NOWE!

ZSCH pomaga

 Grudzień to czas świąteczny w Polsce. Od początku miesiąca obdarowujemy się różnymi prezentami. Jest to czas radosny i rodzinny. Dla ponad 1,5 miliona dzieci z Syrii to niestety krytyczny okres niepewności. Nie wiedzą, czy uda im się przetrwać czas zimy. Chore, pozbawione bezpiecznego schronienia i często ranne walczą o każdy dzień życia.

1.12.2017 roku w naszej szkole   z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego zorganizowane zostały warsztaty z decoupage, podczas których wykonaliśmy ozdoby świąteczne. Udało się nam przygotować 30 bombek oraz 30 świec wigilijnych. Całe przygotowania zorganizowała 12 osobowa grupa SU. W połowie listopada wyruszyliśmy na poszukiwanie osób, które są utalentowane plastycznie. Akcja zdobyła dość szybko rozgłos, bowiem kilka dni po jej  ogłoszeniu  mama jednej z uczennic – p.Maria Piłat – postanowiła zakupić nam nieodpłatnie potrzebny sprzęt i materiały. Co więcej, wraz z koleżanką poprowadziła nasze warsztaty. Udało nam się zebrać 32 osoby. W piątek (1.12) SU rozpoczęł przygotowania do warsztatów. Od 1 lekcji ustawialiśmy ławki, szykowaliśmy obrusy oraz organizowaliśmy niezbędny sprzęt ( dla przykładu były to suszarki, które zostały użyte do wysuszenia naszych świątecznych dekoracji). Ustawiliśmy krzesła i zaprosiliśmy naszych plastyków. Po ówczesnym poinstruowaniu nas, w jaki sposób mam pracować – rozpoczęliśmy warsztaty. Pracowaliśmy 4 godziny.
14 i 15 grudnia zorganizowaliśmy kiermasz, na którym pracownicy szkoły oraz młodzież mogli zakupić ręcznie robione ozdoby. Jak zwykle- społeczność szkolna nas nie zawiodła. Kiermasz trwał w sumie 4 godziny, a  dochód 1025 zł został przeznaczony na pomoc najmłodszym ofiarom krwawej syryjskiej wojny. Pieniądze przekazaliśmy za pośrednictwem UNICEF.
Wszyscy uczniowie byli zadowoleni, że mogliśmy pomóc dzieciom.

Nasza druga akcja charytatywna była kontynuacją rozpoczętej przed rokiem adopcji 3 dzieci z Kamerunu. Pod koniec wakacji otrzymaliśmy list, w którym dowiedzieliśmy się o postępach w nauce naszych podopiecznych. Każdy z nich zdał do następnej klasy. Zostały nam również przekazane krótkie informacje o dzieciach oraz zdjęcia i ich świadectwa. Doskonale wiedzieliśmy, że chcemy kontynuować naszą akcję. Jak co roku po zrobieniu w listopadzie zdjęć klasowych otrzymaliśmy zwrot w postaci 650zł. Cała szkoła zadecydowała, że chce dalej wspierać Toussainta,Christine i Aligease.
W akcji bierze udział cała szkoła.

Warty wspomnienia jest również udział naszej szkolnej społeczności w corocznej zbiórce „Góra Grosza”. Zebraliśmy 226zł. Puszki ustawiliśmy na portierni, w bibliotece, przy sklepiku szkolnym.
Braliśmy udział w sprzedaży kartek świątecznych, z której dochód został przekazany na Hospicjum Świętego Łazarza w Krakowie. Udało się nam zebrać 300 zł.

Celem naszych akcji nie było tylko i wyłącznie wspieranie potrzebujących, ale i uświadomienie społeczności szkolnej, jak bardzo ważna jest pomoc, co nam się udało.

Superakcja w kategorii: Serce na dłoni, czyli akcja, wydarzenie o charakterze charytatywnym.

autor: Katarzyna Migdał

ZOBACZ TAKŻE

„Nic o Nas bez Nas” – promocja praw i obowiązków ucznia

   „Nic o Nas bez Nas” – promocja praw i obowiązków ucznia Dnia 9.11.2017 tj. we czwartek w XIII Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie odbył się konkurs zorganizowany przez Samorząd Uczniowski pt. „Znam prawa i obowiązki […]

TURNIEJ – RAP

Super – Akcja: TURNIEJ-RAP Kategoria konkursowa:  Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne. Termin: 30 listopada (piątek) 2017 r. Miejsce: sala gimnastyczna SP nr 12 Organizatorzy: Samorząd Uczniowski z pomocą nauczycieli Uczestnicy: uczniowie klas 4-6, 7 i […]

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO   Dnia 16.10 rozpoczęła się rywalizacja. „Walka” o tytuł i miano Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego XIII Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte. Już w poniedziałek (16.10) swoją kampanię wyborczą rozpoczęło trzech kandydatów:   Mateusz Kołodziejczyk z […]

Samorząd „Skarżyńskiego”

Wybory do Samorządu Szkolnego są dla każdego ucznia 23 LO jedną z pierwszych „lekcji demokracji”. Ich przebieg określa osobna „Ordynacja wyborcza”, będąca częścią do „Regulaminu samorządu szkolnego XXIII LO”. Oto jej najważniejsze punkty: Na czele Samorządu stoi Przewodniczący […]

Szkoła bawi, czyli integracja środowiska szkolnego

„Mikołajkowa noc w Szesnastce” W ramach grudniowej akcji podjęliśmy się integracji środowiska szkolnego. Naszym celem była integracja społeczności uczniowskiej, nauczycieli i Dyrekcji. Pomysł jaki przyszedł nam do głowy był związany z dniem „mikołajek”, które co roku jako samorząd […]

Obchody Święta Niepodległości w Chemiku

11 dzień listopada to data najważniejszego w Polsce święta o charakterze państwowym. To właśnie 11.11.1918 roku Polska odzyskała niepodległość.Po 123 latach staliśmy się znów wolnym państwem. Uważamy, że im więcej mówi się o tym wydarzeniu, tym większa jest […]

Grudzień dla pierwszaków

Jako że 5 grudnia jest Międzynarodowym Dniem Wolontariusza, zdecydowaliśmy z Samorządem Uczniowskim, że w tym miesiącu nasza SUPER-AKCJA wpisze się w kategorię: „SERCE NA DŁONI, CZYLI AKCJA, WYDARZENIE O CHARAKTERZE CHARYTATYWNYM”.   Grudzień w naszej szkole jest zdecydowanie miesiącem wzmożonych […]

SUPER AKCJA – „Szlachetna Paczka” – kategoria: Serce na dłoni...

SUPER AKCJA – „Szlachetna Paczka” – kategoria: Serce na dłoni SZLACHETNA PACZKA, to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów społecznych w Polsce. Jej celem jest pomoc rodzinom w potrzebie. Akcja jest bardzo przemyślana, a nawet zasługuje na tytuł […]

Wybory Samorządowe w Chemiku

Głosy zostały podliczone… Wszystko jasne… Uczniowie wybrali… Proszę Państwa, mamy nowy Samorząd Uczniowski! Prócz Prezydium wybraliśmy Opiekuna, który rozpoczyna kolejną kadencję na tym stanowisku. Regulamin to podstawa… TRYB WYBORU ORGANÓW SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO §9. Samorząd Klasowy wybierany jest przez […]

Super akcja – Szkoła się bawi w „Andrzejkowym Szaleństwie”.

Super akcja – Szkoła się bawi, czyli integracja środowiska szkolnego w  „ Andrzejkowym Szaleństwie”. W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła 21 listopada obchodziła Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Był to dzień wyjątkowy: pełen uśmiechów, miłych gestów, pozytywnych emocji. Na dobry […]