NOWE!

SUPERAKCJA – wydarzenie promujące zdrowy tryb życia

SUPER AKCJA- wydarzenie promujące zdrowy tryb życia

Uczestnicy- wszyscy uczniowie szkoły

Inspiracją do zadań Rady Uczniowskiej w miesiącu kwietniu był Światowy Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia.

Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed  popełnianiem kolejnych błędów. W Dniu Ziemi na całym świecie tysiące stowarzyszeń ekologicznych organizuje manifestacje, konferencje, pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego. Celem jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody.

My dołożyliśmy małą cegiełkę do tej refleksji oraz propagowania postawy „bycia eko na co dzień”.

Nasze działania przebiegały w kierunku promowania postawy chroniącej nasze środowisko. Skupiliśmy się na segregacji odpadów, zbiórce surowców wtórnych takich jak: makulatura, plastikowe nakrętki oraz zużyte telefony komórkowe. Przez cały miesiąc trwał szkolny konkurs, która klasa zbierze najwięcej tych odpadów. Dodatkowo  klasy 4-6 wykonały okolicznościowe plakaty,  związane z ochroną przyrody. Wszystkie klasy wykonały prace rewitalizujące ogródki.

Dlaczego makulatura ?

Makulaturę w naszej szkole zbieramy przez cały rok. Jednakże w tym miesiącu w sposób szczególny chcieliśmy podkreślać, jak bardzo ważna jest ochrona lasów- płuc naszej planety. Problem braku czystego powietrza, nam krakowianom, jest niestety bardzo bliski.

Pieniądze uzyskane ze sprzedaży makulatury zasiliły budżet samorządu uczniowskiego.

Dlaczego plastikowe nakrętki ?

Plastik zalewa nasza planetę. Morza i oceany są pełne odpadów plastikowych. Rezygnacja
z plastiku w życiu codziennym nie jest na tę chwile możliwa, ale każdy z nas może włączyć się w bardziej racjonalne korzystanie z tego współczesnego wynalazku. Jeśli możemy nie kupujmy jednorazowych reklamówek i segregujmy odpady plastikowe do żółtych pojemników.  Za plastikowe nakrętki w skupie surowców wtórnych można otrzymać pieniądze, a za te posegregowane wg kolorów nawet trochę więcej. My oddajemy w ten sposób zebrane środki na cele charytatywne: zakup wózków inwalidzkich oraz na potrzeby leczenia dzieci.

Dlaczego telefony?

Zużyte telefony są przykładem tzw. śmieci elektronicznych, które w dzisiejszym konsumpcyjnym świecie również zalegają w ogromnych ilościach na wysypiskach
i zanieczyszczają środowisko. Zbiórkę  prowadziliśmy w ramach ogólnopolskiego konkursu „Ekophone”.

Zbiórka surowców wtórnych jest przykładem działania o podwójnej korzyści: chronimy środowiska i jednocześnie pozyskujemy środki finansowe z ich sprzedaży. Pieniądze możemy przeznaczyć na szczytne cele.

 

Jak przyczyniliśmy się do upiększenia naszej planety?

W ramach Światowego Dnia Ziemi sadzi się nowe drzewka, a my zadbaliśmy o nasze klasowe ogródki. Każda klasa wykonała wiosenne porządki na swoim przydzielonym w ubiegłym roku poletku oraz zadbała o jego wiosenny wygląd. Nasz placyk przed szkołą jest piękniejszy,
a niektóre klasy na pewno jeszcze będą się cieszyły smakiem własnych truskawek.

To ważne, abyśmy się czuli odpowiedzialni za przyrodę w tym dużym, ale również tym mini wymiarze, odpowiedzialni za planetę, ale również swoje podwórko. To również od nas samych zależy los Ziemi.

ZOBACZ TAKŻE

Nowy samorząd uczniowski wybrany

Dnia 16 października odbyły się w naszej szkole wybory do Samorządu Uczniowskiego. W sali nad wyborami czuwała komisja w składzie : przewodnicząca komisji Pan Jerzy Marzec oraz członkowie Emilia Blecharz, Maksymilian Palarczyk, Łukasz Capiński, Wiktor Sowa, Malwina Wójcik. […]

KDO ds. Młodzieży

Komisji Dialogu Obywatelskiego

NIECH SIĘ ŚWIĘCI!!!

Z początkiem września zaczęła się nowa karta w historii szkoły na os. Kolorowym 29. Zostaliśmy Szkołą Podstawową z pięcioma oddziałami byłego już Gimnazjum nr 48 – łącznie 112 uczniów. Dlatego postanowiliśmy na początek roku uczcić wszystkie możliwe okazje […]

Regulamin Samorządu Uczniowskiego XVI Liceum Ogólnokształcącego Im. K. K. Baczyńskieg...

Wstęp     Samorząd Uczniowski XVI Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Krakowie zwany dalej Samorządem działa w oparciu o art. 55 Ustawy o systemie oświaty z dnia 7 września 1991 r. (tekst jednolity, Dz. U. z 1996 Nr […]

„Nic o nas bez nas” – to hasło przeświecało nam podczas realizacji październikowej su...

Październik postanowiliśmy poświęcić na zapoznanie kolegów i koleżanek z prawami ucznia, oraz zasadami panującymi w naszej szkole. Nasze działania zostały podjęte w kilku wymiarach. Zorganizowaliśmy spotkanie członków samorządu z Dyrekcją Liceum, podczas którego omawialiśmy między innymi ważne sprawy […]

Szkoła się bawi – Igrzyska pomiędzy VIII a XIII LO

Szkoła się bawi – Igrzyska pomiędzy VIII a XIII LO 14 marca 2018 r. w Hali Wisły odbyły się Igrzyska – ósemkowa tradycja, na którą co roku uczniowie VIII LO czekają z ogromną niecierpliwością. Stanowią one nie tylko chwilę […]

I TY MOŻESZ ZOSTAĆ SUPERBOHATEREM – SUPER-AKCJA

Nasze miejsce na Ziemi, czyli samorząd na rzecz społeczności lokalnej. – SUPER-AKCJA „I TY MOŻESZ ZOSTAĆ SUPERBOHATEREM” Termin: 5 stycznia 2018r. Miejsce: sala gimnastyczna SP nr 12 Uczestnicy: uczniowie klas 4-6, 7 i II-III gim. Organizatorzy: Rada Uczniowska […]

„LEKTURY inaczej…”

Jak przystało na imprezy organizowane w listopadzie w naszej szkole, pewnie jak w wielu innych, odbyły się imprezy kształtujące postawy patriotyczne, wzbudzające naszą świadomość narodową… Nasza SUPERakcja miał dwie odsłony:

Bal Piórnika 2017

Tradycyjnie październik to miesiąc w którym po wcześniejszym, oficjalnym pasowaniu klas pierwszych, Samorząd Uczniowski zorganizował uroczyste powitanie pierwszoklasistów, zabawę integracyjną zwaną „ Balem Piórnika”. Przygotowania do tej imprezy trwały tydzień. Nad całością czuwała Pani Joanna Zima. Kilkoro uczniów […]

Super Akcja Festiwal z SERCEM

Najnowsza Super Akcja Samorządu od Kusego choć była wydarzeniem artystycznym nie miała tylko dostarczyć społeczności uczniowskiej wiosennej rozrywki i kulturalnego relaksu. Jej główny cel najlepiej oddają słowa hymnu kibiców jednego z najsłynniejszych klubów sportowych FC Liverpool. „Kiedy kroczysz […]