NOWE!

Wybory do Samorządu Uczniowskiego w PIĘTNASTCE.

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W XV LO W KRAKOWIE

 

Wybory do Samorządu Uczniowskiego to w naszej szkole bardzo ważne  wydarzenie.
To czas dokonywania zmian i podejmowania trudnych decyzji, które wpłyną na naszą przyszłość.

To okres  ciężkiej pracy, przygotowań oraz zaangażowania całej społeczności szkolnej.

W XV LO wybory odbywają się jesienią  w miesiącu – październiku. W tym roku termin wyborów został wyznaczony na dzień 27. 10 .2017 r. Przygotowania rozpoczęliśmy już dużo wcześniej.
W dniu 03.10.2017r. zorganizowaliśmy  spotkanie Samorządu Uczniowskiego z przedstawicielami trójek klasowych klas I i II.

Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego zapoznała uczniów z Regulaminem wyborów oraz zasadami głosowania i wybierania nowych przedstawicieli. Przekazała wytyczne dotyczące terminu wyborów, oraz zadań jakie muszą wykonać wszystkie klasy I i II.

Kolejnym etapem przygotowań było:

  • opracowanie szczegółowego harmonogramu wyborów z rozpisaniem godzin głosowania poszczególnych klas.
  • powołanie Komisji Wyborczej w trzyosobowym składzie. (Zadaniem komisji jest wydawanie kart do głosowania po wcześniejszym sprawdzeniu tożsamości  głosującego, oraz  czuwanie nad prawidłowym przebiegiem wyborów).
  • ogłoszenie kurendy dotyczącej przygotowań do wyborów i przebiegu głosowania. (Każda klasa miała za zadanie wytypować swoich kandydatów do Samorządu, oraz przygotować plakat z informacją o swoim programie wyborczym  oraz o zmianach jakie chcą przeprowadzić w szkole).
  • przygotowanie kart do głosowania oraz ich ostemplowanie pieczątką SU.
  • przygotowanie sali oraz ustawienie urny wyborczej.

Ostatnim etapem wyborów było :

  • przeliczenie głosów oraz sporządzenie protokołu.

Wybory do Samorządu Uczniowskiego odbyły się -zgodnie z terminem –w dniu 27.10.2017 r.

W głosowaniu wzięło udział 70 % osób uprawnionych do głosowania. Oddano 231 głosów w tym 4 nieważne.

Wygrała klasa IIA ( 61 głosów), klasa IIB (54 gł.), IID (40gł.), oraz IC (25 gł.). Te klasy dostały się do Samorządu Uczniowskiego.

 

Wszystkie przygotowania, organizacja oraz sam przebieg wyborów były dla nas prawdziwą lekcją zasad demokracji.

 

ZOBACZ TAKŻE

NIECH SIĘ ŚWIĘCI!!!

Z początkiem września zaczęła się nowa karta w historii szkoły na os. Kolorowym 29. Zostaliśmy Szkołą Podstawową z pięcioma oddziałami byłego już Gimnazjum nr 48 – łącznie 112 uczniów. Dlatego postanowiliśmy na początek roku uczcić wszystkie możliwe okazje […]

Nowohucki Festiwal Samorządowy

Temat przewodni: Nowohucki Festiwal Samorządowy „Szybciej, wyżej, dalej, ale razem” Cel ogólny: kreowanie i wzmacnianie postaw prospołecznych i obywatelskich młodzieży. Cel szczegółowy: samorządowa integracja (wydarzenie promujące zdrowy styl życia) Motto: ”Wolność, kocham i rozumiem, wolności, oddać nie umiem […]

FitChef – Mistrz drugiego śniadania

Pewnie niewielu z Was słyszało o Europejskim Dniu Zdrowego Jedzenia i Gotowania, który obchodzony jest 8 listopada. Nasz Samorząd Uczniowski, w którym jestem zastępcą przewodniczącej, postanowił uczcić ten dzień w ramach SUPER-AKCJI „Sport to zdrowie, czyli wydarzenie o charakterze sportowym i/lub […]

„Nasze miejsce na ziemi, czyli Samorząd na rzecz społeczności lokalnej”

” W życiu nie chodzi o to, by przeczekać burzę. Chodzi o to, żeby nauczyć się tańczyć w deszczu”.  Steven D. Wolf   Kwiecień był pięknym miesiącem – wiosnę było czuć wszędzie, a tym samym zapał i siły […]

Konkurs z okazji Halloween

  Dnia 31.10 we wtorek odbył się konkurs o tematyce Halloween na „Najliczniej przebraną klasę”.

„Nic o nas bez nas” – to hasło przeświecało nam podczas realizacji październikowej su...

Październik postanowiliśmy poświęcić na zapoznanie kolegów i koleżanek z prawami ucznia, oraz zasadami panującymi w naszej szkole. Nasze działania zostały podjęte w kilku wymiarach. Zorganizowaliśmy spotkanie członków samorządu z Dyrekcją Liceum, podczas którego omawialiśmy między innymi ważne sprawy […]

Regulamin Samorządu Uczniowskiego XVI Liceum Ogólnokształcącego Im. K. K. Baczyńskieg...

Wstęp     Samorząd Uczniowski XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Krakowie zwany dalej Samorządem działa w oparciu o art. 55 Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. (tekst jednolity, Dz. U. z 1996 Nr […]

Super Akcja – MŁODY OBYWATEL – Lekcja patriotyzmu

Super Akcja – MŁODY OBYWATEL –  Lekcja patriotyzmu    Z okazji zbliżającego się święta Konstytucji Trzeciego Maja postanowiliśmy sprawdzić wiedzę uczniów klas pierwszych o patriotyzmie. W czwartek, 26 kwietnia zorganizowaliśmy mini-lekcję wraz z quizem. Okazało się, że pierwszaki […]

Serce na dłoni – superakcja VIII LO W tym miesiącu w VIII LO odbył się Dzień Wolontariatu współorganizowany przez Samorząd i Wolontariat Ósemki. Podczas wydarzenia prezenytotowany był film i prezentacje podsumowujące działalność Wolontariatu. Odbyły się koncerty, nauka pierwszej […]

I TY MOŻESZ ZOSTAĆ SUPERBOHATEREM – SUPER-AKCJA

Nasze miejsce na Ziemi, czyli samorząd na rzecz społeczności lokalnej. – SUPER-AKCJA „I TY MOŻESZ ZOSTAĆ SUPERBOHATEREM” Termin: 5 stycznia 2018r. Miejsce: sala gimnastyczna SP nr 12 Uczestnicy: uczniowie klas 4-6, 7 i II-III gim. Organizatorzy: Rada Uczniowska […]