NOWE!

AKCJE CHARYTATYWNE

SUPER-AKCJA: AKCJE CHARYTATYWNE 2017/2018r.

Kategoria konkursowa: Serce na dłoni, czyli akcja, wydarzenie o charakterze charytatywnym.

W naszej szkole co roku organizowana jest duża ilość przeróżnych akcji o charakterze charytatywnym, poczynając od zwykłych zbiórek pieniędzy, jedzenia…, a kończąc na branie udziału jako wolontariusze w różnych maratonach i nie tylko. Przeprowadzamy takie akcje przez cały rok, jednak najwięcej organizujemy w grudniu. Wtedy zbieramy np. paczki na święta dla uboższych rodzin. Angażujemy w nie całą szkołę i staramy się aby każdy miał w tym swój udział. Są akcje organizowane przez RU, nauczycieli, ale także przez pojedyncze klasy.

W grudniu klasa 7b zaangażowała się w akcję zbiórki materiałów opatrunkowych (gazy, bandaże, gumowe rękawiczki, kompresy, plastry…) na rzecz fundacji Rademptoris  Missio, która zajmuje się zbieraniem właśnie takich rzeczy i wysyłania ich do placówek szpitalnych w Afryce. Uczniowie naszej szkoły przez tydzień (12.12 – 15.12.2017r.) sprzedawali wypieki własnej roboty, za cenę np. 3 bandaży. Uczniowie przynosili opatrunki i dawali a w zamian dostawali kawałek ciasta. Jeśli ktoś nie mógł przynieść tych rzeczy płacił symbolicznie 3 złote. Dzięki zaangażowaniu kupujących, udało się uzbierać 4 pudła materiałów opatrunkowych oraz 569 zł! Za pieniądze zostały zakupione kolejne bandaże itp.

Fotorelacja z wydarzenia:

https://sp12krakow.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=30#gallery/30

Adres strony fundacji Rademptoris Missio:

http://www.medicus.ump.edu.pl/akcje-fundacji/213-opatrunek-na-ratunek

Od środy 13.12.2017r. uczniowie klas 7a i 5a zbierali karmę dla zwierząt, współpracując z fundacją Gwiazdka dla Zwierzaka.

https://sp12krakow.edupage.org/news/#99

W grudniu zbieraliśmy dla zwierząt karmę, suche produkty, puszki, koce, używaną pościel oraz dla psów kagańce, smycze i zabawki. Zebrane rzeczy trafiły do Stowarzyszenia Głos Psa, które zajmuje się zwierzętami. Nowe, mało znane Stowarzyszenie ma wielkie sukcesy w ratowaniu psów. Uczniowie otrzymują informacje na temat działania stowarzyszenia. Do akcji włączają się nie tylko miłośnicy psów, ale też wszyscy dla których ważne jest dobro zwierząt i chcą pomóc.

Kolejną akcją charytatywną, w którą się angażujemy jest akcja „Wrzuć Zakrętkę”. Szkoła prowadzi przez cały rok (już po raz trzeci). Plastikowe nakrętki są zbierane i segregowane przez uczniów według kolorów i pakowane w 120l wory. Każda klasa rywalizuje ze sobą w ilościach zebranych nakrętek. Rodzina Dominika odbiera nakrętki, sprzedaje je, a zebrane fundusze przeznaczane są na rehabilitacje chłopca. Za 1 tonę zakrętek posegregowanych kolorami na konto dziecka wpływa 1500zł, za nieposegregowanych 1200zł. Miesięcznie szkoła zbiera ok. 4-5 worki 120l. Prosta forma pomocy uczy uczniów gospodarności, dbania o środowisko, ale też wykorzystania wszelkich sposobów aby pomagać innym.

W grudniu bierzemy udział w akcji „Świąteczna Paczka”. Chodzi w niej o pomoc rodzinom i samotnym starszym ludziom, którzy są podopiecznymi Stowarzyszenia Miłosierdzia przy Parafii NMP z Lourdes w Krakowie. Polega na tym, iż każda klasa w swoim gronie zbiera produkty spożywcze, chemie gospodarczą, czasem drobne wyposażenie domów, dla jednej rodziny. Każdy uczeń  i jego rodzina, w miarę swoich możliwości, może przynieść drobny produkt do paczki. Celem jest wyczulenie i pokazanie biedy ludzi samotnych i starszych w lokalnej okolicy nauka dzielenia się, dawania i zauważania innych, wyczulenie na biedę i samotność. Gotowe paczki są dostarczane w czasie przedświątecznym jako pewien rodzaj prezentu. Dzięki tej akcji ci ludzie mogą radośnie przeżyć czas świąteczny, oraz odbyć prawdziwe Polskie święta.

Link  do strony „Świątecznej Paczki”:

https://www.szlachetnapaczka.pl/

Oprócz zbierania jedzenia itp. angażujemy się też w akcje, które zbierają pieniądze. Akcja Góra Grosza (grudzień 2017 – styczeń 2018 r.), zajmuje się zbieraniem pieniędzy. Liczy się każdy grosz. Każda klasa zbiera i rywalizuje ze sobą. Pieniądze wysyłane są do organizatorów i przeznaczone na pomoc dzieciom wychowującym się poza rodziną. Celem jest nie tylko jak największa suma ale również pokazanie uczniom jak gospodarować pieniędzmi, szacunku do drobnych sum i dzielenie się z innymi. Ich motto to: „Jeden grosz znaczy niewiele, ale Góra Grosza jest największa na świecie.”

Link do strony akcji „Góra Grosza”:

http://towarzystwonaszdom.pl/gora-grosza/

Ta akcja się jeszcze nie wydarzyła, ale na pewno weźmiemy w niej udział jak w zeszłym roku. Odbędzie się ona w marcu. Akcja charytatywna Dzień Kobiet dla seniora, na którą zapraszamy starsze, ubogie osoby, na uroczysty obiad (ze środków własnych to znaczy sprzedaży makulatury), występ artystyczny i drobny upominek stworzony własnoręcznie przez uczniów.

W akcjach charytatywnych chodzi o danie nadziei na lepsze jutro potrzebującym. Chcemy pomagać osobom prawdziwie potrzebującym, ale niestety większość z nich chowa się, gdyż wstydzi się tego. Właśnie od tego są te wszystkie organizacje – od znalezienia tych osób i pomocy im. Nie pomagamy z przymusu, ale z dobrej woli i chęci. Nie jesteśmy do tego zmuszani.

JAK MY MOŻEMY TO TY TEŻ!

ZOBACZ TAKŻE

Regulamin portalu

Informacje prawne Niniejsza nota prawna stanowi regulację prawną dotyczącą korzystania z usług internetowych Portalu Internetowego „Młody Kraków”, którego właścicielem jest Gmina Miejska Kraków. Nota zawiera takie informacje, jak: polityka prywatności, regulamin konta użytkownika oraz oświadczenie o wyrażeniu zgody […]

„Serce na dłoni” Super Akcja w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1

Super Akcja w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 – grudzień 2017 Akcja charytatywna – „Serce na dłoni”   Samorząd Uczniowski ZSM nr 1 rozpoczął przygotowania do akcji charytatywnej już w połowie listopada 2017 roku. Przewodniczący Samorządu Uczniowskiego oraz […]

Wybory Samorządowe w Chemiku

Głosy zostały podliczone… Wszystko jasne… Uczniowie wybrali… Proszę Państwa, mamy nowy Samorząd Uczniowski! Prócz Prezydium wybraliśmy Opiekuna, który rozpoczyna kolejną kadencję na tym stanowisku. Regulamin to podstawa… TRYB WYBORU ORGANÓW SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO §9. Samorząd Klasowy wybierany jest przez […]

Obchody Święta Niepodległości w Chemiku

11 dzień listopada to data najważniejszego w Polsce święta o charakterze państwowym. To właśnie 11.11.1918 roku Polska odzyskała niepodległość.Po 123 latach staliśmy się znów wolnym państwem. Uważamy, że im więcej mówi się o tym wydarzeniu, tym większa jest […]

Debata, a może matematycznie zakręceni… ? Tak dla Kultury, czyli wydarzenie o charakt...

Debata, a  może matematycznie zakręceni… ? Tak dla Kultury, czyli wydarzenie o charakterze artystycznym. Niedawno przebyliśmy coroczny dzień matematyki w naszej szkole, na którym nie tylko każdy z nas musiał wysilić się nad zrobieniem zadania matematycznego, ale także […]

Nic o nas bez nas

  Nic o nas bez nas – promocja praw i obowiązków uczniów. Miesiąc marzec poświeciliśmy na przybliżenie naszym kolegom i koleżankom idei budżetu obywatelskiego miasta Krakowa. Ponieważ prawo uczestnictwa w tym projekcie przysługuje osobom od 16 roku życia, […]

Zdrowo, sportowo i kolorowo

W naszej szkole dnia 21 marca odbył się Turniej „Zdrowo, sportowo i kolorowo”, który miał na celu promocję zdrowia, zdrowego stylu odżywiania się i trzymania sportowej formy. Wydarzenie to zgromadziło całą społeczność szkolną, rodziców, nauczycieli i szefa naszej […]

Drugie Spotkanie

Kolejne spotkanie odbyło się 22 grudnia 2017 roku. Na tym spotkaniu ustaliliśmy w jaki sposób będziemy chcieli zorganizować nasz turniej. Musieliśmy ustalić gdzie będzie się odbywa, ile drużyn będzie mogło wziąć udział i kiedy dokładnie będzie można go […]

Sklepik szkolny

Styczeń przywitał nas wieloma zmianami w szkole. Niektóre były miłe inne trochę straszne…

Wydarzenie o charakterze artystycznym – Mam talent oraz szkolny koncert

  Nikt nie zaprzeczy, że rozwijanie talentów i swych pasji jest niesamowicie ważne. Po za codzienną rutyną, jaką jest szkoła, warto mieć  też chwilę dla siebie. To właśnie dzięki nim, nasze życie nabiera więcej kolorów i stajemy się […]