NOWE!

Niewidzialna Ręka Artystycznego Dobra Super Akcja

Dawno, dawno temu gdzieś na osiedlowym podwórku podczas rówieśniczej zabawy (nie)spodziewanie narodziła się idea niezwykłej akcji dobroczynnej. Po latach jest ona ciągle przypominana budząc także dzisiaj ogromny szacunek i niedowierzanie zarazem. W rzeczywistości ciągłej sprzedaży komercyjnej i  pokazywania się w internecie na różnych portalach  ciężko jest wyobrazić sobie, że ktoś całkowicie bezinteresownie, z własnej inicjatywy i anonimowo we współpracy z innymi pomaga potrzebującym. W swojej najnowszej charytatywnej Super Akcji nawiązaliśmy do pomysłu „Niewidzialnej ręki”, gdzie pomaganie miało być celem samym w sobie, a nie środkiem do osiągnięcia popularności czy zdobycia pochwał. Natomiast forma działań była mieszanką różnych ogólnopolskich akcji takich jak „Szlachetna paczka”, „Bank Żywności” czy „WOŚP”.

Klub Przyjaciół Samorządu Od Kusego zaprasza na warsztaty artystyczne typu "hand made" organizowane pod hasłem I Ty moż…

Opublikowany przez Szkoła Podstawowa nr 91 w Krakowie na 10 grudnia 2017

 

Na początku grudnia poprzez różnorodne wewnątrzszkolne kanały komunikacyjne (m. in. dziennik elektroniczny Librus, szkolny fanpage,  plakaty na korytarzach czy bezpośredni przekaz słowny) zostały upowszechnione wśród społeczności szkolnej  najważniejsze założenia naszej akcji. Odzew na nasz apel był naprawdę duży dzięki czemu samorządowa drużyna Niewidzialnej Ręki Artystycznego  Dobra nabrała mocy twórczej. Do udziału w naszym projekcie zgłaszali się zarówno młodsi (uczniowie i ich rodzeństwo), jak i starsi (nauczyciele i rodzice), którzy chcieli podzielić się swoimi artystycznymi talentami w celach charytatywnych. W celach reklamowych ubiegłoroczny absolwent Samorządu Od Kusego przygotował film instruktażowy co wspaniałego można stworzyć korzystając z wyobraźni, zręcznych palców i ruloników zwiniętych z kolorowych gazet. To miała być dla wszystkich twórcza inspiracja do samodzielnych działań artystycznych.  Sam pomysł naszej akcji był bowiem bardzo prosty w swoim przesłaniu. Indywidulnie w domach lub razem w klasach albo na warsztatach tworzymy ozdoby świąteczne, organizujemy przedświąteczny kiermasz charytatywny, z którego dochód  jest przeznaczony na przygotowanie gwiazdowych paczek dla wybranych rodzin uczniów z naszej szkoły, którzy z różnych powodów znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.

Super Akcja: Niewidzialna Ręka Artystycznego Dobra

Kategoria konkursowa:  Serce na dłoni, czyli wydarzenie o charakterze charytatywnym.

Termin: grudzień (szczegóły w kalendarium)

Miejsce: wybrane miejsca budynku SP nr 91

Organizatorzy: Samorząd Od Kusego (Sekcja ds. Życia Kulturalnego i Rozrywkowego oraz ds. Społecznych Projektów Charytatywnych – 10 osób ) oraz Przyjaciele (starsze i młodsze osoby o wielkim artystycznym SERCU, które przygotowały i podarowały ozdoby świąteczne na kiermasz – BEZCENNA pomoc).

Uczestnicy: cała społeczność szkolna (uczniowie wszystkich klas, nauczyciele wszelkich przedmiotów, pracownicy administracji i nie tylko, rodzice i pozostali członkowie rodziny).

Zadania samorządu:

Etap I  (pierwszy tydzień grudnia).  Według ustalonego planu samorządy klasowe były inicjatorem wewnątrzklasowych warsztatów artystycznych, podczas których uczniowie mogli dać upust swojej kreatywności. Wśród projektów największą popularnością cieszyły się kolorowe ozdoby ze świątecznymi akcentami układane z kolorowych koralików. Oprócz tego powstały też interesujące gwiazdkowe stroiki tworzone np. z orzechów czy szyszek, a także zdobione na wiele sposobów bombki na choinkę czy kartki Bożonarodzeniowe. Podsumowaniem tej części akcji były zorganizowane we współpracy z paniami pedagog ogólnoszkolne warsztaty artystyczne, na których można było różnymi technikami (np. z masy solnej, papierowych rurek czy kolorowych skarpet) wykonać wszelakiego rodzaju aniołki, gwiazdy,  bałwanki itp. Warsztaty były bardzo udane i sprawiły wszystkim mnóstwo radości. Każdy z uczestników starał się jak najciekawiej zaprojektować i wykonać swoja ozdobę, które potem trafiły na charytatywny kiermasz świąteczny. Z założenia miał to być taki artystyczny dar WIELKIEGO SERCA.

https://www.facebook.com/pg/Gimnazjumnr47wkrakowie/photos/?tab=album&album_id=877974329019146

Etap II (drugi tydzień grudnia). Ta część polegała głównie na organizacji ogólnoszkolnego kiermaszu, podczas którego przedstawiciele Samorządu Od Kusego zachęcali do zakupu świątecznych prezentów. Na specjalnie przygotowanym stoisku znajdującym sie przy głównym wejściu do szkoły uczniowie, pracownicy szkoły, rodzice czy dziadkowie dokonując zakupu wspierali wewnątrzszkolną akcję charytatywną. Nikt nie pozostawał obojętny wobec przepięknych ozdób świątecznych. które cieszyły się ogromna popularnością i błyskawicznie znikały ze kiermaszowych  stołów. Oczywiście taka sytuacja bardzo nas radowała i cieszyła.

W imieniu szkolnego klubu "Niewidzialna ręka" zapraszamy na przedświąteczny kiermasz typu hand made, z którego dochód…

Opublikowany przez Szkoła Podstawowa nr 91 w Krakowie na 13 grudnia 2017

Dodatkowo podczas popołudniowych zebrań z rodzicami (12 i 14 XII) zorganizowaliśmy według własnego pomysłu „Spotkanie z Gwiazd(k)ą”. Były to specjalne warsztaty artystyczne przeznaczone głównie dla dzieci, które przyszły na zebrania ze swoimi rodzicami. Prowadzone przez przedstawicieli samorządu  zajęcia o charakterze świetlicowym cieszyły się dużym zainteresowaniem. Rodzice byli zadowoleni z faktu, iż mogą w ten sposób zorganizować czas dla swoich pociech  podczas zebrań, a młodzi uczestnicy mogli poczuć się jak prawdziwi artyści. Wykonane własnoręcznie ozdoby były następnie pakowane w  ozdobny papier i stawały się własnością ich autorów. Radość dzieci realizujących swoje artystyczne pasje była ogromna, a dorośli otwierali swoje portfele na kiermaszu świątecznym.

Etap III (trzeci tydzień grudnia). Na koniec została zorganizowana wśród społeczności szkolnej zbiórka trwałych produktów spożywczych słodyczy oraz środków czystości. Udało się w ten sposób uzupełnić świąteczne paczki przygotowane wcześniej z uzyskanych podczas kiermaszu pieniążków. Samo pakowanie paczek było dla nas dużym przeżyciem, bo pokazało, że nasze działania nie poszły na marne. Co więcej z tego co przekazała nam pani pedagog przygotowane prezenty świąteczne sprawiły ogromną radość kilku rodzinom uczniów z naszej szkoły. W ten sposób udało się nam zachować założenia oryginalnej sprzed lat akcji „Niewidzialna ręka”, gdzie nie liczyło się kto pomaga, ale jaki jest efekt tych działań.

Na podsumowanie – Super Akcja spełniła założone przez nas zamierzenia. Pokazała, że są w nas duże pokłady wrażliwości i empatii na potrzeby innych. Warsztaty artystyczne nie były formą osiągnięcia popularności i pochwał  na zasadzie „co to ja nie umiem”. Sprzedawane na kiermaszu „anonimowe” ozdoby świąteczne nie stanowiły reklamy ich twórcy. Tak naprawdę były świadectwem tego, że pomaganie jest i może być super. Zupełnie kimś wyjątkowym podczas akcji zostawał ktoś, kto umiał podzielić się posiadanym talentem. Tym samym  mogliśmy jako Samorząd Od Kusego włączyć się w ogólnoszkolną krucjatę dobra realizując przy okazji swoje artystyczne pasje. Łącząc podczas Super Akcji  przyjemne z pożytecznym  mamy nadzieję, że tak jak WOŚP drużyna Niewidzialnej Ręki Artystycznego Dobra też będzie działać do końca świata i jeden dzień dłużej.

W imieniu Samorządu Od Kusego składając wszystkim noworoczne życzenia wszelkiej pomyślności zapraszamy równocześnie na szlak „Niewidzialnej Ręki”. Jej idee są aktualne także dzisiaj co świadczy o tym, że w ludziach jest ogromna tęsknota za dobrem. Po prostu – popatrz, pomyśl i działaj, a to co uczynisz nie tylko może sprawić radość potrzebującym, ale także nadać sens Twojemu codziennemu życiu. Okazji do dzielenia sie z innymi swoimi róznymi talentami na pewno nigdy nie zabraknie!

ZOBACZ TAKŻE

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Sprawozdanie z przebiegu wyborów do Samorządu Uczniowskiego z dn. 15 IX 2017r. Spotkanie z kandydatami oraz oficjalne rozpoczęcie kampanii wyborczej rozpoczęło się 8 IX 2017r. Na liście wyborczej pojawiły się dwa nazwiska. Harmonogram głosowania został podany do wiadomości […]

Regulamin Samorządu Uczniowskiego XVI Liceum Ogólnokształcącego Im. K. K. Baczyńskieg...

Wstęp     Samorząd Uczniowski XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Krakowie zwany dalej Samorządem działa w oparciu o art. 55 Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. (tekst jednolity, Dz. U. z 1996 Nr […]

Młody Obywatel – Wyspiański w VIII LO

Młody Obywatel – Wyspiański w VIII LO Zapewne gdyby spytać, czym jest patriotyzm, większość z nas odpowiedziałaby, że jest to postawa oparta na miłości i szacunku do własnego kraju i jego tradycji. Oczywiście nie byłoby w takiej definicji […]

SUPER AKCJA: Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne...

SUPER AKCJA: Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne. http://tssp.krakow.pl/liceum/10327/ Minęły dopiero dwa miesiące roku szkolnego, a w naszym liceum odbyło się już kilka ważnych wydarzeń promujących postawy patriotyczne i obywatelskie. Pierwszym z nich były tajne, demokratyczne […]

„Nic o nas bez nas” – to hasło przeświecało nam podczas realizacji październikowej su...

Październik postanowiliśmy poświęcić na zapoznanie kolegów i koleżanek z prawami ucznia, oraz zasadami panującymi w naszej szkole. Nasze działania zostały podjęte w kilku wymiarach. Zorganizowaliśmy spotkanie członków samorządu z Dyrekcją Liceum, podczas którego omawialiśmy między innymi ważne sprawy […]

Wielkie nocne pakowanie- Szkoła się bawi, czyli integracja środowiska szkolnego.

Wielkie nocne pakowanie To był pracowity dzień i jeszcze bardziej pracowita (pół)noc. Zaczęło się od zakupów w Galerii Bronowice: kupiliśmy dużo wstążek,  papieru do pakowania prezentów i upominków dla dzieci w szpitalu w Prokocimiu oraz dla rodziny, którą […]

I TY MOŻESZ ZOSTAĆ MISTRZEM!

W związku z reformą oświaty wielkimi krokami zbliża się do końca historia gimnazjalnego Samorządu Od Kusego z Nowej Huty. W jednej z ostatnich akcji postanowiliśmy pokazać naszym młodszym kolegom i koleżankom, że w szkole na osiedlu Handlowym jest […]

11 LISTOPADA I LEKCJA HISTORII POLSKIEJ KAWALERII

„Super akcja”  „11 LISTOPADA I LEKCJA HISTORII POLSKIEJ KAWALERII” Świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz związane z nią obchody, trwale wpisały się w tradycję szkolnych uroczystości. Dnia 10 listopada zebraliśmy się wszyscy (nauczyciele i uczniowie) w auli […]

Regulamin portalu

Informacje prawne Niniejsza nota prawna stanowi regulację prawną dotyczącą korzystania z usług internetowych Portalu Internetowego „Młody Kraków”, którego właścicielem jest Gmina Miejska Kraków. Nota zawiera takie informacje, jak: polityka prywatności, regulamin konta użytkownika oraz oświadczenie o wyrażeniu zgody […]

SAMORZĄD OD KUSEGO

„Trzeba wiedzieć kiedy i jak na scenę wejść NIEPOKONANYM, wśród zwyczajności lśniąc jak diament, być ARCYMISTRZEM!” OGÓLNOSZKOLNE WYBORY PRZEWODNICZĄCEGO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO GIMNAZJUM NR 47. Protokół wyników wyborów. Dzień i miejsce przeprowadzenia wyborów: 27 STYCZNIA 2017 r. (PIĄTEK) GIMNAZJUM […]