NOWE!

Gerard Banach & Mountains Kusy Friends Super Akcja

(Nie)dawno temu gdzieś w (nie)odległej galaktyce na planecie Ziemia w sportowym miejscu, któremu patronuje Janusz Kusociński (ps. Kusy), narodziła się samorządowa drużyna do zadań specjalnych – Lego Kusy Friends. Inspiracją do jej powstania stał się film „Podaj dalej”, w którym główny bohater swoim niezwykłym pomysłem zmienia otaczający go świat.

Wtedy naszym zadaniem była mikołajkowa pomoc dla pewnej 6 letniej dziewczynki chorej na białaczkę limfoblastyczną, która miała tylko jedno marzenie – otrzymać klocki lego. Jej efekty przerosły nasz najśmielsze oczekiwania, bo nie tylko kupiliśmy jej wymarzony prezent, ale także uzbieraliśmy pieniążki na pomoc w leczeniu, a przy okazji wspaniale zintegrowaliśmy społeczność szkolną. Niedługo potem nastąpił epizod drugi – Music Kusy Friends. Jego głównym elementem była organizacja wiosennego Festiwalu z Sercem jako urodzinowej niespodzianki dla jednej z naszych koleżanek z samorządu.

To miała być forma naszego wsparcia (psychicznego i materialnego) w trudnym dla niej momencie, gdy zmagała się z poważnymi powikłaniami zdrowotnymi po przebytej wcześniej chorobie. I znowu zadziwiliśmy świat i siebie samych, bo akcja o charakterze artystycznym dała wszystkim mnóstwo radości, uśmiechu i pomogła w rehabilitacji, Niespodziewanie na początku listopada tego roku okazało się, że to jeszcze nie koniec działań, których celem jest  pomoc osobom oczekującym na nasze wsparcie. Dotarła do nas smutna wiadomość, że jeden  z niedawnych absolwentów naszej szkoły w wyniku choroby genetycznej stracił nagle bardzo znaczną część wzroku. Równocześnie usłyszeliśmy o akcji pomocy prowadzonej przez miłośnika gór, biegania i fotografii p. Gerarda Banacha, który w celach charytatywnych samotnie przeszedł pieszo trasę z Krakowa na Kasprowy Wierch.

Nie mogliśmy pozostać obojętni i w myśl hasła, że „Razem możemy więcej!” narodził się pomysł na kolejną odsłonę samorządowej drużyny w wersji charytatywnej. Jej nazwa to Mountains Kusy Friends,  bo symbolizuje wspólną sportową drogę pomocy, w której tle jest piękno górskich wędrówek w nieznane. I znowu to były niezapomniane dni przepełnione sercem i wiarą w to, że razem pomożemy uratowć  wzrok Konrada!

Temat Super Akcji: Gerard Banach & Mountains Kusy Friends

Kategoria konkursowa:  Serce na dłoni, czyli akcja o charakterze charytywnym

Termin: początek listopada zaplanowanie projektu i działania informacyjne, 16 XI (piątek) – współorganizacja prelekcji „Sport. Wolontariat. Człowiek. Droga” dla uczniów klas 7, 8 SP  i III gimnazjum, 20 i 22 XI (wtorek i czwartek) – charytatywny kiermasz ciast „Mąłe co nieco” podczas zebrań z rodzicami i kolejna prelekcja p. G. Banacha dla zainteresowanych osób, 1 XII – etap finałowy w postaci integracyjnego turnieju sportowego (siatkówka i dwa ognie) dla rodziców, uczniów i nauczycieli pod hasłem „Gram – nie sam, pomagam(y) i wygrywam(y) wzrok dla Konrada”.

Miejsce: kawiarenka szkolna, sala edukacji wczesnoszkolnej, sala gimnastyczna chłopców.

Zadania samorządu:: akcja informacyjna o formach pomocy, przygotowanie nagłośnienia na prelekcje o wolontariacie, konkurs plastyczny dla klas 5, kiermasz różnych słodkości, integracyjny  turniej sportowy, charytatywna aukcja przedmiotów.

Organizatorzy: głównymi koordynatorami projektu byli liderzy Mountains Kusy Friends, czyli 20 osób z sekcji ds. akcji charytatywnych oraz ds. życia kulturalnego i rozrywkowego Samorządu Od Kusego oraz gość honorowy: p. Gerard Banach

Uczestnicy: cała społeczność szkolna, czyli drużyna Mountains Kusy Friends w składzie: uczniowie (kilkaset osób!), nauczyciele i rodzice, którzy w różnorodny sposób organizacyjnie i finansowo wsparli akcję „Razem ratujemy wzrok Konrada.

A wszystko zaczęło się tak …

Najpierw była najwspanialsza podróż charytatywna współczesnego świata. Absolwent naszej szkoły pan Gerard Banach zorganizował we wrześniu br. Tatrzańską Pomoc Mierzoną Kilometrami, czyli projekt pomocy jednemu z młodych mieszkańców Nowej Huty. Jak się okazało jest nim 19 letni Konrad Wątroba, także absolwent sportowej szkoły na os. Handlowym, który w krótkim czasie w wyniku choroby utracił 80 % swego wzroku. Piesza wędrówka z Krakowa na Kasprowy Wierch (w 3 dni, czyli 144 kilometry drogi w 39 godzin marszu) miała zwrócić uwagę ludzi na konkretną pomoc dla rodziny, która z własnych środków nie jest w stanie pokryć kosztów leczenia syna w wysokości 140 000 zł.

 

 

Według założeń jej celem było uruchomienie lawiny drobnych gestów, pokazanie, że w ludziach są niezbadane pokłady niezwykłej siły i wrażliwości, aby pomagać innym. W dzisiejszych czasach czynienie dobra wymaga odwagi, aby wyjść poza spokojne ramy codziennego życia. Relację z tej wspaniałej wyprawy szlakiem górskie pomocy można zobaczyć na   https://www.facebook.com/gerard.banach/posts/1907388315963908 Zainspirowani tym faktem  postanowiliśmy jako Samorząd Od Kusego stworzyć drużynę do zadań specjalnych, czyli Mountains Kusy Friends, aby włączyć się w akcję pomocy Konradowi.

Najpierw była prelekcja …

Po nawiązaniu kontaktu z p. G. Banachem ustaliliśmy szczegóły naszej współpracy na rzecz zbierania funduszy i nagłaśniania możliwości pomocy Konradowi. Pierwszym etapem była organizacja prelekcji „Człowiek. Sport. Droga. Wolontariat.”, która jest piękną i wzruszającą opowieścią o tym jak pomagać, jakie wartości niesiemy ze sobą w drodze i że warto zobaczyć drugiego człowieka w potrzebie. Wzięli w niej udział uczniowie klas 7, 8 i III gimnazjum, którzy byli pod wrażeniem tego co może dokonać człowiek, jeśli tylko ma otwarte serce i samozaparcie, aby przekazywać dobro osobom potrzebującym naszej pomocy. Ktoś powiedział kiedyś, że jeden człowiek nie jest w stanie pomóc wszystkim, ale wszyscy są w stanie pomóc temu konkretnemu. Uczestnicy prelekcji (w dwóch turach  – prawie 150 uczniów) byli pod wrażeniem jak można połączyć miłość do górskich wędrówek z ideą niesienia pomocy innym.

To spowodowało otwarcie nie tylko naszych portfeli (puszka z monetami powoli zaczęła się zapełniać), ale także wrażliwych serc. Narodziły się pomysły jak możemy się włączyć do pomocy, aby razem ratować wzrok naszego starszego kolegi. Zgodnie z hasłem jednego klubów sportowych, że „nigdy nie będziesz szedł przez życie sam …” rozpoczęliśmy działania nie tylko o charakterze finasowym polegające na zbiórce pieniędzy, Naszym celem jak  w filmie „Podaj dalej” stało się inspirowanie innych do tego, aby nie ustawać na wspólnej drodze pomocy, aż do momentu kiedy osiągniemy zamierzony efekt, a nawet jeden dzień dłużej. Bo jak powszechnie wiadomo uczynione dobro kiedyś do nas powróci. Refleksje i podsumowanie prelekcji na stronie https://www.facebook.com/gerard.banach/posts/1973528396016566

A potem Mountains Kusy Friends w akcji …

W następnym tygodniu po prelekcji rozwiesiliśmy na szkolnych korytarzach plakaty zachęcające do wsparcia akcji charytatywnej. Równocześnie każdy uczeń otrzymał kartkę z informacją o sytuacji zdrowotnej Konrada i możliwych formach pomocy. W ten sposób chcieliśmy dotrzeć do rodziców, aby wiedzieli o naszych działaniach i w miarę możliwości wsparli w różnorodny sposób ich realizację.  W celu wzmocnienia przekazu ogłoszenia pojawiły się także w dzienniku elektronicznym Librus. Reklama akcji była na medal!

Dla uczniów klas piątych zorganizowaliśmy konkurs plastyczny na rysunek inspirowany motywem przewodnim akcji, czyli górską wędrówka na szczyt Kasprowego Wierchu pieszo z Krakowa. Z otrzymanych prac został następnie przygotowany mega plakat, który wręczyliśmy p. Gerardowi Banachowi jako podziękowanie za prelekcję i płynący z niej przekaz dotyczący tego co w życiu człowieka jest ważne. Jego wzruszenie i podziękowania udowodniły nam, że to co robimy jest aż (a nie tylko) kroplą w oceanie pomocy dla ratowania wzroku Konrada..

Kiermasz słodkości “Małe co nieco” …

Podczas dwudniowych zebrań z rodzicami postanowiliśmy oprócz tradycyjnej zbiórki do puszek zorganizować kiermasz ciast. Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami miało być tak, że skoro gramy jako jedna drużyna to nauczyciele pieką ciasta, samorząd sprzedaje, a rodzice kupują. W ten sposób każdy mógł dołożyć jakiś dar serca od siebie: umiejętności kulinarne czy banknoty Narodowego Banku Polskiego. Organizatorzy z samorządu (20 osób) rezygnując ze swojego czasu wolnego na rzecz udziału w popołudniowym kiermaszu też dołożyli swoją cegiełkę dobra. Niektórzy z nas spędzili wtedy prawie cały dzień w szkole zaczynając zajęcia  lekcyjne od 7.10, a  potem przygotowanie kiermaszu i powrót do domu wieczorową porą.

Zmęczenie było ogromne, ale przepełniała nas radość i duma z dobrego uczynku na szczytny cel. Dodatkowo suma zebranych pieniążków do puszki zmotywowała nas do podjęcia kolejnego wyzwania. A osobiste słowa pochwały zamieszczone na fb przez p. G. Banacha sprawiły nam wielką radość. „Jestem zaszczycony i przyjemnością było się z wami spotkać. Przyjaciele pomagają i wasz przekaz idzie dalej, w ramach Tatrzańskiej Pomocy Mierzonej Kilometrami.” https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1980363015333104&set=a.763812650321486&type=3&theater

Charytatywna integracja na sportowo …

Aż nadszedł moment finałowy naszej Super akcji charytatywnej. W sobotnie przedpołudnie zorganizowaliśmy na sali gimnastycznej trzygodzinny turniej sportowo zręcznościowy. Zawodnicy wpłacali wpisowe za udział w dowolnej wysokości, ale zbiórka pieniędzy była tylko częścią całego projektu. Jego celem było też  ukazanie, że w trudnych sytuacjach możemy jako społeczność szkolna liczyć na swoją pomoc w myśl hasła „Gram  -nie sam, pomagam(y) i wygrywam(y)”. Składające się z uczniów, rodziców i nauczycieli drużyny mogły się zmierzyć w dwóch konkurencjach sportowych. Starszacy z klas VI i wyższych rywalizowali w turnieju siatkówki, w którym jednak liczył się przede wszystkim udział, bo nie prowadziliśmy żadnej klasyfikacji medalowej. Natomiast młodsi uczniowie z edukacji wczesnoszkolnej świetnie bawili się ze swoimi rodzicami w dawnej grze podwórkowej zwanej dwa ognie.

 

 

Czas spędzony w gronie koleżeńskim i rodzinnym dostarczył wielu niezapomnianych wrażeń, ale również udowodnił, że wszyscy uczestnicy turnieju byli wygrani, bo razem pomogliśmy w leczeniu Konrada. Dodatkowo zorganizowaliśmy dla uczestników pchli targ pod hasłem „Bonus” (z łac. dobry). Podarowane wcześniej różne różności cieszyły się ogromnym powodzeniem, a puszka z datkami bardzo szybko się zapełniła. O dobry nastrój zawodników dbali samorządowcy z Sekcji ds. Życia Rozrywkowego, którzy przygotowali oprawę muzyczną z muzyką lat 80 tych. Dlatego wkoło cały czas było wesoło, a graliśmy jak za dawnych lat kiedy nikt jeszcze nie słyszał o telefonach komórkowych. W ten sposób promując zdrowy styl życia bawiło się prawie 100 młodszych i starszych osób. W czasach internetu to bezcenne!

To jeszcze nie jest koniec … GraMY dalej!

Chociaż nasza Super Akcja dobiegła do końca to jednak akcja pomocy dla Konrada trwa dalej. My ze swej strony podjęliśmy działania wspierające finansowo leczenie zbierając  łącznie prawie 2300 zł. nie licząc charytatywnych sms – ów i bezpośrednich wpłat na konto. Przesłaliśmy także w świat przekaz, że warto pomagać, bo wtedy nasze życie nabiera sensu.

I dlatego też zachęcamy wszystkich ludzi wielkiego serca , aby w różnorodny sposób wsparli leczenie Konrada. Dostępnych form pomocy jest wiele https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1990409360995136&set=a.763812650321486&type=3&theater Jest możliwość zorganizowania kolejnych prelekcji pt. „Sport. Wolontariat. Człowiek. Droga” w szkołach czy zakładach pracy https://www.facebook.com/gerard.banach , wpłat finansowych na portalu Razem ratujemy wzrok Konrada https://pomagam.pl/bjn70euw , przekazania jednego procentu w rozliczeniu rocznym https://www.facebook.com/photo.php?fbid=452752088584054&set=a.143791596146773&type=3&theater czy dokonanie zakupu na aukcji charytatywnej https://www.facebook.com/groups/2000664049984269/?tn-str=*F

Wielka radość sprawiły nam słowa pochwały, które przekazał nam p. Gerard Banach. Były to podziękowania dla  zaangażowanych osób za   piękne, zespołowe działanie Mountains Kusy Friends. Przekazał nam również myśl, że bardzo ważne jest, aby od najmłodszych lat dostrzegać wokół siebie innych ludzi i ich potrzeby czy problemy. Krzewienie tego jest ogromną wartością w tych czasach wszechobecnej elektroniki i zobojętnienia. Każdy z uczestników akcji otrzymał także zdjęcie przewodnie akcji z odręczną dedykacją od p. G. Banacha. DziękujeMY!

Cały Samorząd Od Kusego po Nowym Roku zamierza zorganizować w ramach Nowohuckiego Festiwalu Samorządności charytatywny turniej sportowo zręcznościowy „(e)NH(a) 2018” dla uczestników Samorządowej Ligi Mistrzów.  Szczegóły tego projektu już są w fazie planowania, zaproszenia wyślemy niebawem, a świat niech się dowie, że  Mountains Kusy Friends gra dalej na rzecz ratowania wzroku Konrada! Informacje na temat możliwych form wsparcia pomocy prosimy kierować przez FB do p. Gerarda Banacha albo na maila samorządu narycerskimszlaku@onet.pl Każda forma wsparcia pomocy jest bardzo mile widziana!

Na koniec zamieszczamy prezentację autorstwa niezastąpionego Mc Thomsona. DziękujeMY!

 

 

 

 

 

NOWE!

Młodzież działa lokalnie- otwarty konkurs ofert

Do 29 lipca można zgłaszać oferty do konkursu Młodzież działa lokalnie, ogłoszonego przez Prezydenta Miasta Krakowa. Konkurs ma charakter powierzenia zadania publicznego w zakresie działalności na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynku dzieci i młodzieży. Oczekiwanym celem […]

NOWE!

Miasto Młodych- otwarty konkurs ofert

Prezydent Miasta Krakowa ogłasza konkurs ofert na realizację zadania publicznego w zakresie działalności na rzecz dzieci i młodzieży pod nazwą Miasto Młodych. Celem konkursu jest wybór operatora projektu, za pośrednictwem którego możliwe będzie zrealizowanie lokalnych inicjatyw młodzieżowych, w szczególności […]