przykładny uczeń powinien być aktywny, otwarty, koleżeński, chętny do pomocy, honorowy, asertywny oraz empatyczny. Powinien posiadać umiejętność słuchania drugiego człowieka, powinien być dobrym obserwatorem a także umieć reagować na krzywdę która dzieję się jemu lub komukolwiek z jego otoczenia.  Każdy z nas posiada z pewnością te cechy, nie możemy jednak zapominać o ciągłym ich doskonaleniu i pielęgnowaniu. To właśnie starały się przekazać nam nasze nauczycielki, proponując abyśmy zapisali na nadmuchanym balonie po jednym atucie które dostrzegamy w naszych osobowościach. Obiecaliśmy sobie, że właśnie ta najważniejsza cecha pozostanie na zawsze w naszych sercach i krocząc przez życie zawsze będziemy o niej pamiętać. Uważam, że był to wyjątkowo oryginalny pomysł na przekazanie nam istoty problemu i pobudzenie naszej wyobraźni.

Cieszymy się, że nasza szkoła bierze udział w tego typu akcjach, ponieważ wszyscy jesteśmy zadania, że wiedza zdobyta podczas wszelkiego rodzaju warsztatach oraz zajęciach praktycznych popartych wspólną dyskusją i „burzą mózgów” wnosi o wiele więcej do naszego życia i zostaje
w naszych głowach na dłużej  niż informacje przeczytane w podręczniku. Dodatkowym plusem jest to, że wszystkie te zajęcia te były przeprowadzone w naprawdę ciekawy, twórczy sposób za co możemy podziękować tylko naszej wspaniałej kadrze ale również samym sobie. Dzięki wyborom przeprowadzonym w szkole, mogliśmy się poczuć jak prawdziwi, odpowiedzialni wyborcy mający wpływ na życie szkoły. Buduje to również świetne relacje między nami- uczniami i pomaga lepiej poznać własne zalety i wady. Mamy szansę sprawdzić się w nietypowych sytuacjach i oderwać się od codziennej, szkolnej monotonii.

 

ZOBACZ TAKŻE

Serce na dłoni, czyli akcja, wydarzenie o charakterze charytatywnym- Super akcja

Serce na dłoni, czyli akcja, wydarzenie o charakterze charytatywnym.   „Obym nigdy nie był tak zajęty swoimi sprawami, by nie zareagować na potrzeby innych ze współczuciem i życzliwością.”– Thomas Jefferson Grudzień był dla nas miesiącem pełnym aktywności charytatywnych. […]

Regulamin Samorządu Uczniowskiego XVI Liceum Ogólnokształcącego Im. K. K. Baczyńskieg...

Wstęp     Samorząd Uczniowski XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Krakowie zwany dalej Samorządem działa w oparciu o art. 55 Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. (tekst jednolity, Dz. U. z 1996 Nr […]

Spotkanie 17.03.18r.

Dzisiejsze spotkanie odbyło się w nieludzkich, porannych godzinach. Przy wspólnym śniadaniu, skonfrontowałyśmy ze sobą, przygotowane wcześniej, materiały edukacyjne i dopracowałyśmy grę tematyczną dla dzieci. Tego dnia, naszym celem działań stały się urocze nagrody i niespodzianki przeznaczone dla najaktywniejszych uczestników warsztatów. Na […]

Wielkie nocne pakowanie- Szkoła się bawi, czyli integracja środowiska szkolnego.

Wielkie nocne pakowanie To był pracowity dzień i jeszcze bardziej pracowita (pół)noc. Zaczęło się od zakupów w Galerii Bronowice: kupiliśmy dużo wstążek,  papieru do pakowania prezentów i upominków dla dzieci w szpitalu w Prokocimiu oraz dla rodziny, którą […]

Nasze prawa, ważna sprawa

Styczeń jest miesiącem podsumowań i nowości. Wtedy właśnie zaczyna się nowy rok, dla niektórych nowy początek. Nasz samorząd również chciał spróbować czegoś nowego i znów zaskoczyć całą szkołę. Celem była również integracja samorządów klasowych, a przede wszystkim organizacja SUPER-Akcji […]

Regulamin portalu

Informacje prawne Niniejsza nota prawna stanowi regulację prawną dotyczącą korzystania z usług internetowych Portalu Internetowego „Młody Kraków”, którego właścicielem jest Gmina Miejska Kraków. Nota zawiera takie informacje, jak: polityka prywatności, regulamin konta użytkownika oraz oświadczenie o wyrażeniu zgody […]

Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego

W dniu 6 października 2017r. odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego SP 105 oraz klas Gimnazjum 49. Nasz Zarząd SU stanowi 6 osób, które reprezentują klasy Gimnazjum oraz klasy Szkoły Podstawowej.   Przebieg i wyniki wyborów: W klasach […]

Samorząd wybrany

WYBORY W NASZYM LICEUM  18 października w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Poprzedzone zostały kampanią wyborczą, w trakcie której Kandydatki zachęcały uczniów do głosowania na nich. Po kampanii odbyły się wybory. Każdy uczeń otrzymał przygotowaną […]

Super Akcja – „Sprzedaż ciast” – kategoria: Nasze miejsce na Ziemi

Super Akcja -„Sprzedaż ciast” – kategoria: Nasze miejsce na Ziemi Zebranie to nieodłączny element współpracy rodziców ze szkołą. Często działania te wiążą się z różnymi emocjami zarówno pozytywnymi jak i negatywnymi. Aby poprawić rodzicom nastrój i umilić czekanie w […]

Konkurs z okazji Halloween

  Dnia 31.10 we wtorek odbył się konkurs o tematyce Halloween na „Najliczniej przebraną klasę”.