NOWE!

Nasze prawa, ważna sprawa

Styczeń jest miesiącem podsumowań i nowości. Wtedy właśnie zaczyna się nowy rok, dla niektórych nowy początek. Nasz samorząd również chciał spróbować czegoś nowego i znów zaskoczyć całą szkołę. Celem była również integracja samorządów klasowych, a przede wszystkim organizacja SUPER-Akcji w kategorii „Nic o nas bez nas – promocja praw i obowiązków ucznia”.

Na spotkaniu ze strony naszej przewodniczącej, Lili, padł pomysł debaty oksfordzkiej. Wszyscy byli zachwyceni pomysłem, ponieważ nigdy wcześniej w naszej szkole takich wydarzeń nie było. Debata oksfordzka jest jednym z rodzajów debaty, która ma określone zasady.  Po krótkim omówieniu, rozdzieliliśmy zadania. Wspomniane wyżej wydarzenie było tak zwaną „wisienką na torcie”, bo oprócz debaty zorganizowaliśmy też wybory na Rzecznika Praw Ucznia wśród nauczycieli oraz warsztaty dla samorządów klasowych na temat praw i obowiązków ucznia.

Pierwsze informacje o debacie opłynęły szkołę już trzy tygodnie przed akcją. Departament główny wchodził do klas z pytaniem, kto jest chętny uczestniczyć w takiej akcji. Na początku nasza widownia nie była liczna, lecz w kolejnych dniach przybywało chętnych osób. A nawet w dniu debaty parę osób żałowało, że wcześniej się nie zgłosiło. Tydzień przed akcją został wywieszony plakat, stworzony przez Ingę S. z departamentu artystycznego.

Również tydzień przed akcją rozdane zostały zaproszenia dla samorządów klasowych, także stworzone przez Ingę S.

  

Podczas trzech spotkań edukowaliśmy się z zasad debaty, a zanim jeszcze padła ostateczna teza do dyskusji, analizowaliśmy statut szkoły, aby trafić na temat najbardziej kontrowersyjny. Organizowaliśmy jeszcze zabawę integracyjną na początek spotkania uczniów, przygotowywaliśmy formułę i materiały na warsztaty oraz rozplanowywaliśmy logistyczny plan dnia akcji, która miała się odbyć w dużej sali gimnastycznej.

Najintensywniejsza praca czekała nas jednak w dniu samej debaty. Mieliśmy tylko czterdzieści pięć minut na przygotowanie sali do wydarzenia. Ostatecznie wszystko się udało zrobić na czas i mogliśmy spokojnie podjąć naszych gości. Nasz opiekun wraz z Julką S. czuwał nad listą obecności, a Żywe Drogowskazy zapraszały do koła na grę integracyjną „Bezludna Wyspa”. Zanim rozpoczęliśmy zabawę, przewodnicząca szkoły otworzyła wybory na Rzecznika Praw Ucznia wśród nauczycieli, aby samorządy klasowe również mogły zagłosować. W trakcie warsztatów, komisja wyborcza w składzie Katarzyna G., Urszula B. oraz fotograf Aleksandra F. przeprowadziła wybory w klasach.

Kiedy wszyscy wrzucili swój głos, mogliśmy rozpocząć warsztaty zabawą. Polega ona na tym, że jest osoba prowadząca i stoi ona w środku koła, gdzie wszyscy siedzą. Tę rolę przyjęła Ania K., doświadczona harcerka i inicjatorka tej zabawy. Każda osoba wstaje mówi swoje imię i co zabrałaby ze sobą na bezludną wyspę, np. jestem Ania i na bezludną wyspę zabrałabym kabel. Prowadząca ma stwierdzić czy jest to dobry wybór, czy zły. Zdecydowana większość była zła. Na koniec prowadząca zdradza sekret dobrego wyboru: rzecz, którą zabralibyście na bezludną wyspę musi zaczynać się na pierwszą literę Waszego imienia.

      

Po zabawie i przełamaniu pierwszych lodów, uczestnicy odliczyli do dwóch i rozdzieliliśmy wszystkich na dwie drużyny. Jedna z nich miała być za tezą do debaty, a druga przeciwko. Tym rozpoczęliśmy już właściwe warsztaty. Nasz opiekun p. Marlena wprowadziła wszystkich uczestników w tematykę spotkania, motywowała gości do wypowiedzi na temat, co to statut szkolny, na jakiej podstawie się go w ogóle tworzy i właściwie, jak się okazało, nasi uczniowie mają sporą wiedzę na ten temat i sami scharakteryzowali dokument. Następnie skupiliśmy się na najważniejszym aspekcie powyższego tematu i omówiliśmy prawa oraz obowiązki ucznia przy pomocy wykonanych przez Tomka F., Anię K., Ingę S., Natalię D., Ulę B. oraz mnie, Anię M. plakatów. Na mini-banerach umieściliśmy słowa klucze, wyciągając najciekawsze, naszym zdaniem, zapisy ze statutu.     

Następnie każdą drużynę podzieliliśmy na kolejne trzy grupy. Ich zadaniem było opracowanie argumentów do debaty. Teza brzmiała: Telefony w szkole powinny być zabronione. Oczywiście Lila wprowadziła najpierw uczestników w zasady takiej debaty i cały czas była ekspertem do konsultacji. Wszystko zaś nadzorował cały samorząd szkolny i przyglądając się pracy w grupach wypatrywał mówców do debaty. Argumenty grupy wypisane zostały na rozdanych brystolach, a potem powiesiliśmy je na dowód burzy mózgów wśród gości z tyłu na drabinkach za widownią. Ilość argumentów była naprawdę duża. Pod koniec części warsztatowej grupy połączyły się zgodnie z opcją na dwie drużyny, a Marszałek – Liliana i Sekretarz – Ania M., czyli ja, nominowały oratorów. Z pomocą Ani K. wyjaśniłyśmy również jakie role przejmują poszczególni mówcy i jeszcze raz jak dokładnie przebiegnie debata. Oratorzy otrzymali wydrukowaną ściągę ze swoimi prawami i obowiązkami, a także plakietkę konkretnego mówcy i oczywiście butelkę wody mineralnej, aby z wrażenia nam nie popadli. Nawet zadbaliśmy o zdjęcie etykietek z napojów, aby nie było kryptoreklamy na naszej fotorelacji. Warto by wspomnieć w tym miejscu, że naszym nowym nadwornym fotografem został Michał K. z departamentu imprezowego, pokazując nam swój nieoceniony talent.

Po dwugodzinnych warsztatach nastąpiła krótka przerwa, po której zaprosiliśmy do środka także szanowną widownię. W jej skład wchodzili poprzedni goście z samorządów klasowych, uczniowie, którzy się wcześniej zgłosili na ochotnika, cała klasa 3e oraz Pani Dyrektor mgr Magdalena Piwowar, nauczycielka WOS-u pani mgr Anna Matracz – Gajko i zaciekawione tematem panie pedagog mgr Agnieszka Ryś i mgr Małgorzata Sikora-Lichoń. Marszałek debaty jeszcze raz omówiła zasady obowiązujące podczas dyskusji, a Sekretarz z pomocą Ingi S. i naszego opiekuna samorządu przeprowadził pierwsze głosowanie. Zdecydowana większość widowni była przeciw tezie.

   

No i rozpoczęła się batalia słowna na oksfordzkim poziomie. Strony zgodnie z zasadami wypełniały po kolei swoje obowiązki, a dyskusja okazała się ciekawa także dla widowni, która zadawała pytania oratorom. Sekretarz musiał walczyć o dopilnowanie czasu czterech minut na osobę , a Marszałek musiał chętnym przerywać. Także pani Anna żywo zainteresowana argumentami zadała pytanie, a na koniec postanowiła docenić odwagę i zdolności oratorskie mówców odpowiednio wysoką oceną z przedmiotu.

Po skończonej debacie odbyło się głosowanie ostateczne i nawet okazało się, że kilka osób zostało przekonanych do argumentów strony występującej w obronie tezy. Niestety jednak zdecydowana większość pozostała wierna swemu zdaniu z początku dyskusji.

   

Na podsumowanie debaty przemówił jeszcze jeden członek widowni, który z racji braku czasu nie został wcześniej dopuszczony do głosu, wypowiadając kluczowe słowa dla nas wszystkich, za co dostał gromkie brawa. Powiedział, że należy pamiętać, że wszystko stosowane z umiarem jest dla ludzi…

Na koniec Komisja Wyborcza dostarczyła naszemu opiekunowi wyniki wyborów. Pani Marlena odczytała trzy pierwsze miejsca z listy. Zapewniła też, że postara się, aby pierwszy nauczyciel na liście, a był to ku zaskoczeniu wszystkich nasz nowy geograf pan Piotr Cybul, zgodził się przyjąć tę zaszczytną funkcję. Spotkanie zakończyła Pani Dyrektor dziękując nam za organizację tak wspaniałego wydarzenia dla ok 100 osób, a zarazem gratulując mówcom, że niektórzy pomimo swojego własnego zdania dzielnie bronili przydzielonej sobie roli – to była nie lada sztuka.

No cóż, a my, członkowie SU wraz z opiekunem, postanowiliśmy taką akcję powtórzyć, tylko w nieco innym składzie i myślę, że już niebawem o niej przeczytacie.

ZOBACZ TAKŻE

Pierwszy dzien warsztatów

W poniedziałek 26 marca 2018 zwarte i gotowe udałyśmy się do Szkoły Podstawowej nr 47, aby przeprowadzić zajęcia warsztatowe dla dzieci z klas 1-3. Przedstawiłyśmy dzieciom ważne informacje dotyczące kultury, religii, geografii i zróżnicowania etnicznego Egiptu i Brazylii. […]

Sport to zdrowie.Super Akcja w ZSM nr1

Super Akcja w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 – luty 2018 rok „Sport to zdrowie, czyli wydarzenie o charakterze sportowym i promującym zdrowy tryb życia” Na początku lutego 2018 roku Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 rozpoczął […]

Sklepik szkolny

Styczeń przywitał nas wieloma zmianami w szkole. Niektóre były miłe inne trochę straszne…

Turniej Piłki Nożnej „Young Masters Cup”

10 lutego 2018 rok w dzień rozpoczęcia się ferii zimowych został rozegrany turniej piłki nożnej „Young Masters Cup”. Udział w turnieju wzięły cztery szkoły: Dominika Kraków (os. Jagielońskie) Sparta Kraków (sp. 92) Gimnazjum 48 (os. Kolorowe) Gimnazjum 36 […]

Niewidzialna Ręka Artystycznego Dobra Super Akcja

Dawno, dawno temu gdzieś na osiedlowym podwórku podczas rówieśniczej zabawy (nie)spodziewanie narodziła się idea niezwykłej akcji dobroczynnej. Po latach jest ona ciągle przypominana budząc także dzisiaj ogromny szacunek i niedowierzanie zarazem. W rzeczywistości ciągłej sprzedaży komercyjnej i  pokazywania […]

Superakcja- „Szkoła się bawi” – POCZTA WALENTYNKOWA

SUPERAKCJA „Szkoła się bawi” – „Poczta Walentynkowa” Dnia 9 lutego samorząd XV liceum zorganizował poczte walentynkową. Udział w akcji brała cała szkoła, jednak największą popularnością cieszyła się ona wśród klas trzecich. Uczniowie naszego liceum włączyli się w tą […]

I TY MOŻESZ ZOSTAĆ MISTRZEM!

W związku z reformą oświaty wielkimi krokami zbliża się do końca historia gimnazjalnego Samorządu Od Kusego z Nowej Huty. W jednej z ostatnich akcji postanowiliśmy pokazać naszym młodszym kolegom i koleżankom, że w szkole na osiedlu Handlowym jest […]

Samorządy Uczniowskie w SP 49…

Odeszliśmy na chwilę od naszej tradycji prowadzenia akcji według różnych świąt. 11 kwietnia, wydawałoby się taki zwykły dzień, a jednak dla nas bardzo niezwykły. Właśnie wtedy postanowiliśmy zaprosić do naszej szkoły Samorządy Uczniowskie z innych szkół, a dokładnie […]

Jeden wspólny cel

Cztery różne dziewczyny ,Cztery różne historie ale połączyło nas jedno ,chęć niesienia pomocy innym. Poznalysmy sie właśnie przez chęć pomocy, nasze pierwsze spotkanie w pełnym składzie miało miejsce 10 marca 2018r . Miejscem naszego spotkania jest znane chyba […]

Być jak Lajkonik na sportowo!

Zgodnie z założeniami kwietniowa super akcja miała być najważniejszym przedsięwzięciem organizacyjnym Samorządu Od Kusego w bieżącym roku szkolnym. Całość projektu związana była z organizacją ceremonii otwarcia Międzynarodowego Turnieju Piłki Ręcznej o Puchar Lajkonika. Zawody sportowe organizuje jak co […]