Mikołajki w Prokocimiu

Super Akcja w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1

Grudzień 2018r.

Akcja charytatywna „Serce na dłoni”

 

Przygotowania do akcji rozpoczęły się już w listopadzie. W tym czasie członkowie samorządu prowadzili zakrojoną na szeroką skalę, akcję informacyjną, dotyczącą zbiórki pieniędzy na rzecz chorych dzieci przebywających na oddziale Onkologii i Hematologii Dziecięcej Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu. Aby zebrać jak największą kwotę, komunikaty o akcji były  ogłaszane i często przypominane zarówno przez członków samorządu szkolnego, następnie przez grupy na Messengerze, bezpośrednio przez przewodniczących klas, a także przez nauczycieli wychowawców, którzy zachęcali podopiecznych do mobilizacji. Każda klasa zbierała pieniądze na miarę własnych możliwości a liczył się przysłowiowy „każdy grosz”. Dodatkowo część pieniędzy została uzbierana już podczas poprzedniego wydarzenia, czyli Zabawy Andrzejkowej, gdzie bilet wstępu był jednocześnie „Cegiełką” na akcję w Prokocimiu. Dodatkową mobilizacją do udziału w  przedsięwzięciu, było wyjście na dowolnie wybraną wycieczkę dla klasy, która uzbiera największą ilość pieniędzy w zbiórce. Taką nagrodę wynegocjowali po długich rozmowach samorządu z Dyrekcją szkoły, przewodniczący wraz z zastępcą. Zebrane wszystkimi siłami pieniądze, do których dorzucili się nawet nauczyciele, służyły do zakupu mikołajowych paczek dla dzieci oraz sprzętu potrzebnego na oddziale. O potrzebach oraz ilości dzieci znajdujących się na oddziale, poinformowała nas Pani Pielęgniarka Oddziałowa i na tej podstawie stworzyliśmy warte niecałe 2500 zł dary. Składały się na nie paczki dla każdego dziecka znajdującego się na oddziale, w których znajdowały się słodycze, zabawki i artykuły papiernicze,  do tego każde dziecko dostało pluszaka do przytulania. Na oddział powędrowały także pieluchy dla dzieci, termometry, niszczarka do papieru i specjalistyczne narzędzia.

Z tymi paczkami 6 grudnia Orszak Mikołajowy wyruszył do szpitala w Prokocimiu. W skład orszaku wchodzili św. Mikołaj czyli przewodniczący szkoły, aniołek i diablica czyli nasze uczennice oraz pomocnicy Mikołaja, którymi byli 3 uczniowie oraz nasz absolwent i zarazem były przewodniczący ze swoją narzeczoną. Skład Orszaku był ograniczony ze względu na brak możliwości, wejścia na oddział większej ilości osób. Przy asyście Pielęgniarki oddziałowej nasz Mikołaj z orszakiem spotkał się z wszystkimi dziećmi, rozdawał prezenty, zabawiał rozmową i robił sobie wspólne pamiątkowe zdjęcia. Mali pacjenci byli przygotowani na wizytę Mikołaja i w ramach podziękowania za prezenty dali Mu ręcznie wykonane prace załączone na zdjęciach.

Cała akcja rozdawania prezentów została poprzedzona akcją krwiodawstwa, w tym samym szpitalu na Oddziale Krwiodawstwa, w której wzięli udział nasi pełnoletni uczniowie. Honorowo oddana krew również była bezcennym darem dla małych pacjentów, darem ratującym ich życie.

Podczas opuszczania szpitala, na korytarzu zaskoczyła nas pani pielęgniarka z Oddziału Transplantologii, która poprosiła nas o wizytę właśnie na jej oddziale, ponieważ, jak powiedziała nigdy jeszcze św. Mikołaj tam nie dotarł. Ponieważ prezenty zostały już rozdane grupa uczniów na szybko kupiła za swoje pieniądze kilka drobiazgów w szpitalnym sklepiku i udała się na Oddział Transplantologii. Tam ze względu na stan małych pacjentów wejść mogły tylko dwie osoby odziane w kitle. Ku ogromnej uciesze dzieci, Mikołaj z pomocnicą rozdali tam zakupione prezenty, które musiały być wcześniej naświetlone. Na korytarzu otrzymaliśmy ogromne podziękowania nie tylko od pielęgniarki ale przede wszystkim od rodziców dzieci.

Logistycznie zaplanowana przez Samorząd Uczniowski, zbiórka pieniędzy, w której uczestniczyła niemal cała szkoła, zaangażowani zostali wszyscy przewodniczący klas,  nauczyciele wychowawcy oraz uczniowie którzy przeznaczyli na ten szczytny cel pieniądze w zależności od zasobności ich portfela. Okazało się, że uczniowie potrafili dostrzec jak wartościowy jest to cel, potrafili odmówić sobie swoich przyjemności w ofierze innym, ci pełnoletni dali jeden z najcenniejszych darów z samego siebie oddając krew. Samorząd musiał przygotować stroje, zebrać pieniądze, zorganizować prezenty, zakupić paczki. A sama wizyta na oddziale wcale nie była łatwym zadaniem, świadomość że niektóre dzieci przebywające wtedy w szpitalu walczą o życie powodowała że bardzo emocjonująco przeżywali pobyt w tym miejscu. Dlatego radość jaką sprawili pacjentom wypisana była na ich twarzach. Było to dla nich wspaniałe doświadczenie. 

       


Opublikowano:
7 stycznia 2019