NOWE!

(za)Poznaj Samorząd Od Kusego!

Czy jesteście zainteresowani poznaniem Wielkiej Tajemnicy Szkoły? Kto jest kim w Samorządzie Od Kusego? W jaki sposób możecie realizować swoje marzenia? Co zrobić kiedy wasze uczniowskie prawa są łamane? Czy pamiętacie o swoich codziennych szkolnych obowiązkach? Na te pytania miała odpowiedzieć styczniowa Super Akcja, której głównym celem było ukazanie roli i znaczenia samorządu jako reprezentanta całej społeczności uczniowskiej. Bo samorząd ma być sojusznikiem przy realizacji niekiedy szalonych pomysłów uczniowskich, inicjatorem między klasowych działań integracyjnych, ale też strażnikiem szkolnego regulaminu. A wszystko to pod hasłem: „Korzystaj z tego co możesz, pamiętaj o tym co musisz!”.

Temat: „(za)Poznaj Samorząd Od Kusego!”.

Kategoria konkursowa:  Nic o nas bez nas, czyli promocja praw i obowiązków ucznia.

Forma działań: gra terenowa (tzw. podchody), konkurs wiedzy o szkole, turniej gier planszowych.

Termin: 15 – 26 stycznia 2018 r.

Miejsce: wybrane sale lekcyjne, korytarze szkolne, inne ciekawe i (nie)typowe miejsca itp.

Zadania samorządu:

  1. Opracowanie idei i formy Super Akcji oraz szczegółowego terminarza działań, kryteriów oceniania zadań, zaplanowanie i samodzielne stworzenie różnorodnych materiałów potrzebnych do jej realizacji.
  2. Ustalenie zasad uczestnictwa poszczególnych klas w realizowanym projekcie (ze względu na rozbudowaną formę działań wymagało to od nas  ogromnej precyzji organizacyjnej i dużej kreatywności).
  3. Pozyskanie sojuszników wśród nauczycieli, którzy jako goście specjalni samorządowego Dream Teamu zagrają ze zwycięską klasą w dwa ognie, a Społeczna Rada Rodziców ufunduje Mega Niespodziankę .
  4. Na roboczym zebraniu samorządu poinformowanie przedstawicieli wszystkich klas o idei Super Akcji, jej celach i zamierzeniach oraz zachęcenie do jak najliczniejszego udziału w planowanym wydarzeniu.

Organizatorzy i uczestnicy:

Organizatorami Super Akcji były „nowe” władze Samorządu Od Kusego wraz z przedstawicielem Sekcji ds. Życia Kulturalnego i Rozrywkowego (5 osób). Na potrzeby akcji przyjęli oni funkcję Super Aniołków Wesołków i byli odpowiedzialni za przeprowadzenie jednego z poziomów gry szkolnej. Ich nazwy wzięły się od samorządowych funkcji, do których dopasowane było hasło przewodnie. Level 1 – Kultura (hasło: Sztuka), Level 2 – Ministerka Finansów (hasło: Wiedza), Level 3 – Sekretarz SU (hasło: Prawo), Level 4 – Zastępca Szefa (hasło: Wolność), Level 5  – Arcymistrz SU (hasło: Władza). Natomiast etap finałowy gry terenowej w postaci konkursu wiedzy pt. Wielka Tajemnica Szkoły AD 2018 został opracowany przy współpracy z ubiegłorocznymi absolwentami samorządu, którzy postanowili wesprzeć nasze działania. Ze względu na zaplanowaną formę akcji mógł w niej wziąć udział każdy uczeń szkoły (były konkurencje indywidualne, drużynowe, a także o charakterze klasowym). Wystarczyło tylko zalogować udział danej klasy u Opiekuna samorządu i odebrać specjalną kartę do zapisywania informacji i rozwiązywania kolejnych zadań.

Najważniejsze informacje organizacyjne  – podczas kolejnych dni akcji na tablicy Samorządu U Kusego z samego rana pojawiał się autoportret (w formie emotikonu) jednej osoby z władz samorządu. Jego imię i nazwisko było zapisane specjalnym szyfrem (np. harcerską czekoladką, szyfrem cezara, alfabetem morsa czy zagadkowym rebusem). Na Samorządowej Tablicy Szyfrów znajdowały się natomiast podpowiedzi jak rozszyfrować dane osobowe Aniołka Wesołka. Następnie uczestnicy gry mieli za zadanie odszukać na terenie szkoły danego przedstawiciela samorządu, od którego otrzymywali Super Zagadkę (dla każdej klasy była inna) oraz Magiczną Literę.

Eliminacje – gra terenowa:

  1. W tej części Super Akcji startowały trzyosobowe reprezentacje klas, które zadeklarowały zainteresowanie poznaniem Wielkiej Tajemnicy Szkoły (za swój sukces uważamy fakt, że do gry zgłosili się przedstawiciele wszystkich klas!)
  2. Opracowane przez organizatorów podpowiedzi – emotikony umieszczane prezentowały władze Samorządu Od Kusego w roli „Aniołów Wesołków” (bonusem były tzw. ciekawe cytaty przygotowane przez organizatorów).
  3. Zasady akcji zostały tak przygotowane, że można było się do niej włączyć w każdym dniu gry – z tym, że uczestnicy, którzy rozpoczęli ją „później” musieli uzupełnić zaległe zadania w celu zaliczenia poprzednich poziomów.
  4. Jak się okazało wiele radości sprawiało uczestnikom gry odszyfrowanie imienia i nazwiska Aniołka Wesołka. Niemałym wyzwaniem było potem odnalezienie go na terenie szkoły, aby uzyskać ważne informacje konkursowe.
  5. Zasady Super Akcji wymagały od uczestników systematyczności przy wykonywaniu zadań oraz wytrwałości w poszukiwaniu samorządowych Bohaterów (jednak dzięki temu mogliśmy się poczuć jak ktoś bardzo wyjątkowy.
  6. Z uzyskanych przez uczestników Magicznych Liter należało ułożyć hasło główne, czyli SKARB. W celu uatrakcyjnienia rywalizacji poszczególne klasy miały za zadanie wykonać zespołowo plakat inspirowany prawami dziecka.

Etap finałowy – konkurs wiedzy.

25 stycznia (czwartek) w ustalonym terminie w szkolnej „samorządówce” spotkały się reprezentacje klas, które sumienie zbierały materiały pomocnicze dotyczące Wielkiej Tajemnicy Szkoły. Test wiedzy składał się z czterech części tematycznych: Samorząd Uczniowski i jego rola w organizacji życia szkoły, Pół żartem, pół serio o codziennych obowiązkach szkolnych ucznia, Gdzie to jest, czyli najważniejsze miejsca w szkole oraz Mądry uczeń po szkodzie, czyli jak bronić swoich praw w szkole. Jak stwierdzili na koniec uczestnicy gra terenowa i sam konkurs poszerzył ich wiedzę na temat znaczenia Samorządu Od Kusego jako inicjatora różnych akcji na terenie szkoły. Pokazał również, że przedstawiciele władz samorządu mogą być ich sojusznikiem w regulaminowym  rozwiązywaniu różnych nieporozumień i konfliktów (np. z nauczycielami lub dyrekcją).

Nagrodą dla zwycięskiej klasy, która w ogólnej klasyfikacji zdobyła najwięcej punktów za poszczególne  konkurencje konkursowe, jest możliwość rozegrania meczu w siatkówkę lub dwa ognie ze szkolnym Dream Teamem, czyli połączoną reprezentacją Samorządu Od Kusego i Nauczycieli. Natomiast Społeczna Rada Rodziców ufundowała nagrodę pieniężną, którą będzie można wykorzystać na dofinansowanie integracyjnego wyjścia, np. na klasowy Bowling Cup czy małe co nieco. Ale tak naprawdę zwycięzcą został każdy uczestnik, który wziął udział w Super Akcji.(Za)poznanie na żywo Samorządu Od Kusego oraz utrwalenie wiedzy na temat praw i obowiązków uczniowskich na pewno jescze nie raz będzie przydatne w różnych sytuacjach szkolnych.

Na podsumowanie – dogrywka.

Jest takie przysłowie angielskie, że ludzi najlepiej poznaje się podczas dalekiej podróży albo podczas gry w szachy. Dlatego w celu jeszcze bliższej integracji i zapoznania się z władzami Samorządu Od Kusego zorganizowaliśmy Super Turniej Gier Planszowych pod hasłem „Solidarność”. Ta część Super Akcji była związana z pomysłem, aby założyć w szkole Klub Gier Planszowych. Uczestnicy spotkania nie tylko sympatycznie spędzili czas na arenie różnych gier planszowych (np. warcaby, scrabble, double itp.), ale także z radością przyjęli informację o organizacji cotygodniowych spotkań tego typu. Będzie to wspaniała okazja nie tylko do integracji, ale także rozmów na temat bieżącej działalności samorządu. A wszystko to w myśl  hasła „Nic o nas bez nas”, bo jak powszechnie wszystkim wiadomo razem możemy więcej!

ZOBACZ TAKŻE

Wielkie nocne pakowanie- Szkoła się bawi, czyli integracja środowiska szkolnego.

Wielkie nocne pakowanie To był pracowity dzień i jeszcze bardziej pracowita (pół)noc. Zaczęło się od zakupów w Galerii Bronowice: kupiliśmy dużo wstążek,  papieru do pakowania prezentów i upominków dla dzieci w szpitalu w Prokocimiu oraz dla rodziny, którą […]

Młody Obywatel – Wyspiański w VIII LO

Młody Obywatel – Wyspiański w VIII LO Zapewne gdyby spytać, czym jest patriotyzm, większość z nas odpowiedziałaby, że jest to postawa oparta na miłości i szacunku do własnego kraju i jego tradycji. Oczywiście nie byłoby w takiej definicji […]

NIECH SIĘ ŚWIĘCI!!!

Z początkiem września zaczęła się nowa karta w historii szkoły na os. Kolorowym 29. Zostaliśmy Szkołą Podstawową z pięcioma oddziałami byłego już Gimnazjum nr 48 – łącznie 112 uczniów. Dlatego postanowiliśmy na początek roku uczcić wszystkie możliwe okazje […]

Nasze miejsce na Ziemi – Dzień seniora oraz warsztaty z dziećmi

Pierwszy  miesiąc 2018 roku w naszej szkole nie mógł zakończyć się bez żadnych sprzyjających naszemu środowisku  działań.  31 stycznia był dla Samorządu Szkolnego wyjątkowo pracowity. W tym dniu skupiliśmy się na dwóch wyjątkowych akcjach.   Zebraliśmy dość sporą […]

„Młodzież Kombatantom” – grudniowa „superakcja” Zespołu...

Nazwa- „Młodzież Kombatantom” Szkoła- Zespół Szkół Elektrycznych nr 2 Miesiąc- grudzień 2017 Kategoria wydarzenia- „Serce na dłoni” Przygotowanie grudniowej superakcji wymagało od nas wiele czasu i przygotowań. Na zebraniu samorządu w listopadzie zastanawiając się dla kogo zorganizować pomoc […]

Grudzień dla pierwszaków

Jako że 5 grudnia jest Międzynarodowym Dniem Wolontariusza, zdecydowaliśmy z Samorządem Uczniowskim, że w tym miesiącu nasza SUPER-AKCJA wpisze się w kategorię: „SERCE NA DŁONI, CZYLI AKCJA, WYDARZENIE O CHARAKTERZE CHARYTATYWNYM”.   Grudzień w naszej szkole jest zdecydowanie miesiącem wzmożonych […]

Szkoła bawi, czyli integracja środowiska szkolnego

„Mikołajkowa noc w Szesnastce” W ramach grudniowej akcji podjęliśmy się integracji środowiska szkolnego. Naszym celem była integracja społeczności uczniowskiej, nauczycieli i Dyrekcji. Pomysł jaki przyszedł nam do głowy był związany z dniem „mikołajek”, które co roku jako samorząd […]

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO   Dnia 16.10 rozpoczęła się rywalizacja. „Walka” o tytuł i miano Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego XIII Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte. Już w poniedziałek (16.10) swoją kampanię wyborczą rozpoczęło trzech kandydatów:   Mateusz Kołodziejczyk z […]

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Sprawozdanie z przebiegu wyborów do Samorządu Uczniowskiego z dn. 15 IX 2017r. Spotkanie z kandydatami oraz oficjalne rozpoczęcie kampanii wyborczej rozpoczęło się 8 IX 2017r. Na liście wyborczej pojawiły się dwa nazwiska. Harmonogram głosowania został podany do wiadomości […]

Obchody Święta Niepodległości w Chemiku

11 dzień listopada to data najważniejszego w Polsce święta o charakterze państwowym. To właśnie 11.11.1918 roku Polska odzyskała niepodległość.Po 123 latach staliśmy się znów wolnym państwem. Uważamy, że im więcej mówi się o tym wydarzeniu, tym większa jest […]