NOWE!

(za)Poznaj Samorząd Od Kusego!

Czy jesteście zainteresowani poznaniem Wielkiej Tajemnicy Szkoły? Kto jest kim w Samorządzie Od Kusego? W jaki sposób możecie realizować swoje marzenia? Co zrobić kiedy wasze uczniowskie prawa są łamane? Czy pamiętacie o swoich codziennych szkolnych obowiązkach? Na te pytania miała odpowiedzieć styczniowa Super Akcja, której głównym celem było ukazanie roli i znaczenia samorządu jako reprezentanta całej społeczności uczniowskiej. Bo samorząd ma być sojusznikiem przy realizacji niekiedy szalonych pomysłów uczniowskich, inicjatorem między klasowych działań integracyjnych, ale też strażnikiem szkolnego regulaminu. A wszystko to pod hasłem: „Korzystaj z tego co możesz, pamiętaj o tym co musisz!”.

Temat: „(za)Poznaj Samorząd Od Kusego!”.

Kategoria konkursowa:  Nic o nas bez nas, czyli promocja praw i obowiązków ucznia.

Forma działań: gra terenowa (tzw. podchody), konkurs wiedzy o szkole, turniej gier planszowych.

Termin: 15 – 26 stycznia 2018 r.

Miejsce: wybrane sale lekcyjne, korytarze szkolne, inne ciekawe i (nie)typowe miejsca itp.

Zadania samorządu:

  1. Opracowanie idei i formy Super Akcji oraz szczegółowego terminarza działań, kryteriów oceniania zadań, zaplanowanie i samodzielne stworzenie różnorodnych materiałów potrzebnych do jej realizacji.
  2. Ustalenie zasad uczestnictwa poszczególnych klas w realizowanym projekcie (ze względu na rozbudowaną formę działań wymagało to od nas  ogromnej precyzji organizacyjnej i dużej kreatywności).
  3. Pozyskanie sojuszników wśród nauczycieli, którzy jako goście specjalni samorządowego Dream Teamu zagrają ze zwycięską klasą w dwa ognie, a Społeczna Rada Rodziców ufunduje Mega Niespodziankę .
  4. Na roboczym zebraniu samorządu poinformowanie przedstawicieli wszystkich klas o idei Super Akcji, jej celach i zamierzeniach oraz zachęcenie do jak najliczniejszego udziału w planowanym wydarzeniu.

Organizatorzy i uczestnicy:

Organizatorami Super Akcji były „nowe” władze Samorządu Od Kusego wraz z przedstawicielem Sekcji ds. Życia Kulturalnego i Rozrywkowego (5 osób). Na potrzeby akcji przyjęli oni funkcję Super Aniołków Wesołków i byli odpowiedzialni za przeprowadzenie jednego z poziomów gry szkolnej. Ich nazwy wzięły się od samorządowych funkcji, do których dopasowane było hasło przewodnie. Level 1 – Kultura (hasło: Sztuka), Level 2 – Ministerka Finansów (hasło: Wiedza), Level 3 – Sekretarz SU (hasło: Prawo), Level 4 – Zastępca Szefa (hasło: Wolność), Level 5  – Arcymistrz SU (hasło: Władza). Natomiast etap finałowy gry terenowej w postaci konkursu wiedzy pt. Wielka Tajemnica Szkoły AD 2018 został opracowany przy współpracy z ubiegłorocznymi absolwentami samorządu, którzy postanowili wesprzeć nasze działania. Ze względu na zaplanowaną formę akcji mógł w niej wziąć udział każdy uczeń szkoły (były konkurencje indywidualne, drużynowe, a także o charakterze klasowym). Wystarczyło tylko zalogować udział danej klasy u Opiekuna samorządu i odebrać specjalną kartę do zapisywania informacji i rozwiązywania kolejnych zadań.

Najważniejsze informacje organizacyjne  – podczas kolejnych dni akcji na tablicy Samorządu U Kusego z samego rana pojawiał się autoportret (w formie emotikonu) jednej osoby z władz samorządu. Jego imię i nazwisko było zapisane specjalnym szyfrem (np. harcerską czekoladką, szyfrem cezara, alfabetem morsa czy zagadkowym rebusem). Na Samorządowej Tablicy Szyfrów znajdowały się natomiast podpowiedzi jak rozszyfrować dane osobowe Aniołka Wesołka. Następnie uczestnicy gry mieli za zadanie odszukać na terenie szkoły danego przedstawiciela samorządu, od którego otrzymywali Super Zagadkę (dla każdej klasy była inna) oraz Magiczną Literę.

Eliminacje – gra terenowa:

  1. W tej części Super Akcji startowały trzyosobowe reprezentacje klas, które zadeklarowały zainteresowanie poznaniem Wielkiej Tajemnicy Szkoły (za swój sukces uważamy fakt, że do gry zgłosili się przedstawiciele wszystkich klas!)
  2. Opracowane przez organizatorów podpowiedzi – emotikony umieszczane prezentowały władze Samorządu Od Kusego w roli „Aniołów Wesołków” (bonusem były tzw. ciekawe cytaty przygotowane przez organizatorów).
  3. Zasady akcji zostały tak przygotowane, że można było się do niej włączyć w każdym dniu gry – z tym, że uczestnicy, którzy rozpoczęli ją „później” musieli uzupełnić zaległe zadania w celu zaliczenia poprzednich poziomów.
  4. Jak się okazało wiele radości sprawiało uczestnikom gry odszyfrowanie imienia i nazwiska Aniołka Wesołka. Niemałym wyzwaniem było potem odnalezienie go na terenie szkoły, aby uzyskać ważne informacje konkursowe.
  5. Zasady Super Akcji wymagały od uczestników systematyczności przy wykonywaniu zadań oraz wytrwałości w poszukiwaniu samorządowych Bohaterów (jednak dzięki temu mogliśmy się poczuć jak ktoś bardzo wyjątkowy.
  6. Z uzyskanych przez uczestników Magicznych Liter należało ułożyć hasło główne, czyli SKARB. W celu uatrakcyjnienia rywalizacji poszczególne klasy miały za zadanie wykonać zespołowo plakat inspirowany prawami dziecka.

Etap finałowy – konkurs wiedzy.

25 stycznia (czwartek) w ustalonym terminie w szkolnej „samorządówce” spotkały się reprezentacje klas, które sumienie zbierały materiały pomocnicze dotyczące Wielkiej Tajemnicy Szkoły. Test wiedzy składał się z czterech części tematycznych: Samorząd Uczniowski i jego rola w organizacji życia szkoły, Pół żartem, pół serio o codziennych obowiązkach szkolnych ucznia, Gdzie to jest, czyli najważniejsze miejsca w szkole oraz Mądry uczeń po szkodzie, czyli jak bronić swoich praw w szkole. Jak stwierdzili na koniec uczestnicy gra terenowa i sam konkurs poszerzył ich wiedzę na temat znaczenia Samorządu Od Kusego jako inicjatora różnych akcji na terenie szkoły. Pokazał również, że przedstawiciele władz samorządu mogą być ich sojusznikiem w regulaminowym  rozwiązywaniu różnych nieporozumień i konfliktów (np. z nauczycielami lub dyrekcją).

Nagrodą dla zwycięskiej klasy, która w ogólnej klasyfikacji zdobyła najwięcej punktów za poszczególne  konkurencje konkursowe, jest możliwość rozegrania meczu w siatkówkę lub dwa ognie ze szkolnym Dream Teamem, czyli połączoną reprezentacją Samorządu Od Kusego i Nauczycieli. Natomiast Społeczna Rada Rodziców ufundowała nagrodę pieniężną, którą będzie można wykorzystać na dofinansowanie integracyjnego wyjścia, np. na klasowy Bowling Cup czy małe co nieco. Ale tak naprawdę zwycięzcą został każdy uczestnik, który wziął udział w Super Akcji.(Za)poznanie na żywo Samorządu Od Kusego oraz utrwalenie wiedzy na temat praw i obowiązków uczniowskich na pewno jescze nie raz będzie przydatne w różnych sytuacjach szkolnych.

Na podsumowanie – dogrywka.

Jest takie przysłowie angielskie, że ludzi najlepiej poznaje się podczas dalekiej podróży albo podczas gry w szachy. Dlatego w celu jeszcze bliższej integracji i zapoznania się z władzami Samorządu Od Kusego zorganizowaliśmy Super Turniej Gier Planszowych pod hasłem „Solidarność”. Ta część Super Akcji była związana z pomysłem, aby założyć w szkole Klub Gier Planszowych. Uczestnicy spotkania nie tylko sympatycznie spędzili czas na arenie różnych gier planszowych (np. warcaby, scrabble, double itp.), ale także z radością przyjęli informację o organizacji cotygodniowych spotkań tego typu. Będzie to wspaniała okazja nie tylko do integracji, ale także rozmów na temat bieżącej działalności samorządu. A wszystko to w myśl  hasła „Nic o nas bez nas”, bo jak powszechnie wszystkim wiadomo razem możemy więcej!

ZOBACZ TAKŻE

Start

Nasze następne spotkanie odbyło się 21 marca 2918r.i  polegało ono już na pracy z młodzieżą. Pomagamy 5 młodych ludzi miedzy 12 a 18 rokiem życia. Pomoc jest związana głównie z przedmiotami ścisłym jednak nie tylko. Żaden przedmiot nie […]

Zdrowe czwartki w Jedenastce

W miesiącu październiku, w Jedenastce co tydzień odbywały się „zdrowe czwartki”. Klasy w kolejności ustalonej przez samorząd szkolny, przygotowywały zdrowe posiłki- kanapki, owoce, warzywa, by móc później podzielić się nimi z całą społecznością szkolną. W każdym tygodniu jedna […]

Super Akcja PatrioTYzm: podaj dalej

Jak każdego roku maj to miesiąc bardzo ważny dla każdego Polaka, w którym na różne sposoby możemy okazać swój patriotyzm. Z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja organizowane są uroczyste apele, spotkania, imprezy okolicznościowe połączone często ze śpiewograniem itp. […]

DEBATY OKSFORDZKIE W NASZEJ SZKOLE

Nic o nas bez nas – promocja praw i obowiązków ucznia – SUPER-AKCJA „Debata Oksfordzka”. Uczestnicy: uczniowie klas 4-6 (test wiedzy o prawach i obowiązkach uczniów na podstawie statutu), uczniowie klas 7 i II-III gimnazjum (debaty na temat […]

Superakcja Maj!

  Kategoria: TAK DLA KULTURY, czyli wydarzenie o charakterze artystycznym. W dniach 23, 24, 25 maj 2018 zrealizowaliśmy akcję, której celem było zaakcentowanie kultury w sieci. Wyrażenie w artystyczny sposób emocji związanych z cyberprzemocą. Samorząd Uczniowski zaprosił pana […]

Zbiórka charytatywna dla uczennicy – serce na dłoni

„Mam na imię Paulina i jestem uczennicą XIII Liceum Ogólnokształcącego.  Choruję na nowotwór złośliwy kości krzyżowej i miednicy. Leczę się od listopada 2014 roku i przeszłam kilka skomplikowanych operacji. Przez chorobę mam problemy z chodzeniem, a leki i […]

Drugi dzień warsztatów

Za nami drugi, ostatni dzień naszego projektu. 27 marca 2018 roku ponownie odwiedziłyśmy Szkołę Podstawową nr 47, aby zaprezentować przygotowane wcześniej prezentacje o pełnej endemitów Australii oraz o bogatych kulturowo i przyrodniczo Chinach. Podczas obu naszych wystąpień dzieci były bardzo aktywne, […]

SUPER AKCJA – „Szlachetna Paczka” – kategoria: Serce na dłoni...

SUPER AKCJA – „Szlachetna Paczka” – kategoria: Serce na dłoni SZLACHETNA PACZKA, to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów społecznych w Polsce. Jej celem jest pomoc rodzinom w potrzebie. Akcja jest bardzo przemyślana, a nawet zasługuje na tytuł […]

SAMORZĄD OD KUSEGO

„Trzeba wiedzieć kiedy i jak na scenę wejść NIEPOKONANYM, wśród zwyczajności lśniąc jak diament, być ARCYMISTRZEM!” OGÓLNOSZKOLNE WYBORY PRZEWODNICZĄCEGO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO GIMNAZJUM NR 47. Protokół wyników wyborów. Dzień i miejsce przeprowadzenia wyborów: 27 STYCZNIA 2017 r. (PIĄTEK) GIMNAZJUM […]

SUPERAKCJA SPORT TO ZDROWIE – „KRAINA LODU…”

SUPERAKCJA  SPORT TO ZDROWIE – „KRAINA LODU…”   Dnia 29 stycznia, w poniedziałek, o godzinie 12:30, grupa uczniów z naszej szkoły wybrała się na łyżwy, na otwarte lodowisko, na Placu Wolnica. Wyjście na lodowisko planowaliśmy dużo wcześniej. Sam […]