NOWE!

I TY MOŻESZ ZOSTAĆ SUPERBOHATEREM – SUPER-AKCJA

Nasze miejsce na Ziemi, czyli samorząd na rzecz społeczności lokalnej. – SUPER-AKCJA „I TY MOŻESZ ZOSTAĆ SUPERBOHATEREM”

Termin: 5 stycznia 2018r.

Miejsce: sala gimnastyczna SP nr 12

Uczestnicy: uczniowie klas 4-6, 7 i II-III gim.

Organizatorzy: Rada Uczniowska

Wpisaliśmy tę SUPER-AKCJĘ jako akcję pt. „Nasze miejsce na Ziemi, czyli samorząd na rzecz społeczności lokalnej”, ponieważ to co samorząd szkoły chciał przekazać uczniom za pomocą tej akcji, jest ważnym elementem życia każdego człowieka na Ziemi. Zawsze się zastanawiamy czy pomaganie ma jakiś większy sens. Myślimy, że pomoc nic nam nie daje, że jest nieważna i nie trzeba pomagać. Jednak umiejętność pomocy i czerpania z niej radości jest bardzo trudna, ale gdy już ją opanujemy, widząc radość innych ludzi z tego co dla nich zrobiliśmy, od razu robi się cieplej na sercu. Działanie na rzecz społeczności lokalnej to chociażby ustąpienie miejsca starszej osobie w tramwaju. Nie każdy musi być wielkim wolontariuszem i pomagać wszystkim często na siłę, ale każdy powinien starać się aby świat, w którym żyjemy był lepszy, oraz aby wszystkim było w nim dobrze.

5 stycznia w naszej szkole obchodzony był Dzień Superbohatera. Celem akcji było pokazanie uczniom, że każdy człowiek może być bohaterem, jeśli tylko chce; pomagać bowiem można wszędzie i na różne sposoby. Nawiązywaliśmy w ten sposób do działań krakowskiego ZIKiT-u, który promuje w środkach komunikacji miejskiej bohatera na co dzień.

Prawie wszystkie klasy przygotowały swoje wizje superbohaterów. Każda klasa jednak propagowała co innego: pomaganie ludziom, ustępowanie miejsca w tramwajach, autobusach, ratowanie innych, zdrową żywność, pomaganie sobie itd.

I miejsce w klasach 4-6 zajęła klasa 4b, która przygotowała autobus – prawdziwym bohaterem okazał się ten, który ustąpił miejsca. 5a miała film w odcinkach, a 5c pokazała, jak dyrektor przyjmował do szkoły superbohaterów i jak zwykły uczeń wykazał się cywilną odwagą. Wśród klas siódmych i gimnazjalnych najbardziej spodobała się wszystkim interpretacja klasy IIIB, która pokazała SUPERCoucha, pomagającego radzić sobie ze stresem, nadmiarem obowiązków, lenistwem… II miejsce zajęła klasa IIID, która wymyśliła SUPERChoinkę stojącą na straży środowiska naturalnego. III miejsce ex aequo zajęły klasy 7b i 7c, które pokazały odpowiednio SUPERBohatera na co dzień i SUPERBohatera promującego zdrowy styl życia.

Akcja miała na celu pokazanie, że superbohaterem może być każdy, a nawet najmniejszy uczynek na rzecz dobra innych (ogółu) jest superbohaterstwem. Superbohater to nie ten w super-stroju, ale ten co nie boi się szerzyć dobra i nie wstydzi się tego.

Wszyscy udowodnili, że herosi obecni są nie tylko w mitach i popkulturze, ale przede wszystkim żyją obok nas. I najważniejsze, każdy z nas może być superbohaterem.

Akcja wszystkim bardzo się spodobała, i mamy nadzieję, że podobne będą organizowane częściej.

 

Wyniki (scenki o superbohaterze)

klasy 4-6                     klasy 7. i II-III GIM

I miejsce – 4b                                 IIIB

II miejsce – 5a                                IIID

III miejsce – 5c                               7b, 7c

Wyniki (prezentacja stroju)

klasy 4-6                     klasy 7. i II-III GIM

I miejsce – 4b                                 IIIB

II miejsce – 5b                                7b

III miejsce – 5a                               IID

ZOBACZ TAKŻE

„Nic o Nas bez Nas” – promocja praw i obowiązków ucznia

   „Nic o Nas bez Nas” – promocja praw i obowiązków ucznia Dnia 9.11.2017 tj. we czwartek w XIII Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie odbył się konkurs zorganizowany przez Samorząd Uczniowski pt. „Znam prawa i obowiązki […]

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO   Dnia 16.10 rozpoczęła się rywalizacja. „Walka” o tytuł i miano Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego XIII Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte. Już w poniedziałek (16.10) swoją kampanię wyborczą rozpoczęło trzech kandydatów:   Mateusz Kołodziejczyk z […]

Bal Piórnika 2017

Tradycyjnie październik to miesiąc w którym po wcześniejszym, oficjalnym pasowaniu klas pierwszych, Samorząd Uczniowski zorganizował uroczyste powitanie pierwszoklasistów, zabawę integracyjną zwaną „ Balem Piórnika”. Przygotowania do tej imprezy trwały tydzień. Nad całością czuwała Pani Joanna Zima. Kilkoro uczniów […]

Tolerancja w Elektryku

Pierwsze zebranie Rady Samorządu w Styczniu poświęciliśmy na omówienie zadań i akcji SLM. W czasie dyskusji doszliśmy do wniosku, że w zmieniającym się dzisiaj środowisku Nowej Huty, gdzie zamieszkuje coraz więcej obcokrajowców, oraz w zmieniającym się środowisku naszej […]

Wybory do Samorządu Uczniowskiego w PIĘTNASTCE.

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W XV LO W KRAKOWIE   Wybory do Samorządu Uczniowskiego to w naszej szkole bardzo ważne  wydarzenie. To czas dokonywania zmian i podejmowania trudnych decyzji, które wpłyną na naszą przyszłość. To okres  ciężkiej pracy, […]

Nasze prawa, ważna sprawa

Styczeń jest miesiącem podsumowań i nowości. Wtedy właśnie zaczyna się nowy rok, dla niektórych nowy początek. Nasz samorząd również chciał spróbować czegoś nowego i znów zaskoczyć całą szkołę. Celem była również integracja samorządów klasowych, a przede wszystkim organizacja SUPER-Akcji […]

Super Akcja Święto Niepodległości w ZSM nr 1

Super Akcja Samorządu Uczniowskiego ZSM nr1 – listopad 2017r. Super Akcja, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne   Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie przygotował obchody 99 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tym celu […]

(za)Poznaj Samorząd Od Kusego!

Czy jesteście zainteresowani poznaniem Wielkiej Tajemnicy Szkoły? Kto jest kim w Samorządzie Od Kusego? W jaki sposób możecie realizować swoje marzenia? Co zrobić kiedy wasze uczniowskie prawa są łamane? Czy pamiętacie o swoich codziennych szkolnych obowiązkach? Na te […]

Impreza z okazji Halloween

Samorząd Szkolny zorganizował imprezę z okazji święta Halloween, która odbyła się 27 października 2017 roku. Zabawa trwała od 17:00 do 20:00 i odbyła się w świetlicy szkolnej. W przygotowaniach wzięło udział dziesięciu uczniów i siedmiu nauczycieli. Członkowie samorządu […]

AKCJE CHARYTATYWNE

SUPER-AKCJA: AKCJE CHARYTATYWNE 2017/2018r. Kategoria konkursowa: Serce na dłoni, czyli akcja, wydarzenie o charakterze charytatywnym. W naszej szkole co roku organizowana jest duża ilość przeróżnych akcji o charakterze charytatywnym, poczynając od zwykłych zbiórek pieniędzy, jedzenia…, a kończąc na […]