NOWE!

DEBATY OKSFORDZKIE W NASZEJ SZKOLE

Nic o nas bez nas – promocja praw i obowiązków ucznia – SUPER-AKCJA „Debata Oksfordzka”.

Uczestnicy: uczniowie klas 4-6 (test wiedzy o prawach i obowiązkach uczniów na podstawie statutu), uczniowie klas 7 i II-III gimnazjum (debaty na temat praw i obowiązków ucznia zapisanych w statucie)

Organizatorzy: Rada Uczniowska

Miejsce: biblioteka oraz sala gimnastyczna

W marcu w naszej szkole został ogłoszony pomysł, zaproponowany przez nasz Samorząd, aby urządzić debatę w stylu prawdziwej debaty oksfordzkiej. W tym celu zaprosiliśmy do nas członków Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców, aby zapoznali nas z zasadami debatowania i wyjaśnili na czym to polega. Spotkanie zostało zorganizowane na sali gimnastycznej, głownie dla uczniów klas III gimnazjum, ale przyszło jeszcze trochę osób z młodszych klas, chcących dowiedzieć się na czym to polega i jak to robić. Pragnę wspomnieć, że prezes owego stowarzyszenia Paweł Nowak, uczył się kiedyś w naszej szkole. Ów spotkanie zainspirowało nasz Samorząd do zorganizowania debaty na temat praw i obowiązków ucznia w naszej szkole.

Klasy 4-6 wzięły udział w szkolnym konkursie wiedzy ze statutu. Reprezentanci klas rozwiązywali testy, które miały na celu zobaczenie jakie pojęcie o tym co uczeń może i czego nie mają osoby w szkole. Wszystkim świetnie poszło!

Za to dla klas 7 i II-III gimnazjum zostały zorganizowane debaty. Były 2 etapy. Z każdej klasy udział brało dwóch reprezentantów, którzy zapoznali się wcześniej ze statutem i zasadami debatowania. Aby wzmocnić i pomóc w dalszym rozwijaniu znajomości międzyklasowych, SU dobrało reprezentantów w czwórki – 2 osoby z jednej klasy i 2 z innej. Każda czwórka została przypasowana do innej, tak aby ze sobą konkurowały. W ten sposób powstały 3 drużyny (1 czwórka kontra 2 czwórka). Taka drużyna dostawała tezę, np. „Uczniowie mają a mało praw”. Pierwsza czwórka zostawała drużyną propozycji (czyli muszą udowodnić, że otrzymana teza jest prawdziwa, np. biorąc wcześniej wspomnianą tezę mówią, że uczniowie naszej szkoły mają zbyt mało praw powołując się na jeden z wybranych przez nich fragmentów statutu), zaś druga czwórka zostaje drużyną opozycji (czyli muszą udowodnić, że otrzymana teza jest błędna, np. konkurując z drużyną o której wcześniej wspomniałam muszą powiedzieć, że uczniowie naszej szkoły mają odpowiednią ilość praw, a może nawet i ich za dużo w stosunku do obowiązków). Powstały 3 drużyny propozycji i 3 opozycji. Każda drużyna opozycji została przypasowana do jednej drużyny opozycji (grupa A-propozycja + grupa D-opozycja, gr.B-propozycja + gr.E-opozycja, gr.C-propozycja + gr.F-opozycja). Grupy A i D wylosowały jedną tezę, B i E drugą, C i F trzecią. Następnie po otrzymaniu kilku dni na przygotowanie się, w bibliotece szkolnej odbyły się pierwsze debaty! W sumie wtedy odbyły się 3, a z każdej jury, w skład którego wchodziła Rada Uczniowska i opiekun, wyłoniło zwycięzcę (drużynę propozycji lub opozycji). Do 2 etapu przeszły 3 drużyny, które potem rywalizowały ze sobą na sali gimnastycznej, otrzymując nowe tezy.

Ostateczne rozstrzygnięcie debat oksfordzkich w naszej szkole odbyło się kilka dni później na sali gimnastycznej. Wyglądało to trochę inaczej niż w 1 etapie, gdyż teraz ze względu na nieparzystą liczbę drużyn musiały odbyć się 3 debaty. Każda druzyna debatowała z każdą (grupa 1 z 2, potem 1 z 3, a na końcu 2 z 3). Jeśli w pierwszej debacie grupa 1 była propozycją, a 2 opozycją, to w drugiej debacie grupa 1 była tym razem opozycją, a grupa 3 propozycją, następnie w trzeciej debacie grupa 2 była propozycją, a 3 opozycją. Drużyny debatowały na ważne dla nas uczniów tematy dotyczące między innymi tego czy mamy za dużo obowiązków.

Dzięki świętej zasadzie gry fair play wszyscy świetnie się bawili i nauczyli czegoś. Zamierzamy w naszej szkole organizować częściej organizować akcje podobnego kalibru, gdyż można się z nich wiele nauczyć, a umiejętność bezstresowego i łatwo przychodzącego przemawiania do ludzi, bardzo się nam przyda w dorosłym życiu.

Link do strony Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców:

http://ksmowcow.pl/

ZOBACZ TAKŻE

Być jak Lajkonik na sportowo!

Zgodnie z założeniami kwietniowa super akcja miała być najważniejszym przedsięwzięciem organizacyjnym Samorządu Od Kusego w bieżącym roku szkolnym. Całość projektu związana była z organizacją ceremonii otwarcia Międzynarodowego Turnieju Piłki Ręcznej o Puchar Lajkonika. Zawody sportowe organizuje jak co […]

Nowy samorząd uczniowski wybrany

Dnia 16 października odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. W sali nad wyborami czuwała komisja w składzie : przewodnicząca komisji Pan Jerzy Marzec oraz członkowie Emilia Blecharz, Maksymilian Palarczyk, Łukasz Capiński, Wiktor Sowa, Malwina Wójcik. […]

Super Akcja Festiwal z SERCEM

Najnowsza Super Akcja Samorządu od Kusego choć była wydarzeniem artystycznym nie miała tylko dostarczyć społeczności uczniowskiej wiosennej rozrywki i kulturalnego relaksu. Jej główny cel najlepiej oddają słowa hymnu kibiców jednego z najsłynniejszych klubów sportowych FC Liverpool. „Kiedy kroczysz […]

Świat Bajek

Tematem naszych kolejnych zajęć był świat bajek. Mieliśmy okazje poznać jak w języku angielskim brzmią najpopularniejsze tytuły takie jak Calineczka czy Kopciuszek. Po zapoznaniu się ze słownictwem zagraliśmy w kalambury podczas których każda z grup musiała zaprezentować przydzielony […]

Impreza z okazji Halloween

Samorząd Szkolny zorganizował imprezę z okazji święta Halloween, która odbyła się 27 października 2017 roku. Zabawa trwała od 17:00 do 20:00 i odbyła się w świetlicy szkolnej. W przygotowaniach wzięło udział dziesięciu uczniów i siedmiu nauczycieli. Członkowie samorządu […]

Obchody Święta Niepodległości w Chemiku

11 dzień listopada to data najważniejszego w Polsce święta o charakterze państwowym. To właśnie 11.11.1918 roku Polska odzyskała niepodległość.Po 123 latach staliśmy się znów wolnym państwem. Uważamy, że im więcej mówi się o tym wydarzeniu, tym większa jest […]

Jeden wspólny cel

Cztery różne dziewczyny ,Cztery różne historie ale połączyło nas jedno ,chęć niesienia pomocy innym. Poznalysmy sie właśnie przez chęć pomocy, nasze pierwsze spotkanie w pełnym składzie miało miejsce 10 marca 2018r . Miejscem naszego spotkania jest znane chyba […]

„Nic o Nas bez Nas” – promocja praw i obowiązków ucznia

   „Nic o Nas bez Nas” – promocja praw i obowiązków ucznia Dnia 9.11.2017 tj. we czwartek w XIII Liceum Ogólnokształcącym im. Bohaterów Westerplatte w Krakowie odbył się konkurs zorganizowany przez Samorząd Uczniowski pt. „Znam prawa i obowiązki […]

Drugie Spotkanie

Kolejne spotkanie odbyło się 22 grudnia 2017 roku. Na tym spotkaniu ustaliliśmy w jaki sposób będziemy chcieli zorganizować nasz turniej. Musieliśmy ustalić gdzie będzie się odbywa, ile drużyn będzie mogło wziąć udział i kiedy dokładnie będzie można go […]

Gra miejska

Gra miejska o Podgórzu odbyła się 8 maja br. Na początku pogoda był jak z bajki, lecz szybko się zmieniła i spadł deszcz. Nie zraziło to  uczestników konkursu. Na miejsce stawiły się dwie szkoły, które wystawiły po 2 […]