NOWE!

„Nic o Nas bez Nas” – promocja praw i obowiązków ucznia

   „Nic o Nas bez Nas” – promocja praw i obowiązków ucznia

Dnia 9.11.2017 tj. we czwartek w XIII Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie odbył się konkurs zorganizowany przez Samorząd Uczniowski
pt. „Znam prawa i obowiązki ucznia” skierowany do najmłodszych Trzynastkowiczów.
Dni poprzedzające owe wydarzenie były dla uczniów nie lada wyzwaniem, musieli się oni przygotować do współzawodnictwa  m.in. studiując statut szkoły i zgłębiając wiedzę o swoich prawach, tym samym przygotowując się lepiej do swojego ślubowania. Oczywiście,
z perspektywy czasu wiemy, że mając świadomość swych praw, uczniowie odnoszą się
do statutu w rozmowach z rówieśnikami i nauczycielami.
Każda klasa wyłoniła trzy osobową reprezentację, której zadanie było proste – wygrać. Największą motywacją uczniów stanowił nie tylko słodki upominek, ale i dzień wolny
od zajęć dydaktycznych, przeznaczony na np. wyjście klasowe.  Konkurs odbył się na
3 godzinie lekcyjnej.  Na przerwie,  gdy Samorząd Uczniowski przygotował odpowiednie stanowiska, reprezentanci mieli okazję poznać swych rywali i powtórzyć najważniejsze zagadnienia. Po wybiciu wyznaczonej godziny, drzwi do sali się otworzyły a  uczniowie zajęli wyznaczone stanowiska.  Atmosfera była napięta, jednak już w pierwszych minutach została ona rozluźniona przez Przewodniczącego  SSU, który powitał ciepło uczestników, przeczytał  zasady konkursu i przedstawił im poszczególne etapy rywalizacji. Najpierw każda klasa dostała test składający się z 10 pytań (otwartych i wielokrotnego wyboru). Uczniowie mieli 15minut na jego rozwiązanie . Po upływie czasu, członkowie Samorządu Uczniowskiego zebrali „wypociny” uczniów i przystąpili do oceny. Do następnego etapu przeszły 4 z 8 klas. Po chwili wytchnienia dostali oni drugą część testu ( nieco trudniejszą) na którą mieli również 15 minut. Po napisaniu jej, wszyscy uczniowie udali się do klas czekając na ogłoszenie wyników, które miały być obwieszczone następnego dnia w trakcie ślubowania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Piątek 10.11 w XIII LO był dniem szczególnym. Odbywały się wtedy aż 3 ważne wydarzenia: Uroczystość z okazji 11.11 (Święta odzyskania Niepodległości), ślubowanie klas pierwszych oraz ogłoszenie wyników konkursu o prawach i obowiązkach ucznia. Konkurs ten uprzedził i przygotował młodzież do tak ważnego wydarzenia jakim jest Odzyskanie Niepodległości. Przypomniał, że jesteśmy obywatelami Rzeczypospolitej i powinniśmy być z tego dumni. Dumni z krajuoraz szkoły, do jakiej  chodzimy. Specjalnie na to święto  Samorząd Uczniowski przygotował patriotyczne biało – czerwone wstążki, które członkowie SSU rozdawali uczniom,  nauczycielom, pedagogom i pracownikom szkoły. Podczas uroczystego apelu obecna była Pani Dyrektor Iwona Cieślak Prochownik, Pani Iwona Kazimierczak z Uniwersytetu Jagielońskiego, przewodniczący rady rodziców Pan Mariusz Wróbel, grono pedagogiczne oraz przedstawiciele klas. Swoje pierwsze wystąpienie miał także Przewodniczący SSU – Mateusz Kołodziejczyk, który przywitał gości i ogłosił wyniki konkursu. Wygrała klasa Id, która wykazała się największą wiedzą ze znajomości statutu szkoły. Serdecznie gratulujemy wygranej i życzymy udanej wycieczki klasowej. Inne klasy w ramach wyróżnienia zostały obdarowane słodką niespodzianką. Szkolną uroczystość upięknił nasz chór szkolny, który przygotował i wyśpiewał wszystkim dobrze znane pieśni patriotyczne. Wszystkim bardzo dziękujemy za udział w uroczystości szkolnej.
Mamy nadzieję, że umocniła nas ona w miłości do Ojczyzny.   

 

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne.

Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne.   W miesiącu kwietniu samorząd uczniowski postanowił zająć się tematem tolerancji. Jako młodzi obywatele potraktowaliśmy temat bardzo poważnie! Rozpoczęliśmy od podstawowych ustaleń związanych z kampanią jak : określenie jej tematu, […]

Kwietniowa superakcja „Nasze miejsce na ziemi -tak dla społeczności lokalnej.”

Planując kwietniową superakcję, postanowiliśmy sami odnaleźć osobę, instytucję, miejsce dla której moglibyśmy podjąć konkretną akcję. Na pierwszym spotkaniu samorządu, na którym mieliśmy podjąć decyzję, co do wyboru kierunku działania, ustaliśmy że nie wykonamy żadnego zadania, bo nie wiemy […]

Super akcja – Szkoła się bawi w „Andrzejkowym Szaleństwie”.

Super akcja – Szkoła się bawi, czyli integracja środowiska szkolnego w  „ Andrzejkowym Szaleństwie”. W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła 21 listopada obchodziła Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Był to dzień wyjątkowy: pełen uśmiechów, miłych gestów, pozytywnych emocji. Na dobry […]

Nasze Pierwsze Spotkanie

Podczas naszych wspólnych zajęć postawiłyśmy na integracje oraz dobrą zabawę. Bardzo zależało nam na tym aby mieć bardzo dobry kontakt z dziećmi. Grupa bardzo chętnie z nami współpracowała i przeprowadzenie zajęć poszło po naszej myśli. Tematem naszej pierwszej […]

SUPER AKCJA – „Szlachetna Paczka” – kategoria: Serce na dłoni...

SUPER AKCJA – „Szlachetna Paczka” – kategoria: Serce na dłoni SZLACHETNA PACZKA, to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów społecznych w Polsce. Jej celem jest pomoc rodzinom w potrzebie. Akcja jest bardzo przemyślana, a nawet zasługuje na tytuł […]

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO   Dnia 16.10 rozpoczęła się rywalizacja. „Walka” o tytuł i miano Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego XIII Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte. Już w poniedziałek (16.10) swoją kampanię wyborczą rozpoczęło trzech kandydatów:   Mateusz Kołodziejczyk z […]

Misja: uśmiech

29.01.2018 roku doszło do wydarzenia, na którą czekała cała nasza szkoła. Od grudnia chcieliśmy zrealizować nasz plan… a było to tak…   Naszą misją- bo tak pozwoliliśmy nazwać naszą akcję- było zebranie uzdolnionej artystycznie  młodzieży z ZSCh. Kiedy […]

Regulamin portalu

Informacje prawne Niniejsza nota prawna stanowi regulację prawną dotyczącą korzystania z usług internetowych Portalu Internetowego „Młody Kraków”, którego właścicielem jest Gmina Miejska Kraków. Nota zawiera takie informacje, jak: polityka prywatności, regulamin konta użytkownika oraz oświadczenie o wyrażeniu zgody […]

Start

Nasze następne spotkanie odbyło się 21 marca 2918r.i  polegało ono już na pracy z młodzieżą. Pomagamy 5 młodych ludzi miedzy 12 a 18 rokiem życia. Pomoc jest związana głównie z przedmiotami ścisłym jednak nie tylko. Żaden przedmiot nie […]

Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego

W dniu 6 października 2017r. odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego SP 105 oraz klas Gimnazjum 49. Nasz Zarząd SU stanowi 6 osób, które reprezentują klasy Gimnazjum oraz klasy Szkoły Podstawowej.   Przebieg i wyniki wyborów: W klasach […]