NOWE!

Obchody Święta Niepodległości w Chemiku

11 dzień listopada to data najważniejszego w Polsce święta o charakterze państwowym. To właśnie 11.11.1918 roku Polska odzyskała niepodległość.Po 123 latach staliśmy się znów wolnym państwem. Uważamy, że im więcej mówi się o tym wydarzeniu, tym większa jest świadomość jego ważności dla nas jako Polaków. Z jednej strony jest to okazja do radości- jesteśmy wolnymi ludźmi, którzy mają swój kraj. Z drugiej strony zdajemy sobie sprawę, jak wielu ludzi poległo.
Aby uczcić ten dzień SU  zorganizował trzy akcje. A było to tak…
Uczniowie z klas 1c, 1k, 1a oraz 2b w porozumieniu z Samorządem Uczniowskim utworzyli grupę rekonstrukcyjną. Udaliśmy się do Teatru Bagatela aby wypożyczyć stroje.  Uczniowie przygotowywali się do wystąpienia przez 3 tygodnie. Przygotowaliśmy flagi, ulotki oraz naklejki z wizerunkiem bohaterów tego okresu. Nikt się nie spodziewał, że 10.11.2017 roku w Chemiku pojawi się sam marszałek Józef Piłsudski wraz z żołnierzami i damami. Piotr Krupiński z klasy 2b miał zaszczyt wcielić się w postać marszałka. Wygłosił on odezwę do Polaków, w której mowa była o tym, jak ważna jest niepodległość. Rekonstrukcja spotkała się z dużym uznaniem i zaciekawieniem wśród społeczności uczniowskiej.
Naszym drugim działaniem było zorganizowanie Wielkiego Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej. Przygotowaliśmy plakaty oraz ogłaszaliśmy osobiście konkurs. Zebraliśmy zapisy, a następnie wykonaliśmy dekoracje i podłączyliśmy sprzęt nagłośniający. 9.11.2017 roku o godzinie 10.00 rozpoczął się konkurs. Po przedstawieniu jury w składzie – p. Anna Ryglowska- Gonek, p. Agata Walas, p. Julita Środa- Płatek oraz uczniowie- Bartłomiej Lis oraz Paulina Rauczyńska, zaczęło się przesłuchanie. Uczestnicy startowali klasowo, w duetach byli również soliści. Na sali gimnastycznej zebraliśmy liczną publiczność- ponad 150 osób przyszło zobaczyć zmagania swoich kolegów i koleżanek. Wystąpiły 4 klasy : 1c, 1k, 2a, 2c. Prezentowali utwory takie jak „Dziś idę walczyć, mamo” , „Legiony” , „Dziewczyna z granatem” , „Tak jak ptaki”. Wystąpili również : Karolina Homel z 2b , Marcin Stramek z 2b, Izabela Piórkowska i Patrycja Stec z 1c, piękną recytacją „Reduty Ordona” zachwyciła nas uczennica klasy 1c – Weronika Łydka oraz muzyczne trio w składzie :Piotr Krupiński ,Marcin Stramek i Krzysztof Kowalczyk. Na drugi dzień odbyła się uroczysta akademia, którą poprowadziła Pani Dyrektor Elżbieta Ramatowska oraz przewodniczący szkoły -Bartłomiej Lis. Po odśpiewaniu Hymnu mięliśmy przyjemność zobaczyć poruszający spektakl wykonany przez klasę 2k wraz z wychowawcą- p. Jolnatą Sirą. Nastąpiło ogłoszenie wyników Konkursu dnia ubiegłego. Pierwsze miejsce zajęła klasa 1k, drugie klasa 2a a trzecie klasa 1c. Wyróżnienia otrzymali Karolina Homel, Marcin Stamek, Izabela Piórkowska i Patrycja Stec. Z kolei dyplom za udział otrzymali : Weronika Łydka z klasy 1c oraz Piotr Krupiński, Marcin Stramek i Krzysztof Kowalczyk. Laureaci pierwszego i drugiego miejsca ponownie odśpiewali utwory konkursowe. W akademii uczestniczyła cała szkoła.
Wartym wspomnienia wydarzeniem jest udział Pocztu Sztandarowego w mszy na Wawelu w sobotę 11.11.2017 roku.
Super Akcja w kategorii ;Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne.
Autor: Katarzyna Migdał

ZOBACZ TAKŻE

Misja: uśmiech

29.01.2018 roku doszło do wydarzenia, na którą czekała cała nasza szkoła. Od grudnia chcieliśmy zrealizować nasz plan… a było to tak…   Naszą misją- bo tak pozwoliliśmy nazwać naszą akcję- było zebranie uzdolnionej artystycznie  młodzieży z ZSCh. Kiedy […]

Koncert Integracyjny

W naszej szkole od 5 lutego do 9 lutego odbywał się tydzień Niepełnosprawności.

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO   Dnia 16.10 rozpoczęła się rywalizacja. „Walka” o tytuł i miano Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego XIII Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte. Już w poniedziałek (16.10) swoją kampanię wyborczą rozpoczęło trzech kandydatów:   Mateusz Kołodziejczyk z […]

Superakcja „Serce na dłoni – czyli akcje o charakterze charytatywnym”

W styczniu jako samorząd zorganizowaliśmy akcje o charakterze charytatywnym. Dwie realizowaliśmy w grudniu („Szlachetna paczka” i „Góra grosza”). W styczniu skupiliśmy swoje działania na dwóch kolejnych dużych akcjach. Pomysł na pierwszą z nich zrodził się podczas pobytu członka […]

„Serce na dłoni” Super Akcja w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1

Super Akcja w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 – grudzień 2017 Akcja charytatywna – „Serce na dłoni”   Samorząd Uczniowski ZSM nr 1 rozpoczął przygotowania do akcji charytatywnej już w połowie listopada 2017 roku. Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego oraz […]

Pierwsze spotkanie projektowe

18.01.2018r. spotkałyśmy się w celu zdiagnozowania problemu, występującego w najbliższym otoczeniu. Zauważyłyśmy brak zainteresowania muzyką klasyczną oraz brak wiedzy o kompozytorach.

KDO ds. Młodzieży

Komisji Dialogu Obywatelskiego

Nasze miejsce na Ziemi – Dzień seniora oraz warsztaty z dziećmi

Pierwszy  miesiąc 2018 roku w naszej szkole nie mógł zakończyć się bez żadnych sprzyjających naszemu środowisku  działań.  31 stycznia był dla Samorządu Szkolnego wyjątkowo pracowity. W tym dniu skupiliśmy się na dwóch wyjątkowych akcjach.   Zebraliśmy dość sporą […]

Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne.

Organizacja obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole. Zaplanowaliśmy 3 działania:        1.Uroczyste obchody Święta Niepodległości Przygotowaliśmy śpiewniki i zorganizowaliśmy Śpiewanie Pieśni Patriotycznych na Sali gimnastycznej, w której wzięła udział cała społeczność szkolna (uczniowie i nauczyciele). Samorząd przygotował teksty […]

SUPER AKCJA: Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne...

SUPER AKCJA: Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne. http://tssp.krakow.pl/liceum/10327/ Minęły dopiero dwa miesiące roku szkolnego, a w naszym liceum odbyło się już kilka ważnych wydarzeń promujących postawy patriotyczne i obywatelskie. Pierwszym z nich były tajne, demokratyczne […]