NOWE!
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne.

Organizacja obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole.

Zaplanowaliśmy 3 działania:

       1.Uroczyste obchody Święta Niepodległości

Przygotowaliśmy śpiewniki i zorganizowaliśmy Śpiewanie Pieśni Patriotycznych na Sali gimnastycznej, w której wzięła udział cała społeczność szkolna (uczniowie i nauczyciele). Samorząd przygotował teksty pieśni patriotycznych w formie karaoke. Przez 2 tygodnie 15 osób ćwiczyło prowadzenie śpiewania, aby nadać bieg i rytm śpiewaniu.

2.Przygotowanie specjalnego wydania gazety na platformie Junior Media „Przystanek niepodległość”

http://www.juniormedia.pl/junior-gazety

W numerze zamieściliścili teksty na temat patriotyzmu nasi koledzy: Kacper i Sara. Przygotowując numer redaktor naczelna Karolina Stachoń wraz z grupą redakcyjną przeprowadzili badanie na temat tego czym jest patriotyzm, ojczyzna, niepodległość. Zebraliśmy relacje z przebiegu konkursu przeprowadzonego przez klasę 1D „Drogi Polski do niepodległości”. Ogłosiliśmy konkurs na najlepszą interpretację wierszy o niepodległości. Poprosiliśmy o pomoc polonistę w doborze utworów i ocenie prac. Pierwsze prace już zostały nadesłane na  adres gazety.  Informację o ukazaniu się naszej gazetki zamieściliśmy na stronie szkoły i na facebooku. Dzięki temu każdy uczeń, absolwent, rodzic może zapoznać się z wynikami naszej pracy. 29 listopada wyszedł już trzeci numer naszej „szesnastkowej” gazety ”Husky szesnastki”, w którym zamieściliśmy informacje o naszych akcjach.

3. Zainicjowaliśmy wspieranie postaw patriotycznych poprzez dbanie o miejsce pamięci.

Pomysł zrodził się podczas spotkania członka zarządu samorządu Karoliny Ogonowskiej z Panią Anną Sikora, córką policjanta, żołnierza AK, Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Pani Anna jest inicjatorką powstania pomnika ku czci pomordowanych policjantów na terenie byłego obozu w Płaszowie. Jest osobą w podeszłym wieku i ma trudności z zadbaniem o to miejsce. Bardzo martwi się, że nie może należycie o nie zadbać. Podczas zebrania samorządu postanowiliśmy wziąć pod opiekę ten pomnik i zapoczątkować tradycję corocznego uporządkowania pomnika i złożenia kwiatów. Za datę wybraliśmy dzień poświęcenia pomnika – 13 listopada. Jako chętni do przeprowadzenia akcji zgłosili się nasi koledzy z klasy II b, klasy o profilu policyjno- wojskowym. (wszyscy aktywnie działający w samorządzie). Zorganizowaliśmy wśród młodzieży naszego liceum zbiórkę na kwiaty i znicze. W dniu 13 listopada czwórka naszych kolegów i koleżanek (Natalia, Paulina, Marcin i Kacper), uporządkowała pomnik i miejsce wokół, złożyła kwiaty i oddała hołd pomordowanym. Fotorelację z wydarzenia można zobaczyć na stronie internatowej:

http://www.liceum16.krakow.pl/?limit=3&start=3

O naszym przedsięwzięciu poinformowaliśmy panią Sikorę, która wyraziła niezmierną wdzięczność za naszą inicjatywę.

 

W każdym działaniu występowały różne osoby z samorządu szkolnego, lecz zaangażowana była cała społeczność szkolna. 

Tagi: , , , , , ,

ZOBACZ TAKŻE

11 LISTOPADA I LEKCJA HISTORII POLSKIEJ KAWALERII

„Super akcja”  „11 LISTOPADA I LEKCJA HISTORII POLSKIEJ KAWALERII” Świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz związane z nią obchody, trwale wpisały się w tradycję szkolnych uroczystości. Dnia 10 listopada zebraliśmy się wszyscy (nauczyciele i uczniowie) w auli […]

Niewidzialna Ręka Artystycznego Dobra Super Akcja

Dawno, dawno temu gdzieś na osiedlowym podwórku podczas rówieśniczej zabawy (nie)spodziewanie narodziła się idea niezwykłej akcji dobroczynnej. Po latach jest ona ciągle przypominana budząc także dzisiaj ogromny szacunek i niedowierzanie zarazem. W rzeczywistości ciągłej sprzedaży komercyjnej i  pokazywania […]

Trzecie spotkanie projektowe 03.02.18r.

Tego dnia czekało nas dużo pracy; wymyślanie nazwy grupy (ile było przy tym zabawy!), wypełnianie zawiłych wniosków projektowych. I najważniejsze: podział pracy. Musiałyśmy znaleźć placówkę oświatową, która zaaprobuje nasz pomysł na przeprowadzenie lekcji. Postanowiłyśmy powrócić do korzeni – […]

TURNIEJ – RAP

Super – Akcja: TURNIEJ-RAP Kategoria konkursowa:  Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne. Termin: 30 listopada (piątek) 2017 r. Miejsce: sala gimnastyczna SP nr 12 Organizatorzy: Samorząd Uczniowski z pomocą nauczycieli Uczestnicy: uczniowie klas 4-6, 7 i […]

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO   Dnia 16.10 rozpoczęła się rywalizacja. „Walka” o tytuł i miano Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego XIII Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte. Już w poniedziałek (16.10) swoją kampanię wyborczą rozpoczęło trzech kandydatów:   Mateusz Kołodziejczyk z […]

Konkurs „Znaj swoją szkołę i historie !”

KONKURS „Znaj swoją szkołę i historie !”          Dnia 24 stycznia 2018 roku na auli szkolnej w Gimnazjum nr 23 w Krakowie miał miejsce konkurs na temat historii i prawa szkolnego. Cała impreza została zainicjonowana i zorganizowana przez […]

Regulamin Samorządu Uczniowskiego XVI Liceum Ogólnokształcącego Im. K. K. Baczyńskieg...

Wstęp     Samorząd Uczniowski XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Krakowie zwany dalej Samorządem działa w oparciu o art. 55 Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. (tekst jednolity, Dz. U. z 1996 Nr […]

SUPERAKCJA SPORT TO ZDROWIE – „KRAINA LODU…”

SUPERAKCJA  SPORT TO ZDROWIE – „KRAINA LODU…”   Dnia 29 stycznia, w poniedziałek, o godzinie 12:30, grupa uczniów z naszej szkoły wybrała się na łyżwy, na otwarte lodowisko, na Placu Wolnica. Wyjście na lodowisko planowaliśmy dużo wcześniej. Sam […]

I TY MOŻESZ ZOSTAĆ SUPERBOHATEREM – SUPER-AKCJA

Nasze miejsce na Ziemi, czyli samorząd na rzecz społeczności lokalnej. – SUPER-AKCJA „I TY MOŻESZ ZOSTAĆ SUPERBOHATEREM” Termin: 5 stycznia 2018r. Miejsce: sala gimnastyczna SP nr 12 Uczestnicy: uczniowie klas 4-6, 7 i II-III gim. Organizatorzy: Rada Uczniowska […]

Tak dla kultury – Artystyczne Spotkania Ósemki

Tak dla kultury – Artystyczne Spotkania Ósemki 1 lutego 2018r w VIII LO po raz kolejny odbyły się Artystyczne Spotkania Ósemki. Była to już XXVI odsłona jednej z największych corocznych imprez w naszej szkole. Jak za każdym razem […]