NOWE!

AKCJE CHARYTATYWNE

SUPER-AKCJA: AKCJE CHARYTATYWNE 2017/2018r.

Kategoria konkursowa: Serce na dłoni, czyli akcja, wydarzenie o charakterze charytatywnym.

W naszej szkole co roku organizowana jest duża ilość przeróżnych akcji o charakterze charytatywnym, poczynając od zwykłych zbiórek pieniędzy, jedzenia…, a kończąc na branie udziału jako wolontariusze w różnych maratonach i nie tylko. Przeprowadzamy takie akcje przez cały rok, jednak najwięcej organizujemy w grudniu. Wtedy zbieramy np. paczki na święta dla uboższych rodzin. Angażujemy w nie całą szkołę i staramy się aby każdy miał w tym swój udział. Są akcje organizowane przez RU, nauczycieli, ale także przez pojedyncze klasy.

W grudniu klasa 7b zaangażowała się w akcję zbiórki materiałów opatrunkowych (gazy, bandaże, gumowe rękawiczki, kompresy, plastry…) na rzecz fundacji Rademptoris  Missio, która zajmuje się zbieraniem właśnie takich rzeczy i wysyłania ich do placówek szpitalnych w Afryce. Uczniowie naszej szkoły przez tydzień (12.12 – 15.12.2017r.) sprzedawali wypieki własnej roboty, za cenę np. 3 bandaży. Uczniowie przynosili opatrunki i dawali a w zamian dostawali kawałek ciasta. Jeśli ktoś nie mógł przynieść tych rzeczy płacił symbolicznie 3 złote. Dzięki zaangażowaniu kupujących, udało się uzbierać 4 pudła materiałów opatrunkowych oraz 569 zł! Za pieniądze zostały zakupione kolejne bandaże itp.

Fotorelacja z wydarzenia:

https://sp12krakow.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=30#gallery/30

Adres strony fundacji Rademptoris Missio:

http://www.medicus.ump.edu.pl/akcje-fundacji/213-opatrunek-na-ratunek

Od środy 13.12.2017r. uczniowie klas 7a i 5a zbierali karmę dla zwierząt, współpracując z fundacją Gwiazdka dla Zwierzaka.

https://sp12krakow.edupage.org/news/#99

W grudniu zbieraliśmy dla zwierząt karmę, suche produkty, puszki, koce, używaną pościel oraz dla psów kagańce, smycze i zabawki. Zebrane rzeczy trafiły do Stowarzyszenia Głos Psa, które zajmuje się zwierzętami. Nowe, mało znane Stowarzyszenie ma wielkie sukcesy w ratowaniu psów. Uczniowie otrzymują informacje na temat działania stowarzyszenia. Do akcji włączają się nie tylko miłośnicy psów, ale też wszyscy dla których ważne jest dobro zwierząt i chcą pomóc.

Kolejną akcją charytatywną, w którą się angażujemy jest akcja „Wrzuć Zakrętkę”. Szkoła prowadzi przez cały rok (już po raz trzeci). Plastikowe nakrętki są zbierane i segregowane przez uczniów według kolorów i pakowane w 120l wory. Każda klasa rywalizuje ze sobą w ilościach zebranych nakrętek. Rodzina Dominika odbiera nakrętki, sprzedaje je, a zebrane fundusze przeznaczane są na rehabilitacje chłopca. Za 1 tonę zakrętek posegregowanych kolorami na konto dziecka wpływa 1500zł, za nieposegregowanych 1200zł. Miesięcznie szkoła zbiera ok. 4-5 worki 120l. Prosta forma pomocy uczy uczniów gospodarności, dbania o środowisko, ale też wykorzystania wszelkich sposobów aby pomagać innym.

W grudniu bierzemy udział w akcji „Świąteczna Paczka”. Chodzi w niej o pomoc rodzinom i samotnym starszym ludziom, którzy są podopiecznymi Stowarzyszenia Miłosierdzia przy Parafii NMP z Lourdes w Krakowie. Polega na tym, iż każda klasa w swoim gronie zbiera produkty spożywcze, chemie gospodarczą, czasem drobne wyposażenie domów, dla jednej rodziny. Każdy uczeń  i jego rodzina, w miarę swoich możliwości, może przynieść drobny produkt do paczki. Celem jest wyczulenie i pokazanie biedy ludzi samotnych i starszych w lokalnej okolicy nauka dzielenia się, dawania i zauważania innych, wyczulenie na biedę i samotność. Gotowe paczki są dostarczane w czasie przedświątecznym jako pewien rodzaj prezentu. Dzięki tej akcji ci ludzie mogą radośnie przeżyć czas świąteczny, oraz odbyć prawdziwe Polskie święta.

Link  do strony „Świątecznej Paczki”:

https://www.szlachetnapaczka.pl/

Oprócz zbierania jedzenia itp. angażujemy się też w akcje, które zbierają pieniądze. Akcja Góra Grosza (grudzień 2017 – styczeń 2018 r.), zajmuje się zbieraniem pieniędzy. Liczy się każdy grosz. Każda klasa zbiera i rywalizuje ze sobą. Pieniądze wysyłane są do organizatorów i przeznaczone na pomoc dzieciom wychowującym się poza rodziną. Celem jest nie tylko jak największa suma ale również pokazanie uczniom jak gospodarować pieniędzmi, szacunku do drobnych sum i dzielenie się z innymi. Ich motto to: „Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.”

Link do strony akcji „Góra Grosza”:

http://towarzystwonaszdom.pl/gora-grosza/

Ta akcja się jeszcze nie wydarzyła, ale na pewno weźmiemy w niej udział jak w zeszłym roku. Odbędzie się ona w marcu. Akcja charytatywna Dzień Kobiet dla seniora, na którą zapraszamy starsze, ubogie osoby, na uroczysty obiad (ze środków własnych to znaczy sprzedaży makulatury), występ artystyczny i drobny upominek stworzony własnoręcznie przez uczniów.

W akcjach charytatywnych chodzi o danie nadziei na lepsze jutro potrzebującym. Chcemy pomagać osobom prawdziwie potrzebującym, ale niestety większość z nich chowa się, gdyż wstydzi się tego. Właśnie od tego są te wszystkie organizacje – od znalezienia tych osób i pomocy im. Nie pomagamy z przymusu, ale z dobrej woli i chęci. Nie jesteśmy do tego zmuszani.

JAK MY MOŻEMY TO TY TEŻ!

ZOBACZ TAKŻE

KDO ds. Młodzieży

Komisji Dialogu Obywatelskiego

Warsztaty.

W dniu 20.03.2018 przeprowadziłyśmy nasze pierwsze warsztaty plastyczne. Z samego rana stawiłyśmy się w budynku Szkoły Podstawowej nr 29. Zostałyśmy poprowadzone do sali, w której znajdowały się przedszkolaki. Byłyśmy zaskoczone tym, jak radośnie nas przyjęły. To właśnie dzięki […]

Protokół z wyborów do Samorządu Uczniowskiego XVI LO w Krakowie

Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego XVI LO w Krakowie  odbyły się dnia 28.09.2017 r.   Do wyborów zgłosiło się 5 kandydatów: Cezary Włodarczyk Kinga Janus Karolina Ogonowska Piotr Sieciński Paulina Surowiec W wyborach oddano 160 głosów, w tym […]

Super Akcja Święto Niepodległości w ZSM nr 1

Super Akcja Samorządu Uczniowskiego ZSM nr1 – listopad 2017r. Super Akcja, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne   Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie przygotował obchody 99 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym celu […]

Drugi dzień warsztatów

Za nami drugi, ostatni dzień naszego projektu. 27 marca 2018 roku ponownie odwiedziłyśmy Szkołę Podstawową nr 47, aby zaprezentować przygotowane wcześniej prezentacje o pełnej endemitów Australii oraz o bogatych kulturowo i przyrodniczo Chinach. Podczas obu naszych wystąpień dzieci były bardzo aktywne, […]

I TY MOŻESZ ZOSTAĆ MISTRZEM!

W związku z reformą oświaty wielkimi krokami zbliża się do końca historia gimnazjalnego Samorządu Od Kusego z Nowej Huty. W jednej z ostatnich akcji postanowiliśmy pokazać naszym młodszym kolegom i koleżankom, że w szkole na osiedlu Handlowym jest […]

Spotkanie integracyjne

Spotkanie integracyjne grupy odbyło się 3 marca. W spotkaniu brali udział wszyscy uczniowie, którzy byli organizatorami projektu. Po krótkiej debacie wybrali miejsce spotkania dobre dla ich brzuchów, czyli pizzerię. Mimo tego, że grupa się doskonale znała mieli okazję […]

„Manager w klasie” – Marcowa Superakcja!

Super akcja: Marzec 2018 – kategoria: „Nic o nas bez nas”. Na roboczym  zebraniu Rady Samorządu Uczniowskiego postanowiliśmy zorganizować super akcję w lutym w kategorii „Nic o nas bez nas” ze względu na zauważoną potrzebę wzmocnienia pozycji samorządów […]

Znam swoje prawa, ale pamiętam, że inni też je mają!

Znam swoje prawa, ale pamiętam, że inni też je mają! Nic o nas bez nas – promocja praw i obowiązków ucznia. Kolejny miesiąc i kolejna Super Akcja !!! W lutym postanowiliśmy przypomnieć wszystkim prawa i obowiązki ucznia oraz […]

Super akcja – Szkoła się bawi w „Andrzejkowym Szaleństwie”.

Super akcja – Szkoła się bawi, czyli integracja środowiska szkolnego w  „ Andrzejkowym Szaleństwie”. W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła 21 listopada obchodziła Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Był to dzień wyjątkowy: pełen uśmiechów, miłych gestów, pozytywnych emocji. Na dobry […]