NOWE!

Super Akcja Święto Niepodległości w ZSM nr 1

Super Akcja Samorządu Uczniowskiego ZSM nr1 – listopad 2017r.
Super Akcja, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne

 

Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie przygotował obchody 99 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym celu podjął różnorodne działania, aby dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Chcąc uczcić to wzniosłe wydarzenie, zadbał o dekorację budynku szkolnego, co stanowiło duże wyzwanie ze względu na jego wielkość. Przygotowano setki elementów dekoracyjnych (kwiaty, liście, kotyliony, flagi, plakaty), które zdobiły aulę szkolną, korytarze, wejścia do sal, filary, gabloty szkolne. W przygotowaniu tej dekoracji wzięło udział 29 uczniów, którzy przez tydzień wykonywali bardzo żmudne i czasochłonne prace (wycinanie elementów dekoracyjnych, sklejanie poszczególnych części, podklejanie taśmą dwustronną wszystkich części), by ostatecznie sześciu przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego udekorowało cały budynek szkolny. Samorząd Uczniowski przygotował również wystawę plakatów o tematyce niepodległościowej, z dominującymi elementami barw narodowych, flagi narodowej i przede wszystkim narodowych bohaterów. Wystawa stanowiła jeden z elementów wystroju auli szkolnej, w której odbyły się uroczystości rocznicowe. Zgromadziły one uczniów sześciu klas Technikum Mechanicznego, Zasadniczej Szkoły Zawodowej i Szkoły Branżowej I Stopnia.
Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego udekorowali również aulę szkolną kilkunastometrowymi flagami narodowymi oraz Godłem Polski.
Szczególny akcent dekoracyjny stanowiła gazetka okolicznościowa, która został umieszczona w głównym korytarzu, przy wejściu do szkoły. Tworzona była przez czterech uczniów przez cały tydzień, ponieważ należało przygotować kilkaset czerwonych elementów „budujących” polską flagę. Uczniowie nazwali ją „patriotyczne serca”, co odpowiadało konstrukcji dekoracji i jej wymowie.
W dniu 10 listopada 2017 roku na korytarzach szkolnych można było usłyszeć pieśni legionowe i obejrzeć prezentacje multimedialne przygotowane przez jednego z przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego. Tematyka prezentacji dotyczyła walk o odzyskanie niepodległości, a melodie tworzyły uroczysty, podniosły nastrój Święta.
Dodatkową formą uczczenia obchodów rocznicowych było działanie pozaszkolne, którego inicjatorami byli uczniowie z klas II i III Technikum Mechanicznego. Odnaleźli w okolicach swojego miejsca zamieszkania ( okolice Imbramowic, Zadroża) mogiły żołnierzy, którzy oddali życie w walce o Ojczyznę. Szczególnym miejscem były mogiły leśne z czasów I Wojny Światowej, o których nie zawsze się pamięta. Uczniowie posprzątali groby z jesiennych liści, pozostawili biało – czerwone kotyliony, wcześniej przygotowane, zapalili znicze. Dla uczestników tego wydarzenia było to nowe, szczególne przeżycie. W klasach przekazali relację swoim kolegom, a co wyjątkowo istotne, pojawiło się wiele propozycji odwiedzenia takich miejsc w następnym roku.
Święto Niepodległości obchodzone było w Zespole Szkół Mechanicznych nr1 10 listopada , ale przygotowania trwały prawie dwa tygodnie. Czynnymi uczestnikami było prawie 40 uczniów, a efekty pracy mogła oglądać cała społeczność szkolna. Należy podkreślić oryginalny charakter dekoracji oraz ilość elementów dekoracyjnych, które były widoczne na terenie całego budynku. Na ten dzień samorządowcy przygotowali również 400 małych kotylionów z biało – czerwonych wstążek. Od rana galowo ubrana reprezentacja Samorządu Uczniowskiego przypinała nauczycielom, pracownikom szkoły i wszystkim uczniom patriotyczne symbole.
Akcja Samorządu Uczniowskiego została doceniona przez społeczność uczniowską, nauczycieli i dyrekcję szkoły. Była widoczna i przede wszystkim promowała postawy obywatelskie i patriotyczne.

ZOBACZ TAKŻE

Nasze Pierwsze Spotkanie

Podczas naszych wspólnych zajęć postawiłyśmy na integracje oraz dobrą zabawę. Bardzo zależało nam na tym aby mieć bardzo dobry kontakt z dziećmi. Grupa bardzo chętnie z nami współpracowała i przeprowadzenie zajęć poszło po naszej myśli. Tematem naszej pierwszej […]

Wybory Samorządowe w Chemiku

Głosy zostały podliczone… Wszystko jasne… Uczniowie wybrali… Proszę Państwa, mamy nowy Samorząd Uczniowski! Prócz Prezydium wybraliśmy Opiekuna, który rozpoczyna kolejną kadencję na tym stanowisku. Regulamin to podstawa… TRYB WYBORU ORGANÓW SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO §9. Samorząd Klasowy wybierany jest przez […]

Wybory do Samorządu Uczniowskiego w PIĘTNASTCE.

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W XV LO W KRAKOWIE   Wybory do Samorządu Uczniowskiego to w naszej szkole bardzo ważne  wydarzenie. To czas dokonywania zmian i podejmowania trudnych decyzji, które wpłyną na naszą przyszłość. To okres  ciężkiej pracy, […]

Superakcja „Serce na dłoni – czyli akcje o charakterze charytatywnym”

W styczniu jako samorząd zorganizowaliśmy akcje o charakterze charytatywnym. Dwie realizowaliśmy w grudniu („Szlachetna paczka” i „Góra grosza”). W styczniu skupiliśmy swoje działania na dwóch kolejnych dużych akcjach. Pomysł na pierwszą z nich zrodził się podczas pobytu członka […]

Przygotowanie materiałów

Ostatnie dni przed realizacją naszego projektu. Dopinamy właśnie ostatnie sprawy, ćwiczymy przemówienia, przygotowujemy nagrody dla naszych małych słuchaczy. Krótko mówiąc: praca wre! Już nie możemy się doczekać !  

Drugie spotkanie projektowe 12.01.18r.

  Już kolejny raz się widzimy. Plan naszego projektu zderzył się z rzeczywistością. Musiałyśmy skonfrontować warunki lokalowe z zamierzeniami. Wtedy dojrzale zmieniłyśmy nasze zamierzenia. Połączyłyśmy nasze pasje – podróże – z koncepcją działań. Teraz już wiedziałyśmy do czego […]

TURNIEJ – RAP

Super – Akcja: TURNIEJ-RAP Kategoria konkursowa:  Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne. Termin: 30 listopada (piątek) 2017 r. Miejsce: sala gimnastyczna SP nr 12 Organizatorzy: Samorząd Uczniowski z pomocą nauczycieli Uczestnicy: uczniowie klas 4-6, 7 i […]

„Nic o nas bez nas” – to hasło przeświecało nam podczas realizacji październikowej su...

Październik postanowiliśmy poświęcić na zapoznanie kolegów i koleżanek z prawami ucznia, oraz zasadami panującymi w naszej szkole. Nasze działania zostały podjęte w kilku wymiarach. Zorganizowaliśmy spotkanie członków samorządu z Dyrekcją Liceum, podczas którego omawialiśmy między innymi ważne sprawy […]

Ważne Spotkania Biznesowe

Po wszystkich ustaleniach postanowiliśmy się umówić z Posłem Ireneuszem Rasiem, z MDK, Zarządem Fundacji Nowe Centrum i SP 103. Najpierw umówiliśmy się ze posłem Rasiem 8 stycznia 2018 roku. Poprosiliśmy go oto czy nie chciał by być patronem […]

Katalog Praw i Obowiązków Ucznia Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałem Dwujęzycznym ...

Katalog Praw i Obowiązków Ucznia Liceum  Ogólnokształcącego z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego TSSP „Nic o Nas bez Nas – promocja praw i obowiązków ucznia”.    „Człowiek jest powołany do wolności. Wolność nie oznacza prawa do samowoli. Wolność nie daje […]