NOWE!

Patriotyczny listopad ze wspomnieniami i pięknymi słowami

Obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęły się w naszej szkole od wspólnego radosnego śpiewania pieśni patriotycznych. Wydarzenie to wywarło ogromny wpływ na nasz samorząd szkolny, który również postanowił włączyć się w miesięczne obchody tej szczególnej rocznicy. Z tego powodu w ramach SUPERakcji „Młody Obywatel, wydarzenie promujące postawy obywatelskie i patriotyczne” zorganizowaliśmy w Szkole Podstawowej nr 103 dwa wydarzenia.

Pierwszym z nich było zaproszenie do naszej szkoły specjalnego gościa – Pana Edwarda Nowaka, byłego działacza nowohuckiej „Solidarności”, który przybył do naszej szkoły za sprawą naszej Pani Minister Wolontariatu, Weroniki Woźniczki, której dziadek działał wspólnie z Panem Edwardem w Solidarności Hutniczej. Dnia 21 listopada w dwóch lekcjach „żywej historii” przygotowanych odrębnie dla młodych klas szkoły podstawowej i społeczności gimnazjalnej p. Edward Nowak opowiedział m. in. o czasach strajku robotniczego w ówczesnej Hucie im. Lenina i grozie stanu wojennego. Dzięki wspomnieniom lokalnego działacza społecznego uczniowie mogli dowiedzieć się, jak wyglądało życie w Nowej Hucie w początkach lat 80. XX wieku. Pięcioosobowy sztab organizacyjny pod przywództwem Weroniki i Adama Bebaka czuwał nad właściwym uhonorowaniem naszego gościa i technicznym przygotowaniem spotkania. Była to świetna okazja do poznania historii naszej małej ojczyzny oraz uświadomienia sobie, jak ważnymi wartościami w życiu codziennym są wolność i solidarność. Podczas spotkania z p. Edwardem Nowakiem nie zabrakło czasu na zadawanie pytań ze strony publiczności, która była wielce zaintrygowana bogatym życiorysem naszego gościa.To bardzo pouczające spotkanie było okazją do wymiany cennych międzypokoleniowych doświadczeń. Bardzo dziękujemy p. Edwardowi Nowakowi za przyjęcie naszego zaproszenia i wzięcie udziału w spotkaniach, w których wzięła udział cała społeczność naszej szkoły. Z relacji na jego Facebooku wnioskujemy, że był on zadowolony z wizyty w naszej szkole.

 

Równolegle z planami zaproszenia specjalnego gościa nasz samorząd wziął się za realizację projektu filmowego promującego piękną polszczyznę. Zainspirowani pomysłem polonistycznie natchnionego Opiekuna Samorządu, p. Kamila Gołdowskiego, wystawiliśmy na tydzień w naszej szkole potężny słoik, do którego uczniowie mogli zgłaszać swoje propozycje najpiękniejszych wyrazów w języku polskim. Dodatkowo w ramach lekcji języka polskiego i zajęć świetlicowych uczniowie przeszukali słowniki języka polskiego w poszukiwaniu najrozmaitszych pięknie brzmiących słów. Po tygodniowej wędrówce przez egzotykę rodzimego słownictwa dziewczyny z samorządu pod okiem p. Kamila przystąpiły do wytypowania setki najpiękniejszych słów w języku polskim na stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Po tej wstępnej selekcji do akcji wkroczył sam przewodniczący szkoły, który zajął stanowisko reżysera. Do ekipy filmowej Adriana Gościeja dołączyli Adam Bebak (Minister Rozrywki), Natalia Śmietana (Minister Skarbu) oraz Dawid Kowal i Constantin Rupa z Działu Technicznego. Jako aktorzy została wykorzystana bardziej śmiała połowa społeczności szkolnej, która nie bała się stanąć w obliczu kamery, żeby wypowiedzieć słowa, które nie należą do najczęściej wykorzystywanych w naszym języku. Mamy nadzieję, że nasza akcja zwieńczona skromnym montażem filmowym wpłynie na ubogacenie języka dzieci i młodzieży. Kto wie, być może część poznanej leksyki wykorzystamy już wkrótce przy okazji prac pisemnych na języku polskim? W repertuarze słów znalazły się także bardziej wyrafinowane obelgi (np. urwipołećłachmytaszubrawiec), więc mamy chociaż nadzieję, że w czasie szkolnych sprzeczek z rówieśnikami nie będziemy dawać świadectwa ubóstwa językowego. 😉

Tagi: , , , , , ,

ZOBACZ TAKŻE

Wielka Integracja, czyli Bal Piórnika 2018

    W roku szkolnym dołączyło do społeczności szkolnej 5 klas pierwszych. 3 – technikum, 2 – liceum. W związku z tym od września samorząd uczniowski zastanawiał się nad akcją, która by pozwoliła zintegrować wychowawców klas 1, innych […]

Regulamin samorządu uczniowskiego

REGULAMIN SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO ZESPOŁU SZKÓŁ MECHANICZNYCH NR 1 IM. SZCZEPANA HUMBERTA W KRAKOWIE Regulamin zawiera: I. Postanowienia ogólne II. Organy Samorządu Uczniowskiego III. Tryb przeprowadzania wyborów Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego IV. Dokumentacja Samorządu Uczniowskiego V. Zadania Opiekuna Samorządu Uczniowskiego […]

Samorząd uczniowski w mechaniku

23.X.2018r. odbyło się zebranie SU w ZSM1 w celu zatwierdzenia nowego przewodniczącego. Do kandydowania zgłosił się jeden uczeń pełniący tą funkcję w roku ubiegłym, czyli Bartosz Gawron. Na zebraniu SU jego kandydatura została zatwierdzona, w związku z czym […]

„SUPER-Akcja – Olimpiada Sportowa”

     W dniu 24 października Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr 49 zorganizował dla klas młodszych SUPER- Akcję w kategorii „Sport to zdrowie, czyli wydarzenie o charakterze sportowym i/lub promującym zdrowy tryb życia”, mającą na celu propagowanie i […]

Superakcja „Serce na dłoni – czyli akcje o charakterze charytatywnym”

W styczniu zorganizowaliśmy galę, podczas której postanowiliśmy promować „pomaganie” i podzielić się z naszymi kolegami osiągnięciami oraz przemyśleniami związanymi z akcjami charytatywnymi, które przeprowadziliśmy w naszej szkole. Pomysł takiego przedsięwzięcia zrodził się nam podczas planowania naszego udziału w […]

TAK DLA KULTURY, CZYLI WYDARZENIE O CHARAKTERZE ARTYSTYCZNYM

Pierwsze posiedzenie Rady Samorządu w styczniu 2019 poświęciliśmy omówieniu sposobu realizacji kategorii na ten miesiąc. Stwierdziliśmy, że będzie to wydarzenie artystyczne pod tytułem „ SMARTFONY, CZATY, MEDIA SPOŁĘCZNOŚCIOWE – JAK WPŁYWAJĄ NA NASZE RELACJE Z INNYMI?” Chcieliśmy, aby […]

SP103 z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy!

Styczeń upłynął Samorządowi Szkolnemu pod znakiem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ramach SUPERakcji „Serce na dłoni, czyli akcja, wydarzenie o charakterze charytatywnym” postanowiliśmy włączyć się pełną gębą w działania wolontariackie na rzecz fundacji filantropijnej Jerzego Owsiaka. Pierwsze przygotowania związane z WOŚP […]

Ogólnopolska diagnoza skali i uwarunkowań krzywdzenia dzieci

Przedstawiamy Państwu raport Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, dotyczący krzywdzenia dzieci w Polsce. Całość raportu dostępna jest pod adresem: www.diagnozakrzywdzenia.pl  

Uczymy szacunku do tradycji Super Akcja

Jest  w karnawale nieco zapomniany zwyczaj taki – przebierają się dziewczyny i chłopaki, i już jako kolędnicy chodzą z gwiazdą po ulicy, kto ich wpuści do swej chaty będzie piękny i bogaty, kto zaprosi ich do środka tego […]

TAK SIĘ BAWI SP 49 :)

W dniach 21 i 29 listopada w Szkole Podstawowej nr 49 odbyła się złożona SUPER- Akcja w kategorii „Szkoła się bawi, czyli integracja środowiska szkolnego”. Tym razem właśnie, samorząd podzielił tę akcję na dwie, a nawet trzy części. […]