NOWE!

Nasze miejsce na Ziemi – Dzień seniora oraz warsztaty z dziećmi

Pierwszy  miesiąc 2018 roku w naszej szkole nie mógł zakończyć się bez żadnych sprzyjających naszemu środowisku  działań.  31 stycznia był dla Samorządu Szkolnego wyjątkowo pracowity.
W tym dniu skupiliśmy się na dwóch wyjątkowych akcjach.

 

Zebraliśmy dość sporą grupę „trzynastkowiczów”, których zainteresowania są bardzo różne, ale już wiele razy udowodniliśmy, że potrafimy stworzyć coś naprawdę wyjątkowego.  O wyznaczonej wcześniej godzinie członkowie SU oraz uczniowie, chcący wziąć udział w akcjach, zebrali się w auli szkoły. Było nas na tyle, że w spokoju podzieliliśmy się obowiązkami tak, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik.

Część licealistów została na terenie szkoły  przygotowując kolejną kampanię, pozostała część udała się do zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej nr 38 im. Bractwa Kurkowego. Jakiś czas wcześniej zaproponowaliśmy Dyrekcji tejże szkoły, że  nasi uczniowie poprowadzą zajęcia edukacyjne z dziećmi  w języku angielskim. W szeregach naszych licealistów znaleźli uczniowie  klasy o profilu „psychologicznym”, którzy  dzięki temu mogli dodatkowo zrealizować swoje pasje i hobby. Pomysł na zajęcia edukacyjne dla dzieciaków, z początku może wydawać się nieco nudny, jednak dzięki formie gier i zabaw, był to bardzo dobrze i efektywnie spędzony czas w miłej atmosferze. Dzieci były zachwycone i bardzo mocno zaangażowane w zajęcia, które miały na  celu nie tylko integrację ze starszymi kolegami, a także naukę języka angielskiego metodami  pedagogiki Montessori. Wiele z nas odnalazło
w sobie zamiłowanie do pracy z młodszymi. Sprawiło nam to niezwykle wiele radości i szczęścia, gdy przez nasze działania  na twarzach dzieci pojawiły się szerokie uśmiechy. Bardzo się cieszymy, że oprócz naszych młodszych kolegów i koleżanek, inicjatywa ta przyniosła wiele radości i pozytywnej energii naszym uczniom. Na sam koniec, aby jeszcze milej zakończyć akcję zasiedliśmy na chwilę do stołu ze słodkim poczęstunkiem. Uczniowie zarówno SP tak jak i naszej „Trzynastki” byli bardzo zadowoleni inicjatywą i metodami prowadzenia zajęć. Dzieciaki miały bardzo dużo pytań o nasze „dorosłe” życie. Z chęcią odpowiadaliśmy na ich pytania. W sekrecie możemy zdradzić, że nauczycielom również bardzo spodobał się pomysł takich spotkań i sposób ich przeprowadzenia. Dyrekcja SP pytała kiedy możemy kolejny raz zorganizować takie zajęcia. Z uwagi na to, że nie możemy zawieść naszych młodszych kolegów i koleżanek, a również Dyrekcji, od razu umówiliśmy termin następnego spotkania.

W tym samym czasie w XIII LO inna grupa uczniów przygotowała salę teatralną na przyjście wyjątkowych dla nas ludzi ze społeczności lokalnej – seniorów, z okazji Dnia Babci i Dziadka.  Akcja rozpoczęła się podobnie jak w szkole podstawowej o godzinie 14.00. Na gości czekało wiele niespodzianek – poczęstunek, gra w bingo czy karaoke to tylko nieliczne, które przygotowaliśmy. Seniorzy zostali gorąco powitani przez uczniów i zaproszeni do auli szkoły. Zespół muzyczny XIII LO zaprezentował się fenomenalnie, w repertuarze pojawiły się piosenki znane każdemu, dzięki czemu nasi Gośce mogli się dołączyć do wspólnego śpiewania. Największą atrakcją okazało się karaoke. Nie spodziewaliśmy się, że chętnych będzie aż tak wiele! Nie obyło się bez śmiechu i łez, oczywiście jedynie tych spowodowanych szczęściem i zachwytem. Równie wesoło było w specjalnym pomieszczeniu, gdzie Seniorzy rozmawiali i porównywali swoje czasy młodości z naszymi. Na spotkanie przybyli również dawni absolwenci  liceum przy Sądowej, a na sam koniec wspólnie wybraliśmy się na spacer po szkole. W międzyczasie dyskutowaliśmy na temat zmian, jakie zaszły na terenie placówki i wokół niej. Goście nie raz opowiedzieli nam ciekawą anegdotkę  i historię nawiązującą do wybranego miejsca. Seniorzy byli bardzo zszokowani naszą samodzielnością, ponieważ Grono Pedagogiczne sprawowało nad nami tylko opiekę. Jesteśmy szczęśliwi, że zmieniliśmy zdanie o młodzieży. Seniorzy potwierdzili chęć uczestnictwa kolejnych takich spotkaniach, zwracając uwagę, że w okolicy jest niewiele szans na integrację środowisk Seniorskich. Po minach seniorów wychodzących ze szkoły widać było, że mimo brzydkiej pogody na ich twarzach pojawił się promienny uśmiech.

Z powodów technicznych nie dysponujemy fotorelacją z Dnia Seniora.

ZOBACZ TAKŻE

„LEKTURY inaczej…”

Jak przystało na imprezy organizowane w listopadzie w naszej szkole, pewnie jak w wielu innych, odbyły się imprezy kształtujące postawy patriotyczne, wzbudzające naszą świadomość narodową… Nasza SUPERakcja miał dwie odsłony:

I TY MOŻESZ ZOSTAĆ MISTRZEM!

W związku z reformą oświaty wielkimi krokami zbliża się do końca historia gimnazjalnego Samorządu Od Kusego z Nowej Huty. W jednej z ostatnich akcji postanowiliśmy pokazać naszym młodszym kolegom i koleżankom, że w szkole na osiedlu Handlowym jest […]

Protokół z wyborów do Samorządu Uczniowskiego XVI LO w Krakowie

Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego XVI LO w Krakowie  odbyły się dnia 28.09.2017 r.   Do wyborów zgłosiło się 5 kandydatów: Cezary Włodarczyk Kinga Janus Karolina Ogonowska Piotr Sieciński Paulina Surowiec W wyborach oddano 160 głosów, w tym […]

Grudzień dla pierwszaków

Jako że 5 grudnia jest Międzynarodowym Dniem Wolontariusza, zdecydowaliśmy z Samorządem Uczniowskim, że w tym miesiącu nasza SUPER-AKCJA wpisze się w kategorię: „SERCE NA DŁONI, CZYLI AKCJA, WYDARZENIE O CHARAKTERZE CHARYTATYWNYM”.   Grudzień w naszej szkole jest zdecydowanie miesiącem wzmożonych […]

Szkoła bawi, czyli integracja środowiska szkolnego

„Mikołajkowa noc w Szesnastce” W ramach grudniowej akcji podjęliśmy się integracji środowiska szkolnego. Naszym celem była integracja społeczności uczniowskiej, nauczycieli i Dyrekcji. Pomysł jaki przyszedł nam do głowy był związany z dniem „mikołajek”, które co roku jako samorząd […]

Wielkie nocne pakowanie- Szkoła się bawi, czyli integracja środowiska szkolnego.

Wielkie nocne pakowanie To był pracowity dzień i jeszcze bardziej pracowita (pół)noc. Zaczęło się od zakupów w Galerii Bronowice: kupiliśmy dużo wstążek,  papieru do pakowania prezentów i upominków dla dzieci w szpitalu w Prokocimiu oraz dla rodziny, którą […]

Serce na dłoni, czyli akcja, wydarzenie o charakterze charytatywnym- Super akcja

Serce na dłoni, czyli akcja, wydarzenie o charakterze charytatywnym.   „Obym nigdy nie był tak zajęty swoimi sprawami, by nie zareagować na potrzeby innych ze współczuciem i życzliwością.”– Thomas Jefferson Grudzień był dla nas miesiącem pełnym aktywności charytatywnych. […]

Ruszyły zapisy do 4. edycji Tygodnia Konstytucyjnego

Od 4 do 11 listopada w całej Polsce odbywać się będą lekcje na temat Konstytucji. Poprowadzą je prawnicy i studenci prawa. To już 4. edycja Tygodnia Konstytucyjnego organizowanego przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy. Dotychczas zajęcia odbyły się […]

I TY MOŻESZ ZOSTAĆ SUPERBOHATEREM – SUPER-AKCJA

Nasze miejsce na Ziemi, czyli samorząd na rzecz społeczności lokalnej. – SUPER-AKCJA „I TY MOŻESZ ZOSTAĆ SUPERBOHATEREM” Termin: 5 stycznia 2018r. Miejsce: sala gimnastyczna SP nr 12 Uczestnicy: uczniowie klas 4-6, 7 i II-III gim. Organizatorzy: Rada Uczniowska […]

Bal Piórnika 2017

Tradycyjnie październik to miesiąc w którym po wcześniejszym, oficjalnym pasowaniu klas pierwszych, Samorząd Uczniowski zorganizował uroczyste powitanie pierwszoklasistów, zabawę integracyjną zwaną „ Balem Piórnika”. Przygotowania do tej imprezy trwały tydzień. Nad całością czuwała Pani Joanna Zima. Kilkoro uczniów […]