NOWE!

Grudzień dla pierwszaków

Jako że 5 grudnia jest Międzynarodowym Dniem Wolontariusza, zdecydowaliśmy z Samorządem Uczniowskim, że w tym miesiącu nasza SUPER-AKCJA wpisze się w kategorię: „SERCE NA DŁONI, CZYLI AKCJA, WYDARZENIE O CHARAKTERZE CHARYTATYWNYM”.

 

Grudzień w naszej szkole jest zdecydowanie miesiącem wzmożonych działań charytatywnych. Samorząd organizuje zbiórkę na rzecz zwierząt, zbiera zakrętki na leczenie znajomej chorej dziewczynki, ale wyjątkowo w tym roku skupił się na najmłodszych z naszej szkoły. Nowy/stary system sprawił, że gimnazjaliści spotkali się ponownie w tych samych murach z uczniami szkoły podstawowej, stąd pomysł, aby nie szukać zbyt daleko i przeprowadzić wielowymiarową charytatywną SUPER-AKCJĘ dla naszych maluchów. Jej efekty już zostały wysoko ocenione przez odbiorców i z pewnością jeszcze długo będą doceniane.

 

Przygotowania do naszej akcji rozpoczęliśmy już 20 listopada warsztatami artystycznymi, podczas których członkowie SU wraz z wychowawcą pierwszej klasy i opiekunem SU wspólnie wykonywali własnoręcznie kartki świąteczne, pakowali sianka czy też robili stroiki świąteczne. Podczas dyżurów w świetlicy szkolnej, o których zaraz bliżej opowiem, pomagali przy robieniu choinek z wacików kosmetycznych, z papieru, czy też różnych figurek z pozostałości kredek woskowych. Wkrótce potem, od 7 do 22 grudnia, wszystkie te rękodzieła zostały wystawione na kiermaszu świątecznym, prowadzonym przez członków SU prawie codziennie po 2h oraz wieczorem podczas zebrania z rodzicami. Z kiermaszowych prac artystycznych skorzystali nie tylko rodzice, ale też nasi uczniowie, którzy zyskali świetny pomysł na ręcznie robiony prezent pod choinkę.

A pomysł SUPER-AKCJI powstał w wyniku obserwacji pierwszoklasistów przez członków Samorządu Uczniowskiego podczas dyżurów uczniowskich na korytarzu w nauczaniu wczesnoszkolnym. Maluchy uwielbiają swoich starszych kolegów, a ci z dobroci serca przychodzą na dwóch przerwach w ciągu każdego dnia, aby się z nimi pobawić czy zwyczajnie porozmawiać. Członkowie SU zauważyli, że dzieci rozpiera energia i przydałoby się stworzyć im możliwość i warunki do większej aktywności fizycznej pomiędzy lekcjami. Stąd wzięła się idea piankowego placu zabaw… Dochód z kiermaszu zostanie zatem przeznaczony na ten cel. Udało nam się zebrać sporą sumę pieniędzy, więc niebawem zakupimy podstawowe elementy, a z biegiem czasu zamierzamy dokładać nowe.

 

To była pierwsza, ale najdłużej trwająca część naszej akcji. 12 grudnia członkowie SU prowadzili wyjątkowe zajęcia dla dwóch pierwszych i przy okazji czwartej klasy. Od rana na korytarzu organizowali im czas zabawą, a w salach czytaniem ulubionych książek. Dzieci z zachwytem słuchały jak starsi koledzy na role wcielają się w ich ulubione postaci. Należy podkreślić, że wszystkie działania zostały przygotowane i przeprowadzone samodzielnie przez członków SU (tego dnia wyjątkowo bez obecności opiekuna).

Po południu członkowie SU organizowali dzieciom czas w świetlicy szkolnej. Pomysłom nie było końca: kalambury, quizy, zawody, wyścigi koni, a na wyciszenie czytanie, które, jak już wspominałam, dzieci uwielbiają. Tym razem uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna z nich skupiła chłopięcą część słuchaczy, a druga dziewczęcą. Dzięki temu zainteresowanie jeszcze bardziej wzrosło. Świetną zabawę uwieńczył mały poczęstunek dla wszystkich dzieci.

 

Oczywiście naszym paniom ze świetlicy oraz wychowawcom klas pierwszych chcemy złożyć serdeczne podziękowania. Bez ich wsparcia zorganizowanie tak złożonego przedsięwzięcia z pięćdziesięciorgiem dzieci byłoby niemożliwe.

 

Wiadomo, że na świecie jest wielu potrzebujących i o nich też pamiętamy w naszych innych akcjach. Cudowne jest jednak to, że nasi uczniowie są wspaniałymi obserwatorami i pomimo różnicy wieku oraz dojrzałości emocjonalnej naprawdę chcą umilać czas i opiekować się młodszymi kolegami. Dzieci na korytarzu okazują wielką sympatię i wdzięczność członkom SU, pytają, kiedy znów zorganizują podobną akcję, a „zapłatą” dla wolontariuszy za SUPER-AKCJĘ jest coś niezastąpionego, czyli szczery uśmiech małego człowieka.

ZOBACZ TAKŻE

Integracja Zespołu

Przed ważnymi spotkaniami spotkaliśmy się w domu jednego z członków naszej ekipy i postanowiliśmy zagrać w partyjkę szachów. Potem postanowiliśmy wyjść na pole i zagrać w piłkę. Wcześniej zaprosiliśmy kilku znajomych żeby stworzyć dwie drużyny i jak wszystko […]

Spotkanie 03.03.18r.

Teraz nasz projekt nabrał realnych kształtów. Przy aromatycznej kawie, podzieliłyśmy się informacjami z odwiedzin w podstawówce. Wiedziałyśmy na czym stoimy, jaki mamy zakres czasowy przeznaczony na lekcję dla dzieci. Szczegółowo rozdzieliłyśmy ostatnie zadania, ściśle dotyczące projektu i udałyśmy się do Urzędu Miasta na […]

Sport to zdrowie.Super Akcja w ZSM nr1

Super Akcja w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 – luty 2018 rok „Sport to zdrowie, czyli wydarzenie o charakterze sportowym i promującym zdrowy tryb życia” Na początku lutego 2018 roku Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 rozpoczął […]

Samorządowe spotkanie z poezją – super-akcja

Na początku lutego nasz samorząd postanowił powiedzieć „Tak dla Kultury” i zorganizować w ramach super-akcji wydarzenie o charakterze artystycznym. Nasza akcja była odpowiedzią na sugestie naszych kolegów, którzy „kochają” sztukę i chcieli sprawdzić swój talent aktorsko-poetycki. 7 lutego […]

Tak dla kultury – Artystyczne Spotkania Ósemki

Tak dla kultury – Artystyczne Spotkania Ósemki 1 lutego 2018r w VIII LO po raz kolejny odbyły się Artystyczne Spotkania Ósemki. Była to już XXVI odsłona jednej z największych corocznych imprez w naszej szkole. Jak za każdym razem […]

Serce na dłoni – superakcja VIII LO W tym miesiącu w VIII LO odbył się Dzień Wolontariatu współorganizowany przez Samorząd i Wolontariat Ósemki. Podczas wydarzenia prezenytotowany był film i prezentacje podsumowujące działalność Wolontariatu. Odbyły się koncerty, nauka pierwszej […]

Nasze Pierwsze Spotkanie

Podczas naszych wspólnych zajęć postawiłyśmy na integracje oraz dobrą zabawę. Bardzo zależało nam na tym aby mieć bardzo dobry kontakt z dziećmi. Grupa bardzo chętnie z nami współpracowała i przeprowadzenie zajęć poszło po naszej myśli. Tematem naszej pierwszej […]

Drugie spotkanie projektowe 12.01.18r.

  Już kolejny raz się widzimy. Plan naszego projektu zderzył się z rzeczywistością. Musiałyśmy skonfrontować warunki lokalowe z zamierzeniami. Wtedy dojrzale zmieniłyśmy nasze zamierzenia. Połączyłyśmy nasze pasje – podróże – z koncepcją działań. Teraz już wiedziałyśmy do czego […]

Pierwszy dzien warsztatów

W poniedziałek 26 marca 2018 zwarte i gotowe udałyśmy się do Szkoły Podstawowej nr 47, aby przeprowadzić zajęcia warsztatowe dla dzieci z klas 1-3. Przedstawiłyśmy dzieciom ważne informacje dotyczące kultury, religii, geografii i zróżnicowania etnicznego Egiptu i Brazylii. […]

Superakcja Maj!

  Kategoria: TAK DLA KULTURY, czyli wydarzenie o charakterze artystycznym. W dniach 23, 24, 25 maj 2018 zrealizowaliśmy akcję, której celem było zaakcentowanie kultury w sieci. Wyrażenie w artystyczny sposób emocji związanych z cyberprzemocą. Samorząd Uczniowski zaprosił pana […]