NOWE!

Przegląd artystyczny form różnych

29.05.2018 roku odbył się w Chemiku długo wyczekiwany  Przegląd artystyczny form różnych. O wydarzeniu społeczność szkolna została powiadomiona z miesięcznym wyprzedzeniem poprzez posłaną kilkukrotnie kurendę, plakaty, zapowiedzi wychowawców klas, oraz przez wiadomości na portalu społecznościowym Facebook  i oczywiście my, jako samorząd  zachęcaliśmy do pokazania zdolności przez naszych kolegów i koleżanek.  Przygotowaliśmy salę – tradycyjnie ławki i krzesła, wycięliśmy napis , zawiesiliśmy kurtynę. Kuba, szkolny operator wszystkich sprzętów elektronicznych , zamontował, podłączył nagłośnienie. Jego zadaniem było również czuwanie nad właściwą kolejnością odtwarzanych podkładów muzycznych. Po opracowaniu kolejności występów przystąpiliśmy do prób. Nie miałam możliwości wówczas zobaczenia każdego z występów, dlatego też bardzo się cieszę, że przypadło nam, bo tym razem miałam przyjemność wystąpić wspólnie z kolegą z samorządu- Grześkiem Broszkiewiczem,  prowadzenie – zapowiadanie i czuwanie nad porządkiem-  naszego przeglądu. Na występ zostali zaproszeni rodzice oraz Grono Pedagogiczne. O godzinie 10:50 zaczęli się schodzić pierwsi widzowie- klasy 2b, 2a, 2t, 1c oraz 1a. W raz z nimi przybyli podekscytowani wychowawcy naszych młodych artystów oraz inni nauczyciele oraz Szanowna Pani wicedyrektor Barbara Machnik. Po ówczesnym podziale – rozpoczęłam to ważne dla nas wydarzenie. Powitaliśmy wszystkich zgromadzonych by potem przekazać mikrofon przedstawicielom klasy 2b.
Zaprezentowali oni fragmenty ze znanych lektur, co było dla nas bardzo miłą dla oka i ucha powtórką.
Przedstawili fragmenty z  dramatu Stanisława Wyspiańskiego  pt. „Wesele”, fragment  z powieści „Chłopi”  Czesława Reymonta , fragment „Pana Tadeusza” i „ Dziady cz.2” Adama Mickiewicza i zabawny fragment z „Ferdydurke” .  Przepiękne stroje, dorosła i profesjonalna ,mimo wieku 18  lat, gra aktorska  przeniosła widzów w cudowny świat polskiej literatury, która często niestety jest uważana za nudną. Klasa 2b pokazała, że fabuła potrafi być wciągająca. Widownia żywo reagowała oklaskując grę młodych aktorów.  Kolejny występ był debiutem na naszej szkolnej scenie – wystąpiły dziewczyny z 1k – Milena i Karolina, które pięknie  zaśpiewały  w akompaniamencie gitary  utwór Ed’a Sheeran’a –  „ I see fire” .   Piotr  przygotował fragment monodramu ” Jasieński” , który wystawiony był  w Teatrze Starym w Krakowie. Rzecz o Brunonie Jasieńskim -małym człowieku po którym została wielka poezja, genialnym chłopcu, który zszedł na manowce i został rozstrzelany. To portret poetyckiego nowatora i chuligana. Piotr świetnie przedstawił jego młodzieńczy bunt. Jego występ został nagrodzony gromkimi brawami, nie ma się co dziwić, należycie.  Potem przyszła pora na kabaret, czyli Julia Mięta, Edyta Bobak, Iza Mularczyk, Weronika Kaczor i Ola Chlebda. Dziewczyny zademonstrowały spragnionym śmiechu widzom skecz kabaretów  Smile  i Paranienormalni pt. „Logika kobiet”. Wpierw mogliśmy zobaczyć Edytę w roli tłumacza języka kobiecego na męski. Później mogliśmy zobaczyć Weronikę w roli Mariolki, która w perfekcyjny sposób ukazała stereotyp o kobietach „za kółkiem”. Pokazały, że dystans do siebie jest bardzo ważną wartością w dobie XXI wieku. Kolejnym występującym była Agnieszka Razowska z klasy 1a. Zaśpiewała utwór  Shon’a Mendes’a – „ In my blood”. Widownia wspierała Agnieszkę, dla której to również był pierwszy występ przed „chemikową” publicznością. Pomimo stresu świetnie sobie poradziła.  To był ostatni występ pierwszej części przeglądu. W czasie przerwy Justyna, Karolina i Milena prezentowały swój talent wokalny. 2d, 2c, 1k oraz 1n przybyły na salę gimnastyczną o godzinie 12;20.  Po przerwie jako pierwsi wystąpił kwartek : Krystian, Piotrek, Marcin i Mateusz, którzy zaśpiewali fragment z filmu Hobbit  w formie  a cappella utwór „ Far over the misty mountains”. Potem przyszła kolej na występ reprezentantów klas drugich, którzy w fenomenalny sposób  zaprezentowali inscenizację myśli znanych poetów i pisarzy o własnej twórczości. Mogliśmy usłyszeć zapiski z dzienników m.in. Witolda Gombrowicza, Jerzego Pilcha, Józefa Barana,Juliana Kornhausera, noblistki – Wisławy Szymborskiej, oraz współczesnych, niepokornych kobiet –  Doroty Masłowskiej, Manueli Gretkowskiej. Jako jeden z ostatnich występów mogliśmy usłyszeć   fragment z musicalu ” Annie get your gun”, słowa i muzyka Irvina Berlina – relacje damsko – męskie ” Ależ tak, ależ nie”. Był to występ, który od samego początku „porwał” widownię.  Na zakończenie zaprosiliśmy na scenę ponownie Milenę i Karolinę , które zaśpiewały  piosenkę Scotta Caluma – „ You are the reason”. Grzesiek w imieniu naszym – organizatorów- podziękował uczestnikom dzisiejszego przeglądu oraz widowni. Wszyscy z dobrych humorach rozeszli się do klas.  Celem naszej akcji było pokazanie społeczności szkolnej talentów, które kształcą się w  murach ZSCh, zachęcenie do demonstrowania swoich zdolności i integracja . W wydarzeniu brało udział około 200 osób jako widownia i 40 jako osoby występujące. Byli również rodzice. Nasi koledzy i koleżanki pokazali, że do godziny 15:00 świetnie  radzą sobie jako przyszli chemicy, a po godzinach doskonalą się jako aktorzy i muzycy. Pasja w życiu jest niezmiernie ważna, potrafi nadać życiu sens i barwę, dlatego tak bardzo pielęgnujemy to w naszych uczniach. Staramy się aby zawsze mogli na nas liczyć w drobnych szkolnych problemach, które SU może rozwiązać oraz organizujemy takie wydarzenia aby była możliwość przełamania lęku i pokazania, co się kocha i w czym się jest dobrym, ponieważ, naszym zdaniem rozwój -to klucz do sukcesu w dorosłym życiu.

Superakcja w kategorii tak dla kultury, wydarzenie o charakterze kulturalnym.
Katarzyna MIgdał

 

ZOBACZ TAKŻE

Grudzień dla pierwszaków

Jako że 5 grudnia jest Międzynarodowym Dniem Wolontariusza, zdecydowaliśmy z Samorządem Uczniowskim, że w tym miesiącu nasza SUPER-AKCJA wpisze się w kategorię: „SERCE NA DŁONI, CZYLI AKCJA, WYDARZENIE O CHARAKTERZE CHARYTATYWNYM”.   Grudzień w naszej szkole jest zdecydowanie miesiącem wzmożonych […]

Być jak Lajkonik na sportowo!

Zgodnie z założeniami kwietniowa super akcja miała być najważniejszym przedsięwzięciem organizacyjnym Samorządu Od Kusego w bieżącym roku szkolnym. Całość projektu związana była z organizacją ceremonii otwarcia Międzynarodowego Turnieju Piłki Ręcznej o Puchar Lajkonika. Zawody sportowe organizuje jak co […]

Protokół z wyborów do Samorządu Uczniowskiego XVI LO w Krakowie

Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego XVI LO w Krakowie  odbyły się dnia 28.09.2017 r.   Do wyborów zgłosiło się 5 kandydatów: Cezary Włodarczyk Kinga Janus Karolina Ogonowska Piotr Sieciński Paulina Surowiec W wyborach oddano 160 głosów, w tym […]

Super Akcja Festiwal z SERCEM

Najnowsza Super Akcja Samorządu od Kusego choć była wydarzeniem artystycznym nie miała tylko dostarczyć społeczności uczniowskiej wiosennej rozrywki i kulturalnego relaksu. Jej główny cel najlepiej oddają słowa hymnu kibiców jednego z najsłynniejszych klubów sportowych FC Liverpool. „Kiedy kroczysz […]

Sklepik szkolny

Styczeń przywitał nas wieloma zmianami w szkole. Niektóre były miłe inne trochę straszne…

SUPER AKCJA – „Szlachetna Paczka” – kategoria: Serce na dłoni...

SUPER AKCJA – „Szlachetna Paczka” – kategoria: Serce na dłoni SZLACHETNA PACZKA, to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych projektów społecznych w Polsce. Jej celem jest pomoc rodzinom w potrzebie. Akcja jest bardzo przemyślana, a nawet zasługuje na tytuł […]

TURNIEJ – RAP

Super – Akcja: TURNIEJ-RAP Kategoria konkursowa:  Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne. Termin: 30 listopada (piątek) 2017 r. Miejsce: sala gimnastyczna SP nr 12 Organizatorzy: Samorząd Uczniowski z pomocą nauczycieli Uczestnicy: uczniowie klas 4-6, 7 i […]

Super Akcja – „Sprzedaż ciast” – kategoria: Nasze miejsce na Ziemi

Super Akcja -„Sprzedaż ciast” – kategoria: Nasze miejsce na Ziemi Zebranie to nieodłączny element współpracy rodziców ze szkołą. Często działania te wiążą się z różnymi emocjami zarówno pozytywnymi jak i negatywnymi. Aby poprawić rodzicom nastrój i umilić czekanie w […]

Superakcja „Serce na dłoni – czyli akcje o charakterze charytatywnym”

W styczniu jako samorząd zorganizowaliśmy akcje o charakterze charytatywnym. Dwie realizowaliśmy w grudniu („Szlachetna paczka” i „Góra grosza”). W styczniu skupiliśmy swoje działania na dwóch kolejnych dużych akcjach. Pomysł na pierwszą z nich zrodził się podczas pobytu członka […]

Nasze prawa, ważna sprawa

Styczeń jest miesiącem podsumowań i nowości. Wtedy właśnie zaczyna się nowy rok, dla niektórych nowy początek. Nasz samorząd również chciał spróbować czegoś nowego i znów zaskoczyć całą szkołę. Celem była również integracja samorządów klasowych, a przede wszystkim organizacja SUPER-Akcji […]