NOWE!
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne.

Organizacja obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole.

Zaplanowaliśmy 3 działania:

       1.Uroczyste obchody Święta Niepodległości

Przygotowaliśmy śpiewniki i zorganizowaliśmy Śpiewanie Pieśni Patriotycznych na Sali gimnastycznej, w której wzięła udział cała społeczność szkolna (uczniowie i nauczyciele). Samorząd przygotował teksty pieśni patriotycznych w formie karaoke. Przez 2 tygodnie 15 osób ćwiczyło prowadzenie śpiewania, aby nadać bieg i rytm śpiewaniu.

2.Przygotowanie specjalnego wydania gazety na platformie Junior Media „Przystanek niepodległość”

http://www.juniormedia.pl/junior-gazety

W numerze zamieściliścili teksty na temat patriotyzmu nasi koledzy: Kacper i Sara. Przygotowując numer redaktor naczelna Karolina Stachoń wraz z grupą redakcyjną przeprowadzili badanie na temat tego czym jest patriotyzm, ojczyzna, niepodległość. Zebraliśmy relacje z przebiegu konkursu przeprowadzonego przez klasę 1D „Drogi Polski do niepodległości”. Ogłosiliśmy konkurs na najlepszą interpretację wierszy o niepodległości. Poprosiliśmy o pomoc polonistę w doborze utworów i ocenie prac. Pierwsze prace już zostały nadesłane na  adres gazety.  Informację o ukazaniu się naszej gazetki zamieściliśmy na stronie szkoły i na facebooku. Dzięki temu każdy uczeń, absolwent, rodzic może zapoznać się z wynikami naszej pracy. 29 listopada wyszedł już trzeci numer naszej „szesnastkowej” gazety ”Husky szesnastki”, w którym zamieściliśmy informacje o naszych akcjach.

3. Zainicjowaliśmy wspieranie postaw patriotycznych poprzez dbanie o miejsce pamięci.

Pomysł zrodził się podczas spotkania członka zarządu samorządu Karoliny Ogonowskiej z Panią Anną Sikora, córką policjanta, żołnierza AK, Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Pani Anna jest inicjatorką powstania pomnika ku czci pomordowanych policjantów na terenie byłego obozu w Płaszowie. Jest osobą w podeszłym wieku i ma trudności z zadbaniem o to miejsce. Bardzo martwi się, że nie może należycie o nie zadbać. Podczas zebrania samorządu postanowiliśmy wziąć pod opiekę ten pomnik i zapoczątkować tradycję corocznego uporządkowania pomnika i złożenia kwiatów. Za datę wybraliśmy dzień poświęcenia pomnika – 13 listopada. Jako chętni do przeprowadzenia akcji zgłosili się nasi koledzy z klasy II b, klasy o profilu policyjno- wojskowym. (wszyscy aktywnie działający w samorządzie). Zorganizowaliśmy wśród młodzieży naszego liceum zbiórkę na kwiaty i znicze. W dniu 13 listopada czwórka naszych kolegów i koleżanek (Natalia, Paulina, Marcin i Kacper), uporządkowała pomnik i miejsce wokół, złożyła kwiaty i oddała hołd pomordowanym. Fotorelację z wydarzenia można zobaczyć na stronie internatowej:

http://www.liceum16.krakow.pl/?limit=3&start=3

O naszym przedsięwzięciu poinformowaliśmy panią Sikorę, która wyraziła niezmierną wdzięczność za naszą inicjatywę.

 

W każdym działaniu występowały różne osoby z samorządu szkolnego, lecz zaangażowana była cała społeczność szkolna. 

Tagi: , , , , , ,

ZOBACZ TAKŻE

Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne.

Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne.   W miesiącu kwietniu samorząd uczniowski postanowił zająć się tematem tolerancji. Jako młodzi obywatele potraktowaliśmy temat bardzo poważnie! Rozpoczęliśmy od podstawowych ustaleń związanych z kampanią jak : określenie jej tematu, […]

Pierwsze spotkanie projektowe

18.01.2018r. spotkałyśmy się w celu zdiagnozowania problemu, występującego w najbliższym otoczeniu. Zauważyłyśmy brak zainteresowania muzyką klasyczną oraz brak wiedzy o kompozytorach.

Nasze miejsce na Ziemi – Dzień seniora oraz warsztaty z dziećmi

Pierwszy  miesiąc 2018 roku w naszej szkole nie mógł zakończyć się bez żadnych sprzyjających naszemu środowisku  działań.  31 stycznia był dla Samorządu Szkolnego wyjątkowo pracowity. W tym dniu skupiliśmy się na dwóch wyjątkowych akcjach.   Zebraliśmy dość sporą […]

Serce na dłoni – superakcja VIII LO W tym miesiącu w VIII LO odbył się Dzień Wolontariatu współorganizowany przez Samorząd i Wolontariat Ósemki. Podczas wydarzenia prezenytotowany był film i prezentacje podsumowujące działalność Wolontariatu. Odbyły się koncerty, nauka pierwszej […]

„Dzień zawodowca” SUPERAKCJA KWIECIEŃ!

Kolejną akcję postanowiliśmy zorganizować zainspirowani rozmowami z trójkami klasowymi na comiesięcznym spotkaniu. Stwierdziliśmy, że warto ,nawet w zabawie, utożsamiać się z  swoim przyszłym zawodem.  Po konsultacjach z nauczycielami zawodów, podjęliśmy decyzję o  klasowych zadaniach „Dzień zawodowca”. Zadanie polegało […]

Superakcja- „Szkoła się bawi” – POCZTA WALENTYNKOWA

SUPERAKCJA „Szkoła się bawi” – „Poczta Walentynkowa” Dnia 9 lutego samorząd XV liceum zorganizował poczte walentynkową. Udział w akcji brała cała szkoła, jednak największą popularnością cieszyła się ona wśród klas trzecich. Uczniowie naszego liceum włączyli się w tą […]

Nasze Pierwsze Spotkanie

Podczas naszych wspólnych zajęć postawiłyśmy na integracje oraz dobrą zabawę. Bardzo zależało nam na tym aby mieć bardzo dobry kontakt z dziećmi. Grupa bardzo chętnie z nami współpracowała i przeprowadzenie zajęć poszło po naszej myśli. Tematem naszej pierwszej […]

Drugie spotkanie projektowe 12.01.18r.

  Już kolejny raz się widzimy. Plan naszego projektu zderzył się z rzeczywistością. Musiałyśmy skonfrontować warunki lokalowe z zamierzeniami. Wtedy dojrzale zmieniłyśmy nasze zamierzenia. Połączyłyśmy nasze pasje – podróże – z koncepcją działań. Teraz już wiedziałyśmy do czego […]

Zbiórka charytatywna dla uczennicy – serce na dłoni

„Mam na imię Paulina i jestem uczennicą XIII Liceum Ogólnokształcącego.  Choruję na nowotwór złośliwy kości krzyżowej i miednicy. Leczę się od listopada 2014 roku i przeszłam kilka skomplikowanych operacji. Przez chorobę mam problemy z chodzeniem, a leki i […]

Znam swoje prawa, ale pamiętam, że inni też je mają!

Znam swoje prawa, ale pamiętam, że inni też je mają! Nic o nas bez nas – promocja praw i obowiązków ucznia. Kolejny miesiąc i kolejna Super Akcja !!! W lutym postanowiliśmy przypomnieć wszystkim prawa i obowiązki ucznia oraz […]