NOWE!

Nic o nas bez nas

 

Nic o nas bez nas – promocja praw i obowiązków uczniów.

Miesiąc marzec poświeciliśmy na przybliżenie naszym kolegom i koleżankom idei budżetu obywatelskiego miasta Krakowa. Ponieważ prawo uczestnictwa w tym projekcie przysługuje osobom od 16 roku życia, postanowiliśmy ich z tym nowym prawem zapoznać.
Poprzez budżet obywatelski, młodzież dostaje realne prawo decydowania w jaki sposób będzie wydana część budżetu miasta w którym żyją. Chcieliśmy również uświadomić im, że mogą bezpośrednio oddziaływać na miasto i mieć realny wpływ na potrzeby lokalnej społeczności. Właśnie dlatego narodził się innowacyjny pomył, aby w tym roku szkolnym, promować prawa i obowiązki uczniów, w tym obszarze.
Z inicjatywy dwójki naszych uczniów: Gabrysi Handziak i Dominika Krokosza z klasy 3c został przygotowany cykl warsztatów na temat BO. Na początku, w porozumieniu z panią Dyrektor, został przygotowany harmonogram spotkań. Poprzez informację zamieszczoną w dzienniku elektronicznym klasy zostały poinformowane o czasie i miejscu warsztatów. W dniach 13 – 16 marca odbyło się ich sześć, a w każdym z nich uczestniczyło po trzy klasy. Łącznie wzięła w nich udział cała społeczność naszej szkoły – 509 uczniów. Organizacyjnie wszystko odbyło się bez najmniejszych problemów, przygotowaliśmy rzutnik, zaciemniliśmy salę. Klasy były proszone wg harmonogramu
Nasi przedstawiciele zapoznali uczniów z ideą i historią budżetu obywatelskiego, którego początki związane były z brazylijskim miastem Porto Alegre. Omawiali najważniejsze zasady zgłaszania zadań i ich typy. Przedstawili harmonogram składania projektów, harmonogram głosowania oraz wyjaśnili różnice pomiędzy budżetem dzielnicowym i ogólnomiejskim. Pod koniec każdego spotkania młodzież żywo dyskutowała nad całym procesem oraz na gorąco zastanawialiśmy się nad propozycjami do tegorocznego budżetu obywatelskiego miasta Krakowa i poszczególnych dzielnic. Gabrysia i Dominik zachęcali koleżanki i kolegów do składania swoich projektów do końca miesiąca.
Podczas warsztatów narodził się również pomył stworzenia ogólnodostępnej tablicy – BANK POMYŁÓW – BUDŻET OBYWATESLKI. Już następnego dnia na korytarzu, na 1 piętrze zawisł duży arkusz papieru, na którym każdy mógł wpisywać kolejne pomysły projektów. Przez kolejne 2 tygodnie uczniowie zamieszczali pod kategoriami : SPORT, INFRASTRUKTURA, ZIELEŃ, EDUKACJA i KULTURA swoje projekty. Tak powstało miejsce gdzie uczniowie dzielili się swoimi pomysłami, często bardzo potrzebnymi , często bardzo oryginalnymi. Wśród kilkudziesięciu wpisów pojawiły się następujące propozycje : dodatkowe boiska, tor do parkuru i siłownia na powietrzu w Parku Jordana, lekcje rysunku, szachów, pływania, zajęcia na lodowisku, nowe ścieżki rowerowe, darmowa komunikacja miejska dla licealistów, oczyszczacze powietrza na ulicach, sadzenie drzew, kwiatów, zielony ogród na dachu naszej szkoły i innych budynkach, tydzień darmowych teatrów dla uczniów, darmowe koncerty plenerowe i wiele innych. Jeden z uczniów – miłośnik chemii , zamieścił nawet przepis na technologię spalanie czystego węgla w celu zmniejszenia smogu. Na pomysłowość młodzieży, jak mogliśmy się przekonać, można zawsze liczyć.
Dodatkowo 15 marca kilkoro przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego wzięła również udział w spotkaniu konsultacyjno – informacyjnym na temat BO, w Miejskim Centrum Dialogu przy ulicy Barskiej. Młodzież miała okazję podyskutować z przedstawicielami Urzędu Miasta na temat zgłaszanych projektów.
Promocja dodatkowych praw jakie przysługują młodzieży od 16 roku życia, prawa do współtworzenia przestrzeni wokół nas i współdecydowania o budżecie Krakowa, pozytywnie, mam nadzieję, kształtować będzie postawy obywatelskie.
Mam nadzieję również, że zaktywizowaliśmy młodzież do działania na poziomie lokalnym i wielu z Nas jeśli nie teraz , to w przyszłości zgłosi swój projekt. Czego gorąco życzę.

Autor : Katarzyna Migdał

Superakcja w kategorii : nic o nas bez nas – promocja praw i obowiązków uczniów.

 

ZOBACZ TAKŻE

Serce na dłoni – superakcja VIII LO W tym miesiącu w VIII LO odbył się Dzień Wolontariatu współorganizowany przez Samorząd i Wolontariat Ósemki. Podczas wydarzenia prezenytotowany był film i prezentacje podsumowujące działalność Wolontariatu. Odbyły się koncerty, nauka pierwszej […]

Zdążyć przed Zimą !- Super akcja „Serce na dłoni”

SUPER AKCJA – Serce na dłoni, czyli akcja, wydarzenie o charakterze charytatywnym.   Zdążyć przed Zimą !!!!!   “ Najgorszą chorobą nie jest trąd czy gruźlica, ale świadomość, że jest się nikomu niepotrzebnym, przez nikogo niekochanym, przez wszystkich opuszczonym. ” […]

Kwietniowa superakcja „Nasze miejsce na ziemi -tak dla społeczności lokalnej.”

Planując kwietniową superakcję, postanowiliśmy sami odnaleźć osobę, instytucję, miejsce dla której moglibyśmy podjąć konkretną akcję. Na pierwszym spotkaniu samorządu, na którym mieliśmy podjąć decyzję, co do wyboru kierunku działania, ustaliśmy że nie wykonamy żadnego zadania, bo nie wiemy […]

Spotkanie integracyjne

Spotkanie integracyjne grupy odbyło się 3 marca. W spotkaniu brali udział wszyscy uczniowie, którzy byli organizatorami projektu. Po krótkiej debacie wybrali miejsce spotkania dobre dla ich brzuchów, czyli pizzerię. Mimo tego, że grupa się doskonale znała mieli okazję […]

Super akcja – Szkoła się bawi w „Andrzejkowym Szaleństwie”.

Super akcja – Szkoła się bawi, czyli integracja środowiska szkolnego w  „ Andrzejkowym Szaleństwie”. W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła 21 listopada obchodziła Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Był to dzień wyjątkowy: pełen uśmiechów, miłych gestów, pozytywnych emocji. Na dobry […]

FitChef – Mistrz drugiego śniadania

Pewnie niewielu z Was słyszało o Europejskim Dniu Zdrowego Jedzenia i Gotowania, który obchodzony jest 8 listopada. Nasz Samorząd Uczniowski, w którym jestem zastępcą przewodniczącej, postanowił uczcić ten dzień w ramach SUPER-AKCJI „Sport to zdrowie, czyli wydarzenie o charakterze sportowym i/lub […]

Samorządowe spotkanie z poezją – super-akcja

Na początku lutego nasz samorząd postanowił powiedzieć „Tak dla Kultury” i zorganizować w ramach super-akcji wydarzenie o charakterze artystycznym. Nasza akcja była odpowiedzią na sugestie naszych kolegów, którzy „kochają” sztukę i chcieli sprawdzić swój talent aktorsko-poetycki. 7 lutego […]

Spotkanie Samorządów w Elektryku!

15 maja 2018 roku przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego zorganizowali w naszej szkole spotkanie dla uczniów gimnazjów aktywnie działających w organach samorządowych swoich szkół. Miło było nam gościć reprezentantów następujących szkół:  Zespół Szkół Salezjańskich,  Gimnazjum Nr 37, Gimnazjum Królowej Apostołów, […]

Super-Akcja – Festiwal Twórczości Artystycznej FeTA 2018 w XILO

Dnia 07.03.2018 roku na deskach zaprzyjaźnionego Teatru Ludowego odbył się Festiwal Twórczości artystycznej, w której brały udział wszystkie klasy I i II naszego liceum. Tegoroczna FeTA nie miała wyznaczonego tematu, jednak przedstawiane sztuki musiały mieć podłoże literackie. Dzień […]

Spotkanie samorządów w Chemiku, czyli Mini Gra Terenowa ” Czy znasz Kraków Nasz...

W dniu 25.05.2018 roku Zespół Szkół Chemicznych w Krakowie  zorganizował spotkanie samorządów. Z kilku tygodniowym wyprzedzeniem poinfromowaliśmy opiekunów konkursu o mającycm się odbyć spotkaniu. Brały udział w nim 4 samorządy (13osób). Były to : Zespół Szkół Mechanicznych nr […]