NOWE!

„WITAJ, MAJOWA JUTRZENKO…”

Jak tradycja w naszej szkole nakazuje, ważne daty się u nas świętuje!

Zgodnie z tą dewizą Samorząd Uczniowski zorganizował dla całej szkoły dnia 27 kwietnia apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, który był jednocześnie SUPER-Akcją w kategorii „Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne.”

Oprócz naszego opiekuna, pieczę nad nami sprawowała również pani historyk, czuwająca nad poprawnością spektaklu, a także pan geograf wspomagający nas technicznie. Miesiąc wcześniej stworzyliśmy scenariusz do naszego przedsięwzięcia. Niestety okazało się, że z racji zielonych szkół i wymagań scenariusza, musimy poprosić o wsparcie obsady uczniów naszej szkoły. Bez problemu znaleźliśmy chętnych do przedstawienia. Szybko również okazało się, że pan geograf ma w swojej wychowawczej klasie istny talent muzyczny – Mikołaja, który przepięknie gra na skrzypcach. Dodatkowo potrzebne stroje zorganizowaliśmy dzięki uprzejmości naszego księdza katechety, który udostępnił nam przy parafialną garderobę teatralną. Następnie, przy współpracy pani od zajęć artystycznych i departamentu artystycznego, ogłosiliśmy masową produkcję orłów. Wielu uczniów z chęcią wzięło udział w tym przedsięwzięciu, co widać na scenografii do spektaklu.

Próby odbywały się prawie przez cały miesiąc, co nie było takie łatwe z racji egzaminów gimnazjalnych. Duża część naszego SU to trzecioklasiści. Na szczęście podołali oni nadmiarowi kwietniowych obowiązków. Dzień przed apelem została przygotowana dekoracja, nagłośnienie i miejsca do siedzenia dla uczniów i nauczycieli.

Dnia 27 kwietnia spotkaliśmy się wcześnie rano, aby zrobić jeszcze jedną, ale już generalną próbę w pełnym umundurowaniu. Zgodnie z harmonogramem zagraliśmy 2 spektakle, aby uczniowie całej szkoły nie musieli tłoczyć się w sali i nie przeszkadzali sobie w odbiorze tak ważnego przekazu. Apel rozpoczął się od części oficjalnej prowadzonej przez Lilę – przewodniczącą SU.

 

 

Odśpiewaliśmy Hymn Narodowy w obecności Sztandaru Szkoły,…

 

…a potem rozpoczęliśmy część mniej oficjalną, czyli przedstawienie upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Na początku cofnęliśmy się do czasów Rozbiorów Polski i do Paktu Trzech Czarnych Orłów, czyli Austrii, Rosji i Prus. Trójka naszych aktorów w czarnych płaszczach z odpowiednimi orłami na plecach, wcieliła się w te role, rozdzierając symbolicznie czerwoną płachtę na Polsce, zostawiając jej tylko kawałek na Królestwo Polskie.

Następnie król Stanisław August Poniatowski, którego grał fantastyczny Patryk, został przeniesiony wraz ze swoją siostrą Izabelą, Marszałkiem i jego werblistą do naszych czasów.

Został on poddany wywiadowi z dziennikarzami, ale nie tylko z Polski. Pewien Amerykanin zarzucił królowi kłamstwo w sprawie roku uchwalenia konstytucji, lecz nieporozumienie wynikało z podania różnych kontynentów.

W tym momencie nawet uczniowie z widowni byli oburzeni ignorancją Amerykanina wobec króla, co wskazywało tylko na to, że uważnie słuchali aktorów. Oczywiście w trakcie przedstawienia zostały wyrecytowane również wiersze patriotyczne i odegrana oraz odśpiewana „Majowa Jutrzenka”, jako wspomnienie króla.

 

Całość zamknęła pięknie odegrana na skrzypcach przez Mikołaja „Rota”, która wzruszyła nie tylko nauczycieli, ale też naszych uczniów będących pod wrażeniem talentu swojego kolegi.

Na sam koniec przemówiła Pani Dyrektor, dziękując nam za piękny spektakl i cenną lekcję historii. Mówiła, że przekazaliśmy temat w taki sposób, że pomimo różnicy pokoleń na widowni (od 1 klasy Szkoły Podstawowej po 3 klasę Gimnazjum), widać było pełne skupienie i wpatrzenie w przedstawiane sceny. Myślę, że nasza praca ponownie została uwieńczona sukcesem, bo jeśli sami uczniowie byli zachwyceni i wykazali zrozumienie, to czegóż chcieć więcej…

ZOBACZ TAKŻE

Wybory na Prezesa Samorządu Szkolnego

Protokół z Wyborów do Samorządu Gimnazjum nr 23 i na Rzecznika Praw Ucznia z dnia 10.10.2017 r.   Komisja Wyborcza w składzie: Julia Nakoniczewska, Katarzyna Kościółek   Ustaliła po przeliczeniu głosów co następuje:   Wszystkich uczniów w gimnazjum […]

Sklepik szkolny

Styczeń przywitał nas wieloma zmianami w szkole. Niektóre były miłe inne trochę straszne…

(za)Poznaj Samorząd Od Kusego!

Czy jesteście zainteresowani poznaniem Wielkiej Tajemnicy Szkoły? Kto jest kim w Samorządzie Od Kusego? W jaki sposób możecie realizować swoje marzenia? Co zrobić kiedy wasze uczniowskie prawa są łamane? Czy pamiętacie o swoich codziennych szkolnych obowiązkach? Na te […]

Kwietniowa superakcja „Nasze miejsce na ziemi -tak dla społeczności lokalnej.”

Planując kwietniową superakcję, postanowiliśmy sami odnaleźć osobę, instytucję, miejsce dla której moglibyśmy podjąć konkretną akcję. Na pierwszym spotkaniu samorządu, na którym mieliśmy podjąć decyzję, co do wyboru kierunku działania, ustaliśmy że nie wykonamy żadnego zadania, bo nie wiemy […]

Listopadowa SUPER-AKCJA!

10 listopada 2017r. odbyła się w naszej szkole super-akcja z kategorii „Młody obywatel”, pt. „Narodowe śpiewanie”. Każda klasa i pracownicy szkoły zostali zaproszeni na salę konferencyjną, gdzie uczniowie odpowiedzialni za organizację tegoż wydarzenia wyświetlili prezentację o tematyce patriotycznej, […]

Nasze prawa, ważna sprawa

Styczeń jest miesiącem podsumowań i nowości. Wtedy właśnie zaczyna się nowy rok, dla niektórych nowy początek. Nasz samorząd również chciał spróbować czegoś nowego i znów zaskoczyć całą szkołę. Celem była również integracja samorządów klasowych, a przede wszystkim organizacja SUPER-Akcji […]

DEBATY OKSFORDZKIE W NASZEJ SZKOLE

Nic o nas bez nas – promocja praw i obowiązków ucznia – SUPER-AKCJA „Debata Oksfordzka”. Uczestnicy: uczniowie klas 4-6 (test wiedzy o prawach i obowiązkach uczniów na podstawie statutu), uczniowie klas 7 i II-III gimnazjum (debaty na temat […]

Taniec śpiewaniec

Tradycyjnie już nasza kolejna akcja zainspirowana została jakimś świętem w kalendarzu. Tym razem był to Międzynarodowy Dzień Tańca, który odbywa się 29 kwietnia każdego roku. Jest to nasza ostatnia SUPER-Akcja tym razem w kategorii „TAK dla Kultury, czyli […]

Super Akcja – „Sprzedaż ciast” – kategoria: Nasze miejsce na Ziemi

Super Akcja -„Sprzedaż ciast” – kategoria: Nasze miejsce na Ziemi Zebranie to nieodłączny element współpracy rodziców ze szkołą. Często działania te wiążą się z różnymi emocjami zarówno pozytywnymi jak i negatywnymi. Aby poprawić rodzicom nastrój i umilić czekanie w […]

Sport to zdrowie.Super Akcja w ZSM nr1

Super Akcja w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 – luty 2018 rok „Sport to zdrowie, czyli wydarzenie o charakterze sportowym i promującym zdrowy tryb życia” Na początku lutego 2018 roku Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Mechanicznych nr 1 rozpoczął […]