NOWE!

Spotkanie samorządów w Chemiku, czyli Mini Gra Terenowa ” Czy znasz Kraków Nasz?”

W dniu 25.05.2018 roku Zespół Szkół Chemicznych w Krakowie  zorganizował spotkanie samorządów. Z kilku tygodniowym wyprzedzeniem poinfromowaliśmy opiekunów konkursu o mającycm się odbyć spotkaniu. Brały udział w nim 4 samorządy (13osób). Były to : Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 w Krakowie, IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie oraz XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Jordana w Krakowie i samorząd ZSCh . Razem- 4 samorządy  z krakowskich szkół.   Spotkanie odbyło się w Sali samorządu w naszej szkole, rozpoczęło się punktualnie o godzinie 10:00. Godzinę wcześniej dokonaliśmy zakupu pysznych, co się później okazało, truskawek i mandarynek oraz ciasteczek, wody i soków. Do dyspozycji gości prowadziliśmy również serwis herbaty i kawy. Po przedstawieniu się przystąpiliśmy do pierwszej z czterech części spotkania.
Nasi goście otrzymali do rozwiązania krzyżówkę sprawdzającą ich wiedzę o naszym królewskim mieście- lokalizacji ulic  i po krótce historii. Warte podkreślenia jest to, że od samego początku był liczony czas. Po sprawdzeniu poprawności rozwiązania krzyżówki – przystąpiliśmy do drugiej części- Mini Gry Terenowej. Każdy goszczony samorząd otrzymał opiekuna-  IV LO wspierali Grzesiek Broszkiewicz i Filip Rutka, 27 LO było pod opieką Bartka Lisa, a ja towarzyszyłam gościom z Mechanika. Opiekunowie samorządów pozostali w szkole by móc powymieniać się doświadczeniem w swojej roli   Musieliśmy odnaleźć 3 miejsca na ulicy Krupniczej. Były to kamienice oznaczone numerami 5,8 oraz 26. Należało sprawdzić na tablicach wiszących na kamieniach, kto i w jakim czasie w nich tworzył i mieszkał. Pojawiły się znane nazwiska takie jak Henryk Rodakowski „ pod piątką”  oraz Józef Mehoffer „pod 26”.  Wpisując nazwiska postaci otrzymaliśmy hasło  CHEMIK.  Po powrocie nastąpiło rozstrzygnięcie zmagań. Pierwsze miejsce wywalczył Samorząd IV Liceum, drugie miejsce przypadło 27-ce , natomiast miejsce 3 należało do Samorządu z ZSM.   Po wręczeniu wcześniej przygotowanych dyplomów i podziękowań w formie papierowej   i wspólnych zdjęciach zasiedliśmy aby przeprowadzić rozmowę i poznać bliżej naszych gości.
Pierwszym jej tematem było przybliżenie nieuczestniczącym w   Lidze Samorządów formy i celu konkursu. Pokazaliśmy zaproszonym stronę mlodziezkrakow.pl  i zademonstrowaliśmy nasz blog. Przybliżyliśmy państwu zasady, sposób organizacji konkursu. Z Mechanikiem wymieniliśmy się spostrzeżeniami  i  pogratulowaliśmy sąsiadom pomysłowości przeprowadzanych w tym roku akcji. Wspólnie zastanawialiśmy się, która akcja była najbardziej interesująca. 4 i 27 LO z dużym zainteresowaniem słuchała o działalności „ligowej” i z dużym entuzjazmem zastanawiali się nad przystąpieniem od przyszłego roku do konkursu. Następnie temat rozmowy zszedł na akcje, które nie są opisywane w ramach Ligi oraz dowiedzieliśmy się w jakich profilach można się kształcić w szkołach, których samorządy dziś gościliśmy.  Na pożegnanie zaprosiliśmy naszych gości na wtorek, ale o tym będzie można przeczytać  w następnym wpisie. Celem naszej akcji było przede wszystkim poznanie się, czyli integracja, wymiana doświadczeń, zachęcenie do udziału w Lidze nowe szkoły z Krakowa i poznanie historii pięknej ulicy, jaką od wielu lat jest Krupnicza oraz , co najważniejsze ,udowodnienie, że wspólne działanie ma znacznie większe skutki niż pojedyncza działalność, a to może być w przyszłości ogromnym sukcesem, u nas zaczęło się to od współpracy w grze terenowej, kto wie, może za kilka lat będzie to jakieś wydarzenie  na dużą skalę.    Mamy w planach kontynuację współpracy i przeprowadzenie wspólnych akcji, które będą promować zachowanie kształtujące świadomość tego, jak ważna jest wspólnota lokalna i uczniowska.

Katarzyna Migdał
Spotkanie 4 samorządów

ZOBACZ TAKŻE

Przegląd artystyczny form różnych

29.05.2018 roku odbył się w Chemiku długo wyczekiwany  Przegląd artystyczny form różnych. O wydarzeniu społeczność szkolna została powiadomiona z miesięcznym wyprzedzeniem poprzez posłaną kilkukrotnie kurendę, plakaty, zapowiedzi wychowawców klas, oraz przez wiadomości na portalu społecznościowym Facebook  i oczywiście […]

Nic o nas bez nas

  Nic o nas bez nas – promocja praw i obowiązków uczniów. Miesiąc marzec poświeciliśmy na przybliżenie naszym kolegom i koleżankom idei budżetu obywatelskiego miasta Krakowa. Ponieważ prawo uczestnictwa w tym projekcie przysługuje osobom od 16 roku życia, […]

Wprowadzenie sportowego ducha w mury ZSCh

W miesiącu lutym Samorząd Uczniowski ZSCH postawił na promocję zdrowego stylu życia.      Postanowiliśmy popracować nad kondycją naszych uczniów . Skoncentrowaliśmy się na aktywności fizycznej, jako jednym z najważniejszych aspektów zdrowia człowieka. Jednomyślnie stwierdziliśmy, że poprawa kondycji nie może […]

Obchody Święta Niepodległości w Chemiku

11 dzień listopada to data najważniejszego w Polsce święta o charakterze państwowym. To właśnie 11.11.1918 roku Polska odzyskała niepodległość.Po 123 latach staliśmy się znów wolnym państwem. Uważamy, że im więcej mówi się o tym wydarzeniu, tym większa jest […]

Misja: uśmiech

29.01.2018 roku doszło do wydarzenia, na którą czekała cała nasza szkoła. Od grudnia chcieliśmy zrealizować nasz plan… a było to tak…   Naszą misją- bo tak pozwoliliśmy nazwać naszą akcję- było zebranie uzdolnionej artystycznie  młodzieży z ZSCh. Kiedy […]

Bal Piórnika 2017

Tradycyjnie październik to miesiąc w którym po wcześniejszym, oficjalnym pasowaniu klas pierwszych, Samorząd Uczniowski zorganizował uroczyste powitanie pierwszoklasistów, zabawę integracyjną zwaną „ Balem Piórnika”. Przygotowania do tej imprezy trwały tydzień. Nad całością czuwała Pani Joanna Zima. Kilkoro uczniów […]

ZSCH pomaga

 Grudzień to czas świąteczny w Polsce. Od początku miesiąca obdarowujemy się różnymi prezentami. Jest to czas radosny i rodzinny. Dla ponad 1,5 miliona dzieci z Syrii to niestety krytyczny okres niepewności. Nie wiedzą, czy uda im się przetrwać […]

Wybory Samorządowe w Chemiku

Głosy zostały podliczone… Wszystko jasne… Uczniowie wybrali… Proszę Państwa, mamy nowy Samorząd Uczniowski! Prócz Prezydium wybraliśmy Opiekuna, który rozpoczyna kolejną kadencję na tym stanowisku. Regulamin to podstawa… TRYB WYBORU ORGANÓW SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO §9. Samorząd Klasowy wybierany jest przez […]