NOWE!

Porozmawiajmy o nas wspólnie! – Promocja praw i obowiązków ucznia w Jedenastce

  1. Prawa i obowiązki uczniów to bardzo ważny temat. W niektórych szkołach poruszany jest bardzo często, w innych trochę rzadziej, przez założenie, iż uczniowie swoje prawa znają. Tymczasem bywa różnie- czasami uczniowie zakładają, że wszystko wiedzą, czasami nie chcą słuchać. Samorząd XI LO postanowił więc wyjść z inicjatywą pewnego wydarzenia, które miało na celu uświadomienie uczniów o ich prawach i obowiązkach, wysłuchanie ich potrzeb a także sugestii. 

W dniu 26.01.2018r. odbyły się warsztaty dotyczące praw i obowiązków ucznia. Samorząd Uczniowski XI LO zebrał kilka interesujących punktów statutu oraz regulaminu szkoły, zadbał o miejsce i udokumentowanie wydarzenia. Wcześniej poinformowane samorządy klasowe klas pierwszych i drugich, przybyły tłumnie na spotkanie.

Omówiliśmy między innymi punkty regulaminu dotyczące wyglądu uczniów (mocny makijaż, nakrycia głowy), a także nagród za wzorową frekwencję. Po przeczytaniu i krótkim wyjaśnieniu każdego punktu, uczestnicy warsztatów mieli możliwość wypowiedzenia się na dany temat. Dodatkowo, poruszyliśmy bardzo ważną kwestię wzajemnego szacunku uczniów oraz nauczycieli.

Po omówieniu przygotowanych punktów, przyszedł czas na „wolne wnioski”. Każdy uczestnik mógł poruszyć dowolny temat z pola praw i obowiązków ucznia. Wysłuchaliśmy również sugestii na temat funkcjonowania uczniów w szkole, co było doskonałą wskazówką, czego uczniowie oczekują i potrzebują. Trójki klasowe chętnie i aktywnie uczestniczyły w dyskusji.

Zajęcia zostały wymyślone i zorganizowane przed Samorząd Uczniowski, a poprowadzone przez Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego- Dominikę Sysło oraz Rzecznika Praw Ucznia- Eugeniusza Diaczkowa. W spotkaniu wzięło udział 30 osób. Za dokumentację wydarzenia odpowiadał Koordynator mediów- Aleksandra Buczek.

Zajęcia uświadomiły uczniów o kilku istotnych punktach regulaminu szkoły, a także pozwoliły wypowiedzieć się na nurtujące ich tematy, a nam pozwoliły dowiedzieć się, czego uczniowie oczekują. Warsztaty przebiegły w przyjemnej atmosferze, między innymi dlatego, że mogliśmy porozmawiać jako uczniowie z uczniami- będąc w tej samej sytuacji mogliśmy wspólnie poruszyć ważne tematy.

 

Jakiś czas temu postanowiliśmy nagrać również film o prawach i obowiązkach ucznia, a główną rolę sędziego zagrał Rzecznik Praw i obowiązków Ucznia- Eugeniusz Diaczkow. Za nagranie odpowiedzialna była koordynator mediów- Aleksandra Buczek.

ZOBACZ TAKŻE

Serce na dłoni – superakcja VIII LO W tym miesiącu w VIII LO odbył się Dzień Wolontariatu współorganizowany przez Samorząd i Wolontariat Ósemki. Podczas wydarzenia prezenytotowany był film i prezentacje podsumowujące działalność Wolontariatu. Odbyły się koncerty, nauka pierwszej […]

SUPER AKCJA – „Szlachetna Paczka” – kategoria: Serce na dłoni...

SUPER AKCJA – „Szlachetna Paczka” – kategoria: Serce na dłoni SZLACHETNA PACZKA, to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów społecznych w Polsce. Jej celem jest pomoc rodzinom w potrzebie. Akcja jest bardzo przemyślana, a nawet zasługuje na tytuł […]

Tak dla Kultury, czyli wydarzenie o charakterze artystycznym

W  marcu postanowiliśmy zorganizować wydarzenie o charakterze artystycznym. Nasze plany skoncentrowały się wokół postaci naszego patrona Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Podczas pierwszego zebrania samorządu zapadła decyzja o organizacji święta naszego patrona. Ustaliliśmy termin na 22 marca i rozdzieliliśmy zadania. […]

Być jak Lajkonik na sportowo!

Zgodnie z założeniami kwietniowa super akcja miała być najważniejszym przedsięwzięciem organizacyjnym Samorządu Od Kusego w bieżącym roku szkolnym. Całość projektu związana była z organizacją ceremonii otwarcia Międzynarodowego Turnieju Piłki Ręcznej o Puchar Lajkonika. Zawody sportowe organizuje jak co […]

SUPER AKCJA: Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne...

SUPER AKCJA: Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne. http://tssp.krakow.pl/liceum/10327/ Minęły dopiero dwa miesiące roku szkolnego, a w naszym liceum odbyło się już kilka ważnych wydarzeń promujących postawy patriotyczne i obywatelskie. Pierwszym z nich były tajne, demokratyczne […]

„Nic o nas bez nas” – to hasło przeświecało nam podczas realizacji październikowej su...

Październik postanowiliśmy poświęcić na zapoznanie kolegów i koleżanek z prawami ucznia, oraz zasadami panującymi w naszej szkole. Nasze działania zostały podjęte w kilku wymiarach. Zorganizowaliśmy spotkanie członków samorządu z Dyrekcją Liceum, podczas którego omawialiśmy między innymi ważne sprawy […]

Nowohucki Festiwal Samorządowy

Temat przewodni: Nowohucki Festiwal Samorządowy „Szybciej, wyżej, dalej, ale razem” Cel ogólny: kreowanie i wzmacnianie postaw prospołecznych i obywatelskich młodzieży. Cel szczegółowy: samorządowa integracja (wydarzenie promujące zdrowy styl życia) Motto: ”Wolność, kocham i rozumiem, wolności, oddać nie umiem […]

Misja: uśmiech

29.01.2018 roku doszło do wydarzenia, na którą czekała cała nasza szkoła. Od grudnia chcieliśmy zrealizować nasz plan… a było to tak…   Naszą misją- bo tak pozwoliliśmy nazwać naszą akcję- było zebranie uzdolnionej artystycznie  młodzieży z ZSCh. Kiedy […]

„WITAJ, MAJOWA JUTRZENKO…”

Jak tradycja w naszej szkole nakazuje, ważne daty się u nas świętuje! Zgodnie z tą dewizą Samorząd Uczniowski zorganizował dla całej szkoły dnia 27 kwietnia apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, który był jednocześnie SUPER-Akcją w kategorii „Młody […]

Pierwsze spotkanie projektowe

18.01.2018r. spotkałyśmy się w celu zdiagnozowania problemu, występującego w najbliższym otoczeniu. Zauważyłyśmy brak zainteresowania muzyką klasyczną oraz brak wiedzy o kompozytorach.