NOWE!

Młody Obywatel – Wyspiański w VIII LO

Młody Obywatel – Wyspiański w VIII LO

Zapewne gdyby spytać, czym jest patriotyzm, większość z nas odpowiedziałaby, że jest to postawa oparta na miłości i szacunku do własnego kraju i jego tradycji. Oczywiście nie byłoby w takiej definicji nic błędnego ale co, gdyby patriotyzm rozpatrywać nie tylko przez pryzmat ojczyzny jak o kraju ale jako o wiele mniejszej społeczności – szkoły? W końcu to przecież w niej spędzamy większość czasu, poznajemy wielu wspaniałych ludzi, odgrywa ona też ogromną rolę w naszej edukacji i samorozwoju. Co więcej, każda ze szkół ma swoją tradycję, którą my, uczniowie, jako patrioci, powinniśmy kultywować. Dlatego też w VIII Liceum Ogólnokształcącym, z okazji rocznicy śmierci patrona szkoły, odbyło się „Czytanie Wyspiańskiego”. Spotkanie miało na celu podniesienie świadomości uczniów na temat patrona a oprócz tego promowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na obecność gwary krakowskiej w literaturze polskiej oraz popularyzowanie wzorców pięknego czytania. Fragmenty tekstu czytane były przez wybranych przedstawicieli klas I i II a jedną ze scen przedstawił również duet nauczycielski. Oceniane były zarówno zdolności aktorskie jak i stroje oraz podkład muzyczny wybrany do konkretnej sceny. Każdy uczestnik otrzymał drobny upominek. Te klasy, które nie wystawiły swoich reprezentantów również pomogły przy organizacji całego przedsięwzięcia – udekorowały aulę i jako widownia wraz z częścią grona nauczycielskiego oglądały występy innych. Oprócz wspólnego czytania „Wesela” odbył się także konkurs z wiedzy o Wyspiańskim, w którym udział wzięły klasy III reprezentowane przez kilkuosobowe zespoły. Dodatkowo, aby uczcić pamięć o patronie, Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem i posłami klas I oraz II udał się do Krypty Zasłużonych na Skałce by złożyć kwiaty i zapalić znicz na grobie Stanisława Wyspiańskiego.

Jak widać, w VIII LO bardzo ważny jest patron, dlatego też wraz z nowym zarządem pragniemy dołożyć starań, aby jego „obecność” w szkole była jeszcze bardziej odczuwalna. Chcemy postawić nacisk nie na ”Ósemkę” ale właśnie na Wyspiańskiego i dodatkowo zrobić to w przystępnej dla ucznia formie. Dlatego już niedługo ruszamy z projektem „Patron 2.0”, wprowadzamy elementy garderoby inspirowane Wyspiańskim i jego dziełami oraz planujemy zorganizowanie dnia patrona, który obchodzony będzie w rocznicę urodzin Wyspiańskiego. Mamy zamiar pielęgnować tradycje naszej szkoły oraz włączyć do tego całą społeczność uczniowską.

ZOBACZ TAKŻE

Regulamin Samorządu Uczniowskiego XVI Liceum Ogólnokształcącego Im. K. K. Baczyńskieg...

Wstęp     Samorząd Uczniowski XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Krakowie zwany dalej Samorządem działa w oparciu o art. 55 Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. (tekst jednolity, Dz. U. z 1996 Nr […]

Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne.

Organizacja obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole. Zaplanowaliśmy 3 działania:        1.Uroczyste obchody Święta Niepodległości Przygotowaliśmy śpiewniki i zorganizowaliśmy Śpiewanie Pieśni Patriotycznych na Sali gimnastycznej, w której wzięła udział cała społeczność szkolna (uczniowie i nauczyciele). Samorząd przygotował teksty […]

Impreza z okazji Halloween

Samorząd Szkolny zorganizował imprezę z okazji święta Halloween, która odbyła się 27 października 2017 roku. Zabawa trwała od 17:00 do 20:00 i odbyła się w świetlicy szkolnej. W przygotowaniach wzięło udział dziesięciu uczniów i siedmiu nauczycieli. Członkowie samorządu […]

Ruszyły zapisy do 4. edycji Tygodnia Konstytucyjnego

Od 4 do 11 listopada w całej Polsce odbywać się będą lekcje na temat Konstytucji. Poprowadzą je prawnicy i studenci prawa. To już 4. edycja Tygodnia Konstytucyjnego organizowanego przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy. Dotychczas zajęcia odbyły się […]

11 LISTOPADA I LEKCJA HISTORII POLSKIEJ KAWALERII

„Super akcja”  „11 LISTOPADA I LEKCJA HISTORII POLSKIEJ KAWALERII” Świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz związane z nią obchody, trwale wpisały się w tradycję szkolnych uroczystości. Dnia 10 listopada zebraliśmy się wszyscy (nauczyciele i uczniowie) w auli […]

Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego

W dniu 6 października 2017r. odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego SP 105 oraz klas Gimnazjum 49. Nasz Zarząd SU stanowi 6 osób, które reprezentują klasy Gimnazjum oraz klasy Szkoły Podstawowej.   Przebieg i wyniki wyborów: W klasach […]

Super akcja – Szkoła się bawi w „Andrzejkowym Szaleństwie”.

Super akcja – Szkoła się bawi, czyli integracja środowiska szkolnego w  „ Andrzejkowym Szaleństwie”. W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła 21 listopada obchodziła Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Był to dzień wyjątkowy: pełen uśmiechów, miłych gestów, pozytywnych emocji. Na dobry […]

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Sprawozdanie z przebiegu wyborów do Samorządu Uczniowskiego z dn. 15 IX 2017r. Spotkanie z kandydatami oraz oficjalne rozpoczęcie kampanii wyborczej rozpoczęło się 8 IX 2017r. Na liście wyborczej pojawiły się dwa nazwiska. Harmonogram głosowania został podany do wiadomości […]

Super Akcja Święto Niepodległości w ZSM nr 1

Super Akcja Samorządu Uczniowskiego ZSM nr1 – listopad 2017r. Super Akcja, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne   Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie przygotował obchody 99 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym celu […]

KDO ds. Młodzieży

Komisji Dialogu Obywatelskiego