NOWE!

Żółty talerz

27 kwietnia, czyli w piątek przed długim weekendem, nasz Samorząd po długich i żmudnych przygotowaniach, okupionych krwią niewinnych ofiar przyprowadził SUperakcję „Nasze miejsce na ziemi, czyli samorząd na rzecz społeczności lokalnej”.

Ale zacznijmy od początku…

Ta akcja od początku roku wydała się nam najtrudniejsza. Po zeszłorocznym Budżecie Obywatelskim w naszej szkole w wersji mini, nasi dorośli partnerzy tzn. seniorzy z “Kolorowej jesieni”, napisali wniosek i dostali dofinansowanie na realizację projektu z UMK 40.000.
Wow. Super. I co teraz? A co w tym roku?

Wszystko co nam przychodziło do głowy, wydawało się takie małe, słabe, mało znaczące…

Zupełnie przypadkiem nasza opiekunka SU nawiązała współpracę z Fundacją Kulczyk i otrzymała książkę ze scenariuszami zajęć na podstawie mądrych bajek z całego świata.
Fajna inicjatywa. Ale co my z tego możemy wynieść. Napisać własne bajki, pójść z nimi do dzieci, nakręcić filmik na ich podstawie. Wszystko super, tylko ciągle czegoś nam brakowało. Czuliśmy to pod skórą, ale nie umieliśmy tego wyrazić słowami. W poszukiwaniu słów, które wyrażą naszą głębię i pustkę zarazem, zaczęliśmy przeglądać te super mądre bajki.
I wiecie co się okazało? Że wcale nie były takie super mądre. Były zwykle, codzienne, ale otwierały oczy na codzienne zwykłe problemy, na strach, odrzucenie, głód, poczucie pustki, ale też przyjaźń, odwagę, pomoc i inne ważne wartości, na które nie zwracamy uwagi na co dzień. Uświadomiliśmy sobie, że generalnie nie zwracamy na siebie uwagi. Każdy wpatrzony w swój telefon ze słuchawkami w uszach zatopiony we własnym świecie.
OK. Jest myśl! Otwieramy oczy na drugiego człowieka. W gimnazjum? Trochę za późno! Ale maluchom w szkole podstawowej? Czemu nie?

Po wytrząsaniu mózgów ustaliliśmy, że:

1. robimy projekt dla dzieci na klas 1-3, szukamy znajomych nauczycieli w byłych podstawówkach.

2. dzieci muszą coś z tego mieć, by zawsze pamiętać

3. musi zostać po nas coś FIZYCZNEGO, żeby było wychowawczo

Oto co ustaliliśmy:

– robimy projekt „żółty talerz” na motywach scenariusza w naszej mocno zmodyfikowanej wersji

– dzieci słuchają bajki, dowiadują się dlaczego i po co żółty talerz

– dzieci rozmawiają z kolegami i ustalają co lubi kolega z ławki

– na przygotowanych kartkach z naklejonym talerzem, dzieci przyklejają wycięte produkty żywnościowe jako “posiłek dla kolegi”

– kolorują swoją kompozycję

– wpisują dedykacje dla kolegi lub koleżanki

– my laminujemy ich pracę, tak by powstała podkładka na stół na drugie śniadanie

– klasa otrzymuje prawdziwy talerzyk w kolorze żółtym, z przesłaniem, że każdy może zostawić na nim coś pysznego do jedzenia, dla kogoś, kto będzie głodny, bo akurat zapomniał śniadania.

Dane techniczne:

– nawiązanie kontaktu z byłymi nauczycielami – wszyscy

– przygotowanie grafiki do kserowania, znalezienie obrazków, skład ekonomiczny (czyli jak najwięcej obrazków na jednej kartce A4) wydrukowanie, kserowanie – klasa 3a, na zajęciach informatyki – 24 osoby

– wycinanie talerzy, naklejenie na kartki – klasa 3c -11 osób

– wycinanie obrazków, okupione krwią niewinnych – 4 grupy klas 2 na języku niemieckim (umówiliśmy się z panią, że najpierw napiszemy kartkówkę, a później będziemy wycinać, utrwalając słówka Schinkenbrot, Tomate i Pflaume. Koszmar 😉 )

– zakup żółtych talerzy – czteroosoboa brygada do zadań specjalnych i dwa dni biegania, po wszystkich hipermarketach, żeby znaleźć je przypadkiem w małym osiedlowym sklepiku

W projekcie udział wzięło 24 uczniów z klasy 3a ze Szkoły Podstawowej nr 155.

Maluchy bardzo przejęte najpierw przepytały kolegów, później kleiły, kolorowały a na koniec przejęte wypytywały nas o nasze mundury i jak to jest w wojsku.

Na koniec dostaliśmy oklaski. Fajnie było pójść do takich małych ludzi, którzy są wrażliwi, chętni do pomocy i na swój mały sposób – mądrzy.

    

    

     

 

 

   

   

   

ZOBACZ TAKŻE

SuperAkcja – Szlachetna Paczka – Wspieramy

Grudzień to miesiąc, w którym każdy stara się być trochę lepszym dla innych, niż na co dzień. Nas też wkręciła atmosfera pomagania i bycia miłym dla innych…

Wybory do Samorządu Uczniowskiego w PIĘTNASTCE.

WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO W XV LO W KRAKOWIE   Wybory do Samorządu Uczniowskiego to w naszej szkole bardzo ważne  wydarzenie. To czas dokonywania zmian i podejmowania trudnych decyzji, które wpłyną na naszą przyszłość. To okres  ciężkiej pracy, […]

Drugie spotkanie projektowe 12.01.18r.

  Już kolejny raz się widzimy. Plan naszego projektu zderzył się z rzeczywistością. Musiałyśmy skonfrontować warunki lokalowe z zamierzeniami. Wtedy dojrzale zmieniłyśmy nasze zamierzenia. Połączyłyśmy nasze pasje – podróże – z koncepcją działań. Teraz już wiedziałyśmy do czego […]

KDO ds. Młodzieży

Komisji Dialogu Obywatelskiego

Turniej Piłki Nożnej „Young Masters Cup”

10 lutego 2018 rok w dzień rozpoczęcia się ferii zimowych został rozegrany turniej piłki nożnej „Young Masters Cup”. Udział w turnieju wzięły cztery szkoły: Dominika Kraków (os. Jagielońskie) Sparta Kraków (sp. 92) Gimnazjum 48 (os. Kolorowe) Gimnazjum 36 […]

Zdążyć przed Zimą !- Super akcja „Serce na dłoni”

SUPER AKCJA – Serce na dłoni, czyli akcja, wydarzenie o charakterze charytatywnym.   Zdążyć przed Zimą !!!!!   “ Najgorszą chorobą nie jest trąd czy gruźlica, ale świadomość, że jest się nikomu niepotrzebnym, przez nikogo niekochanym, przez wszystkich opuszczonym. ” […]

Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego

W dniu 6 października 2017r. odbyły się wybory do Samorządu Szkolnego SP 105 oraz klas Gimnazjum 49. Nasz Zarząd SU stanowi 6 osób, które reprezentują klasy Gimnazjum oraz klasy Szkoły Podstawowej.   Przebieg i wyniki wyborów: W klasach […]

Super akcja – Szkoła się bawi w „Andrzejkowym Szaleństwie”.

Super akcja – Szkoła się bawi, czyli integracja środowiska szkolnego w  „ Andrzejkowym Szaleństwie”. W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła 21 listopada obchodziła Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Był to dzień wyjątkowy: pełen uśmiechów, miłych gestów, pozytywnych emocji. Na dobry […]

SUPERAKCJA – wydarzenie promujące zdrowy tryb życia

SUPER AKCJA- wydarzenie promujące zdrowy tryb życia Uczestnicy- wszyscy uczniowie szkoły Inspiracją do zadań Rady Uczniowskiej w miesiącu kwietniu był Światowy Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia. Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad […]

Koncert Integracyjny

W naszej szkole od 5 lutego do 9 lutego odbywał się tydzień Niepełnosprawności.