NOWE!

Super Akcja Święto Niepodległości w ZSM nr 1

Super Akcja Samorządu Uczniowskiego ZSM nr1 – listopad 2017r.
Super Akcja, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne

 

Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie przygotował obchody 99 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym celu podjął różnorodne działania, aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Chcąc uczcić to wzniosłe wydarzenie, zadbał o dekorację budynku szkolnego, co stanowiło duże wyzwanie ze względu na jego wielkość. Przygotowano setki elementów dekoracyjnych (kwiaty, liście, kotyliony, flagi, plakaty), które zdobiły aulę szkolną, korytarze, wejścia do sal, filary, gabloty szkolne. W przygotowaniu tej dekoracji wzięło udział 29 uczniów, którzy przez tydzień wykonywali bardzo żmudne i czasochłonne prace (wycinanie elementów dekoracyjnych, sklejanie poszczególnych części, podklejanie taśmą dwustronną wszystkich części), by ostatecznie sześciu przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego udekorowało cały budynek szkolny. Samorząd Uczniowski przygotował również wystawę plakatów o tematyce niepodległościowej, z dominującymi elementami barw narodowych, flagi narodowej i przede wszystkim narodowych bohaterów. Wystawa stanowiła jeden z elementów wystroju auli szkolnej, w której odbyły się uroczystości rocznicowe. Zgromadziły one uczniów sześciu klas Technikum Mechanicznego, Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Szkoły Branżowej I Stopnia.
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego udekorowali również aulę szkolną kilkunastometrowymi flagami narodowymi oraz Godłem Polski.
Szczególny akcent dekoracyjny stanowiła gazetka okolicznościowa, która został umieszczona w głównym korytarzu, przy wejściu do szkoły. Tworzona była przez czterech uczniów przez cały tydzień, ponieważ należało przygotować kilkaset czerwonych elementów „budujących” polską flagę. Uczniowie nazwali ją „patriotyczne serca”, co odpowiadało konstrukcji dekoracji i jej wymowie.
W dniu 10 listopada 2017 roku na korytarzach szkolnych można było usłyszeć pieśni legionowe i obejrzeć prezentacje multimedialne przygotowane przez jednego z przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Tematyka prezentacji dotyczyła walk o odzyskanie niepodległości, a melodie tworzyły uroczysty, podniosły nastrój Święta.
Dodatkową formą uczczenia obchodów rocznicowych było działanie pozaszkolne, którego inicjatorami byli uczniowie z klas II i III Technikum Mechanicznego. Odnaleźli w okolicach swojego miejsca zamieszkania ( okolice Imbramowic, Zadroża) mogiły żołnierzy, którzy oddali życie w walce o Ojczyznę. Szczególnym miejscem były mogiły leśne z czasów I Wojny Światowej, o których nie zawsze się pamięta. Uczniowie posprzątali groby z jesiennych liści, pozostawili biało – czerwone kotyliony, wcześniej przygotowane, zapalili znicze. Dla uczestników tego wydarzenia było to nowe, szczególne przeżycie. W klasach przekazali relację swoim kolegom, a co wyjątkowo istotne, pojawiło się wiele propozycji odwiedzenia takich miejsc w następnym roku.
Święto Niepodległości obchodzone było w Zespole Szkół Mechanicznych nr1 10 listopada , ale przygotowania trwały prawie dwa tygodnie. Czynnymi uczestnikami było prawie 40 uczniów, a efekty pracy mogła oglądać cała społeczność szkolna. Należy podkreślić oryginalny charakter dekoracji oraz ilość elementów dekoracyjnych, które były widoczne na terenie całego budynku. Na ten dzień samorządowcy przygotowali również 400 małych kotylionów z biało – czerwonych wstążek. Od rana galowo ubrana reprezentacja Samorządu Uczniowskiego przypinała nauczycielom, pracownikom szkoły i wszystkim uczniom patriotyczne symbole.
Akcja Samorządu Uczniowskiego została doceniona przez społeczność uczniowską, nauczycieli i dyrekcję szkoły. Była widoczna i przede wszystkim promowała postawy obywatelskie i patriotyczne.

ZOBACZ TAKŻE

Regulamin portalu

Informacje prawne Niniejsza nota prawna stanowi regulację prawną dotyczącą korzystania z usług internetowych Portalu Internetowego „Młody Kraków”, którego właścicielem jest Gmina Miejska Kraków. Nota zawiera takie informacje, jak: polityka prywatności, regulamin konta użytkownika oraz oświadczenie o wyrażeniu zgody […]

Ruszyły zapisy do 4. edycji Tygodnia Konstytucyjnego

Od 4 do 11 listopada w całej Polsce odbywać się będą lekcje na temat Konstytucji. Poprowadzą je prawnicy i studenci prawa. To już 4. edycja Tygodnia Konstytucyjnego organizowanego przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy. Dotychczas zajęcia odbyły się […]

Wybory do Samorządu Uczniowskiego w PIĘTNASTCE.

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W XV LO W KRAKOWIE   Wybory do Samorządu Uczniowskiego to w naszej szkole bardzo ważne  wydarzenie. To czas dokonywania zmian i podejmowania trudnych decyzji, które wpłyną na naszą przyszłość. To okres  ciężkiej pracy, […]

FitChef – Mistrz drugiego śniadania

Pewnie niewielu z Was słyszało o Europejskim Dniu Zdrowego Jedzenia i Gotowania, który obchodzony jest 8 listopada. Nasz Samorząd Uczniowski, w którym jestem zastępcą przewodniczącej, postanowił uczcić ten dzień w ramach SUPER-AKCJI „Sport to zdrowie, czyli wydarzenie o charakterze sportowym i/lub […]

Super Akcja – „Sprzedaż ciast” – kategoria: Nasze miejsce na Ziemi

Super Akcja -„Sprzedaż ciast” – kategoria: Nasze miejsce na Ziemi Zebranie to nieodłączny element współpracy rodziców ze szkołą. Często działania te wiążą się z różnymi emocjami zarówno pozytywnymi jak i negatywnymi. Aby poprawić rodzicom nastrój i umilić czekanie w […]

Regulamin Samorządu Uczniowskiego XVI Liceum Ogólnokształcącego Im. K. K. Baczyńskieg...

Wstęp     Samorząd Uczniowski XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Krakowie zwany dalej Samorządem działa w oparciu o art. 55 Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. (tekst jednolity, Dz. U. z 1996 Nr […]

„LEKTURY inaczej…”

Jak przystało na imprezy organizowane w listopadzie w naszej szkole, pewnie jak w wielu innych, odbyły się imprezy kształtujące postawy patriotyczne, wzbudzające naszą świadomość narodową… Nasza SUPERakcja miał dwie odsłony:

Wybory Samorządowe w Chemiku

Głosy zostały podliczone… Wszystko jasne… Uczniowie wybrali… Proszę Państwa, mamy nowy Samorząd Uczniowski! Prócz Prezydium wybraliśmy Opiekuna, który rozpoczyna kolejną kadencję na tym stanowisku. Regulamin to podstawa… TRYB WYBORU ORGANÓW SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO §9. Samorząd Klasowy wybierany jest przez […]

Obchody Święta Niepodległości w Chemiku

11 dzień listopada to data najważniejszego w Polsce święta o charakterze państwowym. To właśnie 11.11.1918 roku Polska odzyskała niepodległość.Po 123 latach staliśmy się znów wolnym państwem. Uważamy, że im więcej mówi się o tym wydarzeniu, tym większa jest […]

Samorząd „Skarżyńskiego”

Wybory do Samorządu Szkolnego są dla każdego ucznia 23 LO jedną z pierwszych „lekcji demokracji”. Ich przebieg określa osobna „Ordynacja wyborcza”, będąca częścią do „Regulaminu samorządu szkolnego XXIII LO”. Oto jej najważniejsze punkty: Na czele Samorządu stoi Przewodniczący […]