SP103 z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy!

Styczeń upłynął Samorządowi Szkolnemu pod znakiem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ramach SUPERakcji „Serce na dłoni, czyli akcja, wydarzenie o charakterze charytatywnym” postanowiliśmy włączyć się pełną gębą w działania wolontariackie na rzecz fundacji filantropijnej Jerzego Owsiaka.

Pierwsze przygotowania związane z WOŚP poczyniliśmy jeszcze początkiem grudnia, kiedy to odbyła się pierwsza samorządowa narada w tej sprawie. Właśnie podczas niej wyłonił się komitet organizacji imprezy, w skład którego weszły dziewczyny z trzeciej klasy gimnazjum (Weronika, Oliwia, Karolina, Natalia, Nikola i Magda) oraz uczennice klasy czwartej (dwie Emilie, Natalia, Weronika, Justyna). Pierwszym etapem przygotowań było zaplanowanie szeregu działań oraz mobilizacja społeczności szkolnej do zgłoszenia się w charakterze wolontariuszy do organizacji imprez oraz kwestowania w dniu 27. finału WOŚP. Postanowiliśmy wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy na 3 sposoby: imprezą dla rodziców, zabawą dla uczniów oraz kwestowaniem na ulicach Krakowa w dniu finału. Zwieńczeniem pierwszych prac komitetu organizacyjnego było stworzenie przez Łukasza, naszego Ministra Cyfryzacji, plakatu promującego dwie szkolne imprezy:

Istotną częścią prac samorządu w tym miesiącu było przygotowanie loterii fantowej oraz kiermaszu prac plastycznych, nad którymi pieczę sprawowały niezawodnie Weronika, Oliwia, Karolina, Natalia i Nikola. Przez blisko dwa tygodnie dziewczyny gromadziły konieczny asortyment do przygotowania tych dwóch stanowisk, pomagając dzieciom z młodszych klas w przygotowaniu prac plastycznych, porządkując przynoszone przez uczniów i rodziców fanty, a także zanosząc listowne prośby do potencjalnych sponsorów.

Koniec końców SU udało uzyskać się wsparcie Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta oraz drukarni Mellow:

Dzięki zaangażowaniu społeczności szkolnej udało się nam przygotować stanowiska z loterią fantową i kiermaszem prac plastycznych, które pozostawały do dyspozycji uczniów i rodziców podczas dedykowanych dla nich imprez. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży prac i losów zostały wrzucone do szkolnych puszek WOŚP.

Bardziej cenne przedmioty zgromadzone podczas zbiórki przeznaczyliśmy na licytacje na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Zgromadzeni dorośli podczas pierwszej imprezy mieli okazję wziąć udział w licytacjach: obrazów przygotowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, autografów Michała Pazdana i Kamila Glika, obrazów i grafik p. Krystyny Kasperkiewicz (naszej nauczycielki historii, wiedzy o społeczeństwie i etyki) oraz książek autorstwa p. Wojciecha Urynowicza (wuefisty) i p. Kamila Gołdowskiego (polonisty i opiekuna samorządu).

Najistotniejszym i najbardziej widowiskowym punktem imprezy dla rodziców był pokaz szkolnych talentów, do którego oglądania zaprosiliśmy spontanicznie emerytów z zaprzyjaźnionego towarzystwa, którzy akurat spotykali się w murach szkoły w czasie naszego widowiska. W czasie pokazu zaprentowali się uczniowie klas pierwszych i czwartych szkoły podstawowej. Rozpoczął go występ szkolnej grupy tanecznej przygotowany przez szkołę tańca Step to dance. Następnie swoje autorskie układy taneczne zaprezentowały uczennice klas pierwszych: Kasia, Lila oraz Amelia. Z kolei klasa czwarta pod okiem p. Wojciecha Urynowicza przygotowała układ taneczno-ruchowy z piłkami. Dodatkowo, na zakończenie pokazu wspaniałą interpretację recytatorską wierszyka o przeziębieniu przygowała Emilia z 4a. Niestety, z powodu problemów zdrowotnych w czasie pokazu talentów nie zaprezentowały się nasze dwie gimnazjalne wokalistki, Magda i Justyna. 🙁

Ostatnim etapem działalności społeczności szkolnej na rzecz WOŚP było kwestowanie w dniu ogólnopolskiego finału na ulicach Krakowa. Niebojący się mrozu uczniowie ze śmiałością i zaangażowaniem zbierali pieniądze do puszek z charakterystycznym czerwonym serduszkiem.
Ostatecznie nasza niezbyt liczna społeczność szkoły (zaledwie pięć oddziałów klasowych szkoły podstawowej i gimnazjum) zgromadziła na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy ok. 4 489 złotych i 37 groszy, a do działań na rzecz zbiórki zaangażowani zostali wszyscy: nauczyciele i rodzice, a także przede wszystkim uczniowie wszystkich klas (od pierwszaklasistów po już myślacych o egzaminach gimnazjalistów). Ostatni miesiąc był dla nas idealną okazją do tego, by przekonać się o tym, że nic tak nie łączy jak wspólne czynienie dobra i działanie na rzecz potrzebujących.
Tagi: , , , ,

Opublikowano:
26 stycznia 2019