NOWE!

Kwietniowa superakcja „Nasze miejsce na ziemi -tak dla społeczności lokalnej.”

Planując kwietniową superakcję, postanowiliśmy sami odnaleźć osobę, instytucję, miejsce dla której moglibyśmy podjąć konkretną akcję. Na pierwszym spotkaniu samorządu, na którym mieliśmy podjąć decyzję, co do wyboru kierunku działania, ustaliśmy że nie wykonamy żadnego zadania, bo nie wiemy kim są sąsiedzi naszej szkoły i nie wiemy, jakie są ich potrzeby.Przeważająca część uczniów naszej szkoły mieszka poza rejonem osiedla Willowego i dlatego postanowiliśmy zrobić najpierw rozeznanie: „Co możemy zrobić dla społeczności naszego osiedla, bezpośrednich sąsiadów naszej szkoły?”.

Pierwszym naszym działaniem było wyjście poza mury szkoły i rozpoznanie. Znaleźliśmy wykaz instytucji, stowarzyszeń znajdujących się na osiedlu Willowym. Następnie podzieliliśmy się na zespoły 2-3– osobowe, których zadaniem było udanie się do konkretnych osób, instytucji i przeprowadzenie wywiadu odnośnie ewentualnej pomocy, współpracy, itd. 4 kwietnia: Kuba, Klaudia i Julka udali się w bezpośrednie sąsiedztwo naszej szkoły, na plac przy poczcie z zamiarem rozeznania tego rejonu. Ich wyprawa okazała się strzałem w dziesiątkę, ponieważ trafili do Spółdzielni Socjalnej APACZE, mieszczącej się na osiedlu Willowym 29. Jest ona prowadzona przez STOWARZYSZENIE NA RZECZ ROZWOJU OSOBOWOŚCI DZIECI GRAAL.

 

Po powrocie z wizji lokalnych i przedstawieniu efektów naszej pracy, uznaliśmy (jako samorząd), że najbardziej dla społeczności lokalnej możemy przysłużyć się podejmując długotrwałą i możliwą do wykonania akcję współpracy właśnie ze spółdzielnią APACZE, prowadzoną przez osoby z zespołem Downa.

Poprosiliśmy o pomoc opiekuna samorządu i pedagoga szkolnego, którzy pomogli nam w podjęciu oficjalnych rozmów. Naszym celem była konkretna pomoc w pracy wykonywanej w spółdzielni oraz pomoc w realizacji celów stowarzyszenia, a więc integracji osób z zespołem Downa do uczestniczenia w „normalnym” życiu.

I udało się. Współpracujemy!!!

Jak to zrealizowaliśmy?

  1. Całej społeczności naszej szkoły przedstawiliśmy plan naszej akcji oraz zapoznaliśmy z problemem pracy w Spółdzielni oraz calami pracy stowarzyszenia.
  2. Stworzyliśmy listę osób chętnych do pracy. Zawierała ona początkowo24 osoby, potem stopniowo rozrosła się do 31 osób.
  3. Opracowaliśmy harmonogram codziennych pozalekcyjnych wyjść 3-4 osób (tylko taka ilość spełnia warunki lokalowe)
  4. Wybraliśmy koordynatora z naszego ramienia (Klaudia), który odpowiada za wszelkie zmiany w harmonogramie i kontakt z Graalem.

 

16 kwietnia pierwsze osoby udały się na os. Willowe 29 w celu pracy wspólnie z osobami w Spółdzielni Apacze.

Wspólna praca sprawia nam wiele satysfakcji. Widzimy, jak ważni jesteśmy dla Ani, która może nami pokierować i jest z tego bardzo dumna. Ze względu na fakt, że dzieli nas tylko 3 minuty drogi (teraz należałoby powiedzieć, że łączy), jesteśmy  w stanie poświęcić czas bezpośredni po lekcjach i pomóc osobom, o istnieniu których nie wiedzieliśmy nic do tej pory. Wiemy,że będzie to już stała nasza misja. Myślimy o poszukaniu następnych. Zaistniała sytuacja uświadomiła nam, jak często przechodzimy obojętnie wobec ludzi, którzy są tak blisko.

Na koniec cytat z misji Stowarzyszenia GRAAL:

„Dlaczego naszą filozofią jest „poszukiwanie Graala”? Bo każe nam wciąż się doskonalić i pozwala nam wierzyć, że nasz ideał jest do osiągnięcia, a przynajmniej jesteśmy w stanie się do niego zbliżyć. Jednocześnie zmusza nas, byśmy byli gotowi na wiele przeszkód na swojej drodze. Właśnie z takiego sposobu myślenia czerpiemy siłę.”

W organizację akcji bezpośrednio zaangażowany jest cały samorząd. Osoby podejmujące współpracę ze Spółdzielnią:31 .

Skala zapoznania z misją GRAAL-a i problemami osób z zespołem Downa na osiedlu Willowym: wszyscy uczniowie.

Tagi: , , , , , ,

ZOBACZ TAKŻE

Nasze miejsce na Ziemi – Dzień seniora oraz warsztaty z dziećmi

Pierwszy  miesiąc 2018 roku w naszej szkole nie mógł zakończyć się bez żadnych sprzyjających naszemu środowisku  działań.  31 stycznia był dla Samorządu Szkolnego wyjątkowo pracowity. W tym dniu skupiliśmy się na dwóch wyjątkowych akcjach.   Zebraliśmy dość sporą […]

Sport to zdrowie.Super Akcja w ZSM nr1

Super Akcja w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 – luty 2018 rok „Sport to zdrowie, czyli wydarzenie o charakterze sportowym i promującym zdrowy tryb życia” Na początku lutego 2018 roku Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 rozpoczął […]

Żółty talerz

27 kwietnia, czyli w piątek przed długim weekendem, nasz Samorząd po długich i żmudnych przygotowaniach, okupionych krwią niewinnych ofiar przyprowadził SUperakcję „Nasze miejsce na ziemi, czyli samorząd na rzecz społeczności lokalnej”.

„Młodzież Kombatantom” – grudniowa „superakcja” Zespołu...

Nazwa- „Młodzież Kombatantom” Szkoła- Zespół Szkół Elektrycznych nr 2 Miesiąc- grudzień 2017 Kategoria wydarzenia- „Serce na dłoni” Przygotowanie grudniowej superakcji wymagało od nas wiele czasu i przygotowań. Na zebraniu samorządu w listopadzie zastanawiając się dla kogo zorganizować pomoc […]

Super Akcja. Gra w granicach prawa czyli „Nic o nas, bez nas”

Super Akcja. Gra w granicach prawa czyli „Nic o nas, bez nas” W miesiącu kwietniu Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 realizował Super Akcję promującą prawa                 i obowiązki ucznia […]

Koncert Integracyjny

W naszej szkole od 5 lutego do 9 lutego odbywał się tydzień Niepełnosprawności.

Wybory do Samorządu Uczniowskiego w PIĘTNASTCE.

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W XV LO W KRAKOWIE   Wybory do Samorządu Uczniowskiego to w naszej szkole bardzo ważne  wydarzenie. To czas dokonywania zmian i podejmowania trudnych decyzji, które wpłyną na naszą przyszłość. To okres  ciężkiej pracy, […]

„Szybciej, dalej, wyżej ale razem” -Spotkanie samorządów u „Baczyńskiego”...

Planując spotkanie (podczas zebrania w styczniu 2018) zastanawialiśmy się nad główną jego ideą i celami jakie moglibyśmy osiągnąć dzięki współpracy samorządów. W tym roku szkolnym nasze akcje skupiają się wokół postaci naszego patrona. K. K. Baczyńskiego. Dlatego postanowiliśmy […]

Drugie spotkanie projektowe 12.01.18r.

  Już kolejny raz się widzimy. Plan naszego projektu zderzył się z rzeczywistością. Musiałyśmy skonfrontować warunki lokalowe z zamierzeniami. Wtedy dojrzale zmieniłyśmy nasze zamierzenia. Połączyłyśmy nasze pasje – podróże – z koncepcją działań. Teraz już wiedziałyśmy do czego […]

Impreza z okazji Halloween

Samorząd Szkolny zorganizował imprezę z okazji święta Halloween, która odbyła się 27 października 2017 roku. Zabawa trwała od 17:00 do 20:00 i odbyła się w świetlicy szkolnej. W przygotowaniach wzięło udział dziesięciu uczniów i siedmiu nauczycieli. Członkowie samorządu […]