NOWE!

Uczniowie Michałowskiego odkrywają aktywny Kraków 

Uczniowie Michałowskiego odkrywają aktywny Kraków !!!

Zbliża się czas wakacji, czas odpoczynku i relaksu. Dla nas okres wakacyjny zawsze wiąże się z aktywnym wypoczynkiem, dlatego tematem naszej superakcji w maju jest: « Sport to zdrowie, czyli wydarzenie o charakterze sportowym i/lub promującym zdrowy tryb życia. »

Wydaje nam się, że już wszystko wiemy o tym jak i co jeść, czego unikać, co jest zdrowe, a co wręcz odwrotnie. Nawet jeżeli nasza wiedza jest spora to z zastosowaniem jej w życiu codziennym jest różnie, a wynika to z tego, że nie zdajemy sobie do końca sprawy z konsekwencji. Dlatego pierwszym elementem naszej akcji były wykłady dotyczące odżywiania i jego aspektów. Gościliśmy w naszej szkole p. dr n. med. Beatę Piórecką z Instytutu Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, która przeprowadziła niezwykle interesujące zajęcia na temat „Związek żywienia i występowania chorób dietozależnych”. Tematu chyba nie sposób wyczerpać, więc skupiliśmy się na chorobach układu krążenia oraz nowotworowych – głównych przyczynach zgonów w Polsce. Informacje, które usłyszeliśmy od p. doktor dla wszystkich nas były zaskoczeniem; nie zdawaliśmy sobie sprawy jak wiele błędów żywieniowych popełniamy i jakie mogą być tego konsekwencje. Wiedza i świadomość to pierwszy krok do dobrych zmian w codziennej diecie.

Pani dr. Piórecka omówiła też warunki rekrutacji i specyfikę studiów w Instytucie Zdrowia Publicznego UJ – wszystkich zainteresowanych odsyłamy na stronę uczelni www.izp.wnz.cm.uj.edu.pl

Na zebraniu naszego samorządu zastanawialiśmy się wspólnie z przedstawicielami klas i Panią Karoliną jak możemy aktywnie przyczynić się do promowania sportu i zdrowego trybu życia. Jak możemy zachęcić tych, którzy jeszcze nie spróbowali, a także dopingować tych, którzy zrobili już pierwsze kroki w kierunku pracy nad własnym zdrowiem. Aktywność fizyczna powinna być przyjemnością, a nie obowiązkiem, dlatego skupiliśmy się nad miejscami w naszej okolicy, które zachęcają do uprawiania amatorsko sportu. Okazało się, że takich miejsc jest mnóstwo i o istnieniu wielu z nich nawet nie wiemy. Nasza decyzja była szybka – nasza lokalna społeczność powinna znać takie miejsca i korzystać z nich. Omówiliśmy formy prezentacji i podzieliliśmy zakres prac.

Pierwszy etap to przygotowanie listy najciekawszych miejsc – tych znanych i tych mniej popularnych – i przygotowanie mapy z lokalizacją tych obiektów. Taka wizualizacja pozwoli każdemu znaleźć w jego najbliższej okolicy takie centra aktywności. Kierowaliśmy się różnorodnością ofert i dostosowaniem do różnych grup wiekowych, od najmłodszych juniorów do najstarszych seniorów. Drugi etap to propagowanie tych miejsc w mediach społecznościowych, co pozwoliłoby na dotarcie do całej naszej społeczności lokalnej i zdecydowanie zwiększyło zakres naszej akcji. Ten etap wymagał przygotowania prezentacji medialnej.

Zarówno przygotowanie mapy jak i filmu wymagało zebrania wszystkich materiałów. Konieczne było zaangażowania każdego z uczniów naszej szkoły. Lista miejsc była tworzona przez całą naszą społeczność uczniowską! Na zebraniu samorządu przewodnicząca Angelika z Panią Karoliną przydzieliły przewodniczącym klas I i II różne rejony miasta i okolic, a one rozdzieliły je między swoich uczniów. Grupki uczniów, dwu trzy osobowe, odwiedzały te miejsca, które wydawały się nam interesujące, oglądały infrastrukturę, stan utrzymania, robiły zdjęcia, kręciły krótkie filmiki, zbierały informacje. Stworzyliśmy w ten sposób naszą bazę danych. Zajęło nam to sporo czasu bo nasza społeczność jest niewielka, ale to co wybraliśmy jest naprawdę godne polecenia. Uporządkowaniem i wyborem najciekawszych obiektów zajęła się nasza grupa samorządowa.

Na wyróżnienie zasługuje Hubert , który wpadł na świetny pomysł – coś ekstra czego jeszcze nigdy nie robiliśmy – zaproponował nakręcenie wybranych miejsc aktywności za pomocą drona! Widoki z góry na te największe tereny rekreacyjne naszego miasta są wspaniałe! Kraków, jak się okazuje, wcale nie jest miastem ulic, bloków, osiedli czy nowych budowlanych inwestycji itd. Jest tu naprawdę zielono i pięknie. Dobra robota Hubert i Filip!

Przygotowaniem mapy zajęły się dziewczyny od prac manualnych. Karolina z Olą po zrobieniu mapy  miały nanieść na nią wybrane miejsca aktywności ruchowej. Dziewczyny skupiły się głównie na tym, aby to było czytelne i konkretne, względy estetyczne miały tu drugorzędne znaczenie.

Kolejne zadanie czyli przygotowanie filmiku promującego sport i aktywność fizyczną przypadło oczywiście Hubertowi. Jest w tym najlepszy! Montaż całości zdobytych materiałów to zasługa Huberta, a krótkie filmy czy zdjęcia ze swoich sportowych pasji dostarczyły Magda, Karolina, Angelika, Wiktoria, Ola i Anastassia.

Nasz film udostępniamy na naszych mediach społecznościowych, aby dotarł do jak największej liczby odbiorców. To szybki, zwięzły przekaz – a panorama z drona i słoneczna pogoda mocno zachęcają do aktywności.

Rozmowy i propagowanie sportu, jego znaczenia dla naszego zdrowia i samopoczucia jest ważne, gdyż budzi w nas świadomość zdrowego stylu życia. Najlepszym jednak i najskuteczniejszym sposobem zachęcania do zdrowego trybu życia jest dawanie przykładu jak to robić. Uprawianie różnych dyscyplin sportu, a na dodatek odnoszenie sukcesów jest bodźcem dla innych młodych ludzi. Wielu uczniów naszego liceum oprócz zdolności plastycznych, muzycznych, czy informatycznych posiada talenty sportowe. I najważniejsze, że tych talentów nie marnują, ale rozwijają je dając przykład swoim rówieśnikom. Ci dla których sport stał się prawdziwą pasją to:

– Angelika Mazur zawodowo uprawia narciarstwo alpejskie, jest zawodnikiem PZN i odnosi już znaczące sukcesy w tej dyscyplinie

– Magda Krakowska to fanka siatkówki, która wie jak wykorzystać swe świetne warunki fizyczne

– Karolina Grudzińska jest zawodniczką karate i uprawia również gimnastykę – kobieta guma – naprawdę niezwykłe

– Wiktoria Brylska kocha konie i jej pasją jest jeździectwo, ale poświęca również dużo czasu swemu wiernemu psiakowi, z którym jeździ na wystawy, a codzienne spacery tej dwójki zapewniają zdrowie i kondycję i psu i jego pani

– Olga Staśko to miłośniczka biegania, szybka i na długich i na krótkich dystansach, co ciekawe w utrzymaniu formy również pomaga jej pies z którym razem pokonują wiele kilometrów

– Anastassia Bohdanenko nie rozstaje się ze swym rowerem, jeździ i relaksacyjnie i treningowo wykorzystując każdą okazję, aby wsiąść na dwa kółka.

Dla tej młodzieży sport to coś więcej niż relaks, to już sposób na życie i mentalność, która zostanie im na zawsze.

Nie musimy być championami, żeby poczuć smak zwycięstwa. W uprawianiu sportu cudowne jest to, że daje nam satysfakcję i radość nawet przy małych, osobistych sukcesach. Każdy kilometr więcej w biegach czy na rowerze, każda dodatkowa długość basenu, każda setna sekundy szybciej na nartach, każdy strzelony gol – to są nasze rekordy i nasze emocje. I to jest nasze zdrowie, a ono jest największą wygraną.

To nasza ostatnia superakcja w tym roku szkolnym. Nasza cała grupa uczniowska LO im. Michałowskiego liczy tylko 22 osoby !!!!!. Każdy z naszych rówieśników brał więc wielokrotnie udział w kilku akcjach, a zdarzały się wydarzenia, które wymagały zaangażowania całej naszej społeczności – i dawaliśmy radę. Wielokrotnie ogromnym wsparciem i skutecznością wspierało nas nasze grono pedagogiczne. Dziś wiemy, że ta nasza mała szkolna społeczność musiała włożyć więcej pracy w każdy projekt, ale dzięki temu lepiej się znamy, lepiej współpracujemy, lepiej się rozumiemy i poznajemy. Dziękujemy wszystkim razem i każdemu z osobna za wspólnie spędzony czas i niesamowite efekty. Było warto!!!!

Angelika – przewodnicząca

Zapraszamy, bo warto zobaczyć !!!

Zdjęcia z wykładu : https://www.facebook.com/liceumtssp/photos/pcb.619691588378540/619690981711934/?type=3&theater

I oczywiście NASZ FILM!!!

https://www.youtube.com/channel/UCQcIk5gvKNCvBB9puAxj4OA?view_as=subscriber

ZOBACZ TAKŻE

„Akceptacja i tolerancja” – teatr cieni

„Akceptacja i tolerancja” – teatr cieni „Tak dla kultury, czyli wydarzenie o charakterze artystycznym”   Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem. Konfucjusz Luty to miesiąc ferii (oczywiście dla naszego województwa :)), […]

Katalog Praw i Obowiązków Ucznia Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałem Dwujęzycznym ...

Katalog Praw i Obowiązków Ucznia Liceum  Ogólnokształcącego z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego TSSP „Nic o Nas bez Nas – promocja praw i obowiązków ucznia”.    „Człowiek jest powołany do wolności. Wolność nie oznacza prawa do samowoli. Wolność nie daje […]

„Nasze miejsce na ziemi, czyli Samorząd na rzecz społeczności lokalnej”

” W życiu nie chodzi o to, by przeczekać burzę. Chodzi o to, żeby nauczyć się tańczyć w deszczu”.  Steven D. Wolf   Kwiecień był pięknym miesiącem – wiosnę było czuć wszędzie, a tym samym zapał i siły […]

Super akcja – Szkoła się bawi w „Andrzejkowym Szaleństwie”.

Super akcja – Szkoła się bawi, czyli integracja środowiska szkolnego w  „ Andrzejkowym Szaleństwie”. W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła 21 listopada obchodziła Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Był to dzień wyjątkowy: pełen uśmiechów, miłych gestów, pozytywnych emocji. Na dobry […]

Serce na dłoni, czyli akcja, wydarzenie o charakterze charytatywnym- Super akcja

Serce na dłoni, czyli akcja, wydarzenie o charakterze charytatywnym.   „Obym nigdy nie był tak zajęty swoimi sprawami, by nie zareagować na potrzeby innych ze współczuciem i życzliwością.”– Thomas Jefferson Grudzień był dla nas miesiącem pełnym aktywności charytatywnych. […]

SUPER AKCJA: Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne...

SUPER AKCJA: Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne. http://tssp.krakow.pl/liceum/10327/ Minęły dopiero dwa miesiące roku szkolnego, a w naszym liceum odbyło się już kilka ważnych wydarzeń promujących postawy patriotyczne i obywatelskie. Pierwszym z nich były tajne, demokratyczne […]

Samorząd wybrany

WYBORY W NASZYM LICEUM  18 października w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Poprzedzone zostały kampanią wyborczą, w trakcie której Kandydatki zachęcały uczniów do głosowania na nich. Po kampanii odbyły się wybory. Każdy uczeń otrzymał przygotowaną […]