NOWE!

„Nic o Nas bez Nas” – promocja praw i obowiązków ucznia

   „Nic o Nas bez Nas” – promocja praw i obowiązków ucznia

Dnia 9.11.2017 tj. we czwartek w XIII Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie odbył się konkurs zorganizowany przez Samorząd Uczniowski
pt. „Znam prawa i obowiązki ucznia” skierowany do najmłodszych Trzynastkowiczów.
Dni poprzedzające owe wydarzenie były dla uczniów nie lada wyzwaniem, musieli się oni przygotować do współzawodnictwa  m.in. studiując statut szkoły i zgłębiając wiedzę o swoich prawach, tym samym przygotowując się lepiej do swojego ślubowania. Oczywiście,
z perspektywy czasu wiemy, że mając świadomość swych praw, uczniowie odnoszą się
do statutu w rozmowach z rówieśnikami i nauczycielami.
Każda klasa wyłoniła trzy osobową reprezentację, której zadanie było proste – wygrać. Największą motywacją uczniów stanowił nie tylko słodki upominek, ale i dzień wolny
od zajęć dydaktycznych, przeznaczony na np. wyjście klasowe.  Konkurs odbył się na
3 godzinie lekcyjnej.  Na przerwie,  gdy Samorząd Uczniowski przygotował odpowiednie stanowiska, reprezentanci mieli okazję poznać swych rywali i powtórzyć najważniejsze zagadnienia. Po wybiciu wyznaczonej godziny, drzwi do sali się otworzyły a  uczniowie zajęli wyznaczone stanowiska.  Atmosfera była napięta, jednak już w pierwszych minutach została ona rozluźniona przez Przewodniczącego  SSU, który powitał ciepło uczestników, przeczytał  zasady konkursu i przedstawił im poszczególne etapy rywalizacji. Najpierw każda klasa dostała test składający się z 10 pytań (otwartych i wielokrotnego wyboru). Uczniowie mieli 15minut na jego rozwiązanie . Po upływie czasu, członkowie Samorządu Uczniowskiego zebrali „wypociny” uczniów i przystąpili do oceny. Do następnego etapu przeszły 4 z 8 klas. Po chwili wytchnienia dostali oni drugą część testu ( nieco trudniejszą) na którą mieli również 15 minut. Po napisaniu jej, wszyscy uczniowie udali się do klas czekając na ogłoszenie wyników, które miały być obwieszczone następnego dnia w trakcie ślubowania.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Piątek 10.11 w XIII LO był dniem szczególnym. Odbywały się wtedy aż 3 ważne wydarzenia: Uroczystość z okazji 11.11 (Święta odzyskania Niepodległości), ślubowanie klas pierwszych oraz ogłoszenie wyników konkursu o prawach i obowiązkach ucznia. Konkurs ten uprzedził i przygotował młodzież do tak ważnego wydarzenia jakim jest Odzyskanie Niepodległości. Przypomniał, że jesteśmy obywatelami Rzeczypospolitej i powinniśmy być z tego dumni. Dumni z krajuoraz szkoły, do jakiej  chodzimy. Specjalnie na to święto  Samorząd Uczniowski przygotował patriotyczne biało – czerwone wstążki, które członkowie SSU rozdawali uczniom,  nauczycielom, pedagogom i pracownikom szkoły. Podczas uroczystego apelu obecna była Pani Dyrektor Iwona Cieślak Prochownik, Pani Iwona Kazimierczak z Uniwersytetu Jagielońskiego, przewodniczący rady rodziców Pan Mariusz Wróbel, grono pedagogiczne oraz przedstawiciele klas. Swoje pierwsze wystąpienie miał także Przewodniczący SSU – Mateusz Kołodziejczyk, który przywitał gości i ogłosił wyniki konkursu. Wygrała klasa Id, która wykazała się największą wiedzą ze znajomości statutu szkoły. Serdecznie gratulujemy wygranej i życzymy udanej wycieczki klasowej. Inne klasy w ramach wyróżnienia zostały obdarowane słodką niespodzianką. Szkolną uroczystość upięknił nasz chór szkolny, który przygotował i wyśpiewał wszystkim dobrze znane pieśni patriotyczne. Wszystkim bardzo dziękujemy za udział w uroczystości szkolnej.
Mamy nadzieję, że umocniła nas ona w miłości do Ojczyzny.   

 

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Wydarzenie o charakterze artystycznym – Mam talent oraz szkolny koncert

  Nikt nie zaprzeczy, że rozwijanie talentów i swych pasji jest niesamowicie ważne. Po za codzienną rutyną, jaką jest szkoła, warto mieć  też chwilę dla siebie. To właśnie dzięki nim, nasze życie nabiera więcej kolorów i stajemy się […]

Sport to zdrowie.Super Akcja w ZSM nr1

Super Akcja w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 – luty 2018 rok „Sport to zdrowie, czyli wydarzenie o charakterze sportowym i promującym zdrowy tryb życia” Na początku lutego 2018 roku Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 rozpoczął […]

Szkoła się bawi – 60 – lecie XIII Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów...

60 – lecie XIII Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie W tym roku dla Naszej szkoły przypadła bardzo ważna data. Nasze Liceum skończyło 60 lat. Proces przygotowań wystartował już w październiku zeszłego roku. 13 października 2016 o […]

Super Akcja – „Sprzedaż ciast” – kategoria: Nasze miejsce na Ziemi

Super Akcja -„Sprzedaż ciast” – kategoria: Nasze miejsce na Ziemi Zebranie to nieodłączny element współpracy rodziców ze szkołą. Często działania te wiążą się z różnymi emocjami zarówno pozytywnymi jak i negatywnymi. Aby poprawić rodzicom nastrój i umilić czekanie w […]

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Sprawozdanie z przebiegu wyborów do Samorządu Uczniowskiego z dn. 15 IX 2017r. Spotkanie z kandydatami oraz oficjalne rozpoczęcie kampanii wyborczej rozpoczęło się 8 IX 2017r. Na liście wyborczej pojawiły się dwa nazwiska. Harmonogram głosowania został podany do wiadomości […]

Sklepik szkolny

Styczeń przywitał nas wieloma zmianami w szkole. Niektóre były miłe inne trochę straszne…

ZSCH pomaga

 Grudzień to czas świąteczny w Polsce. Od początku miesiąca obdarowujemy się różnymi prezentami. Jest to czas radosny i rodzinny. Dla ponad 1,5 miliona dzieci z Syrii to niestety krytyczny okres niepewności. Nie wiedzą, czy uda im się przetrwać […]

Szkoła bawi, czyli integracja środowiska szkolnego

„Mikołajkowa noc w Szesnastce” W ramach grudniowej akcji podjęliśmy się integracji środowiska szkolnego. Naszym celem była integracja społeczności uczniowskiej, nauczycieli i Dyrekcji. Pomysł jaki przyszedł nam do głowy był związany z dniem „mikołajek”, które co roku jako samorząd […]

FitChef – Mistrz drugiego śniadania

Pewnie niewielu z Was słyszało o Europejskim Dniu Zdrowego Jedzenia i Gotowania, który obchodzony jest 8 listopada. Nasz Samorząd Uczniowski, w którym jestem zastępcą przewodniczącej, postanowił uczcić ten dzień w ramach SUPER-AKCJI „Sport to zdrowie, czyli wydarzenie o charakterze sportowym i/lub […]

„LEKTURY inaczej…”

Jak przystało na imprezy organizowane w listopadzie w naszej szkole, pewnie jak w wielu innych, odbyły się imprezy kształtujące postawy patriotyczne, wzbudzające naszą świadomość narodową… Nasza SUPERakcja miał dwie odsłony: