NOWE!

Debata, a może matematycznie zakręceni… ? Tak dla Kultury, czyli wydarzenie o charakterze artystycznym.

Debata, a  może matematycznie zakręceni… ? Tak dla Kultury, czyli wydarzenie o charakterze artystycznym.

Niedawno przebyliśmy coroczny dzień matematyki w naszej szkole, na którym nie tylko każdy z nas musiał wysilić się nad zrobieniem zadania matematycznego, ale także zabłysnąć w sferze twórczej. Uczniowie projektowali świat robotów XXII wieku (oczywiście figury matematyczne były głównym bohaterem ) wielu z artystów siedziało nawet po 40 minut, tylko po to aby ich projekty były jak najlepsze. Jeśli ktoś nie czuł się pewnym, to mógł zasięgnąć po swoje umiejętności w pisarstwie. Tematem była Oda do matematyki, gdzie każdy musiał opisać coś związanego właśnie z tym przedmiotem. Chętni uczestniczyli także w konkursach filmowych dotyczących Niezwykłej Historii Teorii Względności Einsteina oraz Hipotezy Riemanna – Zagadki Wszech Czasów. Każdy z uczestników dostał w nagrodę po czekoladowym zajączku, aby smacznie zacząć Wielkanoc ! Oczywiście dzień matematyki to nie jedyny dzień, w którym nasi uczniowie mogli wykazać się swoimi umiejętnościami. Wspólnie z uczniami Naszego liceum zorganizowaliśmy pokaz serialu pod tytułem „The crown’’, którego głównym tematem było wybranie odpowiedniej szkoły dla przyszłego monarchy brytyjskiego. Później uczniowie przeprowadzili debatę w stylu oksfordzkim, w języku angielskim, na temat Czy szkoła powinna kształtować charaktery swoich uczniów.
Debata oksfordzka różni się od klasycznej debaty tym, że jej uczestnicy nie wiedzą czy będą bronić tezy, czy też jej sprzeciwiać.
Bez względu na swoje zdanie muszą używać takich argumentów, aby zależnie od strony, definitywnie zaprzeczyć lub też potwierdzić postawioną wcześniej tezę.
Później, widownia decyduje, kto ich zdaniem lepiej poradził sobie w argumentacji.
Walka była naprawdę zacięta, lecz uczniowie świetnie sobie radzili, językowo, ale też potrafili znaleźć odpowiednie przykłady.
Widzowie, bardziej skłonili się ku stronie broniącej tezy.
Wszyscy zgodnie przyznali, że tego popołudnia świetnie się bawili i nikt nie był niezadowolony ze swojego udziału w tym przedsięwzięciu.

 

Jak się okazało udało nam się w szkole przeżyć bardzo twórczy miesiąc. Zaczęliśmy od  matematycznych zmagań, a skoczyliśmy na debacie J

Plan imprezy został wspólnie przygotowany z przedstawicielami samorządu uczniowskiego wraz z nauczycielami. Uczniowie przygotowali projekt gier, zabaw i konkursów, który został zatwierdzony przez przedstawicieli grona pedagogicznego. Debata… to pomysł był jeden wywołać dyskusje i się udało.!!

Zosia 🙂

http://tssp.krakow.pl/gimnazjum/debatujemy-po-angielsku/

Dzień Matematyki i Nauk Przyrodniczych / 2018

 

ZOBACZ TAKŻE

Bal Piórnika 2017

Tradycyjnie październik to miesiąc w którym po wcześniejszym, oficjalnym pasowaniu klas pierwszych, Samorząd Uczniowski zorganizował uroczyste powitanie pierwszoklasistów, zabawę integracyjną zwaną „ Balem Piórnika”. Przygotowania do tej imprezy trwały tydzień. Nad całością czuwała Pani Joanna Zima. Kilkoro uczniów […]

Przegląd artystyczny form różnych

29.05.2018 roku odbył się w Chemiku długo wyczekiwany  Przegląd artystyczny form różnych. O wydarzeniu społeczność szkolna została powiadomiona z miesięcznym wyprzedzeniem poprzez posłaną kilkukrotnie kurendę, plakaty, zapowiedzi wychowawców klas, oraz przez wiadomości na portalu społecznościowym Facebook  i oczywiście […]

Super Akcja – „Nasze miejsce na Ziemi, czyli samorząd na rzecz społeczności lok...

Super Akcja Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół Mechanicznych nr1           W styczniu 2018 roku Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 skoncentrował swoje działania na rzecz społeczności lokalnej. Realizując Super Akcję – „Nasze miejsce na Ziemi, czyli samorząd na […]

„Dzień zawodowca” SUPERAKCJA KWIECIEŃ!

Kolejną akcję postanowiliśmy zorganizować zainspirowani rozmowami z trójkami klasowymi na comiesięcznym spotkaniu. Stwierdziliśmy, że warto ,nawet w zabawie, utożsamiać się z  swoim przyszłym zawodem.  Po konsultacjach z nauczycielami zawodów, podjęliśmy decyzję o  klasowych zadaniach „Dzień zawodowca”. Zadanie polegało […]

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO   Dnia 16.10 rozpoczęła się rywalizacja. „Walka” o tytuł i miano Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego XIII Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte. Już w poniedziałek (16.10) swoją kampanię wyborczą rozpoczęło trzech kandydatów:   Mateusz Kołodziejczyk z […]

Serce na dłoni – superakcja VIII LO W tym miesiącu w VIII LO odbył się Dzień Wolontariatu współorganizowany przez Samorząd i Wolontariat Ósemki. Podczas wydarzenia prezenytotowany był film i prezentacje podsumowujące działalność Wolontariatu. Odbyły się koncerty, nauka pierwszej […]

Koncert Integracyjny

W naszej szkole od 5 lutego do 9 lutego odbywał się tydzień Niepełnosprawności.

Nowohucki Festiwal Samorządowy

Temat przewodni: Nowohucki Festiwal Samorządowy „Szybciej, wyżej, dalej, ale razem” Cel ogólny: kreowanie i wzmacnianie postaw prospołecznych i obywatelskich młodzieży. Cel szczegółowy: samorządowa integracja (wydarzenie promujące zdrowy styl życia) Motto: ”Wolność, kocham i rozumiem, wolności, oddać nie umiem […]

Nasze miejsce na Ziemi – Dzień seniora oraz warsztaty z dziećmi

Pierwszy  miesiąc 2018 roku w naszej szkole nie mógł zakończyć się bez żadnych sprzyjających naszemu środowisku  działań.  31 stycznia był dla Samorządu Szkolnego wyjątkowo pracowity. W tym dniu skupiliśmy się na dwóch wyjątkowych akcjach.   Zebraliśmy dość sporą […]

„Nic o Nas bez Nas” – promocja praw i obowiązków ucznia

   „Nic o Nas bez Nas” – promocja praw i obowiązków ucznia Dnia 9.11.2017 tj. we czwartek w XIII Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie odbył się konkurs zorganizowany przez Samorząd Uczniowski pt. „Znam prawa i obowiązki […]