Patriotyczny listopad ze wspomnieniami i pięknymi słowami

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęły się w naszej szkole od wspólnego radosnego śpiewania pieśni patriotycznych. Wydarzenie to wywarło ogromny wpływ na nasz samorząd szkolny, który również postanowił włączyć się w miesięczne obchody tej szczególnej rocznicy. Z tego powodu w ramach SUPERakcji „Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne” zorganizowaliśmy w Szkole Podstawowej nr 103 dwa wydarzenia.

Pierwszym z nich było zaproszenie do naszej szkoły specjalnego gościa – Pana Edwarda Nowaka, byłego działacza nowohuckiej „Solidarności”, który przybył do naszej szkoły za sprawą naszej Pani Minister Wolontariatu, Weroniki Woźniczki, której dziadek działał wspólnie z Panem Edwardem w Solidarności Hutniczej. Dnia 21 listopada w dwóch lekcjach „żywej historii” przygotowanych odrębnie dla młodych klas szkoły podstawowej i społeczności gimnazjalnej p. Edward Nowak opowiedział m. in. o czasach strajku robotniczego w ówczesnej Hucie im. Lenina i grozie stanu wojennego. Dzięki wspomnieniom lokalnego działacza społecznego uczniowie mogli dowiedzieć się, jak wyglądało życie w Nowej Hucie w początkach lat 80. XX wieku. Pięcioosobowy sztab organizacyjny pod przywództwem Weroniki i Adama Bebaka czuwał nad właściwym uhonorowaniem naszego gościa i technicznym przygotowaniem spotkania. Była to świetna okazja do poznania historii naszej małej ojczyzny oraz uświadomienia sobie, jak ważnymi wartościami w życiu codziennym są wolność i solidarność. Podczas spotkania z p. Edwardem Nowakiem nie zabrakło czasu na zadawanie pytań ze strony publiczności, która była wielce zaintrygowana bogatym życiorysem naszego gościa.To bardzo pouczające spotkanie było okazją do wymiany cennych międzypokoleniowych doświadczeń. Bardzo dziękujemy p. Edwardowi Nowakowi za przyjęcie naszego zaproszenia i wzięcie udziału w spotkaniach, w których wzięła udział cała społeczność naszej szkoły. Z relacji na jego Facebooku wnioskujemy, że był on zadowolony z wizyty w naszej szkole.

 

Równolegle z planami zaproszenia specjalnego gościa nasz samorząd wziął się za realizację projektu filmowego promującego piękną polszczyznę. Zainspirowani pomysłem polonistycznie natchnionego Opiekuna Samorządu, p. Kamila Gołdowskiego, wystawiliśmy na tydzień w naszej szkole potężny słoik, do którego uczniowie mogli zgłaszać swoje propozycje najpiękniejszych wyrazów w języku polskim. Dodatkowo w ramach lekcji języka polskiego i zajęć świetlicowych uczniowie przeszukali słowniki języka polskiego w poszukiwaniu najrozmaitszych pięknie brzmiących słów. Po tygodniowej wędrówce przez egzotykę rodzimego słownictwa dziewczyny z samorządu pod okiem p. Kamila przystąpiły do wytypowania setki najpiękniejszych słów w języku polskim na stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Po tej wstępnej selekcji do akcji wkroczył sam przewodniczący szkoły, który zajął stanowisko reżysera. Do ekipy filmowej Adriana Gościeja dołączyli Adam Bebak (Minister Rozrywki), Natalia Śmietana (Minister Skarbu) oraz Dawid Kowal i Constantin Rupa z Działu Technicznego. Jako aktorzy została wykorzystana bardziej śmiała połowa społeczności szkolnej, która nie bała się stanąć w obliczu kamery, żeby wypowiedzieć słowa, które nie należą do najczęściej wykorzystywanych w naszym języku. Mamy nadzieję, że nasza akcja zwieńczona skromnym montażem filmowym wpłynie na ubogacenie języka dzieci i młodzieży. Kto wie, być może część poznanej leksyki wykorzystamy już wkrótce przy okazji prac pisemnych na języku polskim? W repertuarze słów znalazły się także bardziej wyrafinowane obelgi (np. urwipołećłachmytaszubrawiec), więc mamy chociaż nadzieję, że w czasie szkolnych sprzeczek z rówieśnikami nie będziemy dawać świadectwa ubóstwa językowego. 😉

Tagi: , , , , , ,

Krakowski panel klimatyczny

Kraków chce mieć swój panel klimatyczny. Magistrat zaprasza organizacje pozarządowe do składania wniosków w otwartym konkursie ofert na organizację panelu klimatycznego. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, jeszcze tej jesieni mieszkańcy Krakowa będą mieli okazję dyskutować o tym, […]

Zaprojektuj statuetkę Nagrody im. Antoniego Weyssenhoffa

Jesteś młodym artystą plastykiem, uczniem szkoły ponadpodstawowej, studentem krakowskiej uczelni albo młodym pracownikiem pracowni artystycznej i masz pomysł na to, jak mogłaby wyglądać statuetka wręczana osobom wyróżniającym się w działalności na rzecz lokalnej młodzieży? – jeśli tak, ten […]