NOWE!

Samorządy Uczniowskie w SP 49…

Odeszliśmy na chwilę od naszej tradycji prowadzenia akcji według różnych świąt. 11 kwietnia, wydawałoby się taki zwykły dzień, a jednak dla nas bardzo niezwykły. Właśnie wtedy postanowiliśmy zaprosić do naszej szkoły Samorządy Uczniowskie z innych szkół, a dokładnie ze Szkoły Podstawowej nr 27,  149, 151 oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących Integracyjnych nr 7.  Pierwotnie nasze spotkanie miało odbyć się w marcu, ale z przyczyn od nas niezależnych musieliśmy je przesunąć. Ostatecznie niestety okazało się, że SP 27 nie może do nas dotrzeć, ponieważ najważniejsi członkowie SU piszą wtedy egzamin próbny. Ani oni, ani my nie mieliśmy na to żadnego wpływu 🙁

Nasze przygotowania rozpoczęliśmy od ustalenia, co chcemy podczas tego spotkania zrobić. Na fali bardzo udanej akcji z debatą postanowiliśmy ją powtórzyć w nieco innej wersji. Obiecaliśmy w styczniowym opisie, że to nie był ostatni raz, no i proszę. Nakreśliliśmy cały plan spotkania i rozdzieliliśmy zadania z postanowieniem, że każdy się za nie jak najszybciej zabiera. Tematem przewodnim naszego spotkania był problem, z którym borykamy się od początku roku i mieliśmy nadzieję, że wspólne przedyskutowanie go i może doświadczenia innych pomogą nam temu jakoś zaradzić. Chodzi tu mianowicie o niechęć uczniów w angażowanie się w akcje szkolne, czy to jako organizator, czy jako uczestnik.

W środę 11 kwietnia spotkaliśmy się dużo wcześniej, by do końca przygotować salę numer 8 – tą samą, w której zorganizowaliśmy FitChefa. Jest to o tyle komfortowe miejsce, że jest zupełnie osobnym pomieszczeniem, więc nie musieliśmy się martwić, czy będziemy komuś przeszkadzać naszymi głośnymi dyskusjami, ani też inni nie będą przeszkadzać nam. Rozłożyliśmy stół dla nauczycieli oraz mały bufet z ciastami upieczonymi przez Olę, Gosię B. i mnie – Anię M z różnymi napojami. Powiesiliśmy plakat zrobiony przez niezawodną Ingę oraz agendę spotkania stworzoną przez Natalię.

 

Z tyłu sali ustawiliśmy stoliki do debaty, ekspresowo pokryliśmy wcześniej przez nas wyprasowanymi obrusami. Przygotowaliśmy odpowiednią ilość krzeseł na warsztaty i wszystkie potrzebne do nich rzeczy. I już byliśmy zwarci i gotowi na przybycie gości, więc wraz z Lilą udałam się pod bramę szkoły, aby ich gorąco przyjąć.

Równo o 8:30 przybyli nasi goście gotowi do współpracy. Zaprowadziłyśmy ich do sali, w której wszystko się odbywało. Zanim nauczyciele usiedli przy stoliku, a my zabraliśmy się za wstępną grę integracyjną, Lila – nasza przewodnicząca- powitała wszystkich oficjalnie. Zabawa integracyjna polegała na podzieleniu grupy na dwie drużyny. Wcześniej każdy wypowiedział na głos swoje imię. Rozłożyłyśmy koc między nimi i wybierałyśmy po jednej osobie, która siadała po każdej stronie koca. Po jego zrzuceniu jak najszybciej trzeba było powiedzieć imię drugiej osoby. I tak drużyny uzyskiwały swoje punkty.

Po zabawie pełnej śmiechu i nieocenionej kreatywności uczestników, każdy wziął krzesło i zasiedliśmy w kole. Rozpoczęliśmy od wymiany doświadczeń o najlepszej akcji, jaką przeprowadził dany SU. Za prowadzenie tej części odpowiedzialna była Natalia. Następnie Inga przeprowadziła wraz z Julią i Mateuszem krótką analizę wyników ankiet, wypełnionych wcześniej przez 6 klas naszej szkoły. Pytanie brzmiało: ” Czy angażujesz się w życie szkoły? Jeśli TAK to dlaczego? Jeśli NIE to dlaczego?”. Niestety większość pisała, że im się nie chce, że mają inne zajęcia lub po prostu ich to nie interesuje. Były też oczywiście pozytywne głosy, że fajne akcje, że są profity i, że w ogóle im się podoba, ale ze smutkiem stwierdzam, że w mniejszości. Kolejnym punktem była próba wywnioskowania, w jaki sposób można motywować uczniów do brania udziału w akcjach szkolnych.  Tu prowadzeniem zajęła się Ula, a odpowiedzi na dużej kartce zapisywała Kasia.

 

Następnie przeszliśmy do warsztatów przygotowujących do debaty oksfordzkiej. Wprowadzenie poprowadziłam ja i Lila, z racji pełnionych funkcji Marszałka i Sekretarza. Podzieliliśmy wszystkich na 2 grupy za (tu wspomagał Tomek) i przeciw (wspomagała Dominika). Każda z grup miała stworzyć listę argumentów do tezy: „Warto się angażować w życie szkoły”.

Potem wybraliśmy z każdej grupy po 4 mówców i dając im czas do namysłu oraz chwilę oddechu zarządziliśmy przerwę kawową.

 

Po 20 min przerwy przeszliśmy do właściwej debaty. Dyskusja sama w sobie była bardzo burzliwa, choć oczywiście nie wszyscy trafili do tej drużyny, z której głosem się zgadzali. Jednak zdolności oratorskie mówców czyniły cuda i niektórzy z widowni zmienili zdanie przeciw tezie. Oczywiście chodziło tylko o docenienie pracy mówców, bo wszyscy naturalnie byliśmy zgodnie ZA tą tezą.

 

W podsumowaniu zebraliśmy wszystkie wnioski wypływające z naszego spotkania, zapytaliśmy, co się naszym gościom podobało, a co nie i ponieważ zostało nam trochę czasu, to na ich życzenie szybko przeprowadziliśmy jeszcze 2 zabawy. Okazało się, że sporo wśród nas harcerzy, więc natychmiast padły pomysły, co by tu zrobić.

Śmiechom nie było końca, nawet opiekunowie się z nami bawili, i w takim też humorze pożegnaliśmy zadowolonych gości.

 

Całe spotkanie trwało od 8:30 do 11:30, następnie powędrowaliśmy na dalsze lekcje. Za zdjęcia, jak zawsze, dziękujemy niezawodnemu Michałowi.

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Grudzień dla pierwszaków

Jako że 5 grudnia jest Międzynarodowym Dniem Wolontariusza, zdecydowaliśmy z Samorządem Uczniowskim, że w tym miesiącu nasza SUPER-AKCJA wpisze się w kategorię: „SERCE NA DŁONI, CZYLI AKCJA, WYDARZENIE O CHARAKTERZE CHARYTATYWNYM”.   Grudzień w naszej szkole jest zdecydowanie miesiącem wzmożonych […]

Nasze prawa, ważna sprawa

Styczeń jest miesiącem podsumowań i nowości. Wtedy właśnie zaczyna się nowy rok, dla niektórych nowy początek. Nasz samorząd również chciał spróbować czegoś nowego i znów zaskoczyć całą szkołę. Celem była również integracja samorządów klasowych, a przede wszystkim organizacja SUPER-Akcji […]

Wybory do Samorządu Uczniowskiego

Sprawozdanie z przebiegu wyborów do Samorządu Uczniowskiego z dn. 15 IX 2017r. Spotkanie z kandydatami oraz oficjalne rozpoczęcie kampanii wyborczej rozpoczęło się 8 IX 2017r. Na liście wyborczej pojawiły się dwa nazwiska. Harmonogram głosowania został podany do wiadomości […]

Nie chodź kurko…

Idąc w naszych samorządowych akcjach z duchem czasu, nie mogliśmy przejść obojętnie obok kartki z kalendarza zatytułowanej „Wielkanoc”. Dlatego właśnie naszą kolejną SUPER-Akcję w kategorii „Nasze miejsce na Ziemi, czyli samorząd na rzecz społeczności lokalnej” poświęciliśmy przedszkolakom z […]

Warnawał

Aby tradycji stało się zadość, nasze akcje samorządowe skupiają się wokół charakterystycznych dat. Tym razem bohaterem był „prawie” 14 lutego, który wszystkim kojarzy się przede wszystkim z walentynkami. W tym roku również wtedy wypadła Środa Popielcowa, a to wszystko miało […]

FitChef – Mistrz drugiego śniadania

Pewnie niewielu z Was słyszało o Europejskim Dniu Zdrowego Jedzenia i Gotowania, który obchodzony jest 8 listopada. Nasz Samorząd Uczniowski, w którym jestem zastępcą przewodniczącej, postanowił uczcić ten dzień w ramach SUPER-AKCJI „Sport to zdrowie, czyli wydarzenie o charakterze sportowym i/lub […]

„WITAJ, MAJOWA JUTRZENKO…”

Jak tradycja w naszej szkole nakazuje, ważne daty się u nas świętuje! Zgodnie z tą dewizą Samorząd Uczniowski zorganizował dla całej szkoły dnia 27 kwietnia apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, który był jednocześnie SUPER-Akcją w kategorii „Młody […]

Taniec śpiewaniec

Tradycyjnie już nasza kolejna akcja zainspirowana została jakimś świętem w kalendarzu. Tym razem był to Międzynarodowy Dzień Tańca, który odbywa się 29 kwietnia każdego roku. Jest to nasza ostatnia SUPER-Akcja tym razem w kategorii „TAK dla Kultury, czyli […]