NOWE!

Tak dla Kultury, czyli wydarzenie o charakterze artystycznym

W  marcu postanowiliśmy zorganizować wydarzenie o charakterze artystycznym. Nasze plany skoncentrowały się wokół postaci naszego patrona Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Podczas pierwszego zebrania samorządu zapadła decyzja o organizacji święta naszego patrona. Ustaliliśmy termin na 22 marca i rozdzieliliśmy zadania. Kilka osób zajęła się kwestią organizacyjną, kolejne pracowały nad scenariuszem wydarzenia. O pomoc w realizacji przedsięwzięcia poprosiliśmy nauczycieli historii panią Krystynę Król, panią Agatę Stankiewicz oraz polonistę Grzegorza Siwora oraz grupę historyków z klasy 2A i 2B. Wyobraziliśmy sobie świat widziany przez Baczyńskiego, maturzystę 1939 roku.
Postanowiliśmy zabrać nasze koleżanki i naszych kolegów w podróż do Warszawy w przededniu wybuchu wojny. Zatytułowaliśmy nasze przedsięwzięcie „Spotkajmy się u Baczyńskiego”. Zaaranżowaliśmy kawiarnię z lat trzydziestych. 5 osób z samorządu zajęła się urządzeniem scenografii do naszego wydarzenia. Wystrój, opracowanie krótkich opisów postaci z czasów Baczyńskiego stanowiła zadanie dla 4 osób z samorządu. Grupa artystyczna zajęła się przygotowaniem oprawy artystycznej. Gabrysia i Zuza opracowały piosenki z repertuaru Hanki Ordonówny, które zaprezentowały podczas występu. 6 par naszych kolegów ćwiczyły taniec z epoki, aby unaocznić, jak wyglądał świat z czasów młodości naszego patrona. Nie ma oczywiście kawiarni bez ciast, kawy, herbaty. Grupa naszych kolegów zainicjowała pieczenie ciast na tę okazję. Podczas planowania całości postanowiliśmy przeznaczyć dochód ze „sprzedaży” ciast na cel charytatywny. Przy okazji więc nasze wydarzenie o charakterze artystycznym przybrało też sens pomocowy. Znaleźliśmy osobę: Adasia, któremu postanowiliśmy przekazać pieniądze. Karolina zaprojektowała plakat i wspólnie z Magdą rozpropagowały naszą akcję. Po całej uroczystości zaprosiliśmy Adasia i jego Rodziców specjalnie do naszej szkoły i dla niego przygotowaliśmy pokaz musztry wojskowej. Adaś mógł sam poprowadzić taką musztrę, co było dla nas i dla niego wielkim przeżyciem.
Nasze wydarzenie zaplanowaliśmy także pod kątem przybliżenia świata artystycznego z czasów przedwojennych. Przygotowaliśmy prezentacje na temat poszczególnych elementów „świata Baczyńskiego”. Kacper mówił o muzyce, Olaf o gwiazdach kina, Kamila o modzie, Tomek o wynalazkach. Przygotowaliśmy także Quiz wiedzy o życiu i twórczości K. K. Baczyńskiego. Do Jury zaprosiliśmy nauczycieli historii i języka polskiego.
Zatroszczyliśmy się o oprawę muzyczną całego przedsięwzięcia. Poprosiliśmy także naszych kolegów i koleżanki o odświętne stroje. Postanowiliśmy także zrobić happening odnośnie sytuacji w naszej kawiarni. Zaaranżowaliśmy wybuch wojny i aresztowanie Baczyńskiego. Rozdaliśmy ulotki z wierszem Wisławy Szymborskiej „W biały dzień”.
W wydarzeniu wzięła udział cała społeczność szkolna (uczniowie i nauczyciele). Uważamy, że odnieśliśmy sukces. Wymiernym jego efektem był fakt, że mogliśmy przekazać Adasiowi kwotę 1000 zł. Świadczy to o dużym zaangażowaniu wszystkich w budowanie atmosfery. Przedsięwzięcie musieliśmy przedłużyć w stosunku do tego, co planowaliśmy, ponieważ okazało się, że nasz pomysł na „odbrązowienia” Baczyńskiego to bardzo fajna lekcja historii.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:
http://www.liceum16.krakow.pl/1660-spotkajmy-sie-u-baczynskiego

Tagi: , , , ,

ZOBACZ TAKŻE

NIECH SIĘ ŚWIĘCI!!!

Z początkiem września zaczęła się nowa karta w historii szkoły na os. Kolorowym 29. Zostaliśmy Szkołą Podstawową z pięcioma oddziałami byłego już Gimnazjum nr 48 – łącznie 112 uczniów. Dlatego postanowiliśmy na początek roku uczcić wszystkie możliwe okazje […]

TURNIEJ – RAP

Super – Akcja: TURNIEJ-RAP Kategoria konkursowa:  Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne. Termin: 30 listopada (piątek) 2017 r. Miejsce: sala gimnastyczna SP nr 12 Organizatorzy: Samorząd Uczniowski z pomocą nauczycieli Uczestnicy: uczniowie klas 4-6, 7 i […]

AKCJE CHARYTATYWNE

SUPER-AKCJA: AKCJE CHARYTATYWNE 2017/2018r. Kategoria konkursowa: Serce na dłoni, czyli akcja, wydarzenie o charakterze charytatywnym. W naszej szkole co roku organizowana jest duża ilość przeróżnych akcji o charakterze charytatywnym, poczynając od zwykłych zbiórek pieniędzy, jedzenia…, a kończąc na […]

Katalog Praw i Obowiązków Ucznia Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałem Dwujęzycznym ...

Katalog Praw i Obowiązków Ucznia Liceum  Ogólnokształcącego z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego TSSP „Nic o Nas bez Nas – promocja praw i obowiązków ucznia”.    „Człowiek jest powołany do wolności. Wolność nie oznacza prawa do samowoli. Wolność nie daje […]

Warnawał

Aby tradycji stało się zadość, nasze akcje samorządowe skupiają się wokół charakterystycznych dat. Tym razem bohaterem był „prawie” 14 lutego, który wszystkim kojarzy się przede wszystkim z walentynkami. W tym roku również wtedy wypadła Środa Popielcowa, a to wszystko miało […]

Wybory do Samorządu Uczniowskiego w PIĘTNASTCE.

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W XV LO W KRAKOWIE   Wybory do Samorządu Uczniowskiego to w naszej szkole bardzo ważne  wydarzenie. To czas dokonywania zmian i podejmowania trudnych decyzji, które wpłyną na naszą przyszłość. To okres  ciężkiej pracy, […]

Koncert Integracyjny

W naszej szkole od 5 lutego do 9 lutego odbywał się tydzień Niepełnosprawności.

Spotkanie Samorządów

W poniedziałek 14 maja 2018 nasz Samorząd zapragnął zainaugurować Akcję „Krakowskie szkoły sadzą 100 drzew na 100 lecie Odzyskania Niepodległości”. Do udziału w tym doniosłym wydarzeniu zaprosiliśmy wszystkie szkoły biorące udział w Samorządowej Lidze Mistrzów oraz zaprzyjaźnione Szkoły […]

Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego

W dniu 6 października 2017r. odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego SP 105 oraz klas Gimnazjum 49. Nasz Zarząd SU stanowi 6 osób, które reprezentują klasy Gimnazjum oraz klasy Szkoły Podstawowej.   Przebieg i wyniki wyborów: W klasach […]

Listopadowa SUPER-AKCJA!

10 listopada 2017r. odbyła się w naszej szkole super-akcja z kategorii „Młody obywatel”, pt. „Narodowe śpiewanie”. Każda klasa i pracownicy szkoły zostali zaproszeni na salę konferencyjną, gdzie uczniowie odpowiedzialni za organizację tegoż wydarzenia wyświetlili prezentację o tematyce patriotycznej, […]