Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne.

W listopadzie 2018 r. postanowiliśmy zorganizować  superakcję, podczas której świętowaliśmy Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości.

Prace nad przygotowaniem uroczystości rozpoczęliśmy we wrześniu. Na pierwszym spotkaniu postanowiliśmy zorganizować Bal Niepodległości. Rozdzieliliśmy zadania dla poszczególnych sekcji i przystąpiliśmy do systematycznej pracy organizacyjnej. Na początku poprosiliśmy o zgodę Panią Dyrektor, która bardzo entuzjastycznie zareagowała na nasz pomysł. Następnie sporządziliśmy listę gości. Postanowiliśmy zaprosić nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców, absolwentów i naszych kolegów i koleżanki. Sekcja techniczna przygotowała zaproszenia, które przedstawiciele samorządu roznosili w październiku.

Bardzo trudnym zadaniem było przygotowanie planu Balu. Zmian organizacyjnych dokonywaliśmy wielokrotnie. Ostatecznie naszą myślą przewodnią stało się  słowo „Wolność”, a całość postanowiliśmy wyreżyserować tak, aby przedstawić Wolność  przez pryzmat muzyki. Muzyka musiała być jedynie polska. Patrycja i Magda postanowiły przedstawić prezentacje:       „ Polskie pieśni patriotyczne”. „Wolność i nadzieja w polskim roku”. W tle na rzutnikach miały się przewijać obrazy dopasowane do epoki. Za tę część opowiadał Bartek, Weronika, Julia, Polina. Postanowiliśmy zaprosić naszych przyjaciół do przygotowania piosenek, które obejmowały różne okresy walki Polaków o wolność. Przyjechała więc do nas Gabrysia i Kacper wraz ze swoimi zespołami. Wystąpiła Zuza i Zuzanna z repertuarem Hanki Ordonówny i Czesława Niemena.

Poprosiliśmy naszego opiekuna o pomoc w zredagowaniu Regulaminu Balu. Następnie rozdaliśmy go wszystkim uczestnikom z prośbą o podpisy Rodziców. Poprosiliśmy także nauczycieli o opiekę i wspólnie z Dyrekcją ustaliliśmy harmonogram dyżurów nauczycieli podczas balu. Uroczystość chcieliśmy rozpocząć od tańca poloneza. I tutaj znowu poprosiliśmy nauczyciela wf o pomoc w aranżacji i nauce. Poloneza ćwiczyli wszyscy uczniowie naszej szkoły od początku października. W ostatnim tygodniu przed balem, poświęciliśmy na próby kilka popołudniowych godzin.

Ważnym elementem organizacji balu była dekoracja Sali. Sekcja techniczna przygotowywała elementy wystroju i kotyliony we wrześniu i październiku. Kwestie napojów i posiłku przygotowaliśmy w ten sposób, że poprosiliśmy uczestników o wpłatę 5 zł, za które kupiliśmy napoje i nakrycie stołów. Natomiast posiłki przygotowali członkowie samorządu. Zaproponowaliśmy także zbiórkę świateł do oświetlenia sali .

Dwa tygodnie przed uroczystością umieściliśmy na Faceboooku listę „100 utworów na stulecie niepodległości”. Wszyscy mogli głosować na ulubione utwory. Zapowiedzieliśmy, że 10 pierwszych z listy zagramy na Balu. W ten sposób zaangażowaliśmy całą społeczność szkolną.

https://www.facebook.com/XVI-LO-w-Krakowie-strona-oficjalna-133482480045735/

Dekorację Sali przygotowaliśmy w czwartek. Zaangażowaliśmy tutaj 20 osób i spędziliśmy w szkole długie godziny. Ale efekt nas oczarował. Przygotowaliśmy także ściankę do wykonania pamiątkowych zdjęć. W piątek 6 osób przygotowało żywność. 2 osoby zakupiły napoje.

Na czas trwania Balu rozdzieliliśmy zadania. Daria i Bartek witali gości i przypinali kotyliony.  Marta i  Tomek przygotowali muzykę i czuwali nad sprzętem grającym. Zuza, Kacper i Magda prowadzili całą uroczystość. Przygotowali uroczysty wstęp i nakreślili tło historyczne. Karolina, Julia, Natalia czuwały nad odpowiednia ilością pożywienia i picia na stołach. Justyna wykonywała pamiątkowe zdjęcia przy ściance.

Radosne świętowanie rozpoczęliśmy 9 listopada 2018 r. o godzinie 18.00.

Do odświętnie i klimatycznie  udekorowanej sali tłumnie przybyli zaproszeni goście, wszyscy w strojach wieczorowych.  Gości przywitał utwór Marka Grechuty, pt. „Wolność”, który stanowił inspirację do nadania tytułu całemu przedsięwzięciu. Motywem przewodnim była polska muzyka, która odgrywała bardzo ważną rolę w historii narodu i państwa. Wprowadzenie oraz tło historyczne odnosiło się do pieśni patriotycznych oraz ważnych dla zrozumienia walki o wolność utworów polskiego rocka. Część oficjalna balu rozpoczęła się od zaproszenia wszystkich do wspólnego wykonania poloneza. Uroczystość uświetniły występy zespołów i solistów, którzy wykonywali znane utwory z repertuaru min. Hanki Ordonówny, Czesława Niemena, Marka Grechuty, Brygady Kryzys,Urszuli, Dawida Podsiadło. Wspaniała atmosfera, radość wspólnego świętowania, energia sprawiły,                że mieliśmy poczucie dobrze wypełnionego zadania.  Czuliśmy, że uczciliśmy odzyskanie Niepodległości najlepiej jak tylko mogliśmy.

W balu uczestniczyło 110 osób. W bezpośrednią organizację na różnych szczeblach zaangażowanych było 24 osoby. Więcej można obejrzeć na stronie internetowej:

http://www.liceum16.krakow.pl/1711-pierwszy-bal-niepodleglosci-w-xvi-lo

Po balu przygotowaliśmy wystawę w holu „Szesnastka w setna rocznicę odzyskania niepodległości”.

 

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Opublikowano:
2 grudnia 2018