NOWE!

TAK DLA KULTURY, CZYLI WYDARZENIE O CHARAKTERZE ARTYSTYCZNYM

Pierwsze posiedzenie Rady Samorządu w styczniu 2019 poświęciliśmy omówieniu sposobu realizacji kategorii na ten miesiąc. Stwierdziliśmy, że będzie to wydarzenie artystyczne pod tytułem „ SMARTFONY, CZATY, MEDIA SPOŁĘCZNOŚCIOWE – JAK WPŁYWAJĄ NA NASZE RELACJE Z INNYMI?”

Chcieliśmy, aby wydarzenie artystyczne było jednocześnie ważnym elementem edukacyjnym i możliwością rozwoju.

Media społecznościowe, internet, smartfon dziś dla młodzieży to środowisko naturalne. W dużym stopniu to tutaj toczy się nasze życie towarzyskie i prywatne – media społecznościowe stały się ważnym kanałem komunikacyjnym dla nas. Nie pozostaje to jednak bez wpływu na nasz rozwój społeczny. Jak sprawić, by był to wpływ jak najlepszy?

Postanowiliśmy zorganizować wydarzenie artystyczne dla wszystkich uczniów szkoły i naszych rodziców. Poprosiliśmy wychowawców wszystkich klas o możliwość poprowadzenia warsztatów artystycznych na godzinie wychowawczej, prowadzonych przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego i Pedagog szkoły. Na pierwszej godzinie uczniowie po zaznajomieniu z tematem „Media elektroniczne a relacje z innymi” odgrywali scenki sytuacyjne. Było dużo śmiechu i zabawy, po czym odpowiadaliśmy na pytania czy faktycznie i dlaczego media cyfrowe są tak popularne wśród naszych rówieśników, i dlaczego z nich korzystamy. Odpowiedzi na te pytania były punktem wyjścia do dyskusji na kolejnej lekcji wychowawczej „Jak mądrze używać mediów elektronicznych”. Lekcje te prowadzone były na naszą prośbę przez wychowawców według przedstawionych propozycji, na bazie wniosków wyciągniętych z poprzedniej lekcji. Końcowym efektem lekcji był plakat prezentujący wskazówki do mądrego korzystania z mediów społecznościowych.

Na spotkaniu organizacyjnym stwierdziliśmy również że warto podzielić się naszymi  refleksjami na temat wad i zalet cyfrowych mediów z naszymi rodzicami, i poprosiliśmy dyrekcję szkoły o możliwość zorganizowania spotkania dla rodziców klas pierwszych, gdyż jest to grupa najbardziej zagrożona w sieci, na sali gimnastycznej w dniu wywiadówki.

Na tym spotkaniu opiekunowie Samorządu i nauczyciel informatyki oraz przedstawiciele uczniów przedstawili prezentację multimedialną oraz poprowadzony był wywiad z uczniami, którzy doświadczyli problemów związanych z zagrożeniem w sieci. Skoro media są częścią naszej codzienności, to warto abyśmy uczyli się odpowiednio z nich korzystać, pod względem sposobu, w jakim to robimy, jaki i czasu, który na to poświęcamy, i dlatego prosiliśmy rodziców o mądrość w reagowaniu na spędzanie czasu w sieci.

W realizacji kategorii udział brali wszyscy uczniowie (285), wychowawcy klas, rodzice klas I (ok 100). Czas realizacji – styczeń 2019 (planowanie – 3 godziny, zajęcia w klasach: 2×11 klas=22 godz, spotkanie z rodzicami – 1 godz, przygotownia zajęć: 6 godz); razem:32 godz.

 

ZOBACZ TAKŻE

Kluby Rodziców, przestrzeń dla rodzin z dziećmi

Krakowskie placówki Klubów Rodzica zapraszają na darmowe zajęcia wszystkich świeżo upieczonych rodziców oraz tych, którzy oczekują na potomstwo. Każdy może znaleźć w ofercie Klubów coś dla siebie. Aktualnie w Krakowie jest aż 30 takich placówek.  Kluby mają na […]

Gerard Banach & Mountains Kusy Friends Super Akcja

(Nie)dawno temu gdzieś w (nie)odległej galaktyce na planecie Ziemia w sportowym miejscu, któremu patronuje Janusz Kusociński (ps. Kusy), narodziła się samorządowa drużyna do zadań specjalnych – Lego Kusy Friends. Inspiracją do jej powstania stał się film „Podaj dalej”, […]

Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego w SP 49!

      Sprawozdanie z przebiegu wyborów do Samorządu Uczniowskiego z dnia 17 IX 2018r.     Spotkanie z kandydatami oraz oficjalne rozpoczęcie kampanii wyborczej rozpoczęło się 7 IX 2018r. Na liście wyborczej pojawiło się pięć nazwisk. Harmonogram głosowania […]

Super akcja „Szkoła bawi, czyli integracja środowiska szkolnego”- „Mikołajkowa noc w ...

W ramach grudniowej akcji podjęliśmy się integracji środowiska szkolnego. Naszym celem była integracja społeczności uczniowskiej, nauczycieli i Dyrekcji. Pomysł jaki przyszedł nam do głowy był związany z dniem „mikołajek”, które co roku jako samorząd organizujemy. We wcześniejszych latach […]

Mikołajki w Prokocimiu

Super Akcja w Zespole Szkół Mechanicznych nr 1 Grudzień 2018r. Akcja charytatywna „Serce na dłoni”   Przygotowania do akcji rozpoczęły się już w listopadzie. W tym czasie członkowie samorządu prowadzili zakrojoną na szeroką skalę, akcję informacyjną, dotyczącą zbiórki […]

Rada Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły wybrana!

W ostatnim tygodniu września w Szkole Podstawowej nr 27 im. Marii Konopnickiej w Krakowie odbyły się wybory na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego!     Każdy z kandydujących przedstawił atrakcyjny i ciekawy plan wyborczy. Wybór odpowiedniego kandydata był bardzo trudny […]

Jak podbiliśmy 8 LO

12 października w naszej szkole odbyły się wybory na Prezydenta Samorządu Uczniowskiego. Przedstawiamy Wam protokół z tego wydarzenia oraz załączamy link do regulaminu wyborów: Protokół z wyborów Prezydenta SU 8 LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie Zgłoszeni kandydaci: […]

Widowisko Dumy i Radości

Z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości Kuratorium Oświaty w Krakowie zorganizowało uroczystość pod hasłem „Widowisko dumy i radości”. Była to barwna lekcja historii na żywo, na której przedstawiciele różnych szkół z całej Małopolski prezentowali Bohaterów naszej Ojczyzny. Reprezentacja […]

Prezydium SU w Chemiku 2018/19

W Zespole Szkół Chemicznych w Krakowie kadencja samorządu Uczniowskiego trwa 2 lata. Funkcji przewodniczącego nie powinna pełnić osoba, która w danym roku szkolnym jest w klasie maturalnej. W tym roku, zorganizowaliśmy spotkanie samorządów klasowych oraz samorządu szkolnego, gdzie […]

Samorząd” Michałowskiego” na nowy rok szkolny wybrany!

Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałem Dwujęzycznym im. Piotra Michałowskiego TSSP Wybory do Samorządu Uczniowskiego to dla społeczności uczniowskiej ważna lekcja demokracji, najlepiej przygotowująca młodych ludzi do życia w społeczeństwie demokratycznym. 15 września 2018r. w naszej szkole przeprowadzone zostały wybory do Samorządu Uczniowskiego […]