NOWE!

Katalog Praw i Obowiązków Ucznia Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego TSSP

Katalog Praw i Obowiązków Ucznia Liceum  Ogólnokształcącego z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego TSSP „Nic o Nas bez Nas – promocja praw i obowiązków ucznia”.

 

 „Człowiek jest powołany do wolności. Wolność nie oznacza prawa do samowoli. Wolność nie daje nieograniczonych przywilejów” – Jan Paweł II

 

Marzec okazał się dla uczniów naszej szkoły miesiącem bardzo pracowitym głównie dlatego, że tematem naszej super akcji było: „Nic o Nas bez Nas – promocja praw i obowiązków ucznia”. Temat bardzo obszerny, a jednocześnie niezwykle istotny dla każdego członka naszej szkolnej społeczności, dlatego zależało nam – samorządowcom – aby w jego realizację zaangażowali się wszyscy uczniowie.

Na pierwszym spotkaniu naszego samorządu chcieliśmy podzielić się pomysłami na ciekawe przedstawienie tej tematyki. Koncepcji było jak zwykle dużo, ale wybraliśmy jednogłośnie pomysł naszej przewodniczącej Angeliki – Katalog Praw i Obowiązków. Po pierwsze dlatego, że do jego realizacji będzie mógł się zaangażować każdy uczeń, po drugie, bo taki katalog może nam długo służyć. Pani Karolina – jako opiekun naszego samorządu – podpisała się dwoma rękami pod naszym pomysłem, więc zaplanowaliśmy już pierwsze zadania i plan pracy.

Spośród chętnych kolegów i koleżanek wybraliśmy kilkuosobową grupę, która pod przewodnictwem Pani Karoliny, dostała zadanie zakupu niezbędnych materiałów potrzebnych do realizacji naszego katalogu. Stworzyliśmy oczywiście listę niezbędnych rzeczy, którą ułożyliśmy na naszym zebraniu organizacyjnym: pisaki, bibuły, kolorowe papiery, elementy dekoracyjne, naklejki i … kolorowanki dla dzieci. Tak, kolorowanki również i to nie bez powodu.

Plan prac wyglądał tak, że spotykaliśmy się po zajęciach lekcyjnych grupkami – kilka lub kilkanaście osób – aby po kolei wspólnie tworzyć kolejne karty naszej księgi. Każdy w miarę możliwości zostawał kiedy mógł i na ile mógł, ale staraliśmy się, aby zawsze w grupie był ktoś kto dobrze rysuje i generalnie ma zdolności artystyczne, aby przenosił na papier nasze pomysły. Przewodnicząca Angelika  przychodziła na wszystkie spotkania, aby nasz projekt był spójny i trzymał się koncepcji. Często zaglądała do nas Pani Karolina, aby nam podrzucić jakieś pomysły z „pokoju nauczycielskiego”.

Pracowało się świetnie, a przede wszystkim efektywnie – takie grupy, w których jest rotacja osób dają super rezultaty; świeże pomysły, sprawna realizacja, wzajemna współpraca – same plusy.

Gdy nasza księga była już prawie gotowa mieliśmy do wykonania jeszcze jedną misję – spotkanie z naszymi młodszymi  kolegami ze szkoły podstawowej. Zorganizowaliśmy je na naszej szkolnej świetlicy. Chcieliśmy pokazać im naszą księgę, opowiedzieć co zawiera oraz zachęcić ich do wspólnej pracy nad jej dokończeniem. W ten sposób dołożyli oni swoją małą cegiełkę do naszego projektu. Nie brakowało pytań i rozmów dotyczących co nam wolno, czego nie wolno – i dlaczego. W zamian za wspólnie spędzony czas podarowaliśmy im zdjęcia i kolorowanki nawiązujące do tematyki praw i obowiązków ucznia, które wcześniej wydrukowaliśmy. Wspólne kolorowanie z młodszymi kolegami przeniosło nas w dziecięce lata – sama frajda. Spotkaniem tym chcieliśmy również rozszerzyć zasięg naszej akcji i zainteresować małych kolegów tematem istotnym dla nas – uczniów.

Nasz Katalog  przedstawił prawa i obowiązki uczniowskie, ale przede wszystkim jest stworzony przez Nas i   nie jest nudny i monotonny – jest kolorowy, pełny metafor, symboli, ciekawych ujęć tematu i wykonany z artystycznym smakiem. Jesteśmy z niego dumni bo w jego stworzenie zaangażował się naprawdę osobiście każdy uczeń naszego liceum . W trakcie prac nad tym projektem po raz kolejny uczyliśmy się współpracy w grupie i integracji naszego licealnego środowiska z młodszymi kolegami. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, bo nasza Księga będzie nam służyć w przyszłości – zawsze będziemy mogli do niej zaglądnąć i zaczerpnąć wiedzy i to nie tylko my, ale następne roczniki naszej szkoły również. Tworząc ją zostawiamy także piękny i pożyteczny ślad po sobie w historii naszego Liceum.

Andzia  🙂

 

ZOBACZ TAKŻE

Nasze Pierwsze Spotkanie

Podczas naszych wspólnych zajęć postawiłyśmy na integracje oraz dobrą zabawę. Bardzo zależało nam na tym aby mieć bardzo dobry kontakt z dziećmi. Grupa bardzo chętnie z nami współpracowała i przeprowadzenie zajęć poszło po naszej myśli. Tematem naszej pierwszej […]

SUPER AKCJA: Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne...

SUPER AKCJA: Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne. http://tssp.krakow.pl/liceum/10327/ Minęły dopiero dwa miesiące roku szkolnego, a w naszym liceum odbyło się już kilka ważnych wydarzeń promujących postawy patriotyczne i obywatelskie. Pierwszym z nich były tajne, demokratyczne […]

Kwietniowa superakcja „Nasze miejsce na ziemi -tak dla społeczności lokalnej.”

Planując kwietniową superakcję, postanowiliśmy sami odnaleźć osobę, instytucję, miejsce dla której moglibyśmy podjąć konkretną akcję. Na pierwszym spotkaniu samorządu, na którym mieliśmy podjąć decyzję, co do wyboru kierunku działania, ustaliśmy że nie wykonamy żadnego zadania, bo nie wiemy […]

Uczniowie Michałowskiego odkrywają aktywny Kraków 

Uczniowie Michałowskiego odkrywają aktywny Kraków !!! Zbliża się czas wakacji, czas odpoczynku i relaksu. Dla nas okres wakacyjny zawsze wiąże się z aktywnym wypoczynkiem, dlatego tematem naszej superakcji w maju jest: « Sport to zdrowie, czyli wydarzenie o charakterze […]

Warsztaty.

W dniu 20.03.2018 przeprowadziłyśmy nasze pierwsze warsztaty plastyczne. Z samego rana stawiłyśmy się w budynku Szkoły Podstawowej nr 29. Zostałyśmy poprowadzone do sali, w której znajdowały się przedszkolaki. Byłyśmy zaskoczone tym, jak radośnie nas przyjęły. To właśnie dzięki […]

Spotkanie 17.03.18r.

Dzisiejsze spotkanie odbyło się w nieludzkich, porannych godzinach. Przy wspólnym śniadaniu, skonfrontowałyśmy ze sobą, przygotowane wcześniej, materiały edukacyjne i dopracowałyśmy grę tematyczną dla dzieci. Tego dnia, naszym celem działań stały się urocze nagrody i niespodzianki przeznaczone dla najaktywniejszych uczestników warsztatów. Na […]

Sklepik szkolny

Styczeń przywitał nas wieloma zmianami w szkole. Niektóre były miłe inne trochę straszne…

Spotkanie 03.03.18r.

Teraz nasz projekt nabrał realnych kształtów. Przy aromatycznej kawie, podzieliłyśmy się informacjami z odwiedzin w podstawówce. Wiedziałyśmy na czym stoimy, jaki mamy zakres czasowy przeznaczony na lekcję dla dzieci. Szczegółowo rozdzieliłyśmy ostatnie zadania, ściśle dotyczące projektu i udałyśmy się do Urzędu Miasta na […]

Przygotowanie materiałów

Ostatnie dni przed realizacją naszego projektu. Dopinamy właśnie ostatnie sprawy, ćwiczymy przemówienia, przygotowujemy nagrody dla naszych małych słuchaczy. Krótko mówiąc: praca wre! Już nie możemy się doczekać !  

(za)Poznaj Samorząd Od Kusego!

Czy jesteście zainteresowani poznaniem Wielkiej Tajemnicy Szkoły? Kto jest kim w Samorządzie Od Kusego? W jaki sposób możecie realizować swoje marzenia? Co zrobić kiedy wasze uczniowskie prawa są łamane? Czy pamiętacie o swoich codziennych szkolnych obowiązkach? Na te […]