NOWE!

FitChef – Mistrz drugiego śniadania

Pewnie niewielu z Was słyszało o Europejskim Dniu Zdrowego Jedzenia i Gotowania, który obchodzony jest 8 listopada. Nasz Samorząd Uczniowski, w którym jestem zastępcą przewodniczącej, postanowił uczcić ten dzień w ramach SUPER-AKCJI „Sport to zdrowie, czyli wydarzenie o charakterze sportowym i/lub promującym zdrowy tryb życia”.

16.10.2017 r. na korytarzach naszej szkoły pojawiły się plakaty z informacją o konkursie. Do głównego konkursu „FitChef” zgłosić mogli się uczniowie klas 7 szkoły podstawowej oraz 2 i 3 klas  gimnazjalnych, w drużynach dwu lub trzyosobowych albo samodzielnie. W toku organizacji okazało się, że klasa 4 również chciałaby wziąć udział w takim konkursie i szybciutko poszerzyliśmy naszą ofertę o konkurs FitChef Junior. Zgłoszenia do obu wydarzeń trwały do 27.10.2017 roku.

Wśród starszych uczniów zgłosiło się 9 drużyn, w tym pięć drużyn trzyosobowych, trzy drużyny dwuosobowe i jedna drużyna jednoosobowa, razem w FitChef’ie udział wzięły 22 osoby. W klasach czwartych zgłosiły się 4 drużyny: trzy dwuosobowe i jedna trzyosobowa, czyli 9 osób.

Przygotowania do akcji były dość skomplikowane i wielowymiarowe, ponieważ musieliśmy rozpocząć od zorganizowania sobie funduszy na nagrody, ale jak to uczyniliśmy, niech pozostanie naszą słodką tajemnicą.

Następnie przeprowadziliśmy konkurs plastyczny wśród klas pierwszych, na kompozycję zdrowego drugiego śniadania. Dzieci, w trakcie warsztatów w świetlicy szkolnej, bardzo się postarały, za co otrzymały w nagrodę zdrowe ciasteczka owsiane. Za najładniejszą pracę pierwszoklasistka Zuzia dostała dodatkowo malowankę z naklejkami. Te małe dzieła sztuki ozdabiały nam potem salę na konkurs (36 prac).

Dodatkowo jeszcze klasa 4 przygotowała „Potwory/ Świeżaki warzywno – owocowe”, a ich interesujące kreatury oczywiście stanowiły również wystrój sali na konkurs. Pani od techniki doceniła ich dodatkowy wkład w obchody Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania oceną celującą z przedmiotu.

             

Podczas regularnych spotkań SU i burzy mózgów na samorządowym Messenger nie tylko pracowaliśmy nad idealnym regulaminem konkursów, wybraliśmy też pamiątki dla wszystkich uczestników, nagrody dla zwycięzców, zorganizowaliśmy wszystkie potrzebne rzeczy podczas wydarzenia (zasada każdy wynosi z domu, co może), departament artystyczny tworzył dekorację, ustanowiliśmy szanowne jury, aż wreszcie zaplanowaliśmy konkretne działania na ten wyjątkowy dzień:

  • poranna gimnastyka do muzyki na dwóch pierwszych przerwach prowadzona przez naszego niestrudzonego opiekuna SU, pod okiem nauczyciela WF-u,
  • mycie, obieranie i krojenie owoców oraz warzyw (mandarynki, jabłka, marchewki i kalarepy) przez wszystkich członków SU,
  • w trackie 2. i 3. lekcji zdrowy poczęstunek dla wszystkich uczniów i nauczycieli naszej szkoły; owoce i warzywa także dla pani dyrektor, pani wicedyrektor, pani sekretarki oraz pani bibliotekarki,
  • na drugiej lekcji prelekcja dla klasy 4 na temat piramidy żywienia i zdrowego odżywiania prowadzone przez członkinie SU Ulę B. i Julię S.
  • w trakcie stworzenie wraz z widownią konkursu sałatki owocowej (każdy uczeń nie biorący udziału w konkursie przyniósł pokrojone owoce i miała powstać sałatka dla całej klasy),
  • w tym czasie 4 drużyny z tej klasy miały walczyć o zwycięstwo w FitChef Junior,
  • na 3 lekcji właściwa batalia o pierwsze miejsce wśród „starszaków” w FitChef – Mistrz Drugiego Śniadania.

We wtorek 7 listopada po lekcjach przygotowaliśmy salę na konkurs, udekorowaliśmy ją, rozłożyliśmy stanowiska pracy i zrobiliśmy zakupy owocowo-warzywne na następny dzień.

W środę, 8 listopada, rozpoczęliśmy naszą SUPER – AKCJĘ. Oczywiście wszystko odbyło się według zamierzonego planu. Od godziny 7:50 trwała gimnastyka poranna dla wszystkich uczniów naszej szkoły, a jednocześnie uczestnicy FitChef’a znosili swoje ekwipunki do grupy z SU, aby później organizatorzy mogli ustawić je na ich stanowiskach. Na pierwszej godzinie lekcyjnej w trakcie „małej odprawy” członkowie SU myli, obierali i kroili warzywa oraz owoce do poczęstunku dla naszych uczniów (oczywiście w gumowych rękawiczkach jednorazowych).

    

W międzyczasie trwała druga tura gimnastyki porannej, będącej nieodłącznym elementem zdrowego stylu życia. Podczas drugiej lekcji w sali nr 17 odbył się FitChef Junior dla klasy czwartej. Jury (w składzie: p. Magdalena K. – nie bez powodu nauczyciel techniki, przewodnicząca SU Liliana Sz. oraz ja – Anna M. jej zastępca) zmierzyło się z pierwszym tego dnia nie lada wyzwaniem. Bardzo trudno było wyłonić zwycięzców, ponieważ uczniowie podeszli do sprawy niebywale poważnie i wszyscy stanęli na wysokości zadania…Ostatecznie przyznano pierwsze miejsce (nagrody: książki kucharskie „Kolacja w 15 min”), drugie miejsce (formy do krojenia jabłek na księżyce) oraz dwa wyróżnienia (kalendarze z elementem kulinarnym). Dzieci były zachwycone i rozemocjonowane. Dodatkowo każdy dostał pamiątkową drewnianą łyżkę …model szwedzki z napisem „FitChef 2017”.

                                                                                                              

Na trzeciej lekcji w sali nr 8 rozpoczęła się zacięta walka o tytuł FitChef’a. Uczestnicy rozpoczęli od dziesięciominutowego przygotowania ekwipunku i przeczytania regulaminu (każda ekipa miała go na stoliku). Wszyscy byli doskonale przygotowani. Począwszy od noży, misek, talerzy, serwetek aż po blendery i wyciskarki do soków. Celowo wybraliśmy właśnie tę salę, ponieważ posiada ona zlewozmywak i kontakt przy każdym stanowisku. Zadbaliśmy o odpowiednie środki czystości, tak że każda drużyna mogła swobodnie działać. O godzinie 10:02 ekipy zaczęły przygotowywać swoje drugie śniadania. Mieli na to tylko 30 minut. Jury (skład ten sam co na FitChef Junior) chodziło w tym czasie między stanowiskami, obserwowało pracę uczestników i robiło notatki w tabeli z kategoriami oceniania.

Wszystko działo się w miłej i przyjaznej atmosferze, jednak z dozą rywalizacji. „Samorządowcy” bardzo chętnie służyli pomocą, chociaż na szczęście nasza opieka medyczna – Mateusz J.- nie musiał nikogo ratować – nikt nie uległ żadnemu wypadkowi przy pracy.

Po półgodzinnym bardzo szybkim działaniu ogłoszono koniec czasu! Uczestnicy unieśli ręce wysoko do góry, na znak, że już nie dotykają potraw i niczego nie poprawiają. Przed degustacją posprzątali tylko na stanowiskach, a nasze fotoreporterki Małgosia B. i p. Marta C. uwieczniły ich dzieła ostateczne. Jury wywoływało kolejno drużyny. Przez stół jury przewijało się wiele dań od kanapek przez sałatki, wyciskane własnoręcznie soki, shake, aż po granolę z jogurtem i owocami. Sędziowie również tutaj mieli nie tylko pełne brzuchy, ale też ciężki wybór:

I miejsce jednogłośnie z maksymalną liczbą punktów zajęła drużyna nr 9, w skład której wchodzili Tomek F., Leon R. i Wiktor S. z klasy najmłodszej 7a – jako nagrodę dostali książki Anny Starmach „Pyszne 25” oraz „Bon Na Niepytanie” na 5 dni;

II miejsce zajęła drużyna nr 4 – Adrian L., Miłosz M. i Mateusz M. z klasy 3b (która miała zresztą potrójną reprezentację – BRAWO) i otrzymała „Bon Na Niepytanie” na 5 dni;

III miejsce ex aequo zajęły Klaudia W. i Paulina Dz. z klasy 3d oraz Julia W. z klasy 7a (jako jedyna tworzyła drużynę jednoosobową nie odstając z pracą od reszty) – jako nagrodę otrzymały „Bon Na Niepytanie” na 3 dni.

Jury przyznało także nagrodę specjalną Szymonowi Ł. z drużyny nr 5 za całokształt, dostał także książkę Anny Starmach „Pyszne 25”. Każdy uczestnik otrzymał dodatkowo na pamiątkę łyżkę drewnianą z napisem FitChef 2017 oraz swoim imieniem i nazwiskiem, ale UWAGA…tym razem model warszawski.

Po całej imprezie rozluźniony już Samorząd Uczniowski posprzątał salę i przygotował na lekcje, które się w tym dniu jeszcze odbywały. Wszyscy się świetnie bawili, a my już pracujemy nad kolejną SUPER AKCJĄ.

Redaktor SP 49
Anna Matusiak

ZOBACZ TAKŻE

Protokół z wyborów do Samorządu Uczniowskiego XVI LO w Krakowie

Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego XVI LO w Krakowie  odbyły się dnia 28.09.2017 r.   Do wyborów zgłosiło się 5 kandydatów: Cezary Włodarczyk Kinga Janus Karolina Ogonowska Piotr Sieciński Paulina Surowiec W wyborach oddano 160 głosów, w tym […]

Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne.

Organizacja obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole. Zaplanowaliśmy 3 działania:        1.Uroczyste obchody Święta Niepodległości Przygotowaliśmy śpiewniki i zorganizowaliśmy Śpiewanie Pieśni Patriotycznych na Sali gimnastycznej, w której wzięła udział cała społeczność szkolna (uczniowie i nauczyciele). Samorząd przygotował teksty […]

Super Akcja – „Nasze miejsce na Ziemi, czyli samorząd na rzecz społeczności lok...

Super Akcja Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół Mechanicznych nr1           W styczniu 2018 roku Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 skoncentrował swoje działania na rzecz społeczności lokalnej. Realizując Super Akcję – „Nasze miejsce na Ziemi, czyli samorząd na […]

Serce na dłoni, czyli akcja, wydarzenie o charakterze charytatywnym- Super akcja

Serce na dłoni, czyli akcja, wydarzenie o charakterze charytatywnym.   „Obym nigdy nie był tak zajęty swoimi sprawami, by nie zareagować na potrzeby innych ze współczuciem i życzliwością.”– Thomas Jefferson Grudzień był dla nas miesiącem pełnym aktywności charytatywnych. […]

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Sprawozdanie z przebiegu wyborów do Samorządu Uczniowskiego z dn. 15 IX 2017r. Spotkanie z kandydatami oraz oficjalne rozpoczęcie kampanii wyborczej rozpoczęło się 8 IX 2017r. Na liście wyborczej pojawiły się dwa nazwiska. Harmonogram głosowania został podany do wiadomości […]

Ruszyły zapisy do 4. edycji Tygodnia Konstytucyjnego

Od 4 do 11 listopada w całej Polsce odbywać się będą lekcje na temat Konstytucji. Poprowadzą je prawnicy i studenci prawa. To już 4. edycja Tygodnia Konstytucyjnego organizowanego przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy. Dotychczas zajęcia odbyły się […]

Drugie spotkanie projektowe 12.01.18r.

  Już kolejny raz się widzimy. Plan naszego projektu zderzył się z rzeczywistością. Musiałyśmy skonfrontować warunki lokalowe z zamierzeniami. Wtedy dojrzale zmieniłyśmy nasze zamierzenia. Połączyłyśmy nasze pasje – podróże – z koncepcją działań. Teraz już wiedziałyśmy do czego […]

Impreza z okazji Halloween

Samorząd Szkolny zorganizował imprezę z okazji święta Halloween, która odbyła się 27 października 2017 roku. Zabawa trwała od 17:00 do 20:00 i odbyła się w świetlicy szkolnej. W przygotowaniach wzięło udział dziesięciu uczniów i siedmiu nauczycieli. Członkowie samorządu […]

Wprowadzenie sportowego ducha w mury ZSCh

W miesiącu lutym Samorząd Uczniowski ZSCH postawił na promocję zdrowego stylu życia.      Postanowiliśmy popracować nad kondycją naszych uczniów . Skoncentrowaliśmy się na aktywności fizycznej, jako jednym z najważniejszych aspektów zdrowia człowieka. Jednomyślnie stwierdziliśmy, że poprawa kondycji nie może […]

„Młodzież Kombatantom” – grudniowa „superakcja” Zespołu...

Nazwa- „Młodzież Kombatantom” Szkoła- Zespół Szkół Elektrycznych nr 2 Miesiąc- grudzień 2017 Kategoria wydarzenia- „Serce na dłoni” Przygotowanie grudniowej superakcji wymagało od nas wiele czasu i przygotowań. Na zebraniu samorządu w listopadzie zastanawiając się dla kogo zorganizować pomoc […]