NOWE!

Tolerancja w Elektryku

Pierwsze zebranie Rady Samorządu w Styczniu poświęciliśmy na omówienie zadań i akcji SLM. W czasie dyskusji doszliśmy do wniosku, że w zmieniającym się dzisiaj środowisku Nowej Huty, gdzie zamieszkuje coraz więcej obcokrajowców, oraz w zmieniającym się środowisku naszej szkoły, gdzie od bieżącego roku szkolnego sporą część społeczności szkolnej klas pierwszych stanowi młodzież z Ukrainy, gdzie spotykamy się na co dzień z różnymi zwyczajami  kulturowymi, religijnymi, i światopoglądowymi, potrzebujemy otwartej dyskusji na temat: „Inni to także my- bądźmy tolerancyjni”.  Dlatego na Styczeń wybraliśmy kategorię: „Nasze miejsce na ziemi – samorząd na rzecz społeczności lokalnej”. Akcja przebiegała w kilku etapach.  Dlatego na Styczeń wybraliśmy kategorię: „Nasze miejsce na ziemi – samorząd na rzecz społeczności lokalnej”. Akcja przebiegała w kilku etapach.

 Pierwszym zadaniem dla każdej klasy było przygotowanie plakatu przedstawiającego zrozumienie definicji tolerancji. Plakaty te zostały umieszczone na dużym bilbordzie przy głównym wejściu do szkoły. Etap drugi to opracowanie przez członków Samorządu Uczniowskiego scenariusza lekcji wychowawczej dla każdej klasy, na której wychowawca z młodzieżą omawiali zasady tolerancji na co dzień w szkole. Etap 3 to warsztaty o charakterze psychoedukacyjnym prowadzone przez liderów samorządu uczniowskiego przy współpracy Pani Pedagog w każdej klasie. Podczas warsztatów dyskutowaliśmy o wartościach uniwersalnych, poszanowaniu drugiego człowieka, jego odrębności, co do wyglądu zewnętrznego, np. koloru skóry, sposobu ubierania się, a także zwyczajów kulturowych, religii, przekonań. Również podjęliśmy temat akceptacji osób niepełnosprawnych i  nie wyodrębniania ich jako innych a równego ich traktowania.

Był to czas dyskusji i poznania jednej z cech ustroju demokratycznego, jaką jest tolerancja. Wynikiem warsztatów było opracowanie przez każdą grupę kodeksu zachowań tolerancyjnego obywatela.

Poszerzona wiedza w obszarze zachowań społecznych pozwoli nam, młodym ludziom, kontrolować nasz styl zachowań w interakcjach z innymi  i reagować na odmienność w lokalnej społeczności.  Rozumiemy, że nasza postawa wpływa na postawy innych, i jest to łańcuch wzajemnego oddziaływania.  Tak wypracowane definiowanie oddziaływania pokazuje, że jako samorząd uczniowski działamy na rzecz ludzi wokół nas.

W akcji udział wzięła całą społeczność szkolna, czyli 280 uczniów i 40 nauczycieli. Ale krąg naszego oddziaływania to wszyscy, z którymi będziemy wchodzić w relacje.

Czas przygotowania i realizacji akcji: miesiąc.

 

ZOBACZ TAKŻE

„LEKTURY inaczej…”

Jak przystało na imprezy organizowane w listopadzie w naszej szkole, pewnie jak w wielu innych, odbyły się imprezy kształtujące postawy patriotyczne, wzbudzające naszą świadomość narodową… Nasza SUPERakcja miał dwie odsłony:

Regulamin portalu

Informacje prawne Niniejsza nota prawna stanowi regulację prawną dotyczącą korzystania z usług internetowych Portalu Internetowego „Młody Kraków”, którego właścicielem jest Gmina Miejska Kraków. Nota zawiera takie informacje, jak: polityka prywatności, regulamin konta użytkownika oraz oświadczenie o wyrażeniu zgody […]

Zdążyć przed Zimą !- Super akcja „Serce na dłoni”

SUPER AKCJA – Serce na dłoni, czyli akcja, wydarzenie o charakterze charytatywnym.   Zdążyć przed Zimą !!!!!   “ Najgorszą chorobą nie jest trąd czy gruźlica, ale świadomość, że jest się nikomu niepotrzebnym, przez nikogo niekochanym, przez wszystkich opuszczonym. ” […]

„Nic o Nas bez Nas” – promocja praw i obowiązków ucznia

   „Nic o Nas bez Nas” – promocja praw i obowiązków ucznia Dnia 9.11.2017 tj. we czwartek w XIII Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie odbył się konkurs zorganizowany przez Samorząd Uczniowski pt. „Znam prawa i obowiązki […]

NIECH SIĘ ŚWIĘCI!!!

Z początkiem września zaczęła się nowa karta w historii szkoły na os. Kolorowym 29. Zostaliśmy Szkołą Podstawową z pięcioma oddziałami byłego już Gimnazjum nr 48 – łącznie 112 uczniów. Dlatego postanowiliśmy na początek roku uczcić wszystkie możliwe okazje […]

Super Akcja – „Sprzedaż ciast” – kategoria: Nasze miejsce na Ziemi

Super Akcja -„Sprzedaż ciast” – kategoria: Nasze miejsce na Ziemi Zebranie to nieodłączny element współpracy rodziców ze szkołą. Często działania te wiążą się z różnymi emocjami zarówno pozytywnymi jak i negatywnymi. Aby poprawić rodzicom nastrój i umilić czekanie w […]

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO   Dnia 16.10 rozpoczęła się rywalizacja. „Walka” o tytuł i miano Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego XIII Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte. Już w poniedziałek (16.10) swoją kampanię wyborczą rozpoczęło trzech kandydatów:   Mateusz Kołodziejczyk z […]

Wybory na Prezesa Samorządu Szkolnego

Protokół z Wyborów do Samorządu Gimnazjum nr 23 i na Rzecznika Praw Ucznia z dnia 10.10.2017 r.   Komisja Wyborcza w składzie: Julia Nakoniczewska, Katarzyna Kościółek   Ustaliła po przeliczeniu głosów co następuje:   Wszystkich uczniów w gimnazjum […]

Sklepik szkolny

Styczeń przywitał nas wieloma zmianami w szkole. Niektóre były miłe inne trochę straszne…

Konkurs z okazji Halloween

  Dnia 31.10 we wtorek odbył się konkurs o tematyce Halloween na „Najliczniej przebraną klasę”.