NOWE!

Szkoła się bawi – 60 – lecie XIII Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie

60 – lecie XIII Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie

W tym roku dla Naszej szkoły przypadła bardzo ważna data. Nasze Liceum skończyło 60 lat. Proces przygotowań wystartował już w październiku zeszłego roku. 13 października 2016 o godz. 13:13 oficjalnie wystartował zegar odliczający dokładnie 365 dni.

Od tej daty zostało nam mało czasu na przygotowanie tak DUŻEJ akcji dla całej społeczności trzynastkowej. Została stworzona specjalna grupa organizacyjna w skład w której wchodzili: Dyrekcja, przedstawiciele Grona Pedagogicznego, Absolwenci, Rada Rodziców oraz my, Samorząd Szkolny. Każdy dostał specjalne zadanie.

Zorganizowaliśmy konkurs na okładkę Jubileuszowej Księgi Pamiątkowej. W konkursie udział mógł wziąć każdy uczeń.

Zamówiliśmy specjalne odznaki z okazji 60-lecia które przeznaczone zostały dla każdego ucznia i każdego nauczyciela Naszego Liceum. Odznaki te były dodawane również do zestawów upominkowych dla Absolwentów.

Wiele „nieprzespanych nocy” spędziliśmy w Szkolnym Archiwum, tylko po to, aby odkopać najstarsze kroniki. Każdy uczeń przecież jest zainteresowany jak przez tak długi okres czasu, przez 60 lat, zmieniła się Nasza szkoła. W tej części naszych prac bardzo pomogli nam nasi koledzy i nasze koleżanki. Ich pomoc była niezbędna, aby zrobić to jak najszybciej. Zdziwienie nasze było ogromne, ponieważ wielu uczniów z chęcią zaglądało do Kronik. Naszym kolejnym zadanie związanym z archiwum było odnalezienie jak największej ilości zdjęć, aby następnie stworzyć wspaniałą prezentację. Stworzyliśmy prezentację gdzie hasłami przewodnimi było „Jacy byliśmy” i „Jacy jesteśmy”. W prezentacji było wiele zdjęć z przeszłości naszej szkoły, ale również zdjęcia teraźniejszości. Obliczyliśmy, że do XIII przez 60 lat uczęszczało ponad 13 000 uczniów.

Każdego dnia w Naszej Szkole widać było postęp prac związanych z przygotowaniami do Uroczystości. Dzięki Uczniom i Siostrze Halinie Mol nasze korytarze szkolne wzbogacone zostały o herby z napisem „60”. Tuż obok biblioteki pojawiła się makieta Pomnika Westerplatte. Każda klasa humanistyczna miała za zadanie porozmawiać z nauczycielami i stworzyć pracę nt. osiągnięć szkoły w danym przedmiocie (konkursy, olimpiady itd.)

Ten dzień zbliżał się wielkim krokami, a napięcie rosło z minuty na minutę… aż w końcu przyszedł dzień ostateczny
12 października 2017.

W tym dniu odbyły się, aż trzy ważne uroczystości w których uczestniczył Samorząd.

O godzinie 10:00 w Jaworznie odbyło się osłonięcie Znaku Pamięci na Grobie Westerplatczyka. Inicjatorem była społeczność XIII. W tej uroczystości udział wzięła Dyrekcja, Sztandar oraz dwójka przedstawicieli Samorządu.

O wydarzeniu tym pisał portal Krakow.pl : http://krakow.pl/aktualnosci/214113,34,komunikat,odsloniecie__znaku_pamieci__na_grobie_obroncy_westerplatte.html

 

O godzinie 15:00 rozpoczęła się Popołudniowa Kawa w Trzynastce. Był to zjazd absolwentów. Jednakże obecnością zaszczyciły Nas również inne ważne osoby. Takie jak były Dyrektor oraz byli Nauczyciele. Dla wielu obecnych Nauczycieli był to moment spotkania z dawnymi znajomymi z pracy. W jednej z sal można było oglądać kroniki wybrane przez samorząd oraz nagrody i trofea zdobyte przez ostatnie kilka lat. Szczególne miejsce na tej wystawie zajmowały największe osiągnięcia Szkolnego Samorządu, chodzi oczywiście o zdobyte przed dwoma laty Brązowe Berło Kraka oraz zdobyte w ubiegłym roku Srebrne Berło Kraka . Na pierwszym piętrze odbywała się wystawa „Sukcesy i Osiągnięcia” Jedna z tablic przygotowana została przez nas samych i poświęcona była pracy i działalności Szkolnego Samorządu. Na drugim piętrze odbywały się spotkania poszczególnych roczników maturalnych.

My jako samorząd w czasie tego spotkania mieliśmy bardzo ważne zadanie. Jednak potrzebowaliśmy pomocy Naszych Koleżanek i Kolegów. Część z Nas witała przybyłych gości przed wejściem do szkoły. Inni pomagali przy rejestracji gości oraz rozdawaniu upominków. Kolejna grupa zajmowała się oprowadzaniem po szkole gości. Ostatnia grupa zajmowała się prezentowaniem osiągnięć w poszczególnych przedmiotach.

Przed uroczystością uczniowie pomagali w przygotowaniu poczęstunku.

W tym dniu odbyło się również posadzenie drzewka na terenie naszej szkoły, które upamiętnić ma 60 – lat. W tym wydarzeniu szczególną uwagę trzeba zwrócić na pierwszych maturzystów naszego liceum – Matura 1961

Po zjeździe absolwentów udaliśmy się na Uroczystą Mszę Świętą w Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusowego. Mszy przewodniczył były katecheta XIII ksiądz Wiesław Kiebuła. Eucharystię odprawiali również Absolwenci, którzy zostali księżmi oraz obecny katecheta ksiądz Filip Pajestka.

W czasie tej Mszy, Samorząd wraz z innymi uczniami miał swoje zadania:

Przedstawicielka Samorządu Poczcie Sztandarowym,

Przedstawiciel Samorządu w Służbie Liturgicznej,

Przedstawiciel Samorządu w Procesji z Darami Ołtarza,

Przedstawiciel Samorządu w Chórze.

 

Jednak to co najważniejsze wydarzyło się w dniu następnym. Wybiła godzina 13:13 – 13 październik 2017, aula Akademii Ignatianum – początek Jubileuszowej Gali. To na co Wszyscy czekali. W czasie uroczystości gościliśmy byłego Dyrektora, Prezesa Klubu Szkól Westerplatte, przedstawicieli Rady Miasta Krakowa, przedstawicieli kuratorium i oświaty, przedstawicieli Zespołu Szkół Morskich w Gdańsku, byłych Nauczycieli, Absolwentów, pierwszych Maturzystów. Każdy z zebranych miał możliwość zabrania głosu. Oprócz specjalnych gości głos zabrała Pani Dyrektor oraz Przewodniczący Samorządu. Zaprezentowana została Nasza prezentacja „Jacy byliśmy i jacy jesteśmy”. Całą galę upiększał Nasz szkolny Chór pod batutą Pani Profesor Anny Bąbki. Później przyszedł czas na Jubileuszowy tort urodzinowy.

 

Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć we współorganizacji tego ważnego dla każdego trzynastkowicza wydarzenia. Jesteśmy dumni z zaangażowania Naszych Koleżanek i Kolegów.

 

O wszystkich tych uroczystościach pisano na portalu Kraków.pl :

http://krakow.pl/aktualnosci/213775,34,komunikat,xiii_liceum_ogolnoksztalcace_swietuje_60-lecie.html

 

Zapraszamy również do lektury Specjalnego Wydania XIII Gazetki Szkolnej:

www.xiii-lo.krakow.pl/strony/w_13_liceum_przy_sadowej/trzynastka/trzynastka_7.pdf

a także do obejrzenia pamiątkowego filmiku:

ZOBACZ TAKŻE

Wydarzenie o charakterze artystycznym – Mam talent oraz szkolny koncert

  Nikt nie zaprzeczy, że rozwijanie talentów i swych pasji jest niesamowicie ważne. Po za codzienną rutyną, jaką jest szkoła, warto mieć  też chwilę dla siebie. To właśnie dzięki nim, nasze życie nabiera więcej kolorów i stajemy się […]

Zbiórka charytatywna dla uczennicy – serce na dłoni

„Mam na imię Paulina i jestem uczennicą XIII Liceum Ogólnokształcącego.  Choruję na nowotwór złośliwy kości krzyżowej i miednicy. Leczę się od listopada 2014 roku i przeszłam kilka skomplikowanych operacji. Przez chorobę mam problemy z chodzeniem, a leki i […]

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO   Dnia 16.10 rozpoczęła się rywalizacja. „Walka” o tytuł i miano Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego XIII Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte. Już w poniedziałek (16.10) swoją kampanię wyborczą rozpoczęło trzech kandydatów:   Mateusz Kołodziejczyk z […]

Nasze miejsce na Ziemi – Dzień seniora oraz warsztaty z dziećmi

Pierwszy  miesiąc 2018 roku w naszej szkole nie mógł zakończyć się bez żadnych sprzyjających naszemu środowisku  działań.  31 stycznia był dla Samorządu Szkolnego wyjątkowo pracowity. W tym dniu skupiliśmy się na dwóch wyjątkowych akcjach.   Zebraliśmy dość sporą […]

„Nic o Nas bez Nas” – promocja praw i obowiązków ucznia

   „Nic o Nas bez Nas” – promocja praw i obowiązków ucznia Dnia 9.11.2017 tj. we czwartek w XIII Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie odbył się konkurs zorganizowany przez Samorząd Uczniowski pt. „Znam prawa i obowiązki […]

Igrzyska sportowe XIII vs VIII – sport to zdrowie

IGRZYSKA XIII vs VIII   14.03.2018 nadszedł dzień, na który czekali wszyscy. Wielka walka o tytuł króla Grzegórzek.  Kto tym razem okazał się lepszy? Do rywalizacji sportowej stanęły dwa Licea Ogólnokształcące:  XIII im. Bohaterów Westerplatte  i VIII im. […]