NOWE!

Obchody Święta Niepodległości w Chemiku

11 dzień listopada to data najważniejszego w Polsce święta o charakterze państwowym. To właśnie 11.11.1918 roku Polska odzyskała niepodległość.Po 123 latach staliśmy się znów wolnym państwem. Uważamy, że im więcej mówi się o tym wydarzeniu, tym większa jest świadomość jego ważności dla nas jako Polaków. Z jednej strony jest to okazja do radości- jesteśmy wolnymi ludźmi, którzy mają swój kraj. Z drugiej strony zdajemy sobie sprawę, jak wielu ludzi poległo.
Aby uczcić ten dzień SU  zorganizował trzy akcje. A było to tak…
Uczniowie z klas 1c, 1k, 1a oraz 2b w porozumieniu z Samorządem Uczniowskim utworzyli grupę rekonstrukcyjną. Udaliśmy się do Teatru Bagatela aby wypożyczyć stroje.  Uczniowie przygotowywali się do wystąpienia przez 3 tygodnie. Przygotowaliśmy flagi, ulotki oraz naklejki z wizerunkiem bohaterów tego okresu. Nikt się nie spodziewał, że 10.11.2017 roku w Chemiku pojawi się sam marszałek Józef Piłsudski wraz z żołnierzami i damami. Piotr Krupiński z klasy 2b miał zaszczyt wcielić się w postać marszałka. Wygłosił on odezwę do Polaków, w której mowa była o tym, jak ważna jest niepodległość. Rekonstrukcja spotkała się z dużym uznaniem i zaciekawieniem wśród społeczności uczniowskiej.
Naszym drugim działaniem było zorganizowanie Wielkiego Konkursu Pieśni i Poezji Patriotycznej. Przygotowaliśmy plakaty oraz ogłaszaliśmy osobiście konkurs. Zebraliśmy zapisy, a następnie wykonaliśmy dekoracje i podłączyliśmy sprzęt nagłośniający. 9.11.2017 roku o godzinie 10.00 rozpoczął się konkurs. Po przedstawieniu jury w składzie – p. Anna Ryglowska- Gonek, p. Agata Walas, p. Julita Środa- Płatek oraz uczniowie- Bartłomiej Lis oraz Paulina Rauczyńska, zaczęło się przesłuchanie. Uczestnicy startowali klasowo, w duetach byli również soliści. Na sali gimnastycznej zebraliśmy liczną publiczność- ponad 150 osób przyszło zobaczyć zmagania swoich kolegów i koleżanek. Wystąpiły 4 klasy : 1c, 1k, 2a, 2c. Prezentowali utwory takie jak „Dziś idę walczyć, mamo” , „Legiony” , „Dziewczyna z granatem” , „Tak jak ptaki”. Wystąpili również : Karolina Homel z 2b , Marcin Stramek z 2b, Izabela Piórkowska i Patrycja Stec z 1c, piękną recytacją „Reduty Ordona” zachwyciła nas uczennica klasy 1c – Weronika Łydka oraz muzyczne trio w składzie :Piotr Krupiński ,Marcin Stramek i Krzysztof Kowalczyk. Na drugi dzień odbyła się uroczysta akademia, którą poprowadziła Pani Dyrektor Elżbieta Ramatowska oraz przewodniczący szkoły -Bartłomiej Lis. Po odśpiewaniu Hymnu mięliśmy przyjemność zobaczyć poruszający spektakl wykonany przez klasę 2k wraz z wychowawcą- p. Jolnatą Sirą. Nastąpiło ogłoszenie wyników Konkursu dnia ubiegłego. Pierwsze miejsce zajęła klasa 1k, drugie klasa 2a a trzecie klasa 1c. Wyróżnienia otrzymali Karolina Homel, Marcin Stamek, Izabela Piórkowska i Patrycja Stec. Z kolei dyplom za udział otrzymali : Weronika Łydka z klasy 1c oraz Piotr Krupiński, Marcin Stramek i Krzysztof Kowalczyk. Laureaci pierwszego i drugiego miejsca ponownie odśpiewali utwory konkursowe. W akademii uczestniczyła cała szkoła.
Wartym wspomnienia wydarzeniem jest udział Pocztu Sztandarowego w mszy na Wawelu w sobotę 11.11.2017 roku.
Super Akcja w kategorii ;Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne.
Autor: Katarzyna Migdał

ZOBACZ TAKŻE

Spotkanie Samorządów

W poniedziałek 14 maja 2018 nasz Samorząd zapragnął zainaugurować Akcję „Krakowskie szkoły sadzą 100 drzew na 100 lecie Odzyskania Niepodległości”. Do udziału w tym doniosłym wydarzeniu zaprosiliśmy wszystkie szkoły biorące udział w Samorządowej Lidze Mistrzów oraz zaprzyjaźnione Szkoły […]

TURNIEJ – RAP

Super – Akcja: TURNIEJ-RAP Kategoria konkursowa:  Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne. Termin: 30 listopada (piątek) 2017 r. Miejsce: sala gimnastyczna SP nr 12 Organizatorzy: Samorząd Uczniowski z pomocą nauczycieli Uczestnicy: uczniowie klas 4-6, 7 i […]

SUPERAKCJA SPORT TO ZDROWIE – „KRAINA LODU…”

SUPERAKCJA  SPORT TO ZDROWIE – „KRAINA LODU…”   Dnia 29 stycznia, w poniedziałek, o godzinie 12:30, grupa uczniów z naszej szkoły wybrała się na łyżwy, na otwarte lodowisko, na Placu Wolnica. Wyjście na lodowisko planowaliśmy dużo wcześniej. Sam […]

Nowy samorząd uczniowski wybrany

Dnia 16 października odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. W sali nad wyborami czuwała komisja w składzie : przewodnicząca komisji Pan Jerzy Marzec oraz członkowie Emilia Blecharz, Maksymilian Palarczyk, Łukasz Capiński, Wiktor Sowa, Malwina Wójcik. […]

DEBATY OKSFORDZKIE W NASZEJ SZKOLE

Nic o nas bez nas – promocja praw i obowiązków ucznia – SUPER-AKCJA „Debata Oksfordzka”. Uczestnicy: uczniowie klas 4-6 (test wiedzy o prawach i obowiązkach uczniów na podstawie statutu), uczniowie klas 7 i II-III gimnazjum (debaty na temat […]

Wybory do Samorządu Uczniowskiego w PIĘTNASTCE.

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W XV LO W KRAKOWIE   Wybory do Samorządu Uczniowskiego to w naszej szkole bardzo ważne  wydarzenie. To czas dokonywania zmian i podejmowania trudnych decyzji, które wpłyną na naszą przyszłość. To okres  ciężkiej pracy, […]

Ruszyły zapisy do 4. edycji Tygodnia Konstytucyjnego

Od 4 do 11 listopada w całej Polsce odbywać się będą lekcje na temat Konstytucji. Poprowadzą je prawnicy i studenci prawa. To już 4. edycja Tygodnia Konstytucyjnego organizowanego przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy. Dotychczas zajęcia odbyły się […]

Regulamin Samorządu Uczniowskiego XVI Liceum Ogólnokształcącego Im. K. K. Baczyńskieg...

Wstęp     Samorząd Uczniowski XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Krakowie zwany dalej Samorządem działa w oparciu o art. 55 Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. (tekst jednolity, Dz. U. z 1996 Nr […]

„Dzień zawodowca” SUPERAKCJA KWIECIEŃ!

Kolejną akcję postanowiliśmy zorganizować zainspirowani rozmowami z trójkami klasowymi na comiesięcznym spotkaniu. Stwierdziliśmy, że warto ,nawet w zabawie, utożsamiać się z  swoim przyszłym zawodem.  Po konsultacjach z nauczycielami zawodów, podjęliśmy decyzję o  klasowych zadaniach „Dzień zawodowca”. Zadanie polegało […]

Nasze Pierwsze Spotkanie

Podczas naszych wspólnych zajęć postawiłyśmy na integracje oraz dobrą zabawę. Bardzo zależało nam na tym aby mieć bardzo dobry kontakt z dziećmi. Grupa bardzo chętnie z nami współpracowała i przeprowadzenie zajęć poszło po naszej myśli. Tematem naszej pierwszej […]