NOWE!

„LEKTURY inaczej…”

Jak przystało na imprezy organizowane w listopadzie w naszej szkole, pewnie jak w wielu innych, odbyły się imprezy kształtujące postawy patriotyczne, wzbudzające naszą świadomość narodową…

Nasza SUPERakcja miał dwie odsłony:

Odsłona pierwsza to tradycyjne Patriotyczne Śpiewanie, które odbywa się u nas w szkole od początku gimnazjum, dlatego pomimo tego, że jesteśmy teraz szkołą podstawową, uszanowaliśmy tradycję i zaśpiewaliśmy i to nie byle jak.

Druga osłona zrodziła się absolutnie spontanicznie. Z rozmów z seniorami wynikło, że wspólnie znamy Inwokację, wiersze Tuwima czy Brzechwy i postanowiliśmy to wykorzystać.

W dniu 13.XI zostało przeprowadzone „Patriotyczne Śpiewanie”. Do wspólnej zabawy podczas śpiewania pieśni i piosenek patriotycznych, ale także harcerskich i biesiadnych zaprosiliśmy seniorów z Koła Emerytów „Kolorowa Jesień”. Spotkanie nie było bardzo poważne, bo podczas konkursów i testów wiedzy było dużo śmiechu, a seniorzy okazali się wspaniałymi partnerami do konkursu „Jaka to melodia”, zawzięcie dopingowali naszych małych rycerzy podczas walki na miecze o rękę białogłowy, a także wspierali nas podczas rzutu podkową do narowistego konia. Było naprawdę miło.

Przygotowując się do tego spotkania, rozmawiając z seniorami zrodził się pomysł, żeby przygotować inscenizacje lektur szkolnych, bo jak się okazało, był to kolejny wspólny temat łączący młode i „seniorskie” pokolenie
W trakcie „Patriotycznego Śpiewania” zaprosiliśmy wszystkie klasy do udziału w drugiej odsłonie SUPERakcji czyli w konkursie na sceniczną adaptacje lektur szkolnych pt. „Lektury inaczej…”.

Wszyscy uczestnicy zostali zapoznani z regulaminem konkursu, przewodniczący klas wylosowali tytuł lektury polskiego autora (patriotyzm musiał być) i rozstaliśmy się na dwa tygodnie.

Zgodnie z regulaminem scenka miała promować wartości uniwersalne, a w szczególności patriotyczne.

W dniu 28.XI spotkaliśmy się ponownie na małej sali gimnastycznej w zupełnie innej scenerii.

Przedstawienia miały mieć formułę konkursu, dlatego poprosiliśmy pana Dyrektora Jacka Sendrę, pana pedagoga Adriana Bielę i pana polonistę Kamila Głodowskiego, aby zasiedli w Jury, oraz przedstawicieli klas jako jurorów społecznych (oczywiście z zakazem głosowania na swoją klasę)

Jury otrzymało karty do głosowania i miało przy swoim wyborze brać pod uwagę dobór scenek, kostiumy, charakteryzację, muzykę, opanowanie tekstu, ruch sceniczny i ogólny odbiór artystyczny.

Klasy zgodnie z wylosowanymi tytułami lektur przedstawiły:

Klasa 2a zaprezentowała scenkę, w której została wychwalana pod niebiosa dobroć i pracowitość Aliny, a haniebny czyn Balladyny został kolejny raz potępiony i napiętnowany.

Klasa 2b pokazała się z mrożącą krew w żyłach sceną walki Zbyszka z krzyżacki posłem Kuno von Liechtensteinem, następnie w scenie prawie ścięcia Zbyszka z Bogdańca, którego w ostatniej chwili ratuje Danuśka.

Następnie klasa 3c pokazała nam scenę z „Wiedźmina” – było i straszno i śmieszno, bo spanie w krypcie do najweselszych nie należy. Ale najważniejszy jest honor i odwaga, zwłaszcza gdy jest się Wiedźminem i dało się słowo.
Na koniec klasa 3b zaprezentowała na motywach „Kamieni na szaniec” przejmującą scenę walki anioła i diabła o dusze młodych powstańców. To co my uznajemy za najbardziej bohaterskie czyny tych młodych chłopaków, zostały przedstawione przez diabła jako najobrzydliwsze rzeczy, których mógł dokonać młody człowiek. Wszyscy wiedzieliśmy, że w czasie pokoju, to nie było zachowanie, np. malowanie po murach, za które by nas dziś pochwalono, ale to były inne czasy… I wtedy uświadomiliśmy sobie, jak łatwo nam przychodzi zwalanie odpowiedzialności na czasy, okoliczności, kolegów… To było bardzo pouczające doświadczenie.

Klasa 3a nie była obecna, gdyż w ostatniej chwili została zaproszona i nie wypadało nie przyjść, ale podczas Święta Patrona 13.XII zobligowali się pokazać nam swoje przedstawienie. Tym sposobem konkurs został chwilowo zawieszony. Nie możemy się już doczekać rozstrzygnięcia.

Nasza SUPERakcja miała uświadomić nam jak wspaniale poczuć się wspólnotą, którą łączą nie tylko język i flaga, a ogranicza granica państwa, ale przede wszystkim, że znamy te same piosenki, że bawią nas te same żarty z naszych przywar narodowych, że znamy te same wiersze z dzieciństwa, że czytamy te same lektury, które pokazują nam wartości, tak ważne dla nas Polaków.

SUPERAkcja:Lektury inaczej…”

Kategoria konkursowa: Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne.

Termin: 13.XI i 28. XI.2017

Miejsce akcji: Szkoła Podstawowa nr 103, mała sala gimnastyczna

Organizatorzy: Samorząd Szkolny

Uczestnicy: wszyscy uczniowie, nauczyciele łącznie z Panem Dyrektorem i seniorami z Klubu „Kolorowa Jesień”

Organizacja: ustalenie harmonogramu czynności poprzedzających imprezy, rozdzielenie zadań do ogarnięcia i przekazanie przydziału zadań w klasach,

Zarządzanie: na poziomie Samorządu Szkolnego – napisanie scenariusza imprezy, wybór konferansjera, przygotowanie nagłośnienie, organizacja widowni, scenografii, przygotowanie regulaminu konkursu i kart do głosowania

na poziomach klas – wybór scenki, podział ról i zadań do wykonania, przygotowanie kostiumów, rekwizytów, muzyki, próby

http://www.sp103.krakow.pl/

ZOBACZ TAKŻE

TURNIEJ – RAP

Super – Akcja: TURNIEJ-RAP Kategoria konkursowa:  Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne. Termin: 30 listopada (piątek) 2017 r. Miejsce: sala gimnastyczna SP nr 12 Organizatorzy: Samorząd Uczniowski z pomocą nauczycieli Uczestnicy: uczniowie klas 4-6, 7 i […]

Super akcja – Szkoła się bawi w „Andrzejkowym Szaleństwie”.

Super akcja – Szkoła się bawi, czyli integracja środowiska szkolnego w  „ Andrzejkowym Szaleństwie”. W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła 21 listopada obchodziła Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Był to dzień wyjątkowy: pełen uśmiechów, miłych gestów, pozytywnych emocji. Na dobry […]

Protokół z wyborów do Samorządu Uczniowskiego XVI LO w Krakowie

Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego XVI LO w Krakowie  odbyły się dnia 28.09.2017 r.   Do wyborów zgłosiło się 5 kandydatów: Cezary Włodarczyk Kinga Janus Karolina Ogonowska Piotr Sieciński Paulina Surowiec W wyborach oddano 160 głosów, w tym […]

Obchody Święta Niepodległości w Chemiku

11 dzień listopada to data najważniejszego w Polsce święta o charakterze państwowym. To właśnie 11.11.1918 roku Polska odzyskała niepodległość.Po 123 latach staliśmy się znów wolnym państwem. Uważamy, że im więcej mówi się o tym wydarzeniu, tym większa jest […]

Samorząd „Skarżyńskiego”

Wybory do Samorządu Szkolnego są dla każdego ucznia 23 LO jedną z pierwszych „lekcji demokracji”. Ich przebieg określa osobna „Ordynacja wyborcza”, będąca częścią do „Regulaminu samorządu szkolnego XXIII LO”. Oto jej najważniejsze punkty: Na czele Samorządu stoi Przewodniczący […]

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO   Dnia 16.10 rozpoczęła się rywalizacja. „Walka” o tytuł i miano Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego XIII Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte. Już w poniedziałek (16.10) swoją kampanię wyborczą rozpoczęło trzech kandydatów:   Mateusz Kołodziejczyk z […]

KDO ds. Młodzieży

Komisji Dialogu Obywatelskiego

FitChef – Mistrz drugiego śniadania

Pewnie niewielu z Was słyszało o Europejskim Dniu Zdrowego Jedzenia i Gotowania, który obchodzony jest 8 listopada. Nasz Samorząd Uczniowski, w którym jestem zastępcą przewodniczącej, postanowił uczcić ten dzień w ramach SUPER-AKCJI „Sport to zdrowie, czyli wydarzenie o charakterze sportowym i/lub […]

Regulamin portalu

Informacje prawne Niniejsza nota prawna stanowi regulację prawną dotyczącą korzystania z usług internetowych Portalu Internetowego „Młody Kraków”, którego właścicielem jest Gmina Miejska Kraków. Nota zawiera takie informacje, jak: polityka prywatności, regulamin konta użytkownika oraz oświadczenie o wyrażeniu zgody […]

Wybory do Samorządu Uczniowskiego w PIĘTNASTCE.

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W XV LO W KRAKOWIE   Wybory do Samorządu Uczniowskiego to w naszej szkole bardzo ważne  wydarzenie. To czas dokonywania zmian i podejmowania trudnych decyzji, które wpłyną na naszą przyszłość. To okres  ciężkiej pracy, […]