NOWE!

Super-Akcja – Festiwal Twórczości Artystycznej FeTA 2018 w XILO

Dnia 07.03.2018 roku na deskach zaprzyjaźnionego Teatru Ludowego odbył się Festiwal Twórczości artystycznej, w której brały udział wszystkie klasy I i II naszego liceum. Tegoroczna FeTA nie miała wyznaczonego tematu, jednak przedstawiane sztuki musiały mieć podłoże literackie. Dzień ten był wyjątkowy i zabiegany, pełen emocji i podekscytowania. Już wceśniej Samorząd odpowiednio zareklamował wydarzenie zarówno w mediach społecznościowych, jak i na korytarzach szkolnych. Od samego rana uczniowie przygotowywali i charakteryzowali się na bohaterów, w których się wcielali. Na początku odbyło się przywitanie gości i przemówienie nowego przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Eugeniusza Diaczkowa, poznanie członków jury i rozpoczęcie występów. Jako pierwsza wstąpiła klasa II E z unowocześnioną Balladyny Juliusza Słowackiego. Było to bardzo zabawne, ale również ciekawe spotkanie z te lektura. Dwie z klas wybrały twórczość Szekspira, jako temat przewodni swojego przedstawienia: jedna z klas Romea i Julię, a druga Makbeta. Oba przedstawienia były nastrojowe i pełne wyruszenia. Trzy klasy wystawiły fragmenty „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Każdy występ był na swój sposób inny ale równie zachwycający. Przebranie, charakteryzacja była cudowna, ludowe stroje krakowskie i gwara która wpadała w ucho. Bajkowe spotkanie z „Królową Śniegu”, „Małym Księciem” i „Piękna i Bestią” zabrały nas w dalekie i piękne wspomnienia z dziecięcych lat naszego życia. „Koralina” to bajkowy horror który wywołał w nas dreszczyk emocji. W kryminalny świat zabrała nas jedna z klas teatralnym pokazem „Ojca Chrzestnego”. Zabawę i emocje wlała w nas także Wojna Wieszczów – bitwa między Mickiewiczem, a Słowackim. „Ból Istnienia” to musical, w którym były przedstawione różne postacie literackie, które odczuwały w swoim życiu jakieć cierpienie. Taniec, który podnosił dynamikę i nastrój spektaklu.

Kolejnego dnia po burzliwych naradach jury przyznano nagrody. Ich rozdanie odbyło się na sali gimnastycznej w obecności Dyrekcji i tłumu uczniów. Całe wydarzenie było na bieżąco relacjonowane przez Samorząd w mediach społecznościowych. Dodatkowo Samorząd przeprowadził głosowanie na nagrodę publiczności. Festiwal Twórczości Artystycznej to z pewnością jedno z najbardziej wzniosłych wydarzeń w ciągu roku szkolnego. Doskonale przedstawia ukryte nieraz talenty aktorskie młodzieży, ucząc pracy w grupie i krytycznego podejścia do samych siebie.

Samorząd czuwał nad ogólnym przebiegiem wydarzenia.

Filmy z FeTA 2018:

Festiwal Twórczości Artystycznej FETA 2018

Podsumowanie Festiwalu:

Jury festiwalu w składzie: p. Jolanta Janik, p. Anna Żurawel, Aleksandra Michalewska z klasy 3f,
Piotr Klimek z klasy 3c oraz przewodnicząca p. Mirosława Bogacz przyznało następujące INDYWIDUALNE nagrody i wyróżnienia:
za WALORY MUZYCZNE:
– Wyróżnienie i dyplom za bezpretensjonalną, uroczą piosenkę dla Stefanii Andrzejewskiej z klasy 1c
– Nagrodę – dyplom i statuetkę za najlepsze wykonanie wokalne festiwalu dla Aleksandry Brzeszcz z 2a
wyróżnienia za AKTORSTWO:
ROLE MĘSKIE
– wyróżnienie i dyplom dla Grzegorza Raźnego z klasy 1d za rolę Dziennikarza, dla Kacpra Ładonia z klasy 1d za rolę Jaśka, dla Huberta Salwacha z klasy 2d – za rolę Pana Młodego, dla Piotra Cholewy z klasy 2d – za rolę Jaśka
– wyróżnienie i dyplom za najlepszą rolę drugoplanową otrzymuje Bartosz Brzeszcz z klasy 1a za rolę Lisa w „Małym Księciu”
– Nagrodę – dyplom i statuetkę dla najlepszego aktora festiwalu dostaje Piotr Puchalski z klasy 1d za rolę Czepca w „Weselu”
ROLE KOBIECE
– wyróżnienie i dyplom za grę aktorską otrzymują Karolina Kolarska z 2f za rolę Coraliny oraz Małgorzata Szwajca z 1c za rolę Niani
– wyróżnienie i dyplom za najlepszą rolę drugoplanową otrzymuje Karolina Ostafin z 2d za rolę Radczyni
– nagrodę – dyplom i statuetkę za najlepszą rolę kobiecą otrzymuje Julia Bąkiewicz z klasy 2d za rolę Panny Młodej

Jury wyróżniło następujące SPEKTAKLE:
– dyplom dla klasy 2c za bardzo równą, zaangażowaną grę całego zespołu w sztuce „Wojna wieszczów”,
– dyplom dla klasy 2a za scenografię, zwłaszcza pracochłonne rekwizyty do baśni „Piękna i Bestia”,
– dyplom dla klasy 1a za estetyczną formę wyrazu w sztuce „Mały Książę” ,
– dyplom dla klasy 1f za choreografię,
– nagroda za trzecie miejsce – dyplom i statuetkę jury przyznało klasie 2f za sztukę „Koralina”,
– nagroda za drugie miejsce – dyplom i statuetkę otrzymuje klasa 1d za fragment „Wesela”,
– nagroda za pierwsze miejsce – dyplom i statuetkę jury przyznaje klasie 2d za sztukę „Ach, co to był za ślub!”.
Jury dziękuje dyplomem za pracę nad spektaklami klasom:1b, 1c, 1e, 2b, 2e, 2g.
Nagrodę publiczności otrzymuje klasa 2c za spektakl „Wojna wieszczów”.

Bardzo cieszy zaangazowanie każdej z klas pierwszych i drugich w przygotowanie rekwizytów, ruchu scenicznego oraz całej oprawy spektaklów. Z niecierpliwością oczekujemy na kolejną edycję naszego Festiwalu!

ZOBACZ TAKŻE

Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego

W dniu 6 października 2017r. odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego SP 105 oraz klas Gimnazjum 49. Nasz Zarząd SU stanowi 6 osób, które reprezentują klasy Gimnazjum oraz klasy Szkoły Podstawowej.   Przebieg i wyniki wyborów: W klasach […]

Turniej Piłki Nożnej „Young Masters Cup”

10 lutego 2018 rok w dzień rozpoczęcia się ferii zimowych został rozegrany turniej piłki nożnej „Young Masters Cup”. Udział w turnieju wzięły cztery szkoły: Dominika Kraków (os. Jagielońskie) Sparta Kraków (sp. 92) Gimnazjum 48 (os. Kolorowe) Gimnazjum 36 […]

KDO ds. Młodzieży

Komisji Dialogu Obywatelskiego

SUPER AKCJA – „Szlachetna Paczka” – kategoria: Serce na dłoni...

SUPER AKCJA – „Szlachetna Paczka” – kategoria: Serce na dłoni SZLACHETNA PACZKA, to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów społecznych w Polsce. Jej celem jest pomoc rodzinom w potrzebie. Akcja jest bardzo przemyślana, a nawet zasługuje na tytuł […]

Wybory do Samorządu w XI LO

Dnia 22 maja 2017 roku, w XI Liceum im. Marii Dąbrowskiej rozpoczęła się kampania wyborcza trwająca tydzień. W tym czasie kandydaci na Przewodniczącego Samorządu szkolnego próbowali przekonać wyborców, że to właśnie oni powinni objąć tą funkcję. Na korytarzach […]

ZSCH pomaga

 Grudzień to czas świąteczny w Polsce. Od początku miesiąca obdarowujemy się różnymi prezentami. Jest to czas radosny i rodzinny. Dla ponad 1,5 miliona dzieci z Syrii to niestety krytyczny okres niepewności. Nie wiedzą, czy uda im się przetrwać […]

Wielkie nocne pakowanie- Szkoła się bawi, czyli integracja środowiska szkolnego.

Wielkie nocne pakowanie To był pracowity dzień i jeszcze bardziej pracowita (pół)noc. Zaczęło się od zakupów w Galerii Bronowice: kupiliśmy dużo wstążek,  papieru do pakowania prezentów i upominków dla dzieci w szpitalu w Prokocimiu oraz dla rodziny, którą […]

Wybory do Samorządu Uczniowskiego w PIĘTNASTCE.

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W XV LO W KRAKOWIE   Wybory do Samorządu Uczniowskiego to w naszej szkole bardzo ważne  wydarzenie. To czas dokonywania zmian i podejmowania trudnych decyzji, które wpłyną na naszą przyszłość. To okres  ciężkiej pracy, […]

SUPERAKCJA – wydarzenie promujące zdrowy tryb życia

SUPER AKCJA- wydarzenie promujące zdrowy tryb życia Uczestnicy- wszyscy uczniowie szkoły Inspiracją do zadań Rady Uczniowskiej w miesiącu kwietniu był Światowy Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia. Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad […]

Samorząd wybrany

WYBORY W NASZYM LICEUM  18 października w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Poprzedzone zostały kampanią wyborczą, w trakcie której Kandydatki zachęcały uczniów do głosowania na nich. Po kampanii odbyły się wybory. Każdy uczeń otrzymał przygotowaną […]