NOWE!

TAK DLA KULTURY, CZYLI WYDARZENIE O CHARAKTERZE ARTYSTYCZNYM

Pierwsze posiedzenie Rady Samorządu w styczniu 2019 poświęciliśmy omówieniu sposobu realizacji kategorii na ten miesiąc. Stwierdziliśmy, że będzie to wydarzenie artystyczne pod tytułem „ SMARTFONY, CZATY, MEDIA SPOŁĘCZNOŚCIOWE – JAK WPŁYWAJĄ NA NASZE RELACJE Z INNYMI?”

Chcieliśmy, aby wydarzenie artystyczne było jednocześnie ważnym elementem edukacyjnym i możliwością rozwoju.

Media społecznościowe, internet, smartfon dziś dla młodzieży to środowisko naturalne. W dużym stopniu to tutaj toczy się nasze życie towarzyskie i prywatne – media społecznościowe stały się ważnym kanałem komunikacyjnym dla nas. Nie pozostaje to jednak bez wpływu na nasz rozwój społeczny. Jak sprawić, by był to wpływ jak najlepszy?

Postanowiliśmy zorganizować wydarzenie artystyczne dla wszystkich uczniów szkoły i naszych rodziców. Poprosiliśmy wychowawców wszystkich klas o możliwość poprowadzenia warsztatów artystycznych na godzinie wychowawczej, prowadzonych przez przedstawicieli Samorządu Uczniowskiego i Pedagog szkoły. Na pierwszej godzinie uczniowie po zaznajomieniu z tematem „Media elektroniczne a relacje z innymi” odgrywali scenki sytuacyjne. Było dużo śmiechu i zabawy, po czym odpowiadaliśmy na pytania czy faktycznie i dlaczego media cyfrowe są tak popularne wśród naszych rówieśników, i dlaczego z nich korzystamy. Odpowiedzi na te pytania były punktem wyjścia do dyskusji na kolejnej lekcji wychowawczej „Jak mądrze używać mediów elektronicznych”. Lekcje te prowadzone były na naszą prośbę przez wychowawców według przedstawionych propozycji, na bazie wniosków wyciągniętych z poprzedniej lekcji. Końcowym efektem lekcji był plakat prezentujący wskazówki do mądrego korzystania z mediów społecznościowych.

Na spotkaniu organizacyjnym stwierdziliśmy również że warto podzielić się naszymi  refleksjami na temat wad i zalet cyfrowych mediów z naszymi rodzicami, i poprosiliśmy dyrekcję szkoły o możliwość zorganizowania spotkania dla rodziców klas pierwszych, gdyż jest to grupa najbardziej zagrożona w sieci, na sali gimnastycznej w dniu wywiadówki.

Na tym spotkaniu opiekunowie Samorządu i nauczyciel informatyki oraz przedstawiciele uczniów przedstawili prezentację multimedialną oraz poprowadzony był wywiad z uczniami, którzy doświadczyli problemów związanych z zagrożeniem w sieci. Skoro media są częścią naszej codzienności, to warto abyśmy uczyli się odpowiednio z nich korzystać, pod względem sposobu, w jakim to robimy, jaki i czasu, który na to poświęcamy, i dlatego prosiliśmy rodziców o mądrość w reagowaniu na spędzanie czasu w sieci.

W realizacji kategorii udział brali wszyscy uczniowie (285), wychowawcy klas, rodzice klas I (ok 100). Czas realizacji – styczeń 2019 (planowanie – 3 godziny, zajęcia w klasach: 2×11 klas=22 godz, spotkanie z rodzicami – 1 godz, przygotownia zajęć: 6 godz); razem:32 godz.

 

NOWE!

Spotkanie informacyjne o programie „Europa dla obywateli”

Punkt Kontaktowy „Europa dla obywateli” organizuje dla przedstawicieli NGO, samorządów oraz innych organizacji i instytucji działających w obszarach społeczeństwa obywatelskiego i pamięci europejskiej spotkanie informacyjne o programie „Europa dla obywateli”, które odbędzie się 14 maja 2019 roku w […]

NOWE!

Konkurs na logotyp Młodzieżowej Rady Miasta

Nadszedł czas na zmiany! Młodzieżowa Rada Krakowa chciałaby nieco odświeżyć swój image i zaskoczyć mieszkańców nie tylko nowymi działaniami, ale także i nowiutkim logotypem! Ale… Żadna zmiana nie może odbyć się bez Waszej pomocy. Dlatego MRK postanowiła, abyście […]