NOWE!

„LEKTURY inaczej…”

Jak przystało na imprezy organizowane w listopadzie w naszej szkole, pewnie jak w wielu innych, odbyły się imprezy kształtujące postawy patriotyczne, wzbudzające naszą świadomość narodową…

Nasza SUPERakcja miał dwie odsłony:

Odsłona pierwsza to tradycyjne Patriotyczne Śpiewanie, które odbywa się u nas w szkole od początku gimnazjum, dlatego pomimo tego, że jesteśmy teraz szkołą podstawową, uszanowaliśmy tradycję i zaśpiewaliśmy i to nie byle jak.

Druga osłona zrodziła się absolutnie spontanicznie. Z rozmów z seniorami wynikło, że wspólnie znamy Inwokację, wiersze Tuwima czy Brzechwy i postanowiliśmy to wykorzystać.

W dniu 13.XI zostało przeprowadzone „Patriotyczne Śpiewanie”. Do wspólnej zabawy podczas śpiewania pieśni i piosenek patriotycznych, ale także harcerskich i biesiadnych zaprosiliśmy seniorów z Koła Emerytów „Kolorowa Jesień”. Spotkanie nie było bardzo poważne, bo podczas konkursów i testów wiedzy było dużo śmiechu, a seniorzy okazali się wspaniałymi partnerami do konkursu „Jaka to melodia”, zawzięcie dopingowali naszych małych rycerzy podczas walki na miecze o rękę białogłowy, a także wspierali nas podczas rzutu podkową do narowistego konia. Było naprawdę miło.

Przygotowując się do tego spotkania, rozmawiając z seniorami zrodził się pomysł, żeby przygotować inscenizacje lektur szkolnych, bo jak się okazało, był to kolejny wspólny temat łączący młode i „seniorskie” pokolenie
W trakcie „Patriotycznego Śpiewania” zaprosiliśmy wszystkie klasy do udziału w drugiej odsłonie SUPERakcji czyli w konkursie na sceniczną adaptacje lektur szkolnych pt. „Lektury inaczej…”.

Wszyscy uczestnicy zostali zapoznani z regulaminem konkursu, przewodniczący klas wylosowali tytuł lektury polskiego autora (patriotyzm musiał być) i rozstaliśmy się na dwa tygodnie.

Zgodnie z regulaminem scenka miała promować wartości uniwersalne, a w szczególności patriotyczne.

W dniu 28.XI spotkaliśmy się ponownie na małej sali gimnastycznej w zupełnie innej scenerii.

Przedstawienia miały mieć formułę konkursu, dlatego poprosiliśmy pana Dyrektora Jacka Sendrę, pana pedagoga Adriana Bielę i pana polonistę Kamila Głodowskiego, aby zasiedli w Jury, oraz przedstawicieli klas jako jurorów społecznych (oczywiście z zakazem głosowania na swoją klasę)

Jury otrzymało karty do głosowania i miało przy swoim wyborze brać pod uwagę dobór scenek, kostiumy, charakteryzację, muzykę, opanowanie tekstu, ruch sceniczny i ogólny odbiór artystyczny.

Klasy zgodnie z wylosowanymi tytułami lektur przedstawiły:

Klasa 2a zaprezentowała scenkę, w której została wychwalana pod niebiosa dobroć i pracowitość Aliny, a haniebny czyn Balladyny został kolejny raz potępiony i napiętnowany.

Klasa 2b pokazała się z mrożącą krew w żyłach sceną walki Zbyszka z krzyżacki posłem Kuno von Liechtensteinem, następnie w scenie prawie ścięcia Zbyszka z Bogdańca, którego w ostatniej chwili ratuje Danuśka.

Następnie klasa 3c pokazała nam scenę z „Wiedźmina” – było i straszno i śmieszno, bo spanie w krypcie do najweselszych nie należy. Ale najważniejszy jest honor i odwaga, zwłaszcza gdy jest się Wiedźminem i dało się słowo.
Na koniec klasa 3b zaprezentowała na motywach „Kamieni na szaniec” przejmującą scenę walki anioła i diabła o dusze młodych powstańców. To co my uznajemy za najbardziej bohaterskie czyny tych młodych chłopaków, zostały przedstawione przez diabła jako najobrzydliwsze rzeczy, których mógł dokonać młody człowiek. Wszyscy wiedzieliśmy, że w czasie pokoju, to nie było zachowanie, np. malowanie po murach, za które by nas dziś pochwalono, ale to były inne czasy… I wtedy uświadomiliśmy sobie, jak łatwo nam przychodzi zwalanie odpowiedzialności na czasy, okoliczności, kolegów… To było bardzo pouczające doświadczenie.

Klasa 3a nie była obecna, gdyż w ostatniej chwili została zaproszona i nie wypadało nie przyjść, ale podczas Święta Patrona 13.XII zobligowali się pokazać nam swoje przedstawienie. Tym sposobem konkurs został chwilowo zawieszony. Nie możemy się już doczekać rozstrzygnięcia.

Nasza SUPERakcja miała uświadomić nam jak wspaniale poczuć się wspólnotą, którą łączą nie tylko język i flaga, a ogranicza granica państwa, ale przede wszystkim, że znamy te same piosenki, że bawią nas te same żarty z naszych przywar narodowych, że znamy te same wiersze z dzieciństwa, że czytamy te same lektury, które pokazują nam wartości, tak ważne dla nas Polaków.

SUPERAkcja:Lektury inaczej…”

Kategoria konkursowa: Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne.

Termin: 13.XI i 28. XI.2017

Miejsce akcji: Szkoła Podstawowa nr 103, mała sala gimnastyczna

Organizatorzy: Samorząd Szkolny

Uczestnicy: wszyscy uczniowie, nauczyciele łącznie z Panem Dyrektorem i seniorami z Klubu „Kolorowa Jesień”

Organizacja: ustalenie harmonogramu czynności poprzedzających imprezy, rozdzielenie zadań do ogarnięcia i przekazanie przydziału zadań w klasach,

Zarządzanie: na poziomie Samorządu Szkolnego – napisanie scenariusza imprezy, wybór konferansjera, przygotowanie nagłośnienie, organizacja widowni, scenografii, przygotowanie regulaminu konkursu i kart do głosowania

na poziomach klas – wybór scenki, podział ról i zadań do wykonania, przygotowanie kostiumów, rekwizytów, muzyki, próby

http://www.sp103.krakow.pl/

ZOBACZ TAKŻE

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Sprawozdanie z przebiegu wyborów do Samorządu Uczniowskiego z dn. 15 IX 2017r. Spotkanie z kandydatami oraz oficjalne rozpoczęcie kampanii wyborczej rozpoczęło się 8 IX 2017r. Na liście wyborczej pojawiły się dwa nazwiska. Harmonogram głosowania został podany do wiadomości […]

Być jak Lajkonik na sportowo!

Zgodnie z założeniami kwietniowa super akcja miała być najważniejszym przedsięwzięciem organizacyjnym Samorządu Od Kusego w bieżącym roku szkolnym. Całość projektu związana była z organizacją ceremonii otwarcia Międzynarodowego Turnieju Piłki Ręcznej o Puchar Lajkonika. Zawody sportowe organizuje jak co […]

Superakcja TAK DLA KULTURY – „SzFA”

Superakcja -Tak dla kultury- „SzFA”   Dnia 23 marca 2018 cała nasza społeczność szkolna udała się do Centrum Sztuki Solvay na finał SZkolnego Festiwalu Artystycznego (SzFA). W tym roku Szkolny Festiwal Artystyczny obchodzil swoje 30 – lecie. Jest […]

Misja: uśmiech

29.01.2018 roku doszło do wydarzenia, na którą czekała cała nasza szkoła. Od grudnia chcieliśmy zrealizować nasz plan… a było to tak…   Naszą misją- bo tak pozwoliliśmy nazwać naszą akcję- było zebranie uzdolnionej artystycznie  młodzieży z ZSCh. Kiedy […]

SuperAkcja – Szlachetna Paczka – Wspieramy

Grudzień to miesiąc, w którym każdy stara się być trochę lepszym dla innych, niż na co dzień. Nas też wkręciła atmosfera pomagania i bycia miłym dla innych…

Młody Obywatel – Wyspiański w VIII LO

Młody Obywatel – Wyspiański w VIII LO Zapewne gdyby spytać, czym jest patriotyzm, większość z nas odpowiedziałaby, że jest to postawa oparta na miłości i szacunku do własnego kraju i jego tradycji. Oczywiście nie byłoby w takiej definicji […]

Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego

W dniu 6 października 2017r. odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego SP 105 oraz klas Gimnazjum 49. Nasz Zarząd SU stanowi 6 osób, które reprezentują klasy Gimnazjum oraz klasy Szkoły Podstawowej.   Przebieg i wyniki wyborów: W klasach […]

Przegląd artystyczny form różnych

29.05.2018 roku odbył się w Chemiku długo wyczekiwany  Przegląd artystyczny form różnych. O wydarzeniu społeczność szkolna została powiadomiona z miesięcznym wyprzedzeniem poprzez posłaną kilkukrotnie kurendę, plakaty, zapowiedzi wychowawców klas, oraz przez wiadomości na portalu społecznościowym Facebook  i oczywiście […]

Pierwszy dzien warsztatów

W poniedziałek 26 marca 2018 zwarte i gotowe udałyśmy się do Szkoły Podstawowej nr 47, aby przeprowadzić zajęcia warsztatowe dla dzieci z klas 1-3. Przedstawiłyśmy dzieciom ważne informacje dotyczące kultury, religii, geografii i zróżnicowania etnicznego Egiptu i Brazylii. […]

I TY MOŻESZ ZOSTAĆ MISTRZEM!

W związku z reformą oświaty wielkimi krokami zbliża się do końca historia gimnazjalnego Samorządu Od Kusego z Nowej Huty. W jednej z ostatnich akcji postanowiliśmy pokazać naszym młodszym kolegom i koleżankom, że w szkole na osiedlu Handlowym jest […]