NOWE!

Tolerancja w Elektryku

Pierwsze zebranie Rady Samorządu w Styczniu poświęciliśmy na omówienie zadań i akcji SLM. W czasie dyskusji doszliśmy do wniosku, że w zmieniającym się dzisiaj środowisku Nowej Huty, gdzie zamieszkuje coraz więcej obcokrajowców, oraz w zmieniającym się środowisku naszej szkoły, gdzie od bieżącego roku szkolnego sporą część społeczności szkolnej klas pierwszych stanowi młodzież z Ukrainy, gdzie spotykamy się na co dzień z różnymi zwyczajami  kulturowymi, religijnymi, i światopoglądowymi, potrzebujemy otwartej dyskusji na temat: „Inni to także my- bądźmy tolerancyjni”.  Dlatego na Styczeń wybraliśmy kategorię: „Nasze miejsce na ziemi – samorząd na rzecz społeczności lokalnej”. Akcja przebiegała w kilku etapach.  Dlatego na Styczeń wybraliśmy kategorię: „Nasze miejsce na ziemi – samorząd na rzecz społeczności lokalnej”. Akcja przebiegała w kilku etapach.

 Pierwszym zadaniem dla każdej klasy było przygotowanie plakatu przedstawiającego zrozumienie definicji tolerancji. Plakaty te zostały umieszczone na dużym bilbordzie przy głównym wejściu do szkoły. Etap drugi to opracowanie przez członków Samorządu Uczniowskiego scenariusza lekcji wychowawczej dla każdej klasy, na której wychowawca z młodzieżą omawiali zasady tolerancji na co dzień w szkole. Etap 3 to warsztaty o charakterze psychoedukacyjnym prowadzone przez liderów samorządu uczniowskiego przy współpracy Pani Pedagog w każdej klasie. Podczas warsztatów dyskutowaliśmy o wartościach uniwersalnych, poszanowaniu drugiego człowieka, jego odrębności, co do wyglądu zewnętrznego, np. koloru skóry, sposobu ubierania się, a także zwyczajów kulturowych, religii, przekonań. Również podjęliśmy temat akceptacji osób niepełnosprawnych i  nie wyodrębniania ich jako innych a równego ich traktowania.

Był to czas dyskusji i poznania jednej z cech ustroju demokratycznego, jaką jest tolerancja. Wynikiem warsztatów było opracowanie przez każdą grupę kodeksu zachowań tolerancyjnego obywatela.

Poszerzona wiedza w obszarze zachowań społecznych pozwoli nam, młodym ludziom, kontrolować nasz styl zachowań w interakcjach z innymi  i reagować na odmienność w lokalnej społeczności.  Rozumiemy, że nasza postawa wpływa na postawy innych, i jest to łańcuch wzajemnego oddziaływania.  Tak wypracowane definiowanie oddziaływania pokazuje, że jako samorząd uczniowski działamy na rzecz ludzi wokół nas.

W akcji udział wzięła całą społeczność szkolna, czyli 280 uczniów i 40 nauczycieli. Ale krąg naszego oddziaływania to wszyscy, z którymi będziemy wchodzić w relacje.

Czas przygotowania i realizacji akcji: miesiąc.

 

ZOBACZ TAKŻE

Wybory do Samorządu Uczniowskiego w PIĘTNASTCE.

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W XV LO W KRAKOWIE   Wybory do Samorządu Uczniowskiego to w naszej szkole bardzo ważne  wydarzenie. To czas dokonywania zmian i podejmowania trudnych decyzji, które wpłyną na naszą przyszłość. To okres  ciężkiej pracy, […]

„Manager w klasie” – Marcowa Superakcja!

Super akcja: Marzec 2018 – kategoria: „Nic o nas bez nas”. Na roboczym  zebraniu Rady Samorządu Uczniowskiego postanowiliśmy zorganizować super akcję w lutym w kategorii „Nic o nas bez nas” ze względu na zauważoną potrzebę wzmocnienia pozycji samorządów […]

Spotkanie 17.03.18r.

Dzisiejsze spotkanie odbyło się w nieludzkich, porannych godzinach. Przy wspólnym śniadaniu, skonfrontowałyśmy ze sobą, przygotowane wcześniej, materiały edukacyjne i dopracowałyśmy grę tematyczną dla dzieci. Tego dnia, naszym celem działań stały się urocze nagrody i niespodzianki przeznaczone dla najaktywniejszych uczestników warsztatów. Na […]

Wielkie nocne pakowanie- Szkoła się bawi, czyli integracja środowiska szkolnego.

Wielkie nocne pakowanie To był pracowity dzień i jeszcze bardziej pracowita (pół)noc. Zaczęło się od zakupów w Galerii Bronowice: kupiliśmy dużo wstążek,  papieru do pakowania prezentów i upominków dla dzieci w szpitalu w Prokocimiu oraz dla rodziny, którą […]

Spotkanie Samorządów

W poniedziałek 14 maja 2018 nasz Samorząd zapragnął zainaugurować Akcję „Krakowskie szkoły sadzą 100 drzew na 100 lecie Odzyskania Niepodległości”. Do udziału w tym doniosłym wydarzeniu zaprosiliśmy wszystkie szkoły biorące udział w Samorządowej Lidze Mistrzów oraz zaprzyjaźnione Szkoły […]

Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego

W dniu 6 października 2017r. odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego SP 105 oraz klas Gimnazjum 49. Nasz Zarząd SU stanowi 6 osób, które reprezentują klasy Gimnazjum oraz klasy Szkoły Podstawowej.   Przebieg i wyniki wyborów: W klasach […]

Grudzień dla pierwszaków

Jako że 5 grudnia jest Międzynarodowym Dniem Wolontariusza, zdecydowaliśmy z Samorządem Uczniowskim, że w tym miesiącu nasza SUPER-AKCJA wpisze się w kategorię: „SERCE NA DŁONI, CZYLI AKCJA, WYDARZENIE O CHARAKTERZE CHARYTATYWNYM”.   Grudzień w naszej szkole jest zdecydowanie miesiącem wzmożonych […]

Zbiórka charytatywna dla uczennicy – serce na dłoni

„Mam na imię Paulina i jestem uczennicą XIII Liceum Ogólnokształcącego.  Choruję na nowotwór złośliwy kości krzyżowej i miednicy. Leczę się od listopada 2014 roku i przeszłam kilka skomplikowanych operacji. Przez chorobę mam problemy z chodzeniem, a leki i […]

ZSCH pomaga

 Grudzień to czas świąteczny w Polsce. Od początku miesiąca obdarowujemy się różnymi prezentami. Jest to czas radosny i rodzinny. Dla ponad 1,5 miliona dzieci z Syrii to niestety krytyczny okres niepewności. Nie wiedzą, czy uda im się przetrwać […]

Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne.

Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne.   W miesiącu kwietniu samorząd uczniowski postanowił zająć się tematem tolerancji. Jako młodzi obywatele potraktowaliśmy temat bardzo poważnie! Rozpoczęliśmy od podstawowych ustaleń związanych z kampanią jak : określenie jej tematu, […]