NOWE!

FitChef – Mistrz drugiego śniadania

Pewnie niewielu z Was słyszało o Europejskim Dniu Zdrowego Jedzenia i Gotowania, który obchodzony jest 8 listopada. Nasz Samorząd Uczniowski, w którym jestem zastępcą przewodniczącej, postanowił uczcić ten dzień w ramach SUPER-AKCJI „Sport to zdrowie, czyli wydarzenie o charakterze sportowym i/lub promującym zdrowy tryb życia”.

16.10.2017 r. na korytarzach naszej szkoły pojawiły się plakaty z informacją o konkursie. Do głównego konkursu „FitChef” zgłosić mogli się uczniowie klas 7 szkoły podstawowej oraz 2 i 3 klas  gimnazjalnych, w drużynach dwu lub trzyosobowych albo samodzielnie. W toku organizacji okazało się, że klasa 4 również chciałaby wziąć udział w takim konkursie i szybciutko poszerzyliśmy naszą ofertę o konkurs FitChef Junior. Zgłoszenia do obu wydarzeń trwały do 27.10.2017 roku.

Wśród starszych uczniów zgłosiło się 9 drużyn, w tym pięć drużyn trzyosobowych, trzy drużyny dwuosobowe i jedna drużyna jednoosobowa, razem w FitChef’ie udział wzięły 22 osoby. W klasach czwartych zgłosiły się 4 drużyny: trzy dwuosobowe i jedna trzyosobowa, czyli 9 osób.

Przygotowania do akcji były dość skomplikowane i wielowymiarowe, ponieważ musieliśmy rozpocząć od zorganizowania sobie funduszy na nagrody, ale jak to uczyniliśmy, niech pozostanie naszą słodką tajemnicą.

Następnie przeprowadziliśmy konkurs plastyczny wśród klas pierwszych, na kompozycję zdrowego drugiego śniadania. Dzieci, w trakcie warsztatów w świetlicy szkolnej, bardzo się postarały, za co otrzymały w nagrodę zdrowe ciasteczka owsiane. Za najładniejszą pracę pierwszoklasistka Zuzia dostała dodatkowo malowankę z naklejkami. Te małe dzieła sztuki ozdabiały nam potem salę na konkurs (36 prac).

Dodatkowo jeszcze klasa 4 przygotowała „Potwory/ Świeżaki warzywno – owocowe”, a ich interesujące kreatury oczywiście stanowiły również wystrój sali na konkurs. Pani od techniki doceniła ich dodatkowy wkład w obchody Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania oceną celującą z przedmiotu.

             

Podczas regularnych spotkań SU i burzy mózgów na samorządowym Messenger nie tylko pracowaliśmy nad idealnym regulaminem konkursów, wybraliśmy też pamiątki dla wszystkich uczestników, nagrody dla zwycięzców, zorganizowaliśmy wszystkie potrzebne rzeczy podczas wydarzenia (zasada każdy wynosi z domu, co może), departament artystyczny tworzył dekorację, ustanowiliśmy szanowne jury, aż wreszcie zaplanowaliśmy konkretne działania na ten wyjątkowy dzień:

  • poranna gimnastyka do muzyki na dwóch pierwszych przerwach prowadzona przez naszego niestrudzonego opiekuna SU, pod okiem nauczyciela WF-u,
  • mycie, obieranie i krojenie owoców oraz warzyw (mandarynki, jabłka, marchewki i kalarepy) przez wszystkich członków SU,
  • w trackie 2. i 3. lekcji zdrowy poczęstunek dla wszystkich uczniów i nauczycieli naszej szkoły; owoce i warzywa także dla pani dyrektor, pani wicedyrektor, pani sekretarki oraz pani bibliotekarki,
  • na drugiej lekcji prelekcja dla klasy 4 na temat piramidy żywienia i zdrowego odżywiania prowadzone przez członkinie SU Ulę B. i Julię S.
  • w trakcie stworzenie wraz z widownią konkursu sałatki owocowej (każdy uczeń nie biorący udziału w konkursie przyniósł pokrojone owoce i miała powstać sałatka dla całej klasy),
  • w tym czasie 4 drużyny z tej klasy miały walczyć o zwycięstwo w FitChef Junior,
  • na 3 lekcji właściwa batalia o pierwsze miejsce wśród „starszaków” w FitChef – Mistrz Drugiego Śniadania.

We wtorek 7 listopada po lekcjach przygotowaliśmy salę na konkurs, udekorowaliśmy ją, rozłożyliśmy stanowiska pracy i zrobiliśmy zakupy owocowo-warzywne na następny dzień.

W środę, 8 listopada, rozpoczęliśmy naszą SUPER – AKCJĘ. Oczywiście wszystko odbyło się według zamierzonego planu. Od godziny 7:50 trwała gimnastyka poranna dla wszystkich uczniów naszej szkoły, a jednocześnie uczestnicy FitChef’a znosili swoje ekwipunki do grupy z SU, aby później organizatorzy mogli ustawić je na ich stanowiskach. Na pierwszej godzinie lekcyjnej w trakcie „małej odprawy” członkowie SU myli, obierali i kroili warzywa oraz owoce do poczęstunku dla naszych uczniów (oczywiście w gumowych rękawiczkach jednorazowych).

    

W międzyczasie trwała druga tura gimnastyki porannej, będącej nieodłącznym elementem zdrowego stylu życia. Podczas drugiej lekcji w sali nr 17 odbył się FitChef Junior dla klasy czwartej. Jury (w składzie: p. Magdalena K. – nie bez powodu nauczyciel techniki, przewodnicząca SU Liliana Sz. oraz ja – Anna M. jej zastępca) zmierzyło się z pierwszym tego dnia nie lada wyzwaniem. Bardzo trudno było wyłonić zwycięzców, ponieważ uczniowie podeszli do sprawy niebywale poważnie i wszyscy stanęli na wysokości zadania…Ostatecznie przyznano pierwsze miejsce (nagrody: książki kucharskie „Kolacja w 15 min”), drugie miejsce (formy do krojenia jabłek na księżyce) oraz dwa wyróżnienia (kalendarze z elementem kulinarnym). Dzieci były zachwycone i rozemocjonowane. Dodatkowo każdy dostał pamiątkową drewnianą łyżkę …model szwedzki z napisem „FitChef 2017”.

                                                                                                              

Na trzeciej lekcji w sali nr 8 rozpoczęła się zacięta walka o tytuł FitChef’a. Uczestnicy rozpoczęli od dziesięciominutowego przygotowania ekwipunku i przeczytania regulaminu (każda ekipa miała go na stoliku). Wszyscy byli doskonale przygotowani. Począwszy od noży, misek, talerzy, serwetek aż po blendery i wyciskarki do soków. Celowo wybraliśmy właśnie tę salę, ponieważ posiada ona zlewozmywak i kontakt przy każdym stanowisku. Zadbaliśmy o odpowiednie środki czystości, tak że każda drużyna mogła swobodnie działać. O godzinie 10:02 ekipy zaczęły przygotowywać swoje drugie śniadania. Mieli na to tylko 30 minut. Jury (skład ten sam co na FitChef Junior) chodziło w tym czasie między stanowiskami, obserwowało pracę uczestników i robiło notatki w tabeli z kategoriami oceniania.

Wszystko działo się w miłej i przyjaznej atmosferze, jednak z dozą rywalizacji. „Samorządowcy” bardzo chętnie służyli pomocą, chociaż na szczęście nasza opieka medyczna – Mateusz J.- nie musiał nikogo ratować – nikt nie uległ żadnemu wypadkowi przy pracy.

Po półgodzinnym bardzo szybkim działaniu ogłoszono koniec czasu! Uczestnicy unieśli ręce wysoko do góry, na znak, że już nie dotykają potraw i niczego nie poprawiają. Przed degustacją posprzątali tylko na stanowiskach, a nasze fotoreporterki Małgosia B. i p. Marta C. uwieczniły ich dzieła ostateczne. Jury wywoływało kolejno drużyny. Przez stół jury przewijało się wiele dań od kanapek przez sałatki, wyciskane własnoręcznie soki, shake, aż po granolę z jogurtem i owocami. Sędziowie również tutaj mieli nie tylko pełne brzuchy, ale też ciężki wybór:

I miejsce jednogłośnie z maksymalną liczbą punktów zajęła drużyna nr 9, w skład której wchodzili Tomek F., Leon R. i Wiktor S. z klasy najmłodszej 7a – jako nagrodę dostali książki Anny Starmach „Pyszne 25” oraz „Bon Na Niepytanie” na 5 dni;

II miejsce zajęła drużyna nr 4 – Adrian L., Miłosz M. i Mateusz M. z klasy 3b (która miała zresztą potrójną reprezentację – BRAWO) i otrzymała „Bon Na Niepytanie” na 5 dni;

III miejsce ex aequo zajęły Klaudia W. i Paulina Dz. z klasy 3d oraz Julia W. z klasy 7a (jako jedyna tworzyła drużynę jednoosobową nie odstając z pracą od reszty) – jako nagrodę otrzymały „Bon Na Niepytanie” na 3 dni.

Jury przyznało także nagrodę specjalną Szymonowi Ł. z drużyny nr 5 za całokształt, dostał także książkę Anny Starmach „Pyszne 25”. Każdy uczestnik otrzymał dodatkowo na pamiątkę łyżkę drewnianą z napisem FitChef 2017 oraz swoim imieniem i nazwiskiem, ale UWAGA…tym razem model warszawski.

Po całej imprezie rozluźniony już Samorząd Uczniowski posprzątał salę i przygotował na lekcje, które się w tym dniu jeszcze odbywały. Wszyscy się świetnie bawili, a my już pracujemy nad kolejną SUPER AKCJĄ.

Redaktor SP 49
Anna Matusiak

ZOBACZ TAKŻE

Super Akcja – „Sprzedaż ciast” – kategoria: Nasze miejsce na Ziemi

Super Akcja -„Sprzedaż ciast” – kategoria: Nasze miejsce na Ziemi Zebranie to nieodłączny element współpracy rodziców ze szkołą. Często działania te wiążą się z różnymi emocjami zarówno pozytywnymi jak i negatywnymi. Aby poprawić rodzicom nastrój i umilić czekanie w […]

Super Akcja Święto Niepodległości w ZSM nr 1

Super Akcja Samorządu Uczniowskiego ZSM nr1 – listopad 2017r. Super Akcja, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne   Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie przygotował obchody 99 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym celu […]

I TY MOŻESZ ZOSTAĆ SUPERBOHATEREM – SUPER-AKCJA

Nasze miejsce na Ziemi, czyli samorząd na rzecz społeczności lokalnej. – SUPER-AKCJA „I TY MOŻESZ ZOSTAĆ SUPERBOHATEREM” Termin: 5 stycznia 2018r. Miejsce: sala gimnastyczna SP nr 12 Uczestnicy: uczniowie klas 4-6, 7 i II-III gim. Organizatorzy: Rada Uczniowska […]

Wybory Samorządowe w Chemiku

Głosy zostały podliczone… Wszystko jasne… Uczniowie wybrali… Proszę Państwa, mamy nowy Samorząd Uczniowski! Prócz Prezydium wybraliśmy Opiekuna, który rozpoczyna kolejną kadencję na tym stanowisku. Regulamin to podstawa… TRYB WYBORU ORGANÓW SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO §9. Samorząd Klasowy wybierany jest przez […]

Drugie Spotkanie

Kolejne spotkanie odbyło się 22 grudnia 2017 roku. Na tym spotkaniu ustaliliśmy w jaki sposób będziemy chcieli zorganizować nasz turniej. Musieliśmy ustalić gdzie będzie się odbywa, ile drużyn będzie mogło wziąć udział i kiedy dokładnie będzie można go […]

NIECH SIĘ ŚWIĘCI!!!

Z początkiem września zaczęła się nowa karta w historii szkoły na os. Kolorowym 29. Zostaliśmy Szkołą Podstawową z pięcioma oddziałami byłego już Gimnazjum nr 48 – łącznie 112 uczniów. Dlatego postanowiliśmy na początek roku uczcić wszystkie możliwe okazje […]

„LEKTURY inaczej…”

Jak przystało na imprezy organizowane w listopadzie w naszej szkole, pewnie jak w wielu innych, odbyły się imprezy kształtujące postawy patriotyczne, wzbudzające naszą świadomość narodową… Nasza SUPERakcja miał dwie odsłony:

Warnawał

Aby tradycji stało się zadość, nasze akcje samorządowe skupiają się wokół charakterystycznych dat. Tym razem bohaterem był „prawie” 14 lutego, który wszystkim kojarzy się przede wszystkim z walentynkami. W tym roku również wtedy wypadła Środa Popielcowa, a to wszystko miało […]

Debata, a może matematycznie zakręceni… ? Tak dla Kultury, czyli wydarzenie o charakt...

Debata, a  może matematycznie zakręceni… ? Tak dla Kultury, czyli wydarzenie o charakterze artystycznym. Niedawno przebyliśmy coroczny dzień matematyki w naszej szkole, na którym nie tylko każdy z nas musiał wysilić się nad zrobieniem zadania matematycznego, ale także […]

Gra miejska

Gra miejska o Podgórzu odbyła się 8 maja br. Na początku pogoda był jak z bajki, lecz szybko się zmieniła i spadł deszcz. Nie zraziło to  uczestników konkursu. Na miejsce stawiły się dwie szkoły, które wystawiły po 2 […]