Super akcja „Szkoła bawi, czyli integracja środowiska szkolnego”- „Mikołajkowa noc w Szesnastce”

W ramach grudniowej akcji podjęliśmy się integracji środowiska szkolnego. Naszym celem była integracja społeczności uczniowskiej, nauczycieli i Dyrekcji. Pomysł jaki przyszedł nam do głowy był związany z dniem „mikołajek”, które co roku jako samorząd organizujemy. We wcześniejszych latach organizowaliśmy noce filmowe w szkole, która okazały się bardzo udanymi imprezami. W tym roku postawiliśmy na kontynuację. Postanowiliśmy jednak zmienić formułę. Wspólne oglądanie filmów było tylko niewielką częścią programu. Zrobiliśmy grę terenową, zabawy integracyjne. Zorganizowaliśmy salę do prac plastycznych w ramach akcji charytatywnych oraz przygotowaliśmy rozgrywki gier planszowych.

Pierwszym krokiem, jaki musieliśmy podjąć było uzyskanie zgody Dyrekcji. Następnie zebraliśmy listy naszych kolegów, chętnych do uczestnictwa w nocy. Zebrała się spora grupa około 70 osób. Mając ustaloną liczbę uczestników, poprosiliśmy naszych nauczycieli o „opiekę nad nami”. Było to dość trudne zadanie, które wymagało ustalenia w jakich godzinach nasi nauczyciele mogą być z nami. Wielu zostało całą noc. W sumie zaangażowaliśmy 9 nauczycieli do opieki całonocnej.

Przygotowaliśmy regulamin nocy filmowej oraz zgody do podpisania dla Rodziców. Problemem prawnym, z którym musieliśmy się zmierzyć było rozwikłanie pytania, jakie filmy można nam na takim wydarzeniu oglądać. Poprosiliśmy o pomoc nauczyciela wos-u. Przygotowaliśmy także wcześniej plan nocy. Rozdzieliliśmy zadania do wykonania i ustaliliśmy kto będzie za nie odpowiedzialny. Natalia, Nikola, Bartek, Ela, Patrycja odpowiadały za zorganizowanie gry terenowej po szkole i zabaw integracyjnych. Gabrysia i Nela przygotowały wraz z panią od geografii salę, w której można było wykonywać ozdoby i zabawki w ramach akcji charytatywnej. Olaf wybrał filmy do oglądania. Nikola była odpowiedzialna za zamówienie pizzy i jedzenie.

W piątek 7 grudnia zebraliśmy się w szkole o 20, aby rozpocząć „Mikołajkową noc”.. Organizatorzy przybyli wcześniej na godz. 17.00. Przywitaliśmy się gorąco, został przedstawiony plan imprezy. Natalia podzieliła uczestników na grupy losowo. Przygotowaliśmy grę zespołową na zasadzie „ESCAPE ROOM” Było 5 sal, a w każdej z nich inne zadania. Dzięki tym zadaniom uczestnicy musieli współpracować, zintegrować  się.. Przygotowaliśmy także dla uczestników zadanie specjalne, które polegało na tym, że należało rozpoznać do jakiego nauczyciela należy dany przedmiot. Wcześniej poprosiliśmy nauczycieli o podanie takich charakterystycznych dla siebie przedmiotów. Po ogłoszeniu wyników Natalia przeprowadziła gry integracyjne. O godz. 23.00 rozpoczęliśmy rozgrywki w ramach gier planszowych.Każdy brał aktywnie udział. Chętni mogli popracować nad ozdobami świątecznymi przeznaczonymi dla Seniorów. O godz. 1.00 w nocy rozpoczęliśmy projekcję filmów.  Gdy nastała prawie 6. 00 postanowiliśmy zacząć sprzątać. O godz. 7.00  opuściliśmy mury szkoły.

Akcję oceniamy jako bardzo udaną. Integracja w pełni się udała. Najważniejsze okazało się wspólne spotkanie. Mogliśmy pobyć ze sobą dłużej , podyskutować. Pełni wrażeń mamy nadzieję że za niedługo odbędzie się kolejna noc w szkole. To był wspaniały czas i idealny moment na integrację, gdyż udało się poznać każdemu wiele nowych osób. Impreza weszła już do tradycji naszej szkoły.

Bezpośrednio w organizację nocy zostało zaangażowanych 14 osób z samorządu. W imprezie uczestniczyło 61 uczniów i 6 nauczycieli. Nasza szkła jest mała, więc stanowi to znaczny odsetek.

Relację fotograficzną można obejrzeć na stronie internetowej:

http://www.liceum16.krakow.pl/1724-mikolajkowa-noc-filmowa

Tagi: , , , , , , , , ,

Krakowski panel klimatyczny

Kraków chce mieć swój panel klimatyczny. Magistrat zaprasza organizacje pozarządowe do składania wniosków w otwartym konkursie ofert na organizację panelu klimatycznego. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, jeszcze tej jesieni mieszkańcy Krakowa będą mieli okazję dyskutować o tym, […]

Zaprojektuj statuetkę Nagrody im. Antoniego Weyssenhoffa

Jesteś młodym artystą plastykiem, uczniem szkoły ponadpodstawowej, studentem krakowskiej uczelni albo młodym pracownikiem pracowni artystycznej i masz pomysł na to, jak mogłaby wyglądać statuetka wręczana osobom wyróżniającym się w działalności na rzecz lokalnej młodzieży? – jeśli tak, ten […]