NOWE!

„Akceptacja i tolerancja” – teatr cieni

„Akceptacja i tolerancja” – teatr cieni

„Tak dla kultury, czyli wydarzenie o charakterze artystycznym”

 

Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem.

Konfucjusz

Luty to miesiąc ferii (oczywiście dla naszego województwa :)), na które wszyscy czekamy; ale zanim udamy się na zasłużony odpoczynek trzeba popracować bo czasu jest mniej niż zwykle. Dlatego hasło, które wybraliśmy na ten miesiąc: „Tak dla kultury, czyli wydarzenie o charakterze artystycznym” zmobilizowało nas już od początku lutego.

Dwie podstawowe sprawy to temat naszej prezentacji artystycznej i jej forma. Aby to ustalić nasz samorząd zebrał się w pełnym składzie i przeprowadziliśmy prawdziwą „burzę mózgów”. Temat wybraliśmy dość szybko i zgodnie: „Akceptacja i tolerancja”. Uznaliśmy, że występ artystyczny powinien mieć przekaz, a niewątpliwie tolerancja dla drugiego człowieka, zwłaszcza dziś, jest tematem istotnym. Druga sprawa, czyli forma artystyczna, nie była już tak oczywista. Jest w naszym gronie kilku artystycznie uzdolnionych uczniów, stąd propozycji było wiele. Postanowiliśmy przemyśleć sprawę i spotkać się ponownie.

Na drugim spotkaniu naszego samorządu wybraliśmy formę naszego przedstawienia – „Teatr cieni”. Stwierdziliśmy , że ta forma daje nam najwięcej możliwości przedstawienia naszego tematu i nigdy jeszcze jej nie próbowaliśmy. To będzie nasz pierwszy teatr cieni.

Postanowiliśmy zaangażować całą naszą szkolną społeczność, dlatego wystosowaliśmy apel do naszych kolegów, aby każdy z nich napisał o swoich doświadczeniach i obserwacjach związanych z tematem wydarzenia. Pomysły wrzucaliśmy do naszej „GADAJĄCEJ SKRZYNKI”.

Na trzecim samorządowym spotkaniu ze skrzynki wypadła góra białych kartek – z nich powstał scenariusz naszego przedstawienia. Oczywiście, jak się okazało, był to scenariusz roboczy, ale pozwolił nam na zaplanowanie pracy i podział obowiązków. Plan zrealizowany – witajcie ferie!!!

Po zimowym odpoczynku spotkaliśmy się, aby zrealizować nasze pomysły. Była nas spora grupa, bo zrobienie przedstawienia i nakręcenie filmiku wymaga pracy wielu osób. Nasz podział obowiązków się sprawdził: kilku naszych kolegów przyniosło wszystkie niezbędne rekwizyty, reflektory pożyczone od znajomych malarzy, chłopcy załatwili stosy białego bristolu (prześcieradła zostały w domu, zapomnieliśmy!), dwie nasze koleżanki przygotowały scenografię. Reżyserią zajął się Wiktor, ale szybko się okazało, że każdy jest reżyserem J, a montażem i nagraniem filmu zajął się oczywiście Hubert – nasz komputerowy geniusz. Nasi rówieśnicy i wspaniała, zawsze nas wspierająca pani Karolina z naszego grona nauczycielskiego świetnie wypadli w swych aktorskich rolach. Po 5 godzinach wszystkie sceny zostały nakręcone. Dwie godziny sprzątania, komentarzy…. i zadowoleni pognaliśmy do domu.

Praca przy tej małej formie artystycznej dała nam tyle satysfakcji, że nas samych to zaskoczyło. Nawet osoby z mniej artystyczną duszą zaangażowały się na 100%. Po atmosferze na „planie” i zrobionej pracy byliśmy pewni, że efekt będzie gwarantowany.

Gdy Hubert kończył prace montażowe, samorząd ustalił z naszym „ciałem pedagogicznym” datę premiery. Zjawiła się cała szkoła – nasza etiuda jest krótka, ale komentarze i dyskusje po jej obejrzeniu były długie. Uczniowie analizowali z nauczycielami sytuacje przedstawione w naszym filmie – a taki był przecież nasz cel – wzbudzić dyskusje. I bezapelacyjnie furorę zrobiła forma, którą wybraliśmy – teatr cieni wywarł duże wrażenie: prosty, skromny, ale mocny przekaz.

Pozytywne opinie i gorąca reakcja naszych kolegów i nauczycieli spowodowały, że postanowiliśmy wykorzystać możliwości techniczne jakie daje nam internet i rozpowszechnić nasz filmik wśród naszych młodszych kolegów ze szkoły podstawowej  i gimnazjum oraz innych naszych znajomych. Nadal nas fascynuje to, jak tak mała prosta forma sztuki może prowokować do dyskusji i zmiany spojrzenia na świat, ludzi i ich relacje.

Jesteśmy pewni, że to pierwszy ale nie ostatni nasz projekt z „ cieniem”. Już myślimy nad kolejnymi tematami, które warto poruszyć. I oczywiście czekamy na dzień otwarty szkoły, wtedy widowni będzie o wiele więcej. I mam nadzieje, że znowu dostaniemy gromkie brawa  🙂

 

A i  oczywiście link do naszego filmu  https://www.facebook.com/liceumtssp/videos/588447431502956/

Miłego oglądania !!!!  🙂

 

Aktorzy

ZOBACZ TAKŻE

Samorząd wybrany

WYBORY W NASZYM LICEUM  18 października w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Poprzedzone zostały kampanią wyborczą, w trakcie której Kandydatki zachęcały uczniów do głosowania na nich. Po kampanii odbyły się wybory. Każdy uczeń otrzymał przygotowaną […]

Katalog Praw i Obowiązków Ucznia Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałem Dwujęzycznym ...

Katalog Praw i Obowiązków Ucznia Liceum  Ogólnokształcącego z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego TSSP „Nic o Nas bez Nas – promocja praw i obowiązków ucznia”.    „Człowiek jest powołany do wolności. Wolność nie oznacza prawa do samowoli. Wolność nie daje […]

SUPER AKCJA: Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne...

SUPER AKCJA: Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne. http://tssp.krakow.pl/liceum/10327/ Minęły dopiero dwa miesiące roku szkolnego, a w naszym liceum odbyło się już kilka ważnych wydarzeń promujących postawy patriotyczne i obywatelskie. Pierwszym z nich były tajne, demokratyczne […]

Super akcja – Szkoła się bawi w „Andrzejkowym Szaleństwie”.

Super akcja – Szkoła się bawi, czyli integracja środowiska szkolnego w  „ Andrzejkowym Szaleństwie”. W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła 21 listopada obchodziła Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Był to dzień wyjątkowy: pełen uśmiechów, miłych gestów, pozytywnych emocji. Na dobry […]

Uczniowie Michałowskiego odkrywają aktywny Kraków 

Uczniowie Michałowskiego odkrywają aktywny Kraków !!! Zbliża się czas wakacji, czas odpoczynku i relaksu. Dla nas okres wakacyjny zawsze wiąże się z aktywnym wypoczynkiem, dlatego tematem naszej superakcji w maju jest: « Sport to zdrowie, czyli wydarzenie o charakterze […]

„Nasze miejsce na ziemi, czyli Samorząd na rzecz społeczności lokalnej”

” W życiu nie chodzi o to, by przeczekać burzę. Chodzi o to, żeby nauczyć się tańczyć w deszczu”.  Steven D. Wolf   Kwiecień był pięknym miesiącem – wiosnę było czuć wszędzie, a tym samym zapał i siły […]

Serce na dłoni, czyli akcja, wydarzenie o charakterze charytatywnym- Super akcja

Serce na dłoni, czyli akcja, wydarzenie o charakterze charytatywnym.   „Obym nigdy nie był tak zajęty swoimi sprawami, by nie zareagować na potrzeby innych ze współczuciem i życzliwością.”– Thomas Jefferson Grudzień był dla nas miesiącem pełnym aktywności charytatywnych. […]