NOWE!

Samorządowe spotkanie z poezją – super-akcja


Na początku lutego nasz samorząd postanowił powiedzieć „Tak dla Kultury” i zorganizować w ramach super-akcji wydarzenie o charakterze artystycznym. Nasza akcja była odpowiedzią na sugestie naszych kolegów, którzy „kochają” sztukę i chcieli sprawdzić swój talent aktorsko-poetycki. 7 lutego zorganizowaliśmy konkurs recytatorski pod hasłem ” I śmiech niekiedy może być nauką” ( chcieliśmy, żeby było lirycznie, ale i radośnie). Opracowaliśmy plakaty promujące imprezę, regulamin oraz powołaliśmy jury, do którego zaprosiliśmy nasze Panie Polonistki, Panią Bibliotekarkę i Przewodniczącego Komisji Kultury III Dzielnicy. W jury zasiedli również wiceprzewodniczący szkoły Dominik i Alina z sekcji sportowo-kulturalnej. Zaaranżowaliśmy również klasę lekcyjną w poetycką kawiarenkę ( stoły, przy których mogła siedzieć publiczność, obrusy, nastrojowe świece, w przerwie: ciasteczka, kawa). Nasza impreza odbywała się wieczorem i chcieliśmy, żeby miała taki klimatyczny, kameralny charakter.

W konkursie wzięło udział kilkunastu recytatorów, którzy interpretowali poezję z prawie wszystkich epok ( od Horacego do Brunona Jasieńskiego). Bezapelacyjnym zwycięzcą konkursu okazał się Jonasz Boruta z klasy I a, który zaprezentował wiersz J. Tuwima, budząc salwy śmiechu i zdobywając nagrodę tak jury, jak i publiczności. Kolejne miejsca zajęły dziewczęta: Karolina Dębiec i Gabrysia Poniedziałek ( ex equo II miejsce), Julia Skrzydło i Ula Stanek ( ex equo III miejsce).

Nasze szkolne spotkanie z poezją uznajemy za bardzo udane. Po pierwsze, daliśmy możliwość zaprezentowania się naszym kolegom; po drugie, w prowadziliśmy w prozaiczną rzeczywistość szkolną dużą dozę liryzmu, po trzecie, poezja stała się siłą jednoczącą uczniów i nauczycieli.

ZOBACZ TAKŻE

Gra miejska

Gra miejska o Podgórzu odbyła się 8 maja br. Na początku pogoda był jak z bajki, lecz szybko się zmieniła i spadł deszcz. Nie zraziło to  uczestników konkursu. Na miejsce stawiły się dwie szkoły, które wystawiły po 2 […]

Sport to zdrowie.Super Akcja w ZSM nr1

Super Akcja w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 – luty 2018 rok „Sport to zdrowie, czyli wydarzenie o charakterze sportowym i promującym zdrowy tryb życia” Na początku lutego 2018 roku Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 rozpoczął […]

Świat Bajek

Tematem naszych kolejnych zajęć był świat bajek. Mieliśmy okazje poznać jak w języku angielskim brzmią najpopularniejsze tytuły takie jak Calineczka czy Kopciuszek. Po zapoznaniu się ze słownictwem zagraliśmy w kalambury podczas których każda z grup musiała zaprezentować przydzielony […]

Nowohucki Festiwal Samorządowy

Temat przewodni: Nowohucki Festiwal Samorządowy „Szybciej, wyżej, dalej, ale razem” Cel ogólny: kreowanie i wzmacnianie postaw prospołecznych i obywatelskich młodzieży. Cel szczegółowy: samorządowa integracja (wydarzenie promujące zdrowy styl życia) Motto: ”Wolność, kocham i rozumiem, wolności, oddać nie umiem […]

Pierwsze kroki.

W dniu 17.02.2018 wspólnie omówiłyśmy wszystkie szczegóły projektu na pierwszym oficjalnym spotkaniu naszej grupy. Zdecydowałyśmy się na nazwę grupy, a także rozplanowałyśmy wszystkie kroki, które powinnyśmy poczynić, aby projekt uznać za udany. Tego samego dnia złożyłyśmy również wniosek […]

Debata, a może matematycznie zakręceni… ? Tak dla Kultury, czyli wydarzenie o charakt...

Debata, a  może matematycznie zakręceni… ? Tak dla Kultury, czyli wydarzenie o charakterze artystycznym. Niedawno przebyliśmy coroczny dzień matematyki w naszej szkole, na którym nie tylko każdy z nas musiał wysilić się nad zrobieniem zadania matematycznego, ale także […]

Tak dla Kultury, czyli wydarzenie o charakterze artystycznym

W  marcu postanowiliśmy zorganizować wydarzenie o charakterze artystycznym. Nasze plany skoncentrowały się wokół postaci naszego patrona Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Podczas pierwszego zebrania samorządu zapadła decyzja o organizacji święta naszego patrona. Ustaliliśmy termin na 22 marca i rozdzieliliśmy zadania. […]

FitChef – Mistrz drugiego śniadania

Pewnie niewielu z Was słyszało o Europejskim Dniu Zdrowego Jedzenia i Gotowania, który obchodzony jest 8 listopada. Nasz Samorząd Uczniowski, w którym jestem zastępcą przewodniczącej, postanowił uczcić ten dzień w ramach SUPER-AKCJI „Sport to zdrowie, czyli wydarzenie o charakterze sportowym i/lub […]

VI Doroczny Ciasteczkowy Dzień

Listopadowa superakcja ma byc naszym „Sercem na dłoni, czyli wydarzeniem o charakterze charytatywnym”. Jak co roku od 6 lat , w ostatnim tygodniu listopada, XXIII Liceum zmienia się w „samorządową cukiernię”. Organizujemy wielki kiermasz wypieków, z którego zysk […]

Na sportowo w „Jedenastce”

Zamierzenie Super-akcji poświęconej tematyce sportowej planowaliśmy już praktycznie od stycznia. Wiązało się to z tym, iż 6 kwietnia wypadał Międzynarodowy Dzień Sportu dla Rozwoju i Pokoju 2018. Postanowiliśmy tę akcję podzielić na kilka części, by tak naprawdę dało […]