NOWE!

Grudzień dla pierwszaków

Jako że 5 grudnia jest Międzynarodowym Dniem Wolontariusza, zdecydowaliśmy z Samorządem Uczniowskim, że w tym miesiącu nasza SUPER-AKCJA wpisze się w kategorię: „SERCE NA DŁONI, CZYLI AKCJA, WYDARZENIE O CHARAKTERZE CHARYTATYWNYM”.

 

Grudzień w naszej szkole jest zdecydowanie miesiącem wzmożonych działań charytatywnych. Samorząd organizuje zbiórkę na rzecz zwierząt, zbiera zakrętki na leczenie znajomej chorej dziewczynki, ale wyjątkowo w tym roku skupił się na najmłodszych z naszej szkoły. Nowy/stary system sprawił, że gimnazjaliści spotkali się ponownie w tych samych murach z uczniami szkoły podstawowej, stąd pomysł, aby nie szukać zbyt daleko i przeprowadzić wielowymiarową charytatywną SUPER-AKCJĘ dla naszych maluchów. Jej efekty już zostały wysoko ocenione przez odbiorców i z pewnością jeszcze długo będą doceniane.

 

Przygotowania do naszej akcji rozpoczęliśmy już 20 listopada warsztatami artystycznymi, podczas których członkowie SU wraz z wychowawcą pierwszej klasy i opiekunem SU wspólnie wykonywali własnoręcznie kartki świąteczne, pakowali sianka czy też robili stroiki świąteczne. Podczas dyżurów w świetlicy szkolnej, o których zaraz bliżej opowiem, pomagali przy robieniu choinek z wacików kosmetycznych, z papieru, czy też różnych figurek z pozostałości kredek woskowych. Wkrótce potem, od 7 do 22 grudnia, wszystkie te rękodzieła zostały wystawione na kiermaszu świątecznym, prowadzonym przez członków SU prawie codziennie po 2h oraz wieczorem podczas zebrania z rodzicami. Z kiermaszowych prac artystycznych skorzystali nie tylko rodzice, ale też nasi uczniowie, którzy zyskali świetny pomysł na ręcznie robiony prezent pod choinkę.

A pomysł SUPER-AKCJI powstał w wyniku obserwacji pierwszoklasistów przez członków Samorządu Uczniowskiego podczas dyżurów uczniowskich na korytarzu w nauczaniu wczesnoszkolnym. Maluchy uwielbiają swoich starszych kolegów, a ci z dobroci serca przychodzą na dwóch przerwach w ciągu każdego dnia, aby się z nimi pobawić czy zwyczajnie porozmawiać. Członkowie SU zauważyli, że dzieci rozpiera energia i przydałoby się stworzyć im możliwość i warunki do większej aktywności fizycznej pomiędzy lekcjami. Stąd wzięła się idea piankowego placu zabaw… Dochód z kiermaszu zostanie zatem przeznaczony na ten cel. Udało nam się zebrać sporą sumę pieniędzy, więc niebawem zakupimy podstawowe elementy, a z biegiem czasu zamierzamy dokładać nowe.

 

To była pierwsza, ale najdłużej trwająca część naszej akcji. 12 grudnia członkowie SU prowadzili wyjątkowe zajęcia dla dwóch pierwszych i przy okazji czwartej klasy. Od rana na korytarzu organizowali im czas zabawą, a w salach czytaniem ulubionych książek. Dzieci z zachwytem słuchały jak starsi koledzy na role wcielają się w ich ulubione postaci. Należy podkreślić, że wszystkie działania zostały przygotowane i przeprowadzone samodzielnie przez członków SU (tego dnia wyjątkowo bez obecności opiekuna).

Po południu członkowie SU organizowali dzieciom czas w świetlicy szkolnej. Pomysłom nie było końca: kalambury, quizy, zawody, wyścigi koni, a na wyciszenie czytanie, które, jak już wspominałam, dzieci uwielbiają. Tym razem uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna z nich skupiła chłopięcą część słuchaczy, a druga dziewczęcą. Dzięki temu zainteresowanie jeszcze bardziej wzrosło. Świetną zabawę uwieńczył mały poczęstunek dla wszystkich dzieci.

 

Oczywiście naszym paniom ze świetlicy oraz wychowawcom klas pierwszych chcemy złożyć serdeczne podziękowania. Bez ich wsparcia zorganizowanie tak złożonego przedsięwzięcia z pięćdziesięciorgiem dzieci byłoby niemożliwe.

 

Wiadomo, że na świecie jest wielu potrzebujących i o nich też pamiętamy w naszych innych akcjach. Cudowne jest jednak to, że nasi uczniowie są wspaniałymi obserwatorami i pomimo różnicy wieku oraz dojrzałości emocjonalnej naprawdę chcą umilać czas i opiekować się młodszymi kolegami. Dzieci na korytarzu okazują wielką sympatię i wdzięczność członkom SU, pytają, kiedy znów zorganizują podobną akcję, a „zapłatą” dla wolontariuszy za SUPER-AKCJĘ jest coś niezastąpionego, czyli szczery uśmiech małego człowieka.

ZOBACZ TAKŻE

Ruszyły zapisy do 4. edycji Tygodnia Konstytucyjnego

Od 4 do 11 listopada w całej Polsce odbywać się będą lekcje na temat Konstytucji. Poprowadzą je prawnicy i studenci prawa. To już 4. edycja Tygodnia Konstytucyjnego organizowanego przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy. Dotychczas zajęcia odbyły się […]

Niewidzialna Ręka Artystycznego Dobra Super Akcja

Dawno, dawno temu gdzieś na osiedlowym podwórku podczas rówieśniczej zabawy (nie)spodziewanie narodziła się idea niezwykłej akcji dobroczynnej. Po latach jest ona ciągle przypominana budząc także dzisiaj ogromny szacunek i niedowierzanie zarazem. W rzeczywistości ciągłej sprzedaży komercyjnej i  pokazywania […]

Szkoła się bawi – Igrzyska pomiędzy VIII a XIII LO

Szkoła się bawi – Igrzyska pomiędzy VIII a XIII LO 14 marca 2018 r. w Hali Wisły odbyły się Igrzyska – ósemkowa tradycja, na którą co roku uczniowie VIII LO czekają z ogromną niecierpliwością. Stanowią one nie tylko chwilę […]

(za)Poznaj Samorząd Od Kusego!

Czy jesteście zainteresowani poznaniem Wielkiej Tajemnicy Szkoły? Kto jest kim w Samorządzie Od Kusego? W jaki sposób możecie realizować swoje marzenia? Co zrobić kiedy wasze uczniowskie prawa są łamane? Czy pamiętacie o swoich codziennych szkolnych obowiązkach? Na te […]

Superakcja- „Szkoła się bawi” – POCZTA WALENTYNKOWA

SUPERAKCJA „Szkoła się bawi” – „Poczta Walentynkowa” Dnia 9 lutego samorząd XV liceum zorganizował poczte walentynkową. Udział w akcji brała cała szkoła, jednak największą popularnością cieszyła się ona wśród klas trzecich. Uczniowie naszego liceum włączyli się w tą […]

„Manager w klasie” – Marcowa Superakcja!

Super akcja: Marzec 2018 – kategoria: „Nic o nas bez nas”. Na roboczym  zebraniu Rady Samorządu Uczniowskiego postanowiliśmy zorganizować super akcję w lutym w kategorii „Nic o nas bez nas” ze względu na zauważoną potrzebę wzmocnienia pozycji samorządów […]

Wydarzenie o charakterze artystycznym – Mam talent oraz szkolny koncert

  Nikt nie zaprzeczy, że rozwijanie talentów i swych pasji jest niesamowicie ważne. Po za codzienną rutyną, jaką jest szkoła, warto mieć  też chwilę dla siebie. To właśnie dzięki nim, nasze życie nabiera więcej kolorów i stajemy się […]

Nasze prawa, ważna sprawa

Styczeń jest miesiącem podsumowań i nowości. Wtedy właśnie zaczyna się nowy rok, dla niektórych nowy początek. Nasz samorząd również chciał spróbować czegoś nowego i znów zaskoczyć całą szkołę. Celem była również integracja samorządów klasowych, a przede wszystkim organizacja SUPER-Akcji […]

Znam swoje prawa, ale pamiętam, że inni też je mają!

Znam swoje prawa, ale pamiętam, że inni też je mają! Nic o nas bez nas – promocja praw i obowiązków ucznia. Kolejny miesiąc i kolejna Super Akcja !!! W lutym postanowiliśmy przypomnieć wszystkim prawa i obowiązki ucznia oraz […]

Samorządowe spotkanie z poezją – super-akcja

Na początku lutego nasz samorząd postanowił powiedzieć „Tak dla Kultury” i zorganizować w ramach super-akcji wydarzenie o charakterze artystycznym. Nasza akcja była odpowiedzią na sugestie naszych kolegów, którzy „kochają” sztukę i chcieli sprawdzić swój talent aktorsko-poetycki. 7 lutego […]