NOWE!

Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne.

W listopadzie 2018 r. postanowiliśmy zorganizować  superakcję, podczas której świętowaliśmy Setną Rocznicę Odzyskania Niepodległości.

Prace nad przygotowaniem uroczystości rozpoczęliśmy we wrześniu. Na pierwszym spotkaniu postanowiliśmy zorganizować Bal Niepodległości. Rozdzieliliśmy zadania dla poszczególnych sekcji i przystąpiliśmy do systematycznej pracy organizacyjnej. Na początku poprosiliśmy o zgodę Panią Dyrektor, która bardzo entuzjastycznie zareagowała na nasz pomysł. Następnie sporządziliśmy listę gości. Postanowiliśmy zaprosić nauczycieli, pracowników szkoły, rodziców, absolwentów i naszych kolegów i koleżanki. Sekcja techniczna przygotowała zaproszenia, które przedstawiciele samorządu roznosili w październiku.

Bardzo trudnym zadaniem było przygotowanie planu Balu. Zmian organizacyjnych dokonywaliśmy wielokrotnie. Ostatecznie naszą myślą przewodnią stało się  słowo „Wolność”, a całość postanowiliśmy wyreżyserować tak, aby przedstawić Wolność  przez pryzmat muzyki. Muzyka musiała być jedynie polska. Patrycja i Magda postanowiły przedstawić prezentacje:       „ Polskie pieśni patriotyczne”. „Wolność i nadzieja w polskim roku”. W tle na rzutnikach miały się przewijać obrazy dopasowane do epoki. Za tę część opowiadał Bartek, Weronika, Julia, Polina. Postanowiliśmy zaprosić naszych przyjaciół do przygotowania piosenek, które obejmowały różne okresy walki Polaków o wolność. Przyjechała więc do nas Gabrysia i Kacper wraz ze swoimi zespołami. Wystąpiła Zuza i Zuzanna z repertuarem Hanki Ordonówny i Czesława Niemena.

Poprosiliśmy naszego opiekuna o pomoc w zredagowaniu Regulaminu Balu. Następnie rozdaliśmy go wszystkim uczestnikom z prośbą o podpisy Rodziców. Poprosiliśmy także nauczycieli o opiekę i wspólnie z Dyrekcją ustaliliśmy harmonogram dyżurów nauczycieli podczas balu. Uroczystość chcieliśmy rozpocząć od tańca poloneza. I tutaj znowu poprosiliśmy nauczyciela wf o pomoc w aranżacji i nauce. Poloneza ćwiczyli wszyscy uczniowie naszej szkoły od początku października. W ostatnim tygodniu przed balem, poświęciliśmy na próby kilka popołudniowych godzin.

Ważnym elementem organizacji balu była dekoracja Sali. Sekcja techniczna przygotowywała elementy wystroju i kotyliony we wrześniu i październiku. Kwestie napojów i posiłku przygotowaliśmy w ten sposób, że poprosiliśmy uczestników o wpłatę 5 zł, za które kupiliśmy napoje i nakrycie stołów. Natomiast posiłki przygotowali członkowie samorządu. Zaproponowaliśmy także zbiórkę świateł do oświetlenia sali .

Dwa tygodnie przed uroczystością umieściliśmy na Faceboooku listę „100 utworów na stulecie niepodległości”. Wszyscy mogli głosować na ulubione utwory. Zapowiedzieliśmy, że 10 pierwszych z listy zagramy na Balu. W ten sposób zaangażowaliśmy całą społeczność szkolną.

https://www.facebook.com/XVI-LO-w-Krakowie-strona-oficjalna-133482480045735/

Dekorację Sali przygotowaliśmy w czwartek. Zaangażowaliśmy tutaj 20 osób i spędziliśmy w szkole długie godziny. Ale efekt nas oczarował. Przygotowaliśmy także ściankę do wykonania pamiątkowych zdjęć. W piątek 6 osób przygotowało żywność. 2 osoby zakupiły napoje.

Na czas trwania Balu rozdzieliliśmy zadania. Daria i Bartek witali gości i przypinali kotyliony.  Marta i  Tomek przygotowali muzykę i czuwali nad sprzętem grającym. Zuza, Kacper i Magda prowadzili całą uroczystość. Przygotowali uroczysty wstęp i nakreślili tło historyczne. Karolina, Julia, Natalia czuwały nad odpowiednia ilością pożywienia i picia na stołach. Justyna wykonywała pamiątkowe zdjęcia przy ściance.

Radosne świętowanie rozpoczęliśmy 9 listopada 2018 r. o godzinie 18.00.

Do odświętnie i klimatycznie  udekorowanej sali tłumnie przybyli zaproszeni goście, wszyscy w strojach wieczorowych.  Gości przywitał utwór Marka Grechuty, pt. „Wolność”, który stanowił inspirację do nadania tytułu całemu przedsięwzięciu. Motywem przewodnim była polska muzyka, która odgrywała bardzo ważną rolę w historii narodu i państwa. Wprowadzenie oraz tło historyczne odnosiło się do pieśni patriotycznych oraz ważnych dla zrozumienia walki o wolność utworów polskiego rocka. Część oficjalna balu rozpoczęła się od zaproszenia wszystkich do wspólnego wykonania poloneza. Uroczystość uświetniły występy zespołów i solistów, którzy wykonywali znane utwory z repertuaru min. Hanki Ordonówny, Czesława Niemena, Marka Grechuty, Brygady Kryzys,Urszuli, Dawida Podsiadło. Wspaniała atmosfera, radość wspólnego świętowania, energia sprawiły,                że mieliśmy poczucie dobrze wypełnionego zadania.  Czuliśmy, że uczciliśmy odzyskanie Niepodległości najlepiej jak tylko mogliśmy.

W balu uczestniczyło 110 osób. W bezpośrednią organizację na różnych szczeblach zaangażowanych było 24 osoby. Więcej można obejrzeć na stronie internetowej:

http://www.liceum16.krakow.pl/1711-pierwszy-bal-niepodleglosci-w-xvi-lo

Po balu przygotowaliśmy wystawę w holu „Szesnastka w setna rocznicę odzyskania niepodległości”.

 

Tagi: , , , , , , , , , , ,

ZOBACZ TAKŻE

Prezydium SU w Chemiku 2018/19

W Zespole Szkół Chemicznych w Krakowie kadencja samorządu Uczniowskiego trwa 2 lata. Funkcji przewodniczącego nie powinna pełnić osoba, która w danym roku szkolnym jest w klasie maturalnej. W tym roku, zorganizowaliśmy spotkanie samorządów klasowych oraz samorządu szkolnego, gdzie […]

„SUPER-Akcja – Olimpiada Sportowa”

     W dniu 24 października Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr 49 zorganizował dla klas młodszych SUPER- Akcję w kategorii „Sport to zdrowie, czyli wydarzenie o charakterze sportowym i/lub promującym zdrowy tryb życia”, mającą na celu propagowanie i […]

Regulamin portalu

Informacje prawne Niniejsza nota prawna stanowi regulację prawną dotyczącą korzystania z usług internetowych Portalu Internetowego „Młody Kraków”, którego właścicielem jest Gmina Miejska Kraków. Nota zawiera takie informacje, jak: polityka prywatności, regulamin konta użytkownika oraz oświadczenie o wyrażeniu zgody […]

Integracyjna zabawa Andrzejkowa

Szkoła się bawi, czyli integracja środowiska szkolnego. Zabawa Andrzejkowa Samorząd  Szkolny urządził Zabawę Andrzejkową dla uczniów naszej szkoły i koleżanek z zaprzyjaźnionego Zespołu Szkół Chemicznych. Obydwie szkoły uzyskały zgodę od swoich dyrekcji. Bilety kosztowały 10 złotych, płacili za […]

Kluby Rodziców, przestrzeń dla rodzin z dziećmi

Krakowskie placówki Klubów Rodzica zapraszają na darmowe zajęcia wszystkich świeżo upieczonych rodziców oraz tych, którzy oczekują na potomstwo. Każdy może znaleźć w ofercie Klubów coś dla siebie. Aktualnie w Krakowie jest aż 30 takich placówek.  Kluby mają na […]

Protokół z wyborów do Samorządu Uczniowskiego XVI LO w Krakowie ​​Wybory do Zarz...

Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego XVI LO w Krakowie  odbyły się dnia 24.09.2017 r. Do wyborów zgłosiło się 7 kandydatów: Klaudia Bochenek, Marlena Bukowiec Kacper Koryczan Magdalena Pyrczak Zuzanna Rejdak, Paulina Surowiec Piotr Sowa ​W wyborach oddano188 głosów, […]

Wielka Integracja, czyli Bal Piórnika 2018

    W roku szkolnym dołączyło do społeczności szkolnej 5 klas pierwszych. 3 – technikum, 2 – liceum. W związku z tym od września samorząd uczniowski zastanawiał się nad akcją, która by pozwoliła zintegrować wychowawców klas 1, innych […]

Gerard Banach & Mountains Kusy Friends Super Akcja

(Nie)dawno temu gdzieś w (nie)odległej galaktyce na planecie Ziemia w sportowym miejscu, któremu patronuje Janusz Kusociński (ps. Kusy), narodziła się samorządowa drużyna do zadań specjalnych – Lego Kusy Friends. Inspiracją do jej powstania stał się film „Podaj dalej”, […]

SUPER-AKCJA: Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne...

SUPER-AKCJA  – PAŹDZIERNIK: Młody obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne Pod koniec października Szkolna Rada Uczniowska  włączyła się ze swoim przedsięwzięciem w obchody 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości. W związku z tym 30 października 2018 r. […]

W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja….

Serce na dłoni, czyli akcja o charakterze charytatywnym             W tym miesiącu postanowiliśmy zrobić coś dobrego dla innych. Naszą kolejną super akcją była wizyta u pacjentów oddziału neurochirurgii w szpitalu w Prokocimiu. Postanowiliśmy przygotować mikołajkowe prezenty i wręczyć […]