NOWE!

„WITAJ, MAJOWA JUTRZENKO…”

Jak tradycja w naszej szkole nakazuje, ważne daty się u nas świętuje!

Zgodnie z tą dewizą Samorząd Uczniowski zorganizował dla całej szkoły dnia 27 kwietnia apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, który był jednocześnie SUPER-Akcją w kategorii „Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne.”

Oprócz naszego opiekuna, pieczę nad nami sprawowała również pani historyk, czuwająca nad poprawnością spektaklu, a także pan geograf wspomagający nas technicznie. Miesiąc wcześniej stworzyliśmy scenariusz do naszego przedsięwzięcia. Niestety okazało się, że z racji zielonych szkół i wymagań scenariusza, musimy poprosić o wsparcie obsady uczniów naszej szkoły. Bez problemu znaleźliśmy chętnych do przedstawienia. Szybko również okazało się, że pan geograf ma w swojej wychowawczej klasie istny talent muzyczny – Mikołaja, który przepięknie gra na skrzypcach. Dodatkowo potrzebne stroje zorganizowaliśmy dzięki uprzejmości naszego księdza katechety, który udostępnił nam przy parafialną garderobę teatralną. Następnie, przy współpracy pani od zajęć artystycznych i departamentu artystycznego, ogłosiliśmy masową produkcję orłów. Wielu uczniów z chęcią wzięło udział w tym przedsięwzięciu, co widać na scenografii do spektaklu.

Próby odbywały się prawie przez cały miesiąc, co nie było takie łatwe z racji egzaminów gimnazjalnych. Duża część naszego SU to trzecioklasiści. Na szczęście podołali oni nadmiarowi kwietniowych obowiązków. Dzień przed apelem została przygotowana dekoracja, nagłośnienie i miejsca do siedzenia dla uczniów i nauczycieli.

Dnia 27 kwietnia spotkaliśmy się wcześnie rano, aby zrobić jeszcze jedną, ale już generalną próbę w pełnym umundurowaniu. Zgodnie z harmonogramem zagraliśmy 2 spektakle, aby uczniowie całej szkoły nie musieli tłoczyć się w sali i nie przeszkadzali sobie w odbiorze tak ważnego przekazu. Apel rozpoczął się od części oficjalnej prowadzonej przez Lilę – przewodniczącą SU.

 

 

Odśpiewaliśmy Hymn Narodowy w obecności Sztandaru Szkoły,…

 

…a potem rozpoczęliśmy część mniej oficjalną, czyli przedstawienie upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Na początku cofnęliśmy się do czasów Rozbiorów Polski i do Paktu Trzech Czarnych Orłów, czyli Austrii, Rosji i Prus. Trójka naszych aktorów w czarnych płaszczach z odpowiednimi orłami na plecach, wcieliła się w te role, rozdzierając symbolicznie czerwoną płachtę na Polsce, zostawiając jej tylko kawałek na Królestwo Polskie.

Następnie król Stanisław August Poniatowski, którego grał fantastyczny Patryk, został przeniesiony wraz ze swoją siostrą Izabelą, Marszałkiem i jego werblistą do naszych czasów.

Został on poddany wywiadowi z dziennikarzami, ale nie tylko z Polski. Pewien Amerykanin zarzucił królowi kłamstwo w sprawie roku uchwalenia konstytucji, lecz nieporozumienie wynikało z podania różnych kontynentów.

W tym momencie nawet uczniowie z widowni byli oburzeni ignorancją Amerykanina wobec króla, co wskazywało tylko na to, że uważnie słuchali aktorów. Oczywiście w trakcie przedstawienia zostały wyrecytowane również wiersze patriotyczne i odegrana oraz odśpiewana „Majowa Jutrzenka”, jako wspomnienie króla.

 

Całość zamknęła pięknie odegrana na skrzypcach przez Mikołaja „Rota”, która wzruszyła nie tylko nauczycieli, ale też naszych uczniów będących pod wrażeniem talentu swojego kolegi.

Na sam koniec przemówiła Pani Dyrektor, dziękując nam za piękny spektakl i cenną lekcję historii. Mówiła, że przekazaliśmy temat w taki sposób, że pomimo różnicy pokoleń na widowni (od 1 klasy Szkoły Podstawowej po 3 klasę Gimnazjum), widać było pełne skupienie i wpatrzenie w przedstawiane sceny. Myślę, że nasza praca ponownie została uwieńczona sukcesem, bo jeśli sami uczniowie byli zachwyceni i wykazali zrozumienie, to czegóż chcieć więcej…

ZOBACZ TAKŻE

Spotkanie 17.03.18r.

Dzisiejsze spotkanie odbyło się w nieludzkich, porannych godzinach. Przy wspólnym śniadaniu, skonfrontowałyśmy ze sobą, przygotowane wcześniej, materiały edukacyjne i dopracowałyśmy grę tematyczną dla dzieci. Tego dnia, naszym celem działań stały się urocze nagrody i niespodzianki przeznaczone dla najaktywniejszych uczestników warsztatów. Na […]

Warsztaty.

W dniu 20.03.2018 przeprowadziłyśmy nasze pierwsze warsztaty plastyczne. Z samego rana stawiłyśmy się w budynku Szkoły Podstawowej nr 29. Zostałyśmy poprowadzone do sali, w której znajdowały się przedszkolaki. Byłyśmy zaskoczone tym, jak radośnie nas przyjęły. To właśnie dzięki […]

FitChef – Mistrz drugiego śniadania

Pewnie niewielu z Was słyszało o Europejskim Dniu Zdrowego Jedzenia i Gotowania, który obchodzony jest 8 listopada. Nasz Samorząd Uczniowski, w którym jestem zastępcą przewodniczącej, postanowił uczcić ten dzień w ramach SUPER-AKCJI „Sport to zdrowie, czyli wydarzenie o charakterze sportowym i/lub […]

Szkoła bawi, czyli integracja środowiska szkolnego

„Mikołajkowa noc w Szesnastce” W ramach grudniowej akcji podjęliśmy się integracji środowiska szkolnego. Naszym celem była integracja społeczności uczniowskiej, nauczycieli i Dyrekcji. Pomysł jaki przyszedł nam do głowy był związany z dniem „mikołajek”, które co roku jako samorząd […]

Ruszyły zapisy do 4. edycji Tygodnia Konstytucyjnego

Od 4 do 11 listopada w całej Polsce odbywać się będą lekcje na temat Konstytucji. Poprowadzą je prawnicy i studenci prawa. To już 4. edycja Tygodnia Konstytucyjnego organizowanego przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy. Dotychczas zajęcia odbyły się […]

Super Akcja – „Sprzedaż ciast” – kategoria: Nasze miejsce na Ziemi

Super Akcja -„Sprzedaż ciast” – kategoria: Nasze miejsce na Ziemi Zebranie to nieodłączny element współpracy rodziców ze szkołą. Często działania te wiążą się z różnymi emocjami zarówno pozytywnymi jak i negatywnymi. Aby poprawić rodzicom nastrój i umilić czekanie w […]

Żółty talerz

27 kwietnia, czyli w piątek przed długim weekendem, nasz Samorząd po długich i żmudnych przygotowaniach, okupionych krwią niewinnych ofiar przyprowadził SUperakcję „Nasze miejsce na ziemi, czyli samorząd na rzecz społeczności lokalnej”.

Porozmawiajmy o nas wspólnie! – Promocja praw i obowiązków ucznia w Jedenastce...

Prawa i obowiązki uczniów to bardzo ważny temat. W niektórych szkołach poruszany jest bardzo często, w innych trochę rzadziej, przez założenie, iż uczniowie swoje prawa znają. Tymczasem bywa różnie- czasami uczniowie zakładają, że wszystko wiedzą, czasami nie chcą […]

Zdrowo, sportowo i kolorowo

W naszej szkole dnia 21 marca odbył się Turniej „Zdrowo, sportowo i kolorowo”, który miał na celu promocję zdrowia, zdrowego stylu odżywiania się i trzymania sportowej formy. Wydarzenie to zgromadziło całą społeczność szkolną, rodziców, nauczycieli i szefa naszej […]

Wydarzenie o charakterze artystycznym – Mam talent oraz szkolny koncert

  Nikt nie zaprzeczy, że rozwijanie talentów i swych pasji jest niesamowicie ważne. Po za codzienną rutyną, jaką jest szkoła, warto mieć  też chwilę dla siebie. To właśnie dzięki nim, nasze życie nabiera więcej kolorów i stajemy się […]