NOWE!

AKCJE CHARYTATYWNE

SUPER-AKCJA: AKCJE CHARYTATYWNE 2017/2018r.

Kategoria konkursowa: Serce na dłoni, czyli akcja, wydarzenie o charakterze charytatywnym.

W naszej szkole co roku organizowana jest duża ilość przeróżnych akcji o charakterze charytatywnym, poczynając od zwykłych zbiórek pieniędzy, jedzenia…, a kończąc na branie udziału jako wolontariusze w różnych maratonach i nie tylko. Przeprowadzamy takie akcje przez cały rok, jednak najwięcej organizujemy w grudniu. Wtedy zbieramy np. paczki na święta dla uboższych rodzin. Angażujemy w nie całą szkołę i staramy się aby każdy miał w tym swój udział. Są akcje organizowane przez RU, nauczycieli, ale także przez pojedyncze klasy.

W grudniu klasa 7b zaangażowała się w akcję zbiórki materiałów opatrunkowych (gazy, bandaże, gumowe rękawiczki, kompresy, plastry…) na rzecz fundacji Rademptoris  Missio, która zajmuje się zbieraniem właśnie takich rzeczy i wysyłania ich do placówek szpitalnych w Afryce. Uczniowie naszej szkoły przez tydzień (12.12 – 15.12.2017r.) sprzedawali wypieki własnej roboty, za cenę np. 3 bandaży. Uczniowie przynosili opatrunki i dawali a w zamian dostawali kawałek ciasta. Jeśli ktoś nie mógł przynieść tych rzeczy płacił symbolicznie 3 złote. Dzięki zaangażowaniu kupujących, udało się uzbierać 4 pudła materiałów opatrunkowych oraz 569 zł! Za pieniądze zostały zakupione kolejne bandaże itp.

Fotorelacja z wydarzenia:

https://sp12krakow.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=30#gallery/30

Adres strony fundacji Rademptoris Missio:

http://www.medicus.ump.edu.pl/akcje-fundacji/213-opatrunek-na-ratunek

Od środy 13.12.2017r. uczniowie klas 7a i 5a zbierali karmę dla zwierząt, współpracując z fundacją Gwiazdka dla Zwierzaka.

https://sp12krakow.edupage.org/news/#99

W grudniu zbieraliśmy dla zwierząt karmę, suche produkty, puszki, koce, używaną pościel oraz dla psów kagańce, smycze i zabawki. Zebrane rzeczy trafiły do Stowarzyszenia Głos Psa, które zajmuje się zwierzętami. Nowe, mało znane Stowarzyszenie ma wielkie sukcesy w ratowaniu psów. Uczniowie otrzymują informacje na temat działania stowarzyszenia. Do akcji włączają się nie tylko miłośnicy psów, ale też wszyscy dla których ważne jest dobro zwierząt i chcą pomóc.

Kolejną akcją charytatywną, w którą się angażujemy jest akcja „Wrzuć Zakrętkę”. Szkoła prowadzi przez cały rok (już po raz trzeci). Plastikowe nakrętki są zbierane i segregowane przez uczniów według kolorów i pakowane w 120l wory. Każda klasa rywalizuje ze sobą w ilościach zebranych nakrętek. Rodzina Dominika odbiera nakrętki, sprzedaje je, a zebrane fundusze przeznaczane są na rehabilitacje chłopca. Za 1 tonę zakrętek posegregowanych kolorami na konto dziecka wpływa 1500zł, za nieposegregowanych 1200zł. Miesięcznie szkoła zbiera ok. 4-5 worki 120l. Prosta forma pomocy uczy uczniów gospodarności, dbania o środowisko, ale też wykorzystania wszelkich sposobów aby pomagać innym.

W grudniu bierzemy udział w akcji „Świąteczna Paczka”. Chodzi w niej o pomoc rodzinom i samotnym starszym ludziom, którzy są podopiecznymi Stowarzyszenia Miłosierdzia przy Parafii NMP z Lourdes w Krakowie. Polega na tym, iż każda klasa w swoim gronie zbiera produkty spożywcze, chemie gospodarczą, czasem drobne wyposażenie domów, dla jednej rodziny. Każdy uczeń  i jego rodzina, w miarę swoich możliwości, może przynieść drobny produkt do paczki. Celem jest wyczulenie i pokazanie biedy ludzi samotnych i starszych w lokalnej okolicy nauka dzielenia się, dawania i zauważania innych, wyczulenie na biedę i samotność. Gotowe paczki są dostarczane w czasie przedświątecznym jako pewien rodzaj prezentu. Dzięki tej akcji ci ludzie mogą radośnie przeżyć czas świąteczny, oraz odbyć prawdziwe Polskie święta.

Link  do strony „Świątecznej Paczki”:

https://www.szlachetnapaczka.pl/

Oprócz zbierania jedzenia itp. angażujemy się też w akcje, które zbierają pieniądze. Akcja Góra Grosza (grudzień 2017 – styczeń 2018 r.), zajmuje się zbieraniem pieniędzy. Liczy się każdy grosz. Każda klasa zbiera i rywalizuje ze sobą. Pieniądze wysyłane są do organizatorów i przeznaczone na pomoc dzieciom wychowującym się poza rodziną. Celem jest nie tylko jak największa suma ale również pokazanie uczniom jak gospodarować pieniędzmi, szacunku do drobnych sum i dzielenie się z innymi. Ich motto to: „Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.”

Link do strony akcji „Góra Grosza”:

http://towarzystwonaszdom.pl/gora-grosza/

Ta akcja się jeszcze nie wydarzyła, ale na pewno weźmiemy w niej udział jak w zeszłym roku. Odbędzie się ona w marcu. Akcja charytatywna Dzień Kobiet dla seniora, na którą zapraszamy starsze, ubogie osoby, na uroczysty obiad (ze środków własnych to znaczy sprzedaży makulatury), występ artystyczny i drobny upominek stworzony własnoręcznie przez uczniów.

W akcjach charytatywnych chodzi o danie nadziei na lepsze jutro potrzebującym. Chcemy pomagać osobom prawdziwie potrzebującym, ale niestety większość z nich chowa się, gdyż wstydzi się tego. Właśnie od tego są te wszystkie organizacje – od znalezienia tych osób i pomocy im. Nie pomagamy z przymusu, ale z dobrej woli i chęci. Nie jesteśmy do tego zmuszani.

JAK MY MOŻEMY TO TY TEŻ!

ZOBACZ TAKŻE

FitChef – Mistrz drugiego śniadania

Pewnie niewielu z Was słyszało o Europejskim Dniu Zdrowego Jedzenia i Gotowania, który obchodzony jest 8 listopada. Nasz Samorząd Uczniowski, w którym jestem zastępcą przewodniczącej, postanowił uczcić ten dzień w ramach SUPER-AKCJI „Sport to zdrowie, czyli wydarzenie o charakterze sportowym i/lub […]

11 LISTOPADA I LEKCJA HISTORII POLSKIEJ KAWALERII

„Super akcja”  „11 LISTOPADA I LEKCJA HISTORII POLSKIEJ KAWALERII” Świętowanie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz związane z nią obchody, trwale wpisały się w tradycję szkolnych uroczystości. Dnia 10 listopada zebraliśmy się wszyscy (nauczyciele i uczniowie) w auli […]

Wielkie nocne pakowanie- Szkoła się bawi, czyli integracja środowiska szkolnego.

Wielkie nocne pakowanie To był pracowity dzień i jeszcze bardziej pracowita (pół)noc. Zaczęło się od zakupów w Galerii Bronowice: kupiliśmy dużo wstążek,  papieru do pakowania prezentów i upominków dla dzieci w szpitalu w Prokocimiu oraz dla rodziny, którą […]

„Nic o nas bez nas” – to hasło przeświecało nam podczas realizacji październikowej su...

Październik postanowiliśmy poświęcić na zapoznanie kolegów i koleżanek z prawami ucznia, oraz zasadami panującymi w naszej szkole. Nasze działania zostały podjęte w kilku wymiarach. Zorganizowaliśmy spotkanie członków samorządu z Dyrekcją Liceum, podczas którego omawialiśmy między innymi ważne sprawy […]

Super Akcja – „Sprzedaż ciast” – kategoria: Nasze miejsce na Ziemi

Super Akcja -„Sprzedaż ciast” – kategoria: Nasze miejsce na Ziemi Zebranie to nieodłączny element współpracy rodziców ze szkołą. Często działania te wiążą się z różnymi emocjami zarówno pozytywnymi jak i negatywnymi. Aby poprawić rodzicom nastrój i umilić czekanie w […]

Wybory do Samorządu Uczniowskiego w PIĘTNASTCE.

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W XV LO W KRAKOWIE   Wybory do Samorządu Uczniowskiego to w naszej szkole bardzo ważne  wydarzenie. To czas dokonywania zmian i podejmowania trudnych decyzji, które wpłyną na naszą przyszłość. To okres  ciężkiej pracy, […]

Młody Obywatel – Wyspiański w VIII LO

Młody Obywatel – Wyspiański w VIII LO Zapewne gdyby spytać, czym jest patriotyzm, większość z nas odpowiedziałaby, że jest to postawa oparta na miłości i szacunku do własnego kraju i jego tradycji. Oczywiście nie byłoby w takiej definicji […]

Impreza z okazji Halloween

Samorząd Szkolny zorganizował imprezę z okazji święta Halloween, która odbyła się 27 października 2017 roku. Zabawa trwała od 17:00 do 20:00 i odbyła się w świetlicy szkolnej. W przygotowaniach wzięło udział dziesięciu uczniów i siedmiu nauczycieli. Członkowie samorządu […]

Zdrowe czwartki w Jedenastce

W miesiącu październiku, w Jedenastce co tydzień odbywały się „zdrowe czwartki”. Klasy w kolejności ustalonej przez samorząd szkolny, przygotowywały zdrowe posiłki- kanapki, owoce, warzywa, by móc później podzielić się nimi z całą społecznością szkolną. W każdym tygodniu jedna […]

SUPER AKCJA: Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne...

SUPER AKCJA: Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne. http://tssp.krakow.pl/liceum/10327/ Minęły dopiero dwa miesiące roku szkolnego, a w naszym liceum odbyło się już kilka ważnych wydarzeń promujących postawy patriotyczne i obywatelskie. Pierwszym z nich były tajne, demokratyczne […]