NOWE!

SUPER AKCJA: Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne.

SUPER AKCJA: Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie
i patriotyczne.

http://tssp.krakow.pl/liceum/10327/

Minęły dopiero dwa miesiące roku szkolnego, a w naszym liceum odbyło się już kilka ważnych wydarzeń promujących postawy patriotyczne i obywatelskie. Pierwszym z nich były tajne, demokratyczne wybory do samorządu szkolnego, poprzedzone debatą kandydatów na którym zastali zgromadzeni wszyscy uczniowie szkoły- dwie trzynastoosobowe klasy, oraz większość grona pedagogicznego. Kandydaci mieli okazję zaprezentować swój program wyborczy oraz przekonać wyborców, że to właśnie na nich warto oddać swój głos. Po przeliczeniu głosów przez komisję, przewodniczącą szkoły została bezkonkurencyjna Angelika Mazur z klasy drugiej, vice przewodniczącą natomiast Wiktoria Byrska z klasy pierwszej. Był to niewątpliwie niezwykły moment w historii naszej szkoły, ponieważ były to pierwsze wybory przeprowadzone w nowo powstałym Liceum im. Piotra Michałowskiego. Na tę okazję opiekunka samorządu uczniowskiego- Pani Karolina Maniak- Górecka przygotowała prezentację multimedialna na temat roli samorządu
w murach oraz poza murami szkoły. Myślą przewodnią prezentacji był cytat Juliana Radziewicza: „Jeżeli w szkole samorząd niby jest, ale mało kto wie, co on robi, to jest on po prostu niepotrzebny.” Pani Karolina uświadomiła nam również, że my wszyscy, jako uczniowie liceum tworzymy samorząd uczniowski i każdy z nas ma wpływ na losy szkoły.

Drugim wydarzeniem mającym na celu zintegrowanie uczniów były popołudniowe zajęcia przeprowadzone w języku angielskim przez naszego native speaker’a Brian’a Scott’a- popularnego dziennikarza od lat związanego ze szkołami Michałowskiego. Jako niezwykle otwarty człowiek ma świetny kontakt z młodzieżą, potrafi świetnie przekazywać nam wartości które powinien posiadać każdy młody człowiek. Uczy tolerancji, koleżeńskości oraz zrozumienia w stosunkach między ludzkich. Dwudziestego piątego października zebrał chętnych uczniów na gry edukacyjne oraz rozmowę na temat postaw jakie powinny być wizytówką każdego z nas. Całe przedsięwzięcie odbyło się oczywiście w języku angielskim, przy smakowitym poczęstunku oraz angielskiej herbacie. Na „English tea and conversation” zostali zaproszeni również uczniowie z gimnazjum. Dzięki temu mogliśmy lepiej zintegrować się z gimnazjalistami, miło spędzić środowe popołudnie, oraz udoskonalić swój angielski.

Kolejnym, jakże ważnym eventem były zajęcia pt. „Uczeń jako Obywatel”.Podczas dwugodzinnych zajęć mieliśmy okazję obejrzeć niezwykle ciekawą prezentację dotyczącą praw jakie my- uczniowie posiadamy, a często nie jesteśmy ich sami świadomi. Większość z nas nie wiedziała, że tym najzdolniejszym przysługuje prawo do indywidualnego programu nauczania, nie każdy był również świadomy, że jakakolwiek ocena wystawiona przez nauczyciela powinna być przez niego wytłumaczona i uzasadniona, tak aby uczeń jasno wiedział dlaczego właśnie taką otrzymał. Prezentacja przypomniała nam również jakie kompetencje i obowiązki posiada Rzecznik Praw Dziecka i z jakimi problemami możemy się do niego zgłosić. Jest to niezwykle ważne, aby każde dziecko wiedziało gdzie szukać pomocy w razie problemów w szkole lub rodzinie, dlatego uważam że już sama część teoretyczna warsztatów wiele wnosiła. W przyjaznej atmosferze mogliśmy podyskutować na tematy tak nam bliskie, a zdobyte informację na pewno przydadzą nam się na dalszej ścieżce nie tylko edukacji ale i całego życia.

W drugiej części spotkania przeszliśmy do zajęć praktycznych. Musieliśmy pomyśleć jakie cechy powinien posiadać idealny młody obywatel. Zadanie pozornie proste a jednak zmusiło nasze jeszcze zaspane, szare komórki do myślenia. I dobrze! Każdy wymyślił kilka pozytywnych, według niego najważniejszych cech a później napisał je na brulionie papieru na którym wcześniej odrysowaliśmy sylwetkę naszego kolegi- Oskara. Okazał się on nie tylko idealnym modelem, ale
i po przypisaniu odpowiednich cech, idealnym młodym Polakiem. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że przykładny uczeń powinien być aktywny, otwarty, koleżeński, chętny do pomocy, honorowy, asertywny oraz empatyczny. Powinien posiadać umiejętność słuchania drugiego człowieka, powinien być dobrym obserwatorem a także umieć reagować na krzywdę która dzieję się jemu lub komukolwiek z jego otoczenia.  Każdy z nas posiada z pewnością te cechy, nie możemy jednak zapominać o ciągłym ich doskonaleniu i pielęgnowaniu. To właśnie starały się przekazać nam nasze nauczycielki, proponując abyśmy zapisali na nadmuchanym balonie po jednym atucie które dostrzegamy w naszych osobowościach. Obiecaliśmy sobie, że właśnie ta najważniejsza cecha pozostanie na zawsze w naszych sercach i krocząc przez życie zawsze będziemy o niej pamiętać. Uważam, że był to wyjątkowo oryginalny pomysł na przekazanie nam istoty problemu i pobudzenie naszej wyobraźni.

Cieszymy się, że nasza szkoła bierze udział w tego typu akcjach, ponieważ wszyscy jesteśmy zadania, że wiedza zdobyta podczas wszelkiego rodzaju warsztatach oraz zajęciach praktycznych popartych wspólną dyskusją i „burzą mózgów” wnosi o wiele więcej do naszego życia i zostaje
w naszych głowach na dłużej  niż informacje przeczytane w podręczniku. Dodatkowym plusem jest to, że wszystkie te zajęcia te były przeprowadzone w naprawdę ciekawy, twórczy sposób za co możemy podziękować tylko naszej wspaniałej kadrze ale również samym sobie. Dzięki wyborom przeprowadzonym w szkole, mogliśmy się poczuć jak prawdziwi, odpowiedzialni wyborcy mający wpływ na życie szkoły. Buduje to również świetne relacje między nami- uczniami i pomaga lepiej poznać własne zalety i wady. Mamy szansę sprawdzić się w nietypowych sytuacjach i oderwać się od codziennej, szkolnej monotonii.

 

ZOBACZ TAKŻE

Zdążyć przed Zimą !- Super akcja „Serce na dłoni”

SUPER AKCJA – Serce na dłoni, czyli akcja, wydarzenie o charakterze charytatywnym.   Zdążyć przed Zimą !!!!!   “ Najgorszą chorobą nie jest trąd czy gruźlica, ale świadomość, że jest się nikomu niepotrzebnym, przez nikogo niekochanym, przez wszystkich opuszczonym. ” […]

Wybory do Samorządu Uczniowskiego w PIĘTNASTCE.

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W XV LO W KRAKOWIE   Wybory do Samorządu Uczniowskiego to w naszej szkole bardzo ważne  wydarzenie. To czas dokonywania zmian i podejmowania trudnych decyzji, które wpłyną na naszą przyszłość. To okres  ciężkiej pracy, […]

Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego

W dniu 6 października 2017r. odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego SP 105 oraz klas Gimnazjum 49. Nasz Zarząd SU stanowi 6 osób, które reprezentują klasy Gimnazjum oraz klasy Szkoły Podstawowej.   Przebieg i wyniki wyborów: W klasach […]

Regulamin Samorządu Uczniowskiego XVI Liceum Ogólnokształcącego Im. K. K. Baczyńskieg...

Wstęp     Samorząd Uczniowski XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Krakowie zwany dalej Samorządem działa w oparciu o art. 55 Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. (tekst jednolity, Dz. U. z 1996 Nr […]

Impreza z okazji Halloween

Samorząd Szkolny zorganizował imprezę z okazji święta Halloween, która odbyła się 27 października 2017 roku. Zabawa trwała od 17:00 do 20:00 i odbyła się w świetlicy szkolnej. W przygotowaniach wzięło udział dziesięciu uczniów i siedmiu nauczycieli. Członkowie samorządu […]

Obchody Święta Niepodległości w Chemiku

11 dzień listopada to data najważniejszego w Polsce święta o charakterze państwowym. To właśnie 11.11.1918 roku Polska odzyskała niepodległość.Po 123 latach staliśmy się znów wolnym państwem. Uważamy, że im więcej mówi się o tym wydarzeniu, tym większa jest […]

Ruszyły zapisy do 4. edycji Tygodnia Konstytucyjnego

Od 4 do 11 listopada w całej Polsce odbywać się będą lekcje na temat Konstytucji. Poprowadzą je prawnicy i studenci prawa. To już 4. edycja Tygodnia Konstytucyjnego organizowanego przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy. Dotychczas zajęcia odbyły się […]

Listopadowa SUPER-AKCJA!

10 listopada 2017r. odbyła się w naszej szkole super-akcja z kategorii „Młody obywatel”, pt. „Narodowe śpiewanie”. Każda klasa i pracownicy szkoły zostali zaproszeni na salę konferencyjną, gdzie uczniowie odpowiedzialni za organizację tegoż wydarzenia wyświetlili prezentację o tematyce patriotycznej, […]

Młody Obywatel – Wyspiański w VIII LO

Młody Obywatel – Wyspiański w VIII LO Zapewne gdyby spytać, czym jest patriotyzm, większość z nas odpowiedziałaby, że jest to postawa oparta na miłości i szacunku do własnego kraju i jego tradycji. Oczywiście nie byłoby w takiej definicji […]

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Sprawozdanie z przebiegu wyborów do Samorządu Uczniowskiego z dn. 15 IX 2017r. Spotkanie z kandydatami oraz oficjalne rozpoczęcie kampanii wyborczej rozpoczęło się 8 IX 2017r. Na liście wyborczej pojawiły się dwa nazwiska. Harmonogram głosowania został podany do wiadomości […]