NOWE!

Grudzień dla pierwszaków

Jako że 5 grudnia jest Międzynarodowym Dniem Wolontariusza, zdecydowaliśmy z Samorządem Uczniowskim, że w tym miesiącu nasza SUPER-AKCJA wpisze się w kategorię: „SERCE NA DŁONI, CZYLI AKCJA, WYDARZENIE O CHARAKTERZE CHARYTATYWNYM”.

 

Grudzień w naszej szkole jest zdecydowanie miesiącem wzmożonych działań charytatywnych. Samorząd organizuje zbiórkę na rzecz zwierząt, zbiera zakrętki na leczenie znajomej chorej dziewczynki, ale wyjątkowo w tym roku skupił się na najmłodszych z naszej szkoły. Nowy/stary system sprawił, że gimnazjaliści spotkali się ponownie w tych samych murach z uczniami szkoły podstawowej, stąd pomysł, aby nie szukać zbyt daleko i przeprowadzić wielowymiarową charytatywną SUPER-AKCJĘ dla naszych maluchów. Jej efekty już zostały wysoko ocenione przez odbiorców i z pewnością jeszcze długo będą doceniane.

 

Przygotowania do naszej akcji rozpoczęliśmy już 20 listopada warsztatami artystycznymi, podczas których członkowie SU wraz z wychowawcą pierwszej klasy i opiekunem SU wspólnie wykonywali własnoręcznie kartki świąteczne, pakowali sianka czy też robili stroiki świąteczne. Podczas dyżurów w świetlicy szkolnej, o których zaraz bliżej opowiem, pomagali przy robieniu choinek z wacików kosmetycznych, z papieru, czy też różnych figurek z pozostałości kredek woskowych. Wkrótce potem, od 7 do 22 grudnia, wszystkie te rękodzieła zostały wystawione na kiermaszu świątecznym, prowadzonym przez członków SU prawie codziennie po 2h oraz wieczorem podczas zebrania z rodzicami. Z kiermaszowych prac artystycznych skorzystali nie tylko rodzice, ale też nasi uczniowie, którzy zyskali świetny pomysł na ręcznie robiony prezent pod choinkę.

A pomysł SUPER-AKCJI powstał w wyniku obserwacji pierwszoklasistów przez członków Samorządu Uczniowskiego podczas dyżurów uczniowskich na korytarzu w nauczaniu wczesnoszkolnym. Maluchy uwielbiają swoich starszych kolegów, a ci z dobroci serca przychodzą na dwóch przerwach w ciągu każdego dnia, aby się z nimi pobawić czy zwyczajnie porozmawiać. Członkowie SU zauważyli, że dzieci rozpiera energia i przydałoby się stworzyć im możliwość i warunki do większej aktywności fizycznej pomiędzy lekcjami. Stąd wzięła się idea piankowego placu zabaw… Dochód z kiermaszu zostanie zatem przeznaczony na ten cel. Udało nam się zebrać sporą sumę pieniędzy, więc niebawem zakupimy podstawowe elementy, a z biegiem czasu zamierzamy dokładać nowe.

 

To była pierwsza, ale najdłużej trwająca część naszej akcji. 12 grudnia członkowie SU prowadzili wyjątkowe zajęcia dla dwóch pierwszych i przy okazji czwartej klasy. Od rana na korytarzu organizowali im czas zabawą, a w salach czytaniem ulubionych książek. Dzieci z zachwytem słuchały jak starsi koledzy na role wcielają się w ich ulubione postaci. Należy podkreślić, że wszystkie działania zostały przygotowane i przeprowadzone samodzielnie przez członków SU (tego dnia wyjątkowo bez obecności opiekuna).

Po południu członkowie SU organizowali dzieciom czas w świetlicy szkolnej. Pomysłom nie było końca: kalambury, quizy, zawody, wyścigi koni, a na wyciszenie czytanie, które, jak już wspominałam, dzieci uwielbiają. Tym razem uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna z nich skupiła chłopięcą część słuchaczy, a druga dziewczęcą. Dzięki temu zainteresowanie jeszcze bardziej wzrosło. Świetną zabawę uwieńczył mały poczęstunek dla wszystkich dzieci.

 

Oczywiście naszym paniom ze świetlicy oraz wychowawcom klas pierwszych chcemy złożyć serdeczne podziękowania. Bez ich wsparcia zorganizowanie tak złożonego przedsięwzięcia z pięćdziesięciorgiem dzieci byłoby niemożliwe.

 

Wiadomo, że na świecie jest wielu potrzebujących i o nich też pamiętamy w naszych innych akcjach. Cudowne jest jednak to, że nasi uczniowie są wspaniałymi obserwatorami i pomimo różnicy wieku oraz dojrzałości emocjonalnej naprawdę chcą umilać czas i opiekować się młodszymi kolegami. Dzieci na korytarzu okazują wielką sympatię i wdzięczność członkom SU, pytają, kiedy znów zorganizują podobną akcję, a „zapłatą” dla wolontariuszy za SUPER-AKCJĘ jest coś niezastąpionego, czyli szczery uśmiech małego człowieka.

ZOBACZ TAKŻE

Super akcja – Szkoła się bawi w „Andrzejkowym Szaleństwie”.

Super akcja – Szkoła się bawi, czyli integracja środowiska szkolnego w  „ Andrzejkowym Szaleństwie”. W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła 21 listopada obchodziła Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Był to dzień wyjątkowy: pełen uśmiechów, miłych gestów, pozytywnych emocji. Na dobry […]

Zdążyć przed Zimą !- Super akcja „Serce na dłoni”

SUPER AKCJA – Serce na dłoni, czyli akcja, wydarzenie o charakterze charytatywnym.   Zdążyć przed Zimą !!!!!   “ Najgorszą chorobą nie jest trąd czy gruźlica, ale świadomość, że jest się nikomu niepotrzebnym, przez nikogo niekochanym, przez wszystkich opuszczonym. ” […]

Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne.

Organizacja obchodów Święta Niepodległości w naszej szkole. Zaplanowaliśmy 3 działania:        1.Uroczyste obchody Święta Niepodległości Przygotowaliśmy śpiewniki i zorganizowaliśmy Śpiewanie Pieśni Patriotycznych na Sali gimnastycznej, w której wzięła udział cała społeczność szkolna (uczniowie i nauczyciele). Samorząd przygotował teksty […]

FitChef – Mistrz drugiego śniadania

Pewnie niewielu z Was słyszało o Europejskim Dniu Zdrowego Jedzenia i Gotowania, który obchodzony jest 8 listopada. Nasz Samorząd Uczniowski, w którym jestem zastępcą przewodniczącej, postanowił uczcić ten dzień w ramach SUPER-AKCJI „Sport to zdrowie, czyli wydarzenie o charakterze sportowym i/lub […]

„Młodzież Kombatantom” – grudniowa „superakcja” Zespołu...

Nazwa- „Młodzież Kombatantom” Szkoła- Zespół Szkół Elektrycznych nr 2 Miesiąc- grudzień 2017 Kategoria wydarzenia- „Serce na dłoni” Przygotowanie grudniowej superakcji wymagało od nas wiele czasu i przygotowań. Na zebraniu samorządu w listopadzie zastanawiając się dla kogo zorganizować pomoc […]

Ruszyły zapisy do 4. edycji Tygodnia Konstytucyjnego

Od 4 do 11 listopada w całej Polsce odbywać się będą lekcje na temat Konstytucji. Poprowadzą je prawnicy i studenci prawa. To już 4. edycja Tygodnia Konstytucyjnego organizowanego przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy. Dotychczas zajęcia odbyły się […]

Samorząd „Skarżyńskiego”

Wybory do Samorządu Szkolnego są dla każdego ucznia 23 LO jedną z pierwszych „lekcji demokracji”. Ich przebieg określa osobna „Ordynacja wyborcza”, będąca częścią do „Regulaminu samorządu szkolnego XXIII LO”. Oto jej najważniejsze punkty: Na czele Samorządu stoi Przewodniczący […]

Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego

W dniu 6 października 2017r. odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego SP 105 oraz klas Gimnazjum 49. Nasz Zarząd SU stanowi 6 osób, które reprezentują klasy Gimnazjum oraz klasy Szkoły Podstawowej.   Przebieg i wyniki wyborów: W klasach […]

Nowy samorząd uczniowski wybrany

Dnia 16 października odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. W sali nad wyborami czuwała komisja w składzie : przewodnicząca komisji Pan Jerzy Marzec oraz członkowie Emilia Blecharz, Maksymilian Palarczyk, Łukasz Capiński, Wiktor Sowa, Malwina Wójcik. […]

„Nic o Nas bez Nas” – promocja praw i obowiązków ucznia

   „Nic o Nas bez Nas” – promocja praw i obowiązków ucznia Dnia 9.11.2017 tj. we czwartek w XIII Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie odbył się konkurs zorganizowany przez Samorząd Uczniowski pt. „Znam prawa i obowiązki […]