Superakcja „Serce na dłoni – czyli akcje o charakterze charytatywnym”

W styczniu zorganizowaliśmy galę, podczas której postanowiliśmy promować „pomaganie” i podzielić się z naszymi kolegami osiągnięciami oraz przemyśleniami związanymi z akcjami charytatywnymi, które przeprowadziliśmy w naszej szkole. Pomysł takiego przedsięwzięcia zrodził się nam podczas planowania naszego udziału w SLM. Wiedzieliśmy, że musimy przygotować się do tego wydarzenia poprzez organizację wcześniejszych akcji oraz wybrać termin, który byłby jednocześnie punktem wyjścia do kolejnych działań o charakterze charytatywnym. Naszym celem było wskazanie kolegom i nauczycielom możliwości, jakie dają nasze akcje. Wskazać, jakie wymierne efekty zostały osiągnięte oraz zachęcić tych, którzy jeszcze się wahają do wspólnego działania. Uznaliśmy, że konieczne jest zebranie całej społeczności szkolnej i podsumowanie oraz wskazanie możliwości.

​Poprosiliśmy o zgodę Panią Dyrektor, która wyraziła zgodę na zorganizowanie gali w dniu 10 stycznia. Stała się ona jednocześnie momentem, w którym mogliśmy się włączyć w akcję WOŚP i przeprowadziliśmy licytację zebranych przez nas przedmiotów. Za organizację gali odpowiadały osoby z zarządu  samorządu. Zadania zostały rozdzielone między poszczególnych uczniów. Bartek i Zuza  przygotowali oraz prowadzili galę. Cztery osoby odpowiadały za sprawy techniczne, a także dekorację Sali gimnastycznej. Julia, Klaudia i Daria podsumowały działalność charytatywną w ramach samorządu. Na początku uroczystości zostały przedstawione kolejne akcje:

1. Zbiorka zakrętek dla…przez cały rok szkolny
2. Akcja na rzecz Fundacji Człowiek dla Zwierząt

http://www.liceum16.krakow.pl/1714-pierwszy-jarmark-charytatywny-w-xvi-lo

3. Akcja Mikołajkowa, podczas której zbieraliśmy datki na paczkę świąteczną dla Domu Matki i Dziecka im. bł. B. Jabłońskiej Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Za pieniądze zebrane podczas akcji kupiliśmy paczki pieluch i wręczyliśmy je 3 stycznia

http://www.liceum16.krakow.pl/1723-akcja-zdjecie-z-mikolajem

4. Akcja na rzecz Domu Pomocy Społecznej przy ul. Radziwiłłowskiej 8 w Krakowie

http://www.liceum16.krakow.pl/1732-wolontariat-w-domu-pomocy-spolecznej

5. Współpraca ze Stowarzyszeniem na rzecz rozwoju osobowości dzieci – „Graal” – wolontariusze pracują cały rok

http://www.liceum16.krakow.pl/projekty-edukacyjne/1729-wspolpraca-ze-stowarzyszeniem-na-rzecz-rozwoju-osobowosci-dzieci-graal

Podczas prezentacji przedstawialiśmy kwoty, jakie zostały zebrane, dzieliliśmy się naszymi odczuciami i wskazywaliśmy osoby, do których można się zwrócić, jeśli komuś przyjdzie do głowy pomysł na pomaganie.

Aby uświetnić naszą galę poprosiliśmy naszych kolegów o występy. Zaśpiewała Natalia i Wiktoria oraz zatańczył Marek i zespół zumby. Całość podsumowaliśmy włączając się w akcję Jurka Owsiaka, którą przygotowaliśmy licytując fanty.

W gali „Pomagamy” wzięła udział cała społeczność szkolna. Całość trwała 1,5 godziny. Bezpośrednio w akcję zostało zaangażowanych 15 osób.

Gala przyniosła wymierne efekty. Kilka osób bezpośrednio po gali zadeklarowało chęć pomocy i przyszło z nowymi pomysłami. Liczymy na to, że pomaganie stanie się czymś codziennym, czymś, co wypływa niejako naturalnie i co dzień. Podkreśliliśmy, że wolontariat to także codzienne pomaganie wszystkim wokół nas.

Tagi: , , , , , , , ,

Opublikowano:
5 lutego 2019