NOWE!

Super akcja – grudzień ”SERCE NA DŁONI – WYDARZENIE O CHARAKTERZE CHARYTATYWNYM”

AKCJA  ”SERCE NA DŁONI – WYDARZENIE O CHARAKTERZE CHARYTATYWNYM” – GRUDZIEŃ

Dla uczniów szkoła jest naturalnym miejscem do podejmowania decyzji na rzecz innych. Wolontariat jest jednym ze stałych działań Samorządu Uczniowskiego, i  organizujemy wieloraką pomoc w każdym roku szkolnym. Po wyborach  do Samorządu Uczniowskiego powołaliśmy sekcję do działań wolontaryjnych. Grudzień 2018 obfitował w tego typu aktywność:  „Paczka dla kombatanta”, „Szlachetna  paczka” dla rodziny ucznia klasy 1 naszej szkoły, znajdującej się w sytuacji kryzysowej,  oraz paczki żywnościowe dla uczniów naszej szkoły z trudną sytuacją materialną, ale w ramach Ligii Samorządów opisać chcemy wydarzenie o charakterze charytatywnym „Gwiazdka dla zwierzaka”.

Już w październiku narodził się pomysł w sekcji wolontaryjnej, aby pomóc Krakowskiemu Towarzystwu Opieki nad Zwierzętami na ul. Rybnej 3. Powiadomiliśmy o naszym pomyśle Panią Dyrektor, która bardzo entuzjastycznie zareagowała na tą myśl. Chcieliśmy także  dowiedzieć się czy szkoła kiedykolwiek brała udział w takiej akcji, ponieważ za „naszej kadencji” takowej nie było. Wspólnie z Panią dyrektor i opiekunami samorządu zadecydowaliśmy, aby przeprowadzić tą akcję w grudniu, ponieważ ten miesiąc jest chyba najbardziej świątecznym ze wszystkich i idealnie wpisuje się w tematykę super akcji, a jak każdy wie w święta dostaje się prezenty.

 

Przygotowaliśmy plan działania, tak aby zrealizować akcję w kilku etapach:

 

  1. Rozmowa z kierownictwem schroniskiem dla bezdomnych zwierząt na ul. Rybnej 3 celem zorientowania się jakie są potrzeby schroniska,
  2. Zorganizowanie spotkań z klasami i wychowawcami informując o idei wolontariatu w schronisku i sposobach realizowania planowanej akcji charytatywnej:

– zbiórka żywności, kuwet, misek, ręczników, kocy, itp.

– wykonanie czynności porządkowych na terenie schroniska, takich jak: mycie boksów, pomieszczeń dla kotów, kuwet, misek itp,

  1. Propagowanie idei pomocy zwierzętom wśród sąsiadów, znajomych celem pozyskania sponsorów.
  2. Zorganizowanie akcji promocyjnej akcję : plakaty

Po dwóch tygodniach realizowania zbiórki przez całą społeczność szkolną, jako że uczniowie zaprosili do pomocy również pracowników szkoły: nauczycieli i administrację, udało nam się zgromadzić ok. 100 kg karmy dla zwierząt, 20 kuwet, 46 misek, 25 smyczy z kagańcami.

Dzięki naszym kontaktom uzyskaliśmy wsparcie od  hurtowni „Artus” która podarowała nam  koce ,pościel, kołdry, narzuty  i inne tego typu rzeczy, oczywiście dla naszych pupilków z Krakowskiego schroniska.

 

 

17.12.2018r.  to dzień  transportu daru dla zwierząt. Oczywiście rzeczy było tak dużo ze nie mogliśmy jechać komunikacja miejska dlatego pojechaliśmy dwoma samochodami. W jednym była żywność dla zwierząt ,spora ilość zabawek i innych tego typu artykułów, natomiast w drugi był wypchany po sam sufit rzeczami które miały zapewnić ciepło.

Pani dyżurująca ze schroniska była bardzo uszczęśliwiona widząc nas, gdy weszliśmy z tymi rzeczami za próg schroniska, nawet wezwała współpracownika, aby nam pomógł ,bo sporo czasu zajęło by przenoszenie tych rzeczy. Po całym wniesieniu artykułów zostaliśmy poproszeni o odebranie certyfikatu.  W imieniu delegacji szkolnej odebrał go przewodniczący Adrian Duda.

Po rozładowaniu naszego transportu ustaliliśmy z kierownictwem termin prac porządkowych – 18.12.2018.

W tym dniu przedstawiciele każdej klasy, 15 uczniów,  udało się do schroniska jako wolontariusze.  Do realizacji tego zadania zmobilizowaliśmy uczniów, którzy mieli różne problemy w funkcjonowaniu w szkole.  Chcieliśmy, aby dla tych uczniów była to możliwość zmiany postawy zachowań, co jest jedną z form realizacji zadań profilaktyki.

Realizując powyższą kategorię – w której udział brali wszyscy uczniowie szkoły: 312, nauczyciele, administracja i pozyskani sponsorzy – uzyskaliśmy świadomość potrzeby wspólnego działania i umiejętność poszukiwania osób, które mogą wspierać  nasze pomysły.

 

ZOBACZ TAKŻE

SUPER-AKCJA Szkoła się bawi, czyli integracja środowiska szkolnego.

SUPER-AKCJA Szkoła się bawi, czyli integracja środowiska szkolnego. W listopadzie Rada Uczniowska podjęła się zadania zacieśnienia więzi łączących uczniów naszej szkoły. Już pewną tradycją zapoczątkowaną w ubiegłym roku szkolnym, stało się wydarzenie organizowane przez Radę Uczniowską, zwane NOCĄ […]

Wielka Integracja, czyli Bal Piórnika 2018

    W roku szkolnym dołączyło do społeczności szkolnej 5 klas pierwszych. 3 – technikum, 2 – liceum. W związku z tym od września samorząd uczniowski zastanawiał się nad akcją, która by pozwoliła zintegrować wychowawców klas 1, innych […]

Samorządowy Turniej Na Orientację

Jednym z wydarzeń w ramach  Samorządowej Ligi Mistrzów był zorganizowany w połowie października w Lasku Wolskim Samorządowy Turniej Na Orientację. Na starcie zgromadzili się młodzieżowi liderzy społeczni z różnych szkół całego Krakowa. Wśród uczestników nie mogło też zabraknąć […]

Protokół z wyborów do Samorządu Uczniowskiego XVI LO w Krakowie ​​Wybory do Zarz...

Wybory do Zarządu Samorządu Uczniowskiego XVI LO w Krakowie  odbyły się dnia 24.09.2017 r. Do wyborów zgłosiło się 7 kandydatów: Klaudia Bochenek, Marlena Bukowiec Kacper Koryczan Magdalena Pyrczak Zuzanna Rejdak, Paulina Surowiec Piotr Sowa ​W wyborach oddano188 głosów, […]

Jak podbiliśmy 8 LO

12 października w naszej szkole odbyły się wybory na Prezydenta Samorządu Uczniowskiego. Przedstawiamy Wam protokół z tego wydarzenia oraz załączamy link do regulaminu wyborów: Protokół z wyborów Prezydenta SU 8 LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie Zgłoszeni kandydaci: […]

Świętujemy Odzyskanie Niepodległości

Tydzień Niepodległości W dniach 5-9 listopada z okazji 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości 8 liceum obchodziło Tydzień Niepodległości. Na tą okoliczność każda z 24 klas musiała zaprezentować jedną z pieśni patriotycznych śpiewanych podczas I Wojny Światowej przez legionistów i […]

Pozwólcie Nam Oddychać !!!!!

                 Nasze miejsce na Ziemi!!   Nie wiadomo kiedy nadeszła zima, a wraz z nią smog. W klasach na szczęście mamy filtry powietrza, ale zaraz po wyjściu ze szkoły odczuwamy skutki zanieczyszczenia w całej okazałości. Postanowiliśmy więc uświadomić naszym […]

KDO ds. Młodzieży

Komisji Dialogu Obywatelskiego

Czas wolny po szkole dla dzieci w Krakowie

Bezpłatne placówki wsparcia dziennego dostępne są dla dzieci na terenie całego miasta. To łącznie 33 oddziały, z których mogą korzystać wszyscy uczniowie po zajęciach odbytych w szkole. Dzieci i młodzież w wieku szkolnym mogą korzystać z placówek wsparcia […]

Regulamin Szkolnej Rady Uczniowskiej

REGULAMIN SZKOLNEJ RADY UCZNIOWSKIEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 93 im. LUCJANA RYDLA W KRAKOWIE OPRACOWANY NA PODSTAWIE USTAWY O SYSTEMIE OŚWIATY z dnia 7 września 1991 ( art. 55 ) oraz STATUTU SZKOŁY.             […]