NOWE!

Młody Obywatel – Wyspiański w VIII LO

Młody Obywatel – Wyspiański w VIII LO

Zapewne gdyby spytać, czym jest patriotyzm, większość z nas odpowiedziałaby, że jest to postawa oparta na miłości i szacunku do własnego kraju i jego tradycji. Oczywiście nie byłoby w takiej definicji nic błędnego ale co, gdyby patriotyzm rozpatrywać nie tylko przez pryzmat ojczyzny jak o kraju ale jako o wiele mniejszej społeczności – szkoły? W końcu to przecież w niej spędzamy większość czasu, poznajemy wielu wspaniałych ludzi, odgrywa ona też ogromną rolę w naszej edukacji i samorozwoju. Co więcej, każda ze szkół ma swoją tradycję, którą my, uczniowie, jako patrioci, powinniśmy kultywować. Dlatego też w VIII Liceum Ogólnokształcącym, z okazji rocznicy śmierci patrona szkoły, odbyło się „Czytanie Wyspiańskiego”. Spotkanie miało na celu podniesienie świadomości uczniów na temat patrona a oprócz tego promowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na obecność gwary krakowskiej w literaturze polskiej oraz popularyzowanie wzorców pięknego czytania. Fragmenty tekstu czytane były przez wybranych przedstawicieli klas I i II a jedną ze scen przedstawił również duet nauczycielski. Oceniane były zarówno zdolności aktorskie jak i stroje oraz podkład muzyczny wybrany do konkretnej sceny. Każdy uczestnik otrzymał drobny upominek. Te klasy, które nie wystawiły swoich reprezentantów również pomogły przy organizacji całego przedsięwzięcia – udekorowały aulę i jako widownia wraz z częścią grona nauczycielskiego oglądały występy innych. Oprócz wspólnego czytania „Wesela” odbył się także konkurs z wiedzy o Wyspiańskim, w którym udział wzięły klasy III reprezentowane przez kilkuosobowe zespoły. Dodatkowo, aby uczcić pamięć o patronie, Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem i posłami klas I oraz II udał się do Krypty Zasłużonych na Skałce by złożyć kwiaty i zapalić znicz na grobie Stanisława Wyspiańskiego.

Jak widać, w VIII LO bardzo ważny jest patron, dlatego też wraz z nowym zarządem pragniemy dołożyć starań, aby jego „obecność” w szkole była jeszcze bardziej odczuwalna. Chcemy postawić nacisk nie na ”Ósemkę” ale właśnie na Wyspiańskiego i dodatkowo zrobić to w przystępnej dla ucznia formie. Dlatego już niedługo ruszamy z projektem „Patron 2.0”, wprowadzamy elementy garderoby inspirowane Wyspiańskim i jego dziełami oraz planujemy zorganizowanie dnia patrona, który obchodzony będzie w rocznicę urodzin Wyspiańskiego. Mamy zamiar pielęgnować tradycje naszej szkoły oraz włączyć do tego całą społeczność uczniowską.

ZOBACZ TAKŻE

NIECH SIĘ ŚWIĘCI!!!

Z początkiem września zaczęła się nowa karta w historii szkoły na os. Kolorowym 29. Zostaliśmy Szkołą Podstawową z pięcioma oddziałami byłego już Gimnazjum nr 48 – łącznie 112 uczniów. Dlatego postanowiliśmy na początek roku uczcić wszystkie możliwe okazje […]

Tak dla Kultury, czyli wydarzenie o charakterze artystycznym

W  marcu postanowiliśmy zorganizować wydarzenie o charakterze artystycznym. Nasze plany skoncentrowały się wokół postaci naszego patrona Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Podczas pierwszego zebrania samorządu zapadła decyzja o organizacji święta naszego patrona. Ustaliliśmy termin na 22 marca i rozdzieliliśmy zadania. […]

Turniej Piłki Nożnej „Young Masters Cup”

10 lutego 2018 rok w dzień rozpoczęcia się ferii zimowych został rozegrany turniej piłki nożnej „Young Masters Cup”. Udział w turnieju wzięły cztery szkoły: Dominika Kraków (os. Jagielońskie) Sparta Kraków (sp. 92) Gimnazjum 48 (os. Kolorowe) Gimnazjum 36 […]

Przygotowanie materiałów

Ostatnie dni przed realizacją naszego projektu. Dopinamy właśnie ostatnie sprawy, ćwiczymy przemówienia, przygotowujemy nagrody dla naszych małych słuchaczy. Krótko mówiąc: praca wre! Już nie możemy się doczekać !  

Superakcja- „Szkoła się bawi” – POCZTA WALENTYNKOWA

SUPERAKCJA „Szkoła się bawi” – „Poczta Walentynkowa” Dnia 9 lutego samorząd XV liceum zorganizował poczte walentynkową. Udział w akcji brała cała szkoła, jednak największą popularnością cieszyła się ona wśród klas trzecich. Uczniowie naszego liceum włączyli się w tą […]

Nasze miejsce na Ziemi – Dzień seniora oraz warsztaty z dziećmi

Pierwszy  miesiąc 2018 roku w naszej szkole nie mógł zakończyć się bez żadnych sprzyjających naszemu środowisku  działań.  31 stycznia był dla Samorządu Szkolnego wyjątkowo pracowity. W tym dniu skupiliśmy się na dwóch wyjątkowych akcjach.   Zebraliśmy dość sporą […]

Wydarzenie o charakterze artystycznym – Mam talent oraz szkolny koncert

  Nikt nie zaprzeczy, że rozwijanie talentów i swych pasji jest niesamowicie ważne. Po za codzienną rutyną, jaką jest szkoła, warto mieć  też chwilę dla siebie. To właśnie dzięki nim, nasze życie nabiera więcej kolorów i stajemy się […]

„Nasze miejsce na ziemi, czyli Samorząd na rzecz społeczności lokalnej”

” W życiu nie chodzi o to, by przeczekać burzę. Chodzi o to, żeby nauczyć się tańczyć w deszczu”.  Steven D. Wolf   Kwiecień był pięknym miesiącem – wiosnę było czuć wszędzie, a tym samym zapał i siły […]

Pierwsze kroki.

W dniu 17.02.2018 wspólnie omówiłyśmy wszystkie szczegóły projektu na pierwszym oficjalnym spotkaniu naszej grupy. Zdecydowałyśmy się na nazwę grupy, a także rozplanowałyśmy wszystkie kroki, które powinnyśmy poczynić, aby projekt uznać za udany. Tego samego dnia złożyłyśmy również wniosek […]

„Dzień zawodowca” SUPERAKCJA KWIECIEŃ!

Kolejną akcję postanowiliśmy zorganizować zainspirowani rozmowami z trójkami klasowymi na comiesięcznym spotkaniu. Stwierdziliśmy, że warto ,nawet w zabawie, utożsamiać się z  swoim przyszłym zawodem.  Po konsultacjach z nauczycielami zawodów, podjęliśmy decyzję o  klasowych zadaniach „Dzień zawodowca”. Zadanie polegało […]