NOWE!

„Szybciej, wyżej, mocniej…” – naszą pasją jest sport

W 2009 roku nasza szkoła otrzymała imię Polskich Olimpijczyków. Od tego czasu tradycyjnie w październiku, z okazji Święta Szkoły, organizowane są różne imprezy związane ze sportem i promocją zdrowego trybu życia.

W tym roku jako promowaną dyscyplinę sportową wybraliśmy lekkoatletykę – uznawaną za królową sportu. Polskim sportowcem, który w tej dyscyplinie wielokrotnie osiągnął mistrzostwo, jest Pani Irena Szewińska. Okazją do spotkania z tym wybitnym sportowcem była uroczystość związana z 98 rocznicą zawiązania Polskiego Komitetu Olimpijskiego, która miała miejsce 12 października 2017 r. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz uczniowie trzeciej klasy gimnazjum w trakcie tej uroczystości mieli okazję spotkać się nie tylko z Pierwszą Wiceprezes PKOl, ale również z innymi osobowościami świata sportu: Prezesem PKOl Andrzejem Kraśnickim, Wiceprezesem Mieczysławem Nowickim, przedstawicielami Małopolskiej Rady Olimpijskiej i Polskiej Akademii Olimpijskiej pod przewodnictwem prof. Józefa Lipca, a także z olimpijczykami, min. Antonim Piechniczkiem, Czesławem Langiem i Radosławem Zawrotniakiem. Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów pod tablicą umieszczoną na Hotelu Francuskim przy ul. Pijarskiej, upamiętniającą zawiązanie Polskiego Komitetu Igrzysk Olimpijskich.

Oficjalne uroczystości związane ze Świętem Szkoły odbyły się 16 października 2017 r. Na uroczystym apelu, prowadzonym przez Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego, gościliśmy przedstawicieli Rady Dzielnicy V oraz instytucji współpracujących ze szkołą, wybitnych sportowców, olimpijczyków i medalistów w lekkiej atletyce, trenerów, dziennikarzy, a także Przyjaciół Szkoły. W trakcie apelu statuetką „Sportowiec Roku” wyróżniona została nasza koleżanka Aleksandra W., trenująca tenis ziemny.

Następnie Przewodnicząca SU zaprosiła do obejrzenia prezentacji multimedialnej ukazującej historię lekkoatletyki i sylwetki polskich mistrzów olimpijskich w tej dyscyplinie. Półgodzinna prezentacja została przygotowana przez członków Samorządu Uczniowskiego. Później zabierali głos nasi goście honorowi: lekkoatleta specjalizujący się w chodzie sportowym, olimpijczyk – pan Grzegorz Sudoł oraz pan Edward Stawiarz – lekkoatleta uprawiający biegi długodystansowe. Obaj w interesujący sposób wspominali trudy treningów, porażki, a przede wszystkim największe zwycięstwa.

Część oficjalną zakończył krótki program artystyczny „Nie ma sportu bez piękna”, prezentujący poezję Kazimierza Wierzyńskiego – laureata złotego medalu w Olimpijskim Konkursie Sztuki i Literatury na Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie w 1928 r.

Reszta dnia upłynęła w duchu rywalizacji sportowej. Dla uczniów klas siódmych i gimnazjalistów zorganizowano trening, który poprowadziły lekkoatletki – p. Monika Nowak, medalistka Mistrzostw Polski i Mistrzostw Europy, specjalizująca się w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą oraz p. Dominika Tomczak – medalistka MP w pchnięciu kulą. Trening był doskonałą rozgrzewką przed międzyklasowymi Biegami Sztafetowymi. Uczniowie klas IV – VI w tym czasie uczestniczyli w konkursie „Olimpijski Miszmasz”.

Najmłodsi uczniowie z klas I-III brały udział w testach wiedzy o dyscyplinach sportowych, igrzyskach olimpijskich i zdrowym stylu życia, konkursie plastycznym o tematyce sportowej, grach i zabawach sprawnościowych, w których nagrodą był Puchar Dyrektora Szkoły.

W trakcie zmagań sportowych czynna była kawiarenka, w której można było zakupić słodkie przekąski przygotowane przez uczniów i rodziców. Kawiarenka zorganizowana została z inicjatywy i przy dużym udziale Samorządu Uczniowskiego pod opieką pani Aleksandry Witalis-Pomykały, która w trakcie całej imprezy sprawowała pieczę nad właściwą organizacją. Dochód ze sprzedaży słodkości przeznaczony będzie na różne cele związane z działalnością Samorządu, w tym na nagrody, dyplomy i inne upominki przyznawane przez kolegium uczniowskie.

Na zakończenie obchodów Święta Szkoły 20 października 2017 r. najmłodsze klasy wzięły udział w zabawie promującej zdrowe odżywianie, pod hasłem „Dzień warzyw i owoców”. Nasze Maluszki prezentowały zagadki, wierszyki i piosenki o warzywno-owocowej tematyce, przebrały się za ulubione warzywo lub owoc, a na koniec raczyły się przygotowanymi przez siebie zdrowymi sałatkami i napojami.

Początek roku szkolnego był bardzo pracowity dla członków Samorządu Uczniowskiego i jego nowowybranego opiekuna pani Aleksandry Witalis-Pomykały. Wszyscy mocno angażowali się w te przedsięwzięcia, biorąc czynny udział w ich przygotowaniach.

A na koniec krótka fotorelacja.

 

Superakcja w kategorii: „Sport to zdrowie, czyli wydarzenie o charakterze sportowym i/lub promującym zdrowy tryb życia”

Tagi:

ZOBACZ TAKŻE

Uczeń – świadomy obywatel i patriota

10 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy dzień Praw Człowieka, w związku z tym Samorząd Uczniowski w  porozumieniu z opiekunem ustalił, że będzie to dobra okazja do promowania wśród uczniów naszej szkoły postaw obywatelskich i patriotycznych.  W tym celu członkowie […]

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

W dniu 28.09.2017 r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum. Poprzedzone były kampanią wyborczą, w trakcie której kandydaci przedstawiali swoje programy i postulaty na plakatach wyborczych. Chęć startu w wyborach zgłosiło czterech uczniów gimnazjum: Maciej G., Ewa […]

Andrzejkowe szaleństwo

Na początku roku szkolnego Samorząd Uczniowski w porozumieniu z opiekunem panią Aleksandrą Witalis-Pomykałą wytypował na każdy miesiąc gospodarzy szkoły, czyli klasy, które w trakcie całego roku szkolnego będą współorganizatorami imprez i wydarzeń okolicznościowych. W listopadzie gospodarzami były klasy […]

Znaj swoje prawa i obowiązki!

Zgodnie z hasłem przewodnim akcji „Nic o nas bez nas”, jako przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego już na początku roku szkolnego braliśmy udział w opiniowaniu zmian w nowym statucie szkoły, który zaczął obowiązywać od 1 grudnia 2017 roku. Najbardziej interesowała nas […]

Dzień Ziemi w Gimnazjum 76

22 kwietnia ogłoszony jest Dniem Ziemi. Jest to szczególny dzień, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi – tego dnia wielu ludzi na całym świecie organizuje akcje, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. […]

Kulturalny marzec

Jak wszystkim wiadomo jesteśmy szkołą sportową, więc każdy uczeń naszej szkoły uprawia jakąś dyscyplinę sportu. Jednak nie żyjemy samą nauką i sportem. Chcąc pokazać, że nie tylko kultura fizyczna jest nam bliska postanowiliśmy umożliwić nam i naszym kolegom […]

„Miej serce i patrzaj w serce”

„Miej serce i patrzaj w serce” te słowa Adama Mickiewicza przyświecają wielu naszym działaniom. Zdajemy sobie sprawę, że nawet niewielka pomoc może okazać się dla kogoś zbawienna. Dlatego jako cała społeczność uczniowska mocno angażujemy się w różnego rodzaju […]