NOWE!

„Nasze miejsce na ziemi, czyli Samorząd na rzecz społeczności lokalnej”

” W życiu nie chodzi o to, by przeczekać burzę.

Chodzi o to, żeby nauczyć się tańczyć w deszczu”. 

Steven D. Wolf

 

Kwiecień był pięknym miesiącem – wiosnę było czuć wszędzie, a tym samym zapał i siły do działania. To dobrze, bo temat super akcji „Nasze miejsce na ziemi, czyli Samorząd na rzecz społeczności lokalnej” wymagał takiej dodatkowej, wiosennej dawki energii.
Na godzinie wychowawczej uczniowie klas rozmawiali komu i jak w naszej społeczności chcemy pomóc. Po takiej „burzy mózgów” nasza szkolna społeczność chciała zrobić coś dla osób przebywających w ośrodkach społecznych i bezdomnych. Tymi pierwszymi nikt się nie interesuje, bo skoro przebywają w ośrodku to mają opiekę i niczego im nie brakuje, a tych drugich często mijamy obojętnie na ulicy myśląc w duchu, że sami są sobie winni. A prawda jest zazwyczaj zupełnie inna i stąd nasz wybór. Dlatego wychowawcy klas i samorząd spotkali się, aby ustalić krótki plan działań – podstawą powodzenia naszych akcji kwietniowych było tak naprawdę zaangażowanie naszych kolegów.

Pierwsza akcja, w której wzięła udział nasza szkoła to organizowany od 11 lat na całym świecie „Good Deeds Days” – „Dzień dobrych uczynków”. Hasło towarzyszące Good Deeds Days Polska to „Razem dla wspólnego dobra”. Samorząd z Panią Dyrektor zajęli się sprawami formalnymi: wybrali placówkę, ustalili dzień, godziny i charakter naszej wizyty. 15 kwietnia grupa kilkunastu osób naszej szkoły udała się z naszą wychowawczynią i panią Karoliną do Domu Pomocy Społecznej przy ul. Krakowskiej. Przebywa tam 260 osób przewlekle psychicznie chorych. Część z nich spotkała się z nami, aby wspólnie spędzić czas. Z niektórymi z nich mogliśmy porozmawiać, pospacerować, z innymi zagrać w piłkę, innym poczytać książki. Dziewczyny, które malują przygotowały warsztaty rysunkowe. Pogoda była wspaniała więc wpadliśmy na pomysł, aby w ramach spaceru zjeść wspólnie lody. Wszystkim sprawiło to przyjemność.

To popołudnie uświadomiło nam jak cenna jest obecność drugiego człowieka. W sumie to nie zrobiliśmy przecież nic specjalnego – spędziliśmy kilka godzin w towarzystwie tych ludzi. Dla nich była to jednak najcenniejsza rzecz jaką mogliśmy im dać. Żyją w swoim zamkniętym środowisku i rzadko przychodzi ktoś tylko do nich i dla nich. Było to niemal jak święto i wielu będzie ten dzień długo wspominać. Nawiązanie kontaktu z niektórymi podopiecznymi było trudne i wywoływało w nas silne emocje. Ale nauczyło nas otwartości na drugiego człowieka, pokory i docenienia tego co się ma.

Pobyt w tej placówce to nie był koniec naszych planów na tę niedzielę. Jest to dzień wolny od zajęć i niektórzy z nas mieli plany rodzinne. Nie mogli wziąć udziału w spotkaniu w DPS, dlatego zaplanowaliśmy na ten dzień drugą akcję, tak aby dać każdemu szansę na aktywność i zaangażować prawie każdego ucznia naszej szkoły.

Dziewczyny z samorządu po akcji w DPS udały się na spotkanie z drugą grupą uczniów, ubraną w białe koszulki z napisem „Doing good”, której zadanie polegało na rozdawaniu pocztówek, naklejek, ulotek i balonów z hasłami promującymi „Good Deeds Days”. Dzięki takim działaniom jest szansa, że co roku w akcji tej będzie brało udział co raz więcej osób, zwłaszcza młodzieży.

​Kolejnym naszym celem była pomoc bezdomnym. Nie jest to łatwe – wśród tych ludzi są osoby z wielu grup społecznych, które z bardzo różnych powodów, często tragicznych, znaleźli się w takiej sytuacji. Dyskusje na godzinach wychowawczych dały jednak konkretne rezultaty. Nasza akcja miała dwa nurty: pierwszy to doraźne wsparcie czyli zorganizowanie pożywienia, a drugi to działania, które pomogłyby bezdomnym w przyszłości.

Kolejna zbiórka naszego samorządu i wychowawców była konieczna. Dołączyła do niego pani Karolina, która zaoferowała duże wsparcie tej akcji przez nasze grono pedagogiczne. Zależało nam, aby paczki jedzeniowe zawierały nie tylko artykuły kupione w sklepie, ale przede wszystkim produkty przygotowane przez nas samych. Logistycznie musieliśmy rozdzielić zadania. W związku z tym, każdy z uczniów naszej szkoły miał przygotować dwie kanapki. Do kolejnych zadań podzieliliśmy się na grupy: jedna grupa zajęła się zrobieniem zakupów na podstawie listy przygotowanej na zebraniu, druga grupa przyniosła własne domowe lub zrobione samodzielnie produkty żywnościowe. Pakowaniem i rozdawaniem żywności bezdomnym chcieliśmy zająć się wszyscy wspólnie.

Jeżeli chodzi o drugą formę naszej pomocy to tym aspektem zajęły się Anastazja i Ola.  Przygotowały listę placówek, ośrodków, schronisk, jadłodajni, instytucji, w których bezdomni będą mogli otrzymać fachową pomoc czy to doraźną czy długofalową. Stwierdziliśmy, że ludzie ci nie dotrą do takich informacji przez internet czy TV; jeżeli dostaną listę takich placówek do ręki to wsuną ją gdzieś do kieszeni, będą ją wyciągać raz, drugi, w końcu może gdzieś podejdą, z kimś porozmawiają i coś w ich życiu zacznie się zmieniać. Uznaliśmy, że taka lista może być takim kołem ratunkowym; wierzymy, że znajdą się tacy, którzy z takiego koła skorzystają.

W dniu naszej akcji już od 8 rano było jak w ulu – obie klasy naszego LO zaskoczyły aktywnością. Magda z Karoliną zebrały kanapki zrobione przez uczniów. Nikt nie zawiódł ! Filip, Michał i Julka dotarły z zakupami żywieniowymi: woda, słodycze, owoce. Nasi szkolni fani kuchni też zdali egzamin: Oliwia upiekła babeczki i muffinki, Hubert przyniósł kiełbasę i ogórki kiszone, Aneta pyszne ciasto własnego wypieku. Pani Dyrektor zasponsorowała drożdżówki, a Pani Karolina znalazła sponsora konserw !
Wszystkie produkty pakowaliśmy do papierowych toreb; w każdej znajdowały się m.in.: 2 kanapki, butelka wody, jabłko, mandarynka, konserwa, drożdżówka, ciastka, babeczki, cukierki itp. przygotowaliśmy ponad 20 paczek ! Do każdej paczki dołączyliśmy przygotowaną listę miejsc gdzie bezdomni mogą uzyskać pomoc oraz napisaną przez każdego ucznia karteczkę z cytatem: „W życiu nie chodzi o to, by przeczekać burzę. Chodzi o to, żeby nauczyć się tańczyć w deszczu.”
Ubrani w białe koszulki z logo szkoły ruszyliśmy w stronę Placu Szczepańskiego, później udaliśmy się Plantami w kierunku Dworca Głównego na spotkanie osób, które o śniadaniu czasem mogą tylko pomarzyć.

 

Nie spodziewaliśmy się tak pozytywnej reakcji ludzi, którym wręczaliśmy paczki – nie mogli uwierzyć, że zostają bez powodu obdarowani, że ktoś o nich pomyślał, dopytywali z jakiej okazji podjęliśmy takie działania, zaglądali do torebek i nadal nie wierzyli własnym oczom, nie pojmowali, że obcy, młodzi ludzie zrobili coś specjalnie dla nich. Podziękowaniom nie było końca…Pełni emocji, poruszeni powoli wróciliśmy do szkoły, ale jeszcze przez jakiś czas na pewno będziemy myślami wracać do tych wzruszających spotkań. Dawanie drugiemu człowiekowi – bezcenne!

 

Po powrocie, przy okazji tej akcji, omówiliśmy problem bezdomności na podstawie prezentacji multimedialnej „Bezdomność z wyboru czy konieczności”. Całe przedsięwzięcie koordynowała niezastąpiona Pani Karolina. Brawa także dla naszego samorządu – Angeliki i Wiktorii – oraz naszych kolegów i koleżanek, którzy zaangażowali się w obydwie akcje i ofiarowali swój wolny czas innym.

 

Ten miesiąc pokazał nam, że potrafimy coraz lepiej razem współpracować, więcej się angażować w sprawy społeczne, że umiemy nie tylko pomóc, ale zrobić to mądrze, a przede wszystkim nauczył nas pokory i szacunku dla drugiego człowieka. Nawet słońce się w tych dniach do nas uśmiechało!

 

Zapraszamy do zapoznania się ze zdjęciami z naszej super akcji na szkolnym FB  🙂

 

https://www.facebook.com/liceumtssp/photos/pcb.609728789374820/609728009374898/?type=3

 

https://www.facebook.com/liceumtssp/photos/pcb.608961306118235/608960816118284/?type=3

 

https://www.facebook.com/gddpolska/videos/616252128727535/

 

Przewodnicząca LO – Angelika 🙂

 

ZOBACZ TAKŻE

Pierwsze Spotkanie

Nasze pierwsze spotkanie odbyło 8 grudnia 2017. Omówiliśmy co będziemy chcieli zrealizować i co o bierzemy sobie za cel. Doszliśmy do wniosku że mało jest uprawianego sportu w czasie ferii przez młodzież z powodu śniegu i niskiej temperatury. […]

Wybory do Samorządu Uczniowskiego w PIĘTNASTCE.

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W XV LO W KRAKOWIE   Wybory do Samorządu Uczniowskiego to w naszej szkole bardzo ważne  wydarzenie. To czas dokonywania zmian i podejmowania trudnych decyzji, które wpłyną na naszą przyszłość. To okres  ciężkiej pracy, […]

Przegląd artystyczny form różnych

29.05.2018 roku odbył się w Chemiku długo wyczekiwany  Przegląd artystyczny form różnych. O wydarzeniu społeczność szkolna została powiadomiona z miesięcznym wyprzedzeniem poprzez posłaną kilkukrotnie kurendę, plakaty, zapowiedzi wychowawców klas, oraz przez wiadomości na portalu społecznościowym Facebook  i oczywiście […]

Co i jak ?

Nasze spotkania w ośrodku SIEMACHA SPOT miało miejsce 16 marca. Poszłyśmy wtedy w dwu osobowym składzie by porozmawiać na temat czasu i dokładanego sposobu pomocy młodszym kolegą i koleżanką. Poznaliśmy wtedy część naszych uczniów. Poznałyśmy ich trochę i […]

„Nic o nas bez nas” – to hasło przeświecało nam podczas realizacji październikowej su...

Październik postanowiliśmy poświęcić na zapoznanie kolegów i koleżanek z prawami ucznia, oraz zasadami panującymi w naszej szkole. Nasze działania zostały podjęte w kilku wymiarach. Zorganizowaliśmy spotkanie członków samorządu z Dyrekcją Liceum, podczas którego omawialiśmy między innymi ważne sprawy […]

Obchody Święta Niepodległości w Chemiku

11 dzień listopada to data najważniejszego w Polsce święta o charakterze państwowym. To właśnie 11.11.1918 roku Polska odzyskała niepodległość.Po 123 latach staliśmy się znów wolnym państwem. Uważamy, że im więcej mówi się o tym wydarzeniu, tym większa jest […]

„LEKTURY inaczej…”

Jak przystało na imprezy organizowane w listopadzie w naszej szkole, pewnie jak w wielu innych, odbyły się imprezy kształtujące postawy patriotyczne, wzbudzające naszą świadomość narodową… Nasza SUPERakcja miał dwie odsłony:

Sklepik szkolny

Styczeń przywitał nas wieloma zmianami w szkole. Niektóre były miłe inne trochę straszne…

Być jak Lajkonik na sportowo!

Zgodnie z założeniami kwietniowa super akcja miała być najważniejszym przedsięwzięciem organizacyjnym Samorządu Od Kusego w bieżącym roku szkolnym. Całość projektu związana była z organizacją ceremonii otwarcia Międzynarodowego Turnieju Piłki Ręcznej o Puchar Lajkonika. Zawody sportowe organizuje jak co […]

Ważne Spotkania Biznesowe

Po wszystkich ustaleniach postanowiliśmy się umówić z Posłem Ireneuszem Rasiem, z MDK, Zarządem Fundacji Nowe Centrum i SP 103. Najpierw umówiliśmy się ze posłem Rasiem 8 stycznia 2018 roku. Poprosiliśmy go oto czy nie chciał by być patronem […]