NOWE!

Nowohucki Festiwal Samorządowy

Temat przewodni: Nowohucki Festiwal Samorządowy „Szybciej, wyżej, dalej, ale razem”

Cel ogólny: kreowanie i wzmacnianie postaw prospołecznych i obywatelskich młodzieży.

Cel szczegółowy: samorządowa integracja (wydarzenie promujące zdrowy styl życia)

Motto: ”Wolność, kocham i rozumiem, wolności, oddać nie umiem …” (B. Łyszkiewicz)

Patronat: bohaterowie Nowej Huty uwzględnieni w grze planszowej „Korowód nowohucki”

Termin i miejsce: 22 maja 2018 r. (wtorek, godz. 9.00 – 11.00), budynek szkoły, os. Handlowe

Organizator: Sekcja ds. życia kulturalnego i rozrywkowego Samorządu Od Kusego SP nr 91

Uczestnicy: 4 osobowe reprezentacje samorządów ze szkół z Nowej Huty wraz z opiekunami

(Samorząd Od Kusego, Szkoła Podstawowa nr 103, XVI Liceum Ogólnokształcące – 15 osób)

Forma spotkania: nauka poprzez integrację w oparciu o grę planszową „Korowód nowohucki”

Zgodnie z wcześniejszymi założeniami spotkanie samorządów organizowane w ramach Ligi Samorządów Uczniowskich miało pokazać uczestnikom, że w czasach nowoczesnych technologii ogromną radość może nam dać bezpośredni kontakt podczas gry na arenie ciekawej planszówki. A jeśli zostanie to połączone z możliwością zdobycia ważnych informacji na temat swojej małej Ojczyzny to będzie to prawdziwa nauka poprzez zabawę, czyli połączenie przyjemnego z pożytecznym. Dlatego głównym punktem naszego spotkania była rozgrywka w grze planszowej „Korowód nowohucki”.

Jej fabuła jest oparta o historie dwudziestu lokalnych bohaterów i w przystępny sposób opowiada o dziejach terenów obecnej Nowej Huty od legendarnej Wandy do Bogdana Łyszkiewicza z zespołu Chłopcy z Placu Broni. Liderem jakiego zespołu był Bogdan Łyszkiewicz? Za pieniądze ze sprzedaży którego obrazu Jan Matejko kupił dworek w Krzesławicach? W jakim filmie Andrzej Wajda opowiedział historię Piotra Ożańskiego? Podczas gry można poznać odpowiedzi na te i inne pytania o Nową Hutę, dowiedzieć się czegoś nowego o swojej dzielnicy i dobrze się przy tym bawić!

Efektem naszego spotkania była nie tylko wymiana samorządowych doświadczeń, ale i integracja uczestników, którzy w swoich szkołach są młodzieżowymi liderami działań prospołecznych. Zapoznanie się z piękną historią Nowej Huty uświadomiło wszystkim, że w naszym najbliższym otoczeniu na przestrzeni lat miało miejsce wiele interesujących wydarzeń. A za nimi kryją się historie wielu mniej lub bardziej znanych postaci, którzy w różny sposób wpłynęli na obecne oblicze tej dzielnicy Krakowa. Ich życiorysy na pewno mogą stać się dla nas inspiracją do podejmowania różnorodnych działań, które spowodują, że Nowa Huta będzie jeszcze piękniejsza i sławna na całym świecie. Dlatego na koniec spotkania każdy uczestnik otrzymał na pamiątkę pocztówkę z wybraną postacią z „Korowodu nowohuckiego”, aby ten bohater stał się dla niego  inspiracją do twórczych działań na rzecz swojej małej Ojczyzny.

Rozgrywki samorządowe odbywały się na pięciu „arenach”, a na każdej grali trzej uczestnicy – każdy z innej szkoły. Swoją wewnętrzną rozgrywkę mieli także opiekunowie samorządów. Taka rozbudowana forma była możliwa ponieważ wydawca gry (Ośrodek Kultury im. C. K. Norwida) ufundował odpowiednią liczbę planszówek. Każdy uczestnik w oparciu o sportową zasadą „szybciej, wyżej, dalej” próbował zgodnie z zasadami gry uzbierać jak najwięcej punktów – kart postaci. Na koniec gry zgodnie z motywem spotkania „razem” podsumowaliśmy rezultaty wszystkich graczy i stworzyliśmy międzyszkolną klasyfikację generalną.

Co najważniejsze – każdy uczestnik zdobył choć jeden punkt dla swojej drużyny, a wszystkie zespoły znalazły się na podium 🙂 Z kronikarskiego obowiązku odnotujmy, że miejsce I uzyskał zespół XVI LO. GratulujeMY! Spotkanie samorządów spełniło swoje oczekiwania czego dowodem jest fakt, że za rok znowu się spotkamy …

ZOBACZ TAKŻE

Ważne Spotkania Biznesowe

Po wszystkich ustaleniach postanowiliśmy się umówić z Posłem Ireneuszem Rasiem, z MDK, Zarządem Fundacji Nowe Centrum i SP 103. Najpierw umówiliśmy się ze posłem Rasiem 8 stycznia 2018 roku. Poprosiliśmy go oto czy nie chciał by być patronem […]

Przegląd artystyczny form różnych

29.05.2018 roku odbył się w Chemiku długo wyczekiwany  Przegląd artystyczny form różnych. O wydarzeniu społeczność szkolna została powiadomiona z miesięcznym wyprzedzeniem poprzez posłaną kilkukrotnie kurendę, plakaty, zapowiedzi wychowawców klas, oraz przez wiadomości na portalu społecznościowym Facebook  i oczywiście […]

Wybory Samorządowe w Chemiku

Głosy zostały podliczone… Wszystko jasne… Uczniowie wybrali… Proszę Państwa, mamy nowy Samorząd Uczniowski! Prócz Prezydium wybraliśmy Opiekuna, który rozpoczyna kolejną kadencję na tym stanowisku. Regulamin to podstawa… TRYB WYBORU ORGANÓW SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO §9. Samorząd Klasowy wybierany jest przez […]

SUPERAKCJA – wydarzenie promujące zdrowy tryb życia

SUPER AKCJA- wydarzenie promujące zdrowy tryb życia Uczestnicy- wszyscy uczniowie szkoły Inspiracją do zadań Rady Uczniowskiej w miesiącu kwietniu był Światowy Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia. Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad […]

Nasze Pierwsze Spotkanie

Podczas naszych wspólnych zajęć postawiłyśmy na integracje oraz dobrą zabawę. Bardzo zależało nam na tym aby mieć bardzo dobry kontakt z dziećmi. Grupa bardzo chętnie z nami współpracowała i przeprowadzenie zajęć poszło po naszej myśli. Tematem naszej pierwszej […]

FitChef – Mistrz drugiego śniadania

Pewnie niewielu z Was słyszało o Europejskim Dniu Zdrowego Jedzenia i Gotowania, który obchodzony jest 8 listopada. Nasz Samorząd Uczniowski, w którym jestem zastępcą przewodniczącej, postanowił uczcić ten dzień w ramach SUPER-AKCJI „Sport to zdrowie, czyli wydarzenie o charakterze sportowym i/lub […]

„WITAJ, MAJOWA JUTRZENKO…”

Jak tradycja w naszej szkole nakazuje, ważne daty się u nas świętuje! Zgodnie z tą dewizą Samorząd Uczniowski zorganizował dla całej szkoły dnia 27 kwietnia apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, który był jednocześnie SUPER-Akcją w kategorii „Młody […]

Warsztaty.

W dniu 20.03.2018 przeprowadziłyśmy nasze pierwsze warsztaty plastyczne. Z samego rana stawiłyśmy się w budynku Szkoły Podstawowej nr 29. Zostałyśmy poprowadzone do sali, w której znajdowały się przedszkolaki. Byłyśmy zaskoczone tym, jak radośnie nas przyjęły. To właśnie dzięki […]

Na sportowo w „Jedenastce”

Zamierzenie Super-akcji poświęconej tematyce sportowej planowaliśmy już praktycznie od stycznia. Wiązało się to z tym, iż 6 kwietnia wypadał Międzynarodowy Dzień Sportu dla Rozwoju i Pokoju 2018. Postanowiliśmy tę akcję podzielić na kilka części, by tak naprawdę dało […]

SUPERAKCJA SPORT TO ZDROWIE – „KRAINA LODU…”

SUPERAKCJA  SPORT TO ZDROWIE – „KRAINA LODU…”   Dnia 29 stycznia, w poniedziałek, o godzinie 12:30, grupa uczniów z naszej szkoły wybrała się na łyżwy, na otwarte lodowisko, na Placu Wolnica. Wyjście na lodowisko planowaliśmy dużo wcześniej. Sam […]