NOWE!

Młody Obywatel – Wyspiański w VIII LO

Młody Obywatel – Wyspiański w VIII LO

Zapewne gdyby spytać, czym jest patriotyzm, większość z nas odpowiedziałaby, że jest to postawa oparta na miłości i szacunku do własnego kraju i jego tradycji. Oczywiście nie byłoby w takiej definicji nic błędnego ale co, gdyby patriotyzm rozpatrywać nie tylko przez pryzmat ojczyzny jak o kraju ale jako o wiele mniejszej społeczności – szkoły? W końcu to przecież w niej spędzamy większość czasu, poznajemy wielu wspaniałych ludzi, odgrywa ona też ogromną rolę w naszej edukacji i samorozwoju. Co więcej, każda ze szkół ma swoją tradycję, którą my, uczniowie, jako patrioci, powinniśmy kultywować. Dlatego też w VIII Liceum Ogólnokształcącym, z okazji rocznicy śmierci patrona szkoły, odbyło się „Czytanie Wyspiańskiego”. Spotkanie miało na celu podniesienie świadomości uczniów na temat patrona a oprócz tego promowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na obecność gwary krakowskiej w literaturze polskiej oraz popularyzowanie wzorców pięknego czytania. Fragmenty tekstu czytane były przez wybranych przedstawicieli klas I i II a jedną ze scen przedstawił również duet nauczycielski. Oceniane były zarówno zdolności aktorskie jak i stroje oraz podkład muzyczny wybrany do konkretnej sceny. Każdy uczestnik otrzymał drobny upominek. Te klasy, które nie wystawiły swoich reprezentantów również pomogły przy organizacji całego przedsięwzięcia – udekorowały aulę i jako widownia wraz z częścią grona nauczycielskiego oglądały występy innych. Oprócz wspólnego czytania „Wesela” odbył się także konkurs z wiedzy o Wyspiańskim, w którym udział wzięły klasy III reprezentowane przez kilkuosobowe zespoły. Dodatkowo, aby uczcić pamięć o patronie, Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem i posłami klas I oraz II udał się do Krypty Zasłużonych na Skałce by złożyć kwiaty i zapalić znicz na grobie Stanisława Wyspiańskiego.

Jak widać, w VIII LO bardzo ważny jest patron, dlatego też wraz z nowym zarządem pragniemy dołożyć starań, aby jego „obecność” w szkole była jeszcze bardziej odczuwalna. Chcemy postawić nacisk nie na ”Ósemkę” ale właśnie na Wyspiańskiego i dodatkowo zrobić to w przystępnej dla ucznia formie. Dlatego już niedługo ruszamy z projektem „Patron 2.0”, wprowadzamy elementy garderoby inspirowane Wyspiańskim i jego dziełami oraz planujemy zorganizowanie dnia patrona, który obchodzony będzie w rocznicę urodzin Wyspiańskiego. Mamy zamiar pielęgnować tradycje naszej szkoły oraz włączyć do tego całą społeczność uczniowską.

ZOBACZ TAKŻE

Warnawał

Aby tradycji stało się zadość, nasze akcje samorządowe skupiają się wokół charakterystycznych dat. Tym razem bohaterem był „prawie” 14 lutego, który wszystkim kojarzy się przede wszystkim z walentynkami. W tym roku również wtedy wypadła Środa Popielcowa, a to wszystko miało […]

Regulamin portalu

Informacje prawne Niniejsza nota prawna stanowi regulację prawną dotyczącą korzystania z usług internetowych Portalu Internetowego „Młody Kraków”, którego właścicielem jest Gmina Miejska Kraków. Nota zawiera takie informacje, jak: polityka prywatności, regulamin konta użytkownika oraz oświadczenie o wyrażeniu zgody […]

Niewidzialna Ręka Artystycznego Dobra Super Akcja

Dawno, dawno temu gdzieś na osiedlowym podwórku podczas rówieśniczej zabawy (nie)spodziewanie narodziła się idea niezwykłej akcji dobroczynnej. Po latach jest ona ciągle przypominana budząc także dzisiaj ogromny szacunek i niedowierzanie zarazem. W rzeczywistości ciągłej sprzedaży komercyjnej i  pokazywania […]

Misja: uśmiech

29.01.2018 roku doszło do wydarzenia, na którą czekała cała nasza szkoła. Od grudnia chcieliśmy zrealizować nasz plan… a było to tak…   Naszą misją- bo tak pozwoliliśmy nazwać naszą akcję- było zebranie uzdolnionej artystycznie  młodzieży z ZSCh. Kiedy […]

SUPER-AKCJA Sport to zdrowie – Mikołajkowe zumbowanie w Wyspiańskim

 Choć w liceum, niewielu z uczniów wierzy w Świętego Mikołaja, to któż z nas nie wyczekiwał jego przyjścia, będąc małym? Większość z nas wyglądała za okno z wypiekami na twarzy i z niecierpliwością czekała na swój wymarzony prezent. […]

TURNIEJ – RAP

Super – Akcja: TURNIEJ-RAP Kategoria konkursowa:  Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne. Termin: 30 listopada (piątek) 2017 r. Miejsce: sala gimnastyczna SP nr 12 Organizatorzy: Samorząd Uczniowski z pomocą nauczycieli Uczestnicy: uczniowie klas 4-6, 7 i […]

Pierwsze spotkanie projektowe

Nasz pierwsze spotkanie w ramach projektu „Oczami Małego Podróżnika” odbyło się 20 grudnia 2017 roku. To był pierwszy raz kiedy się poznałyśmy i polubiłyśmy. Od razu znalazłyśmy wspólny język, wiedząc od pierwszych minut, że nasz projekt będzie opierał […]

Listopadowa SUPER-AKCJA!

10 listopada 2017r. odbyła się w naszej szkole super-akcja z kategorii „Młody obywatel”, pt. „Narodowe śpiewanie”. Każda klasa i pracownicy szkoły zostali zaproszeni na salę konferencyjną, gdzie uczniowie odpowiedzialni za organizację tegoż wydarzenia wyświetlili prezentację o tematyce patriotycznej, […]

Nasze prawa, ważna sprawa

Styczeń jest miesiącem podsumowań i nowości. Wtedy właśnie zaczyna się nowy rok, dla niektórych nowy początek. Nasz samorząd również chciał spróbować czegoś nowego i znów zaskoczyć całą szkołę. Celem była również integracja samorządów klasowych, a przede wszystkim organizacja SUPER-Akcji […]

11 LISTOPADA I LEKCJA HISTORII POLSKIEJ KAWALERII

„Super akcja”  „11 LISTOPADA I LEKCJA HISTORII POLSKIEJ KAWALERII” Świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz związane z nią obchody, trwale wpisały się w tradycję szkolnych uroczystości. Dnia 10 listopada zebraliśmy się wszyscy (nauczyciele i uczniowie) w auli […]