NOWE!

„Nic o Nas bez Nas” – promocja praw i obowiązków ucznia

   „Nic o Nas bez Nas” – promocja praw i obowiązków ucznia

Dnia 9.11.2017 tj. we czwartek w XIII Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie odbył się konkurs zorganizowany przez Samorząd Uczniowski
pt. „Znam prawa i obowiązki ucznia” skierowany do najmłodszych Trzynastkowiczów.
Dni poprzedzające owe wydarzenie były dla uczniów nie lada wyzwaniem, musieli się oni przygotować do współzawodnictwa  m.in. studiując statut szkoły i zgłębiając wiedzę o swoich prawach, tym samym przygotowując się lepiej do swojego ślubowania. Oczywiście,
z perspektywy czasu wiemy, że mając świadomość swych praw, uczniowie odnoszą się
do statutu w rozmowach z rówieśnikami i nauczycielami.
Każda klasa wyłoniła trzy osobową reprezentację, której zadanie było proste – wygrać. Największą motywacją uczniów stanowił nie tylko słodki upominek, ale i dzień wolny
od zajęć dydaktycznych, przeznaczony na np. wyjście klasowe.  Konkurs odbył się na
3 godzinie lekcyjnej.  Na przerwie,  gdy Samorząd Uczniowski przygotował odpowiednie stanowiska, reprezentanci mieli okazję poznać swych rywali i powtórzyć najważniejsze zagadnienia. Po wybiciu wyznaczonej godziny, drzwi do sali się otworzyły a  uczniowie zajęli wyznaczone stanowiska.  Atmosfera była napięta, jednak już w pierwszych minutach została ona rozluźniona przez Przewodniczącego  SSU, który powitał ciepło uczestników, przeczytał  zasady konkursu i przedstawił im poszczególne etapy rywalizacji. Najpierw każda klasa dostała test składający się z 10 pytań (otwartych i wielokrotnego wyboru). Uczniowie mieli 15minut na jego rozwiązanie . Po upływie czasu, członkowie Samorządu Uczniowskiego zebrali „wypociny” uczniów i przystąpili do oceny. Do następnego etapu przeszły 4 z 8 klas. Po chwili wytchnienia dostali oni drugą część testu ( nieco trudniejszą) na którą mieli również 15 minut. Po napisaniu jej, wszyscy uczniowie udali się do klas czekając na ogłoszenie wyników, które miały być obwieszczone następnego dnia w trakcie ślubowania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Piątek 10.11 w XIII LO był dniem szczególnym. Odbywały się wtedy aż 3 ważne wydarzenia: Uroczystość z okazji 11.11 (Święta odzyskania Niepodległości), ślubowanie klas pierwszych oraz ogłoszenie wyników konkursu o prawach i obowiązkach ucznia. Konkurs ten uprzedził i przygotował młodzież do tak ważnego wydarzenia jakim jest Odzyskanie Niepodległości. Przypomniał, że jesteśmy obywatelami Rzeczypospolitej i powinniśmy być z tego dumni. Dumni z krajuoraz szkoły, do jakiej  chodzimy. Specjalnie na to święto  Samorząd Uczniowski przygotował patriotyczne biało – czerwone wstążki, które członkowie SSU rozdawali uczniom,  nauczycielom, pedagogom i pracownikom szkoły. Podczas uroczystego apelu obecna była Pani Dyrektor Iwona Cieślak Prochownik, Pani Iwona Kazimierczak z Uniwersytetu Jagielońskiego, przewodniczący rady rodziców Pan Mariusz Wróbel, grono pedagogiczne oraz przedstawiciele klas. Swoje pierwsze wystąpienie miał także Przewodniczący SSU – Mateusz Kołodziejczyk, który przywitał gości i ogłosił wyniki konkursu. Wygrała klasa Id, która wykazała się największą wiedzą ze znajomości statutu szkoły. Serdecznie gratulujemy wygranej i życzymy udanej wycieczki klasowej. Inne klasy w ramach wyróżnienia zostały obdarowane słodką niespodzianką. Szkolną uroczystość upięknił nasz chór szkolny, który przygotował i wyśpiewał wszystkim dobrze znane pieśni patriotyczne. Wszystkim bardzo dziękujemy za udział w uroczystości szkolnej.
Mamy nadzieję, że umocniła nas ona w miłości do Ojczyzny.   

 

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Sprawozdanie z przebiegu wyborów do Samorządu Uczniowskiego z dn. 15 IX 2017r. Spotkanie z kandydatami oraz oficjalne rozpoczęcie kampanii wyborczej rozpoczęło się 8 IX 2017r. Na liście wyborczej pojawiły się dwa nazwiska. Harmonogram głosowania został podany do wiadomości […]

11 LISTOPADA I LEKCJA HISTORII POLSKIEJ KAWALERII

„Super akcja”  „11 LISTOPADA I LEKCJA HISTORII POLSKIEJ KAWALERII” Świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz związane z nią obchody, trwale wpisały się w tradycję szkolnych uroczystości. Dnia 10 listopada zebraliśmy się wszyscy (nauczyciele i uczniowie) w auli […]

TURNIEJ – RAP

Super – Akcja: TURNIEJ-RAP Kategoria konkursowa:  Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne. Termin: 30 listopada (piątek) 2017 r. Miejsce: sala gimnastyczna SP nr 12 Organizatorzy: Samorząd Uczniowski z pomocą nauczycieli Uczestnicy: uczniowie klas 4-6, 7 i […]

FitChef – Mistrz drugiego śniadania

Pewnie niewielu z Was słyszało o Europejskim Dniu Zdrowego Jedzenia i Gotowania, który obchodzony jest 8 listopada. Nasz Samorząd Uczniowski, w którym jestem zastępcą przewodniczącej, postanowił uczcić ten dzień w ramach SUPER-AKCJI „Sport to zdrowie, czyli wydarzenie o charakterze sportowym i/lub […]

„Nic o nas bez nas” – to hasło przeświecało nam podczas realizacji październikowej su...

Październik postanowiliśmy poświęcić na zapoznanie kolegów i koleżanek z prawami ucznia, oraz zasadami panującymi w naszej szkole. Nasze działania zostały podjęte w kilku wymiarach. Zorganizowaliśmy spotkanie członków samorządu z Dyrekcją Liceum, podczas którego omawialiśmy między innymi ważne sprawy […]

I TY MOŻESZ ZOSTAĆ MISTRZEM!

W związku z reformą oświaty wielkimi krokami zbliża się do końca historia gimnazjalnego Samorządu Od Kusego z Nowej Huty. W jednej z ostatnich akcji postanowiliśmy pokazać naszym młodszym kolegom i koleżankom, że w szkole na osiedlu Handlowym jest […]

Bal Piórnika 2017

Tradycyjnie październik to miesiąc w którym po wcześniejszym, oficjalnym pasowaniu klas pierwszych, Samorząd Uczniowski zorganizował uroczyste powitanie pierwszoklasistów, zabawę integracyjną zwaną „ Balem Piórnika”. Przygotowania do tej imprezy trwały tydzień. Nad całością czuwała Pani Joanna Zima. Kilkoro uczniów […]

Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne.

Organizacja obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole. Zaplanowaliśmy 3 działania:        1.Uroczyste obchody Święta Niepodległości Przygotowaliśmy śpiewniki i zorganizowaliśmy Śpiewanie Pieśni Patriotycznych na Sali gimnastycznej, w której wzięła udział cała społeczność szkolna (uczniowie i nauczyciele). Samorząd przygotował teksty […]

Konkurs z okazji Halloween

  Dnia 31.10 we wtorek odbył się konkurs o tematyce Halloween na „Najliczniej przebraną klasę”.

Nowy samorząd uczniowski wybrany

Dnia 16 października odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. W sali nad wyborami czuwała komisja w składzie : przewodnicząca komisji Pan Jerzy Marzec oraz członkowie Emilia Blecharz, Maksymilian Palarczyk, Łukasz Capiński, Wiktor Sowa, Malwina Wójcik. […]